Як вибрати велокомп'ютер

Велокомп'ютер – пристрій, встановлений на велосипед, що дозволяє відстежувати інформацію про стан організму спортсмена, навколишнього середовища, параметри тренування та інші відомості. Використовуючи ці відомості, спортсмен може правильно розрахувати свої сили, управляти ходом тренувань, планомірно підвищувати навантаження на м'язи, тобто істотно підвищити ефективність занять. Допомагає фіксувати результати та рекорди (швидкість, висота і т.д.).

Можна виділити кілька вимог до велокомп'ютера:

  • читабельність тексту на дисплеї;
  • стійкість до впливу вологи та пилу;
  • стійкість до механічних впливів (ударів, вібрацій і т.д.);
  • стійкість до погодних умов (перепади температур, УФ-випромінювання і т.д.).

Вибір велокомп'ютера залежить від моделі велосипеда і від індивідуальних переваг. Наприклад, для гірського велосипеда підійде базова модель, що надає інформацію про поточну і середньої швидкості, поточний і загальний кілометраж. Для гоночних велосипедів необхідний велокомп'ютер з секундоміром, альтиметром і датчиком кадансу.

Слід зазначити, що кольоровий дисплей необхідний для GPS-навігації, але споживає більшу кількість електроенергії, ніж монохромний.

Кріплення

Залежно від індивідуальних переваг можна закріпити велокомп'ютер на кермо або на винос керма.

Універсальне кріплення – дозволяє фіксувати велокомп'ютер як на кермі, так і на виносі керма.

Підключення датчика

Дротове – інформація передається від датчика до велокомп'ютера через провід. Переваги: нижча ціна, ніж у бездротових велокомп'ютерів, економічність (має 1 батарейку). Недолік – можливість пошкодження дроту. Крім того, не можна прибрати велокомп'ютер з підставки та продовжувати вимір.

Бездротове – інформація від датчика до велокомп'ютера передається за допомогою радіоканалів. Переваги: відсутність дроту, можливість покласти комп'ютер в сумку і продовжувати вимір. Недоліки: вища ціна, неекономічне споживання енергії (потрібні 3 батарейки, витрата енергії у два рази більше), при сильних радіоперешкодах можливе відображення неправильних значень.

  • Ручний (браслет) – різновид бездротового велокомп'ютера, нагадує годинник. Менш зручний, ніж попередні варіанти, оскільки під час їзди необхідно відривати руку від керма і підносити комп'ютер близько до очей, відволікаючись від дороги. Також виникають проблеми з перемиканням режимів роботи на ходу.

Відображення даних

Поточна швидкість – швидкість, з якою велосипедист рухається в даний момент часу. Цей показник допомагає дотримуватися заданого темпу їзди.

Середня швидкість – швидкість поїздки, яка розраховується велокомп'ютер виходячи з поточної швидкості на всіх відрізках шляху. Така інформація корисна для роботи над підвищенням власних результатів.

Максимальна швидкість – найбільша швидкість велосипедиста на певній ділянці. Особливо актуальний цей показник для велосипедистів, що тренуються в горах, оскільки максимальна швидкість досягається при спуску з гори. Дозволяє порівняти швидкість спуску з попередньою швидкістю на цій же ділянці.

Порівняння середньої та поточної швидкості – допомагає скорегувати швидкість руху велосипедиста в бік збільшення або зменшення.

Поточний пробіг – відстань, пройдена за тренування. Дозволяє розрахувати свій маршрут і спрощує орієнтацію по карті.

Одометр (загальний пробіг) – відстань, пройдену велосипедистом за все поїздки при включеному велокомп'ютері. Важлива інформація для відстеження стану покришок, розрахованих на певний кілометраж.

Час у дорозі – час, витрачений на поїздку.

Загальний час – час, витрачений за весь час експлуатації велосипеда.

Секундомір – відображає час (с), витрачений на їзду. Застосовується для перегонів на коротку дистанцію. Зустрічаються велокомп'ютери, у яких секундомір автоматично запускається при початку руху.

Витрата калорій – приблизна інформація про витрату калорій. Ведеться тільки на основі показників швидкості, що недостатньо для точних даних (також потрібно враховувати рельєф, силу зустрічного вітру і т.д.). Корисно для тих, хто прагне скинути зайву вагу.

Альтиметр (висотомір) – відображає висоту над рівнем моря. Стане в пригоді для гірських походів.

Каданс (циклічність) – відображає кількість оборотів педалей на хвилину. Корисна інформація для вибору правильної передачі. Вимагає установки окремого датчика, який зазвичай входить в комплект велокомп'ютера.

Пульсометр – відображає частоту пульсу. Вимагає установки спеціального датчика, який найчастіше входить в комплект велокомп'ютера. Стане в пригоді досвідченим велосипедистам і особливо людям з хворобами серця.

Автоматичне вмикання / вимикання – економить електроенергію. Воно передбачене лише в найдорожчих моделях.

Крім перерахованих вище функцій також присутні годинник і календар, GPS-навігатор, термометр, вбудований ліхтарик. Зустрічаються велокомп'ютери з сенсорними дисплеями, в яких передбачене підсвічування дисплея (знадобиться для їзди вночі), можливість запам'ятовування декількох розмірів покришок, є в наявності змінні панельки.

Виробник

Сьогодні на ринку велокомп'ютерів представлена продукція практично одного рівня за якістю. Основні бренди BBB, CatEye, Ciclosport, Echowell, Green Cycle, Longus, Sigma, Specialized. Залежно від функціональності та іменитості марки відрізняється і ціна. Наприклад, велокомп'ютери O-Synce коштують дорожче інших через свої протиударні та особливо міцні властивості. В цілому, для звичайного велолюбителя відмінним варіантом стане будь-яка модель BBB, Sigma – ці бренди найбільш широко представлені на ринку України.

Відгуки про статтю