Як вибрати зовнішній акумулятор (Power Bank)

Зовнішній акумулятор (Power Bank, пауербанк) – портативний зарядний пристрій для зарядки мобільних телефонів, розумних годинників, плеєрів, планшетів та інших гаджетів. Продовжує час автономної роботи електронних пристроїв при відсутності доступу до мережі.

Пауербанки зазвичай заряджаються від мережі (через мережевий адаптер) або комп'ютера/ноутбука (через USB). Бувають як з вбудованими, так і зі змінними акумуляторами.

Вид

Пауербанк – портативний зарядний пристрій, що має прямокутний або циліндричний корпус. Такі моделі зустрічаються найчастіше і застосовуються в міських умовах, поїздках, туристичних походах. Пауербанки для походів обладнані пило-, волого- та ударозахищеним корпусом, а деякі пристрої можуть заряджатися від сонця.

Портативна зарядна станція – на відміну від попереднього варіанту має більшу ємність і численні роз'єми для підключення різних гаджетів. Використовується як аварійне джерело живлення для мобільної і побутової техніки.

У порівнянні зі звичайними моделями портативні зарядні станції є більш коштовними, громіздкими і важкими. Оптимальний вибір для альпіністів, мандрівників, археологів.

Тип батареї

Літій-іонний (Li-Ion) – характеризується відносно невисокою вартістю і оптимальним балансом між ємністю і розмірами. Але Li-Ion схильний до нагрівання при тривалій роботі і саморозряду. Такий пауербанк вибирають ті, хто буде рідко заряджати смартфон або інший пристрій.

Літій-полімерний (Li-Pol) – має велику ємність при однакових габаритах і вазі. Набагато менше гріється і саморозряджається, більш довговічний і видає більший зарядний струм. Замість електроліту в такому акумуляторі використовується полімерний метал. Незважаючи на більш високу вартість такі пауербанки набули найбільшого поширення.

Нікель-метал-гідридний (Ni-Mh) – надійний, хоча і застарілий акумулятор. Ці Power Bank'и використовують знімні батареї, що дозволяє легко замінити розряджені або акумулятори, що вийшли з ладу, новими елементами живлення (в тому числі батарейками). Правда, на відміну від літієвих аналогів Ni-Mh схильний до «ефекту пам'яті» і має меншу щільність заряду.

Ємність

Цей параметр означає кількість енергії, яку Power Bank віддає підключеному гаджету до повного розряду. Чим вища ємність, тим дорожчий і важчий пауербанк і тим більше його розміри. Тому дешевий/компактний і, при цьому досить місткий, зовнішній акумулятор навряд чи буде якісним і швидше за все пропрацює недовго. Ємність більшості Power Bank'ів знаходиться в діапазоні від 2000 до 30000 мАг.

Ємність пауербанка вимірюється в міліампер-годинах (мАг). Орієнтовні параметри ємності для різних видів зовнішніх акумуляторів:

 • пауербанки – 2000-30000 мАг;
 • портативні зарядні станції – від 42000 мАг.

Ємність пауербанка залежить від потреб користувача:

 • одноразова підзарядка смартфона (в екстрених випадках) – 2000-5000 мАг;
 • багаторазова підзарядка смартфона протягом дня – 5000-10000 мАг;
 • підзарядка смартфона протягом 2-3 днів, одночасна зарядка декількох гаджетів – 10000-12000 мАг;
 • використання в туристичних походах – 20000-30000 мАг;
 • підзарядка ноутбука – від 20000 мАг.

Щоб правильно вибрати ємність Power Bank'а, необхідно знати ємність акумулятора пристрою, що заряджається. При цьому ємність пауербанка повинна бути вищою на 20-30%, так як з ряду причин жоден акумулятор не забезпечує повну віддачу енергії, а згодом його ємність зменшується на 15-20%.

Наприклад, якщо в телефоні є акумулятор на 3000 мАг, то відповідний пауербанк повинен мати ємність не менше 3600 мАг. Якщо таких пристроїв декілька, то вірним показником буде сума їх ємностей плюс той же 20-30% запас.

Важливо: деякі виробники вказують два показника – номінальну і актуальну ємність, допомагаючи зорієнтуватися у виборі потрібного варіанта.

Якщо ж в характеристиках надана тільки номінальна ємність, то варто знати, що ця величина вказується в розрахунку до напруги 3.7 В. Але для зарядки девайсів потрібно 5 В (напруга шини USB). Таким чином, на конвертацію напруги витрачається до 25-35% від номінального параметра. Решта 75-65% становить актуальну ємність Power Bank'а.

Вихідне підключення

1x USB Type-A / 2x USB Type-A / 3x USB Type-A / 4x USB Type-A – один / два / три / чотири порти USB Type-A відповідно. Такий роз'єм підходить для більшості портативних гаджетів.

Кількість USB роз'ємів визначає і кількість одночасно заряджуваних пристроїв (не всі моделі видають максимальний вихідний струм при роботі в цьому режимі). Такі порти можуть мати різну величину вихідного струму, що дає можливість підібрати оптимальний варіант під конкретний гаджет.

USB Type-C – відносно новий роз'єм, який стає все більш популярним. Характеризується двосторонньою конструкцією, яка дозволяє вставити штекер будь-якою стороною.

Micro-USB – старіший роз'єм, який ще часто зустрічається в портативних пристроях. Дозволяє заряджати численні гаджети різних торгових марок.

Lightning – призначений для зарядки гаджетів бренду Apple (iPhone, iPad, iPod).

AC (розетка) – використовується для живлення побутової техніки. Такий роз'єм зустрічається в портативних зарядних станціях.

Максимальний вихідний струм

Під максимальним вихідним струмом розуміється найбільше значення сили струму, спрямованого від пауербанка до підключеного пристрою. Чим вищий цей параметр, тим швидше Power Bank буде заряджати акумулятор приєднаного до нього приладу.

При виборі пауербанка за вихідним струмом керуйтеся параметром «рідного» ЗП заряджуваного гаджета. Якщо пристрій комплектується ЗП на 1 А, то і зовнішній акумулятор повинен мати такий же або трохи більший вихідний струм.

Занадто високий показник може привести до перегрівання і поломки Power Bank'а і гаджета, що заряджається. А ось пауербанку з меншим струмом знадобиться більше часу для зарядки пристрою.

Параметри максимального вихідного струму:

 • зарядка смартфонів – 1 А;
 • зарядка планшетів – 1.5-2 А;
 • зарядка ноутбуків – 5 А.

Зовнішній акумулятор повинен мати досить високий струм зарядки, інакше ємкісна модель буде заряджатися дуже довго. У різних пауербанках максимальний вихідний струм складає 1-5 А (для роз'ємів USB Type-A) і 2.4-3.25 А (для роз'ємів USB Type-C).

Важливо: пауербанки з великою ємністю часто оснащуються декількома (2-4) вихідними роз'ємами для живлення різних девайсів. Один вихід дає зарядний струм на рівні 2 А, інші – 1 А. При одночасному підключенні двох пристроїв обидва виходи Power Bank'а видають по 1 А. Якщо ж заряджається один пристрій, то вихідний струм буде максимальним.

Вихідна напруга

Такий показник повинен збігатися з вхідною напругою гаджета, що запяджається:

 • смартфони, планшети – 5 В;
 • відеокамери – 9 В;
 • ноутбуки – 16/19 В.

Якщо вихідна напруга пауербанка буде вищою за вхідну у приймача, то це призведе до поломки акумулятора заряджуваного пристроїю і навіть до його вибуху. Цей параметр в різних моделях зовнішніх акумуляторів становить 5-20 В.

Максимальна потужність на 1 пристрій

Дана характеристика визначає швидкість зарядки гаджета. Чим вища вихідна потужність, тим швидше зарядиться пристрій (за умови, що потужність Power Bank'а і підключеного гаджета збігаються). Залежить від сили струму і вихідної напруги – при обчисленні потужності ці величини перемножуються.

Максимальна потужність пауербанка повинна відповідати значенням потужності гаджета, що заряджається або перевищувати його, інакше пауербанк буде розряджати цей пристрій. У різних моделей максимальна вихідна потужність коливається в межах 10-18 Вт і більше.

Важливо: щоб визначити час зарядки акумулятора, заряджуваного пристрою, необхідно розділити вихідну потужність пауербанка на ємність цього акумулятора.

Додатково

Ресурс – кількість циклів зарядки-розрядки, на які розрахований зовнішній акумулятор. Після перевищення ресурсу ємність батареї та інші параметри різко знижуються. На практиці два Power Bank'а різних виробників при одному і тому ж заявленому параметрі можуть мати різний фактичний ресурс.

Час повної зарядки – час, який потрібен для зарядки на 100% повністю розрядженого пауербанка. Найбільш «швидкі» моделі зручно використовувати в подорожах та інших ситуаціях, де не завжди вдається отримати доступ до електромережі.

Функції

Одночасний заряд пристроїв – дозволяє паралельно заряджати декілька гаджетів. Power Bank з такою функцією оснащений декількома роз'ємами (від їх кількості залежить число одночасно установлених пристроїв). Деякі моделі підтримують і бездротову зарядку.

Швидка зарядка – скорочує час на зарядку девайса та/або самого Power Bank'а. Серед найбільш поширених технологій швидкої зарядки – Quick Charge, Power Delivery, Samsung Fast Charging, Huawei Fast Charge Protocol. При виборі потрібного варіанта враховуйте, що пауербанк і заряджуваний пристрій повинні підтримувати одну і ту ж технологію швидкої зарядки.

Бездротова зарядка – зручніше, ніж традиційний спосіб, оскільки не вимагає дроту і зменшує зношення роз'ємів. Головний мінус – відносно низька швидкість зарядки, хоча зустрічаються пауербанки, що підтримують цю функцію з вихідною потужністю 10 Вт.

Ліхтарик / світильник – створює спрямоване/розсіяне світло. Корисний в темний час доби.

USB-хаб – дозволяє одночасно підключати до ПК або ноутбука кілька USB-пристроїв через порти зовнішнього акумулятора. Знадобиться, якщо необхідно підключити до ПК додаткові периферійні пристрої при відсутності вільних портів. Такий Power Bank може застосовуватися і в якості подовжувача, наприклад, коли вільний роз'єм знаходиться на задній панелі системного блоку ПК.

Зарядка ноутбука – Power Bank'и з такою опцією забезпечуються відповідними перехідниками і перемикачем напруги (16/19 В).

Зарядка малим струмом – дає можливість заряджати гаджети, які не потребують великого струму (гарнітури фітнес-браслета, розумний годинник, бездротові навушники). Ця функція збільшує термін служби цих пристроїв.

Швидка зарядка

Quick Charge 2.0 – забезпечує три варіанти вихідної напруги (5 В, 9 В, 12 В). В результаті максимальна потужність зарядки досягає 18 Вт.

Quick Charge 3.0 – дозволяє регулювати вихідну напругу в межах 3.6-20 В (крок – 0.2 В). Це дає можливість точно налаштовувати роботу Power Bank'а виходячи з конкретного завдання. У порівнянні з попередньою версією швидкість зарядки збільшена на 38%.

Quick Charge 4.0 – вигідно відрізняється від версії Quick Charge 3.0 сумісністю з технологією Power Delivery і підвищеною стійкістю до низьких температур (до 5 °C). Швидкість зарядки збільшена на 20%.

Power Delivery – видає чотири варіанти вихідної напруги (5 В, 9 В, 12 В, 20 В), при цьому вихідний струм складає 5 А. В результаті максимальна потужність зарядки досягає 100 Вт, що дає можливість заряджати ноутбуки. Така технологія характерна для пристроїв з роз'ємами USB Type-C.

Samsung Adaptive Fast Charging (AFC) – зустрічається в висококласних смартфонах Samsung, забезпечує високу швидкість зарядки. Вихідна напруга – 9 В, потужність – 15 Вт.

Huawei Fast Charge Protocol (FCP) – використовується в гаджетах Huawei. Вихідна напруга – 9 В, струм – 2 А, потужність зарядки – 18 Вт.

Smart IC – застосовується в Power Bank'ах з декількома портами USB. Видає потужність зарядки, оптимальну для конкретного гаджета і відключає пауербанк після закінчення процесу. В результаті прискорюється процес зарядки декількох девайсів. Без такої мікросхеми максимальна вихідна напруга Power Bank'а буде розподілятися порівну між усіма підключеними пристроями.

Індикація

Світлодіодна – повідомляє про рівень заряду зовнішнього акумулятора і процес зарядки пристрою.

LCD-дисплей – відображає відомості про роботу Power Bank'а (рівень заряду, помилки і збої, вихідна напруга). У порівнянні зі світлодіодами дисплей більш інформативний, але дорожчий і споживає більше енергії. Спрощує використання зовнішнього акумулятора.

Рівень заряду – дозволяє стежити за станом заряду зовнішнього акумулятора, щоб своєчасно його підзарядити. У свою чергу це зменшує ризик опинитися в самий невідповідний момент з «порожнім» пауербанком.

Активність заряду – сигналізує про процес зарядки гаджета.

Вихідна напруга – сповіщає про наявність вихідної напруги.

Вхідне живлення

USB Type-A – дозволяє заряджати зовнішній акумулятор від ноутбука або ПК. Традиційний роз'єм, що зустрічається в більшості Power Bank'ів.

USB Type-C – мініатюрний варіант USB, який забезпечує більш високу потужність живлення. Підходить для швидкої зарядки від ПК або мережі (струм зарядки до 2.5 А).

Micro-USB – відрізняється від попереднього варіанту меншими розмірами. Застосовується в багатьох портативних пристроях, отже, в разі поломки або втрати «рідного» ЗП Power Bank'a до нього підійде стороннє ЗП. Оптимальний для зарядки від ПК або мережі (струм зарядки до 2 А).

Від мережі – дозволяє заряджати зовнішній акумулятор за допомогою розетки (через мережевий адаптер). Оскільки в стандартній комплектації мережевий адаптер відсутній, його купують окремо або використовують ЗП для смартфона.

Lightning – дає можливість заряджати пауербанк від пристроїв Apple або за допомогою кабелю від iPad/iPhone.

Від сонячної батареї – подібний зовнішній акумулятор забезпечений фотоелементом, який і відповідає за зарядку від сонця. Даний фотоелемент може бути вмонтований в корпус або йде в комплекті поставки. Використовується як додатковий спосіб зарядки Power Bank'а в туристичному поході, під час перебування на природі.

Від прикурювача – дозволяє заряджати пауербанк від автомобільного прикурювача. Такий варіант підходить для регулярної підзарядки акумулятора в дорозі.

Матеріал корпуса

Пластик – дешевий і легкий матеріал, якому можна надати різноманітну форму і колір. Має невелику теплопровідність, що знижує ймовірність переохолодження або перегріву пристрою. Мінус – чутливість до ударів і подряпин. Найпоширеніший матеріал для виготовлення корпусу пауербанків.

Алюміній – вигідно відрізняється від попереднього варіанту високою міцністю і ефектним виглядом. При цьому алюмінієвий корпус лише трохи важчий за пластиковий. Недолік – висока ціна і теплопровідність, що збільшує ризик перегріву або переохолодження Power Bank'a.

Інші метали (сталь, цинк) – по міцності можна порівняти з алюмінієм. Сталь обійдеться дешевше за алюміній але важча, а цинк виграє у сталі за вагою, але програє в ціні. Пауербанки з такими корпусами зустрічаються рідко.

Використовуються і більш екзотичні рішення – шкіра, дерево, тканина. Такі матеріали характеризуються привабливим зовнішнім виглядом, проте їх не можна назвати практичними.

Ступінь захисту

Захист оберігає зовнішній акумулятор від несприятливих факторів. Тим самим подовжується термін експлуатації пристрою.

Захист від вологи та пилу запобігає потраплянню вологи та пилу всередину корпусу пауербанка. Клас захисту маркується так: IPХХ (перша цифра означає рівень захисту від пилу, друга – від вологи). На ринку представлені моделі з наступними класами захисту.

 • IP 65 – пилонепроникний пристрій, захищений від водяних струменів з будь-якого напрямку.
 • IP 67 – пилонепроникне пристрій, витримує короткочасне занурення на глибину до 1 м. При цьому гаджет не розрахований на роботу в зануреному режимі.
 • IP 68 – пилонепроникний пристрій, витримує занурення на глибину більше 1 м тривалістю більше 30 хвилин. Девайс здатний працювати в зануреному режимі.

Деякі пауербанки також захищені від ударів і, в порівнянні зі звичайними моделями, краще переносять падіння з висоти.

Підтримувані пристрої

Даний параметр дозволяє оцінити сумісність Power Bank'а з конкретними різновидами пристроїв. Більшість зовнішніх акумуляторів працює з мобільними телефонами/смартфонами, планшетами, ноутбуками, фотоапаратами, відеокамерами та розумними годинниками. Дещо рідше зустрічаються моделі, сумісні з гаджетами Apple – такі пристрої оснащені фірмовим роз'ємом Lighting.

Важливо: пауербанки з маркуванням «MFI» сумісні з пристроями Apple. Їх відмінність від фірмових аналогів полягає в тому, що вони виготовлені сторонніми виробниками і коштують дешевше.

Оснащення

Перемикач напруги – змінює вихідну напругу. Корисна опція для зарядки гаджетів з різними параметрами напруги.

Набір знімних перехідників – допомагає заряджати гаджети з пропрієтарними (фірмовими) роз'ємами. Актуально для застарілих моделей або пристроїв окремих брендів.

Вбудований кабель – незнімний провід для підключення пристроїв з фірмовими роз'ємами. Такий провід важко втратити на відміну від знімних аналогів. Але пошкоджений вбудований кабель не можна своїми силами замінити на новий – в цьому випадку знадобиться допомога фахівця. Деякі моделі оснащені вбудованим кабелем (конектором) для зарядки власної батареї.

Присоски – використовуються для фіксації пауербанка на корпусі пристрою, що заряджається. Тим самим користувач може працювати з гаджетом, не призупиняючи його зарядку. Присоски знадобляться і в разі, коли пристрій заряджається в бездротовому режимі.

Підставка для смартфона – дозволяє встановити заряджуваний девайс в вертикальному положенні, щоб комфортно з ним працювати. Таку підставку оцінять любителі перегляду відео на смартфоні.

Чохол – оберігає пауербанк від забруднень, подряпин та інших пошкоджень. В результаті значно спрощується його зберігання і транспортування.

Вага

Даний параметр має значення, якщо Power Bank застосовується в поході або інших ситуаціях, коли бажано зменшити вагу поклажі. Але мала вага акумулятора тягне за собою зниження його ємності. При цьому ціна такого пауербанка може зрости.

Відгуки про статтю