Як вибрати зволожувач повітря

Тип

Очисники – завдяки спеціальним фільтрам повітря очищується від різних запахів, пилу і диму. Також можуть іонізувати повітря. В основному складається з декількох фільтрів, що дає можливість більш ефективно проводити обробку повітря.

Зволожувачі – підвищують рівень вологості повітря в приміщенні. Сухе повітря має несприятливий вплив на шкіру, очі і самопочуття людини, а також містить підвищену кількість пилу і шкідливих мікробів.

Зволожувачі знадобляться, якщо рівень вологості повітря не перевищує 40%. Такі пристрої знадобляться взимку, коли робота обігрівачів і радіаторів опалення «висушує» повітря.

Кліматичні комплекси – поєднують у собі функції двох чи трьох пристроїв, які можуть працювати як спільно, так і окремо.

Кліматичні комплекси представлені такими варіантами.

 • Очищувач та зволожувач – очищує повітря та збагачує його вологою, що забезпечує більш комфортні умови для проживання та роботи.
 • Охолоджувач та зволожувач – остуджує повітря та насичує його вологою. Якщо зволоження повітря особливо корисне в холодну пору року, то його охолодження стане в нагоді влітку.
 • Охолоджувач, очищувач та зволожувач – багатофункціональний пристрій, який підтримує оптимальний мікроклімат у приміщенні впродовж усього року.

Перевага кліматичних комплексів – економія коштів та ресурсів при покупці одного пристрою «2 в 1» або «3 в 1», якщо порівнювати з окремими приладами. Недолік – у разі поломки одного пристрою на ремонт віддається весь кліматичний комплекс.

Осушувачі – знижують рівень вологості повітря в приміщенні. Вологе повітря негативно впливає на терморегуляцію і ускладнює дихання людини, а також сприяє утворенню цвілі, появі неприємного запаху. Осушувачі знадобляться при рівні вологості повітря вище 60%.

Існує кілька видів осушувачів.

 • Побутові – компактні, мобільні, малопродуктивні пристрої, які використовуються в квартирах, офісах і інших приміщеннях. Часто забезпечуються коліщатами, які полегшують транспортування. При розробці побутових моделей увага приділяється і дизайну, що дозволяє їх гармонійно вписати в інтер'єр квартири або офісу.
 • Для басейну – ці прилади оснащені системою постійного відведення конденсату, монтуються в приміщенні басейну.
 • Канальні – так само використовуються для осушення повітря в басейні, але на відміну від попереднього варіанту, вони розташовуються в окремому приміщенні, куди підводяться спеціальні труби. Такі моделі відрізняються підвищеною потужністю і продуктивністю, що впливає на їх габарити. Канальні осушувачі застосовуються в громадських басейнах і аквапарках.
 • Професійні – відрізняються високою продуктивністю і спрощеним дизайном. Такі пристрої часто мають коліщатка, але через масивність і громіздкість їх транспортування ускладнене. Професійні осушувачі використовуються в цехах, на складах і інших подібних приміщеннях.
 • Адсорбційні – працюють в широкому температурному діапазоні (в тому числі при негативних значеннях). Недолік – висока вартість. Область застосування – склади, морозильні і холодильні камери, криті льодові стадіони.

Автомобільні очищувачі – очищають повітря в салоні автомобіля від пилу, диму, вихлопних газів та неприємних запахів. Такі прилади запобігають виникненню грибків та плісняви в салоні. Підключаються до прикурювача. Деякі очищувачі мають розширений функціонал (зволоження, ароматизація).

Індивідуальні очищувачі – портативні пристрої, що оснащені фільтрами та працюють від акумулятора. Виконуються у вигляді маски або компактного корпусу, що носять на шиї. Маски очищають повітря, що вдихається від пилу, шкідливих частинок і газів. Пристрої у вигляді корпусу відштовхують забруднення та алергени – унаслідок цього очищається повітря навколо користувача.

Засіб зволоження

Традиційний (водний) – працює за принципом «холодної» пари. За допомогою вентилятора повітря проходить через зволожений фільтр. Більшість фільтрів мають антибактеріальне просочення для знищення мікробів.

Переваги:

 • невисока вартість;
 • низьке енергоспоживання;
 • не використовує гідростат, тобто рівень вологості підтримується автоматично;
 • роботу зволожувача не видно візуально, тобто не привертає увагу дітей;
 • має капсулу ароматизації;
 • можна контролювати кількість води, що залишилася в приладі;
 • в разі випаровування всієї води, вентилятор продовжує працювати, але на технічний стан зволожувача це ніяк не впливає.

Недоліки:

 • фільтр слід міняти кожні 2-3 місяці;
 • не здатні забезпечити підвищений рівень вологості.

Порада: якщо хочете домогтися підвищеної вологості, слід розмістити прилад біля опалювального пристрою.

Паровий – працює за принципом «гарячої» пари. За допомогою нагрівального елементу вода закипає і випаровується.

Переваги:

 • повітря очищується від шкідливих бактерій за допомогою гарячої пари;
 • здатні працювати з водою будь-якого ступеня забруднення, при цьому пара завжди буде чистою;
 • не потребують додаткових витратних матеріалах (наприклад, фільтрів);
 • здатні забезпечити підвищений рівень вологості;
 • при досягненні максимальної вологості або при випаровуванні всієї води, прилад автоматично відключається;
 • має велику продуктивність, ніж інші зволожувачі.

Недоліки:

 • неакуратне поводження з парою може привести до опіків. Тому дуже важливо розміщувати в недоступному для дітей і домашніх тварин місці;
 • висока ступінь енергоспоживання.

Ультразвуковий – утворює з мікрочастинок зволожені хмари, через які проходить сухе повітря і насичується вологою. Найбільш ефективні прилади. Зволоження здійснюється при кімнатній температурі.

Переваги:

 • безпечні для дітей;
 • при досягненні зазначеної вологості або відсутності води автоматично відключається;
 • низький рівень шуму;
 • низьке енергоспоживання;
 • здатні забезпечити підвищений рівень вологості;
 • компактний розмір.

Недоліки:

 • потребують використання дистильованої води або очисних фільтрів (які слід міняти кожні 2-3 місяці);
 • не так ефективно розподіляють повітря по приміщенню, як традиційні зволожувачі.

Робоча площа

Цей параметр вказує на площу приміщення, для якого купується пристрій. Найчастіше зустрічаються моделі, розраховані на 16-45 м2. В багатокімнатному будинку краще встановити кілька зволожувачів або очищувачів в приміщення, де люди проводять багато часу, наприклад, спальнях.

Продуктивність

Ця характеристика (CADR) позначає кількість повітря, яке очищувач обробляє за 1 годину. Модель з оптимальним значенням продуктивності повинна 2-3 рази пропустити через себе все повітря в приміщенні за 1 годину. Потрібна величина CADR підраховується множенням обсягу приміщення на 2-3.

Важливо: щоб обчислити об'єм повітря в приміщенні, слід помножити його площу на висоту стель. Наприклад, необхідно вибрати очищувач для кімнати площею 15 м2 з висотою стель 2.5 м. В цьому випадку об'єм повітря складе: 15х2.5 = 37.5 м3. Відповідно, продуктивність моделі повинна бути такою: 37.5х3 = 112.5 м3/год.

Для осушувача продуктивність (вологоусунення) означає кількість вологи, яку прилад видаляє за добу. Щоб правильно підібрати осушувач за цим параметром, необхідно знати, скільки надлишкової вологи утворюється за добу.

Модель із занадто малою продуктивністю буде працювати на межі своїх можливостей, що призведе до великої витрати енергії і швидкого зносу пристрою. Осушувач з надмірною продуктивністю має високу вартість, великі габарити і вагу, а також характеризується підвищеним енергоспоживанням. Оптимальне рішенняпристрій із запасом продуктивності 15-20%.

З продуктивністю осушувача тісно пов'язаний максимальний повітряний потік (повітрообмін) – кількість повітря, яке пристрій обробляє за 1 годину. Модель з оптимальним значенням цього параметра повинна 3-4 рази пропустити через себе все повітря в приміщенні за 1 годину.

Важливо: якщо пристрій буде працювати в кімнатах різної площі, варто виходити з габаритів самого просторого приміщення.

Потужність

Потужність слід вибирати враховуючи робочу площу – чим більше приміщення, тим вище повинна бути потужність. Коливається від 20 до 300 Вт і більше. Але слід пам'ятати, що якщо прилад працює постійно, то з більшою потужністю споживання електроенергії буде вище. Зі збільшенням потужності зростає і продуктивність пристрою.

Фільтр

Фотокаталітичний – ефективність очищення становить 95%. Не тільки затримує токсичні речовини, а й розкладає і окислює їх. Очищує повітря від вірусів, шкідливих бактерій і газів. Основна перевага – тривалий термін використання.

HEPA – фільтри тонкого очищення. Затримує до 99,995% всіх частинок розмірами від 0.3 мкм і більше. Зазвичай використовується в медичних установах. Може бути миючим і змінним (термін служби до року). Основний недолік – висока вартість.

ULPA-фільтр – фільтр надтонкого очищення. Затримує до 99.999% всіх частинок розмірами від 0.1 мкм і більше. Більш досконала версія HEPA-фільтра, що видаляє з повітря практично всі мікроби.

Електростатичний (іонізуючий) – затримує частинки, які мають заряд. Добре очищують повітря від пилу і кіптяви, але не здатні видаляти токсини. Тому найчастіше потрібно використовувати в парі з іншим фільтром. Такі фільтри можна не один раз чистити, також вони мають невисоку вартість.

Вугільний – очищує приміщення від неприємних запахів, диму і хімічних сполук. Не слід використовувати їх в місцях з підвищеною вологістю. Істотний недолік – необхідна зміна фільтра через вказаний виробником проміжок часу, а інакше фільтр сам стає рознощиком шкідливих речовин. Часто йде в парі з іншими фільтрами.

Ультрафіолетовий – дозволяє вбивати шкідливі бактерії і грибки. Не потребує додаткового догляду.

Грубої очистки – видаляє великі частинки пилу і шерсті. Миється водою або очищується пилососом.

Гідрофільтрація – пропускає повітря через ємність з водою. Такий спосіб не тільки очищує, але і зволожує повітря.

Збагачення повітря

Озонування – наявність цієї функції дозволяє збагачувати повітря озоном, який сприяє дезінфекції приміщення.

Іонізація – завдяки негативно зарядженим іонам дрібні частинки пилу схоплюються і осідають на підлогу. Також іони гальмують розмноження мікробів.

Ароматизація – дозволяє освіжати приміщення приємними запахами. Для зволожувачів використовують аромаолії, для очищувачів – ароматичні змінні картриджі.

Рівень шуму

Максимальне значення рівня шуму, який видає зволожувач або очищувач при роботі. Чим нижче цей параметр, тим комфортніше експлуатація пристрою. Для нормального сну рівень шуму не повинен бути вище 37-40 дБ. Вибираючи побутовий осушувач, також варто звернути увагу на цей параметр.

Управління

Механічне – реалізовано у вигляді поворотних регуляторів. Моделі з подібним управлінням обійдуться дешевше, ніж з електронним, але мають свої недоліки: порівняно низька точність налаштувань і обмежений функціонал (в тому числі неможливість програмування роботи).

Електронне – проводиться шляхом натискання на сенсори або кнопки. Таке управління зустрічається в більш дорогих приладах. Пристрої з електронним управлінням характеризуються широкою функціональністю (зокрема, програмування, вибір автоматичних режимів). Як правило, ці моделі забезпечуються дисплеєм.

Живлення

Від електромережі (220В) – забезпечує максимальну потужність, але обмежує мобільність пристрою довжиною проводу і наявністю розетки. Це варіант для стаціонарних моделей.

Від акумулятора або батарейки – прилад не залежить від розетки і довжини кабелю, що надає йому мобільність (хороший варіант для поїздки). Недоліки: порівняно менша потужність і необхідність періодично заряджати акумулятор або міняти батарейки.

Осушувачі працюють від однофазної (220В) або трифазної (380В) мережі. Вибір конкретного варіанту залежить від потужності пристрою. Побутові пристрої розраховані на однофазну мережу, моделі для виробничих об'єктів і комплексів живляться від трифазної мережі.

Інші характеристики

Споживання води – обсяг води, який виділяється в повітря зволожувачем за 1 годину. Цей показник визначається потужністю зволожувача. Стандартна величина – 8-12 л на добу, максимум – 15 л.

Обсяг бака

Чим більше цей параметр, тим рідше потрібно наповнювати ємність водою. Збільшення обсягу бака відповідним чином впливає на розміри і вагу пристрою. Вибір обсягу резервуара зволожувача залежить від площі кімнати: для приміщень 15-20 м.кв. досить 4-5 л, для просторих кімнат – 7 л.

Бак в осушувачі служить для збору вилученої з повітря вологи. Чим більше обсяг резервуара, тим рідше знадобиться його спорожняти. Деякі осушувачі не комплектуються подібною ємністю і відводять вологу через спеціальну систему.

Тривалість роботи

Визначається споживанням води та обсягом бака пристрою.

Робочий діапазон осушення

Рівень вологості повітря, при якому гарантується ефективна робота осушувача. Для побутових приладів оптимальний діапазон становить 40-70%. У спеціальних моделей, призначених для експлуатації в певних умовах, цей діапазон відрізняється в більшу або меншу сторону.

Робочий діапазон температур

Температура, на яку розрахований осушувач. Пристрої з широким діапазоном температур підійдуть для різноманітних умов. Обираючи осушувач за цим параметром, врахуйте можливі температурні коливання, оскільки вихід за межі діапазону призведе до зниження його ефективності і виходу з ладу. Найчастіше осушувачі працюють при плюсових температурах.

Функції

Гігростат – важливий компонент будь-якого парового зволожувача. Завдяки визначенню вологості повітря приміщення він дозволяє автоматично включати або вимикати прилад. Не завжди йде в комплекті з паровим зволожувачем, що вимагає додаткового придбання цієї складової. Гігростатом оснащуються і деякі осушувачі.

Регулювання напрямку зволоження – можливість зволожувача направляти повітря в різних напрямках для більш точної роботи приладу.

Регулювання інтенсивності – дозволяє приладу працювати в різних режимах. Наприклад, постійна робота вимагає мінімальної інтенсивності, а в окремих випадках її необхідно збільшити.

Автомобільний адаптер – компактний очищувач повітря для автомобілів має в комплекті цю складову. Він працює від прикурювача.

Автоматичний режим роботи – очищувач визначає тип забруднення і вибирає відповідний режим роботи для його усунення. Також автоматичний режим має на увазі самостійне включення / вимикання в залежності від наявності / відсутності забруднення в повітрі.

Зволожувач в автоматичному режимі підтримує встановлений рівень вологості повітря і при необхідності так само самостійно вимикається. Цей режим роботи підвищує комфорт при використанні пристрою і економить електроенергію.

Нічний режим – збільшує вологість в приміщенні до 60% (зволожувачі) і знижує рівень шуму при роботі (очисники).

Тепла пара – попереднє підігрівання води до 80-85°С в ультразвукових зволожувачах. Така функція вбиває шкідливі мікроби, які можуть бути присутніми в холодній парі, що виробляється приладом.

Автоматичне відключення – припинення роботи зволожувача в разі відсутності води в ємності. Ця функція запобігає даремній витраті енергії. Осушувач автоматично відключається, коли резервуар заповнений водою, що дозволяє уникнути потопу і навіть виходу з ладу приладу.

Індикатор забруднення фільтра (очисники, деякі осушувачі) – повідомляє користувачеві, що настав час замінити або почистити фільтр. Подібний індикатор зустрічається в дорогих приладах з електронним управлінням.

Повітряний фільтр (в осушувачах) – очищує повітря в приміщенні від забруднень. Таке пристосування подовжує термін служби деталей осушувача.

Система постійного відведення конденсату (в осушувачах) – видаляє зібрану вологу через спеціальну трубу. Така система замінює ємність для конденсату (зменшуються габарити і вага пристрою) і забезпечує безперебійну роботу осушувача.

Захист від дітей – блокування керування приладом (в тому числі включення / вимикання, зміни режиму його роботи).

Важливо: купуючи осушувач, зверніть увагу на наявність режиму авторозморожування. За допомогою цієї функції прогрівається випарник, якщо його температура опустилася до негативних значень (це відбувається при падінні температури повітря нижче 12 °С). В результаті авторозморожування запобігає передчасному виходу з ладу осушувача.

Оснащення

Таймер – дає можливість задавати час автоматичного включення і виключення пристрою.

Дисплей – відображає інформацію про роботу приладу (в тому числі рівень вологості, режим, індикація). Дисплей полегшує користування зволожувачем, очисником або осушувачем.

Підсвічування корпусу – виконує декоративну функцію і створює затишну атмосферу в приміщенні. Підсвічуваний пристрій ефектно виглядає в сутінки або вночі.

Пульт ДУ – дозволяє управляти пристроєм на відстані. Пульт підвищує комфорт при роботі зі зволожувачем.

Wi-Fi, Bluetooth – перетворює смартфон або інший мобільний пристрій в пульт дистанційного керування.

Виробник

Групу бюджетних зволожувачів становить продукція Clatronic, Delfa, Ergo, Aurora, Elbee, Maestro, Maxwell, Orion, Polaris, Sinbo, Steba, Supra, Viconte. Основними недоліками цієї техніки є дешеві матеріали виготовлення і високий рівень шуму. Буває, підтікає вода, а рівень вологості повітря іноді не може піднятися вище 35%. В цілому конструкції часто непродумані, у багатьох моделей тугі і незручні кришки, неякісні датчики води та інші деталі. Ламаються часто задовго до гарантійного терміну. Багато моделей цих марок коштують так само, як більш висококласна техніка.

Хороше поєднання ціни та якості мають зволожувачі Delonghi, Electrolux, Gorenje, Zelmer. Ці марки забезпечують надійність роботи техніки, а також сервісну підтримку. Серед недоліків зустрічаються: неекономічність, складності конструкції (не завжди зручно заливати воду). В цілому це гідна і довговічна техніка. Ціновий сегмент – середній і високий.

Кращими виробниками зволожувачів є Boneco Air-O-Swiss, Cooper & hunter, Daikin, Beurer, Gree, Medisana, Timberk. Слід зазначити, що всі вони – спеціалізовані бренди кліматичного обладнання або товарів для здоров'я. Цінова політика гнучка: можна вибрати модель на будь-який бюджет. Від ціни буде залежати лише тип, потужність і функціональність зволожувача. На якості і довговічності роботи це ніяк не відіб'ється. Ця техніка дійсно підвищує вологість повітря до рівня, заявленого виробником.

Окремою групою йдуть зволожувачі Bork: вони досить дорогі і позиціонуються як техніка преміум-клас. Однак якість продукції посередня. Платити чи ні за розрекламований бренд – вирішувати виключно Вам.

Відгуки про статтю

Красавчики! Лучший сайт, лучшее описание товаров. Спасибо огромное за проделанную работу для людей!

Спасибо и вам за отзыв!

спасибо за полезную информацию относительно автомобильного адаптера, теперь мне намного проще выбрать пахучку в машину, тем более такую качественную.

мне очень понравилось что подробно расписаны все возможные фильтры и их возможности, выбирая очиститель самое главное остаётся внутри устройства, а не снаружи, понимая какой фильтр внутри понимаешь как уровень очистки ты получаешь.

данная статья помогла мне выбрать очиститель воздуха в детскую комнату(ребенку всего месяц) очень переживали по поводу выбора и эксплуатации такого устройства, Купили ультразвуковой, работает отлично))))

Рады вашему удачному выбору!

Очень удобно что очистители воздуха также обладают и дополнительной функцией ароматизации. Воздух в квартире чистый и приятный.

Прочитав статью решили все же остановится на ультразвуковом очистители воздуха для детской и не пожалели, все преимущества что были указаны присутствуют, к тому же для маленькой комнаты подходит идеально, воздух распределяется равномерно.

многие очистители воздуха уж сильно сушат воздух, при этом не только осушители.

Увлажнитель — такая вещь, важность которой понимаешь только когда попробуешь. Вы молодцы, что рассказываете людям, как делать правильный выбор.

Не могу не согласиться с вами. Но написать такими словами в статье вроде как нельзя )

Увлажнитель воздуха очень нужная вещь. Особенно, если в доме детки. Спасибо за советы и рекомендации по производителям.

Очень интересуюсь данной темой