Як вибрати вітаміни для тварин

Вітаміни

Вітамін A (ретинол) – підвищує гостроту зору, покращує стан шерсті і шкіри, зміцнює імунітет і кістки собак, кішок, гризунів. Корисно впливає на весь організм птахів, в тому числі опорно-рухову, серцево-судинну, дихальну і травну системи, попереджає проблеми зі слизовою оболонкою очей.

Вітаміни групи B беруть участь в обміні речовин і інших життєво важливих процесах організму тварин.

Вітамін B1 (тіамін) – сприяє нормальній роботі нервової і травної системи, позитивно впливає на стан шкіри у кішок і собак. Потрібен коням, які відчувають значні фізичні навантаження.

При нестачі вітаміну B1 у тварин спостерігається млявість, проблеми з серцем, схуднення.

Вітамін B2 (рибофлавін) – нормалізує обмін речовин, сприяє засвоєнню вуглеводів, жирів і білків. Забезпечує здоров'я шкіри кішок, собак і птахів, запобігає виснаження і слабкість м'язів у коней. Особливо корисний для кошенят і цуценят.

Дефіцит вітаміну B2 у кішок і собак проявляється у випаданні шерсті, погіршенні нюху і зору, у птахів – в захворюваннях кігтів і дзьоба.

Вітамін B3 (ніацин) – бере участь в жировому і вуглеводному обмінах, відповідає за нормальну роботу мозку і нервової системи кішок і собак. При цьому організм муркот даний вітамін не виробляє, а у собак він генерується в малих кількостях. Корисний для шерсті гризунів, покращує стан шкіри коней.

Серед ознак нестачі вітаміну B3 – розлади печінки і шлунково-кишкового тракту.

Вітамін B4 (холін хлорид) – нормалізує обмін жирів і запобігає зневодненню шкіри. Захищає печінку тварин від ожиріння. Дефіцит вітаміну викликає запори, головний біль, проблеми з кровообігом.

Вітамін B5 (пантотенова кислота) – бере участь у вуглеводному і білковому обмінах. Позитивно впливає на нервову і серцево-судинну системи, підтримує роботу печінки і кишківника. Сприяє нормальному розвитку кошенят і цуценят. Оберігає шкіру собак і кішок від різних захворювань.

Нестача вітаміну B5 у кішок викликає кератит, розлади нирок і нервової системи, погіршення якості шерсті.

Вітамін B6 (піридоксин) – бере участь в синтезі амінокислот, потрібен для нормального засвоєння жирів і білків.

Дефіцит вітаміну B6 негативно позначається на роботі нервової системи, часто провокує недокрів'я і захворювання шкіри, в тому числі дерматити.

Вітамін B7 (біотин, вітамін H) – покращує засвоєння білків і жирів, підтримує роботу нервової системи, корисний для шкіри і шерсті кішок і собак. Біотин корисно впливає на репродуктивну функцію гризунів і стан копит коней.

Нестача вітаміну B7 викликає недокрів'я, м'язову слабкість, дерматити, сонливість, порушення серцево-судинної системи.

Вітамін B9 (фолієва кислота) – бере участь в будуванні клітин нервової системи, кровотворенні і синтезі серотоніну («гормону щастя»). Необхідний для самок, оскільки сприяє нормальному розвитку плоду і прискорює відновлення після пологів. Даний вітамін стимулює зростання і підвищує яскравість пір'я птахів.

Вітамін B12 (ціанокобаламін) – покращує обмін білків, вуглеводів і жирів, корисний для нервової, травної та кровоносної систем. Запобігає судоми ніг у водних і червоновухих черепах і тим самим підтримує плавальну здатність.

Дефіцит вітаміну B12 призводить до зниження гемоглобіну і розладів репродуктивної системи.

Вітамін C (аскорбінова кислота) – відіграє важливу роль у вуглеводному обміні і згортання крові. Зміцнює імунітет і стінки судин, сприяє нормальному засвоєнню кальцію і заліза, корисний для зору. Виробляється організмом птахів і показаний при його нестачі, наприклад, в період линьки або розмноження. А ось морські свинки отримують вітамін C тільки разом з кормом.

Брак вітаміну C викликає цингу (сорбут).

Вітамін D (D3) – забезпечує засвоєння фосфору і кальцію, підсилює імунітет, знижує ймовірність появи рахіту у дитинчат. Покращує стан кісток, зубів, м'язів, шерсті, кігтів. Запобігає деформації дзьоба, хребта і кінцівок у птахів.

Вітамін E – корисний для репродуктивної системи, сприяє розвитку м'язів. Даний вітамін покращує координацію рухів і апетит птахів, позитивно впливає на пір'я, нормалізує роботу гормональної системи у рептилій.

При нестачі вітаміну E у кішок і собак страждає дітонароджувальна функція, порушується обмін речовин, також може спостерігатися м'язова дистрофія.

Вітамін K3 – забезпечує нормальне згортання крові.

Амінокислота Таурин – потрібна для нормального функціонування серця, органів зору і травлення кішок. Таурин вкрай важливий для вагітних тварин – знижує ризик викиднів і виникнення різних патологій у кошенят. Брак таурину негативно впливає на серцеву діяльність і зір.

В організмі собак таурин виробляється самостійно, при цьому вони не мають потреби в ньому настільки гостро як кішки.

Компоненти

До складу вітамінних комплексів поряд з вітамінами входять мідь, цинк, залізо, фосфор, калій, марганець, протеїн і інші речовини. Ці компоненти покращують засвоєння вітамінів і тим самим підвищують їх ефективність. Крім того, додаткові інгредієнти надають корисного впливу на загальний стан організму і самопочуття вихованця.

Вид

Кішкам і собакам потрібна більшість вітамінів. Рептиліям найчастіше купують добавки, що містять вітаміни A, B1, B6, B12, D, E, коням – A, E, D, птахам – A, B1, B2, B6, B9, D, E, гризунам – A, B1, B2, B3, B6, B7, B12, D, K.

Форма випуску

Вітаміни найчастіше випускаються в таблетках, порошках, рідині. Вітамінні комплекси для собак і кішок представлені найрізноманітнішими формами, включаючи капсули і гелі. А ось для гризунів добавки випускають у вигляді дропсів (ласощів), каменів для сточування зубів і зерносумішей. Птахам купують препарати в формі зерна або рідини.

Вітаміни додають в основний корм або згодовують безпосередньо.

Таблетки – відносно дешева форма випуску, однак існує ймовірність, що вихованець з'їсть їжу, а вітаміни залишить. Тому господарі часто подрібнюють таблетки, що може знизити ефективність препарату. Закладати таблетки в пащу кішці або собаці досить складно через її опір. Така процедура вимагає навичок і зусиль.

Вітамінні препарати у вигляді порошку позбавлені недоліку таблеток – вони змішуються з їжею і не змінюють її смакові властивості.

Вітаміни в рідкій формі вливають в рот тварині, що гарантує їх потрапляння в організм. Але це не завжди зручно, так як домашній улюбленець може опиратися прийому препарату. Рідкі вітаміни також додають в корм або питну воду. Мінус – висока вартість.

Кількість в упаковці, вага, обсяг

Дозволяє оцінити, на скільки часу вистачить вітамінного комплексу (знаючи добову норму споживання). Дозування вітамінів визначає ветеринар з урахуванням віку, статі, стану здоров'я та інших особливостей тварини. Надлишок вітамінів так само небезпечний для організму, як і недолік.

Відгуки про статтю