Як вибрати вбудовану духовку

Тип підключення

Залежно від типу підключення вбудовувані духовки можуть бути газовими або електричними.

Електрична духовка здатна виконувати більше функцій, ніж газова, вона екологічна і не потребує потужної системі вентиляції. При цьому у неї значне споживання електрики і навантаження на мережу, що потрібно враховувати, якщо в будинку слабка проводка. Оптимальний вибір для будинків, в котрих не підведена газова магістраль.

Газова духовка дешевше і витрати на газ нижче, ніж на електрику, але при цьому у неї менше функцій і необхідна хороша система вентиляції. Також для підключення газової духової шафи потрібен газовщик.

Тип установки

Залежна – ця духовка працює тільки разом з робочою варильною поверхнею, на корпусі якої розташовані елементи її управління. При покупці такої моделі, слід вибирати духовку, сумісну з варильною поверхнею, бажано, щоб це був один виробник.

Незалежна – може розташовуватися окремо від робочої поверхні, так як має свою панель керування. Дає можливість економити кухонний простір, а також планувати інтер'єр кухні.

При виборі типу слід пам'ятати: при поломці залежною духовки або варильної поверхні, міняти доведеться обидва вузла. Тому що модельний ряд оновлюється досить часто, і купити застарілу модель вкрай складно.

Перемикачі

Поворотні – нагадують поворотні ручки у звичайних кухонних плитах. Використовуються в багатьох моделях духових шаф, що вбудовуються. Найчастіше доповнюються іншими перемикачами, що забезпечує зручнішу роботу з духовкою. Духовки з поворотними перемикачами гармонійно виглядають у кухнях, оформлених у стилі прованс, кантрі, ретро.

Утоплювані – різновид поворотних перемикачів, які ховаються всередину панелі керування після вимкнення духовки. Такі перемикачі виглядають естетичнішими і легше очищаються. Можуть поєднуватись із кнопками або сенсорами.

Кнопкові – зустрічаються у духових шафах із широким функціоналом. Однак моделі, оснащені лише кнопками, не набули широкого поширення.

Сенсорні – альтернативний варіант поворотним та утоплюваним перемикачам. Достатньо торкнутися поверхні панелі – і потрібна операція буде виконана. При цьому сенсори легко очищаються. Недоліки: висока вартість, на панелі після кожного приготування залишаються сліди від пальців. Моделі із сенсорами ідеально впишуться в кухні, оформлені в стилі хай-тек, мінімалізм, модерн.

Поворотні+сенсорні/поворотні+кнопкові – комбіновані рішення, що поєднують плюси різних видів перемикачів.

Об`єм

За цим параметром оцінюють кількість та розмір продуктів, які можна помістити у духову шафу. У різних моделях об'єм коливається в межах 20-160 л. Зі збільшенням об'єму духовки зростає її ціна та габарити:

 • компактні (до 40 л) – до 55 см (ширина);
 • стандартні (до 60 л) – 55-60 см;
 • місткі (від 70 л) – від 60 см.

Компактні та стандартні духовки, що вбудовуються, зазвичай купують для побутових потреб, а ось місткі моделі використовуються в кафе і ресторанах. Обсяг вбудованої духової шафи вибирають виходячи з кількості членів сім'ї:

 • 2-3 особи – 50-60 л;
 • 4-5 осіб – 60-70 л.

Тип грилю

Газовий – характерний для газових та окремих електричних духовок. Такий варіант є найбільш економічним та простим.

Електричний – вигідно відрізняється від газового великим набором функцій. Мінус – великі витрати електроенергії. Як нагрівальний елемент використовується електрична спіраль.

Інфрачервоний – економічніший за попередній тип грилю, при цьому нагрівання та охолодження відбувається швидше. Роль нагрівального елемента грає галогенова лампа.

Безпека

Вентилятор охолодження – запобігає сильному нагріванню дверцят духовки, елементів керування та стінок робочої камери. Сприяє безпечному використанню духовки, що вбудовується, у тому числі, захищає від опіків і займання меблів, що знаходяться поблизу пристрою.

Захист від дітей – реалізований у вигляді блокування панелі керування або блокування дверцят. У першому випадку дитина не зможе увімкнути або вимкнути пристрій, а також змінити режим роботи. У другому варіанті виключається можливість відкриття дверцят працюючої духовки, що запобігатиме опіку.

Автовимикання – відключення духовки у разі її перегріву або тривалої недоцільної роботи.

Газ-контроль – відключає подачу газу, якщо полум'я згасло. Запобігає витоку газу і тим самим забезпечує безпеку при використанні духовки, що вбудовується.

Електрозапалювання – дозволяє запалити газ, не використовуючи сірники або запальничку. Реалізовано двома варіантами:

 • механічний – передбачає натискання спеціальної кнопки під час повороту перемикача потужності (крана подачі газу);
 • автоматичний – активується одночасно із поворотом ручки крана подачі газу.

Індикатор залишкового тепла – повідомляє користувача про те, що духовка ще не остигнула. Залишкове тепло можна використовувати для підтримки приготовленої їжі в теплому стані або завершення приготування, що дозволяє економити електроенергію. Також індикатор робить експлуатацію духовки безпечнішою, оскільки оберігає користувача від випадкового контакту з гарячою поверхнею.

Функції

Приготування на парі – ця функція характерна електричним духовкам. Утворення пари може відбуватися двома способами:

 1. Спеціальний контейнер, вбудований в духову шафу – при натисканні кнопки вода перетворюється в пару і надходить в робочу камеру.
 2. Термостійка ємність, розташована безпосередньо в духовій шафі – більш простий варіант. При нагріванні духовки вода випаровується і забезпечує приготування страв на парі.

Розморожування – обдування заморожених продуктів гарячим повітрям із вентилятора. Виключає перегрівання або завітрювання продуктів.

Піца – цей режим створює оптимальні умови для приготування страви. Такі духовки комплектуються лопаткою для піци та вогнетривким каменем, що дозволяє отримати хрустку скоринку.

Швидке нагрівання – економить час на приготування їжі. Завдяки цій опції духовка досягає максимальної температури за кілька хвилин.

Автоприготування дозволяє готувати страви без зусиль із боку користувача: йому необхідно лише помістити продукти в духовку і включити відповідну програму.

Термостат – підтримує встановлений користувачем температурний режим у духовці.

Своя програма дозволяє задавати власні програми приготування страв. В результаті власник духовки може точно збудувати роботу приладу під індивідуальні уподобання.

Незалежне приготування на двох рівнях – передбачає одночасне приготування двох різних страв, яким необхідна різна температура. Така функція властива духовкам, що вбудовуються, з конвекцією.

Особливості

Дисплей – відображає інформацію про роботу духової шафи (поточна програма, температура робочої камери та інше). Полегшує експлуатацію приладу. Дисплеєм постачаються моделі верхнього цінового сегмента.

Таймер – пристрій, що дозволяє задавати час приготування страви. Після закінчення встановленого інтервалу таймер видає звуковий сигнал, щоб користувач міг вчасно вимкнути духовку. У деяких духовках таймер автоматично припиняє нагрівання. Таймер буває механічним (аналоговий годинник) та електронним. Перший варіант дешевший, другий – функціональніший і точніший.

Підсвічування – дає можливість стежити за приготуванням страви без відчинення дверцят духової шафи та неминучого випускання тепла. Полегшує вилучення приготовлених страв та очищення духовки.

Звуковий сигнал – повідомляє про завершення готування або досягнення стравою заданої температури (при використанні термощупу).

Автодоводчик дверцят – полегшує закриття дверцят. При цьому рух дверцят стає більш плавним, що продовжує термін їх служби. Крім того, автодоводчик виключає ситуацію, коли дверцята зачинилися не до кінця.

Жировий фільтр – затримує більшість жирових частинок, що утворюються під час приготування їжі. Захищає від забруднення меблі та підлогу кухні.

Управління за допомогою смартфона – використовується для керування роботою духовки, що вбудовується, через Wi-Fi з будь-якої точки планети, де є доступ до Інтернету (потрібно встановити програму).

Відеокамера – дозволяє спостерігати за приготуванням страви на відстані за допомогою смартфона. Дозволяє уникнути відкриття дверцят і пов'язаної з цим втрати спеки. Ця опція особливо корисна при приготуванні складних страв, що потребують стабільного температурного режиму.

Відкриття дверцят за допомогою сенсорної кнопки – надійніший варіант, ніж звичайна кнопка. Така опція передбачається в дорогих духовках, що вбудовуються.

Кількість програм

Чим більше програм, тим ширший список страв, які можна готувати у духовці. У різних моделях цей параметр становить 2-16 і більше.

Від програм слід відрізняти режими приготування – вони простіше і не передбачають відключення після певного часу, а також зміну температур. Зі збільшенням кількості програм і режимів приготування розширюються можливості вбудованої духової шафи.

Мінімальна температура

Ця характеристика вказує на температуру, з якої духовка починає прогріватися. У різних моделях мінімальна температура становить 30-50°С. При 30°С можна розморожувати продукти, при 40-50°С – розігрівати їжу та нагрівати посуд.

Максимальна температура

Цей параметр вказує на найвищу температуру, до якої прогрівається вбудована духовка. Для приготування більшості страв підходить пристрій з максимальною температурою 200-270°С. Для специфічних завдань підійдуть моделі, що нагріваються до 280-300°С.

Клас енергоспоживання

Клас енергоспоживання показує економічність використання електричної духовки під час приготування їжі.

Позначається латинськими буквами від А до G, відповідно:

 • A, A+, A++ – дуже економічні;
 • В і С – економічні;
 • D – середні;
 • E, F, G – з високим споживанням електроенергії.

Кількість стекол дверцят

Даний показник у різних духовках, що вбудовуються, становить 2-4 штуки. Чим більше такого скла, тим краще теплоізоляція і тим менша витрата газу чи електрики. Водночас, таке рішення обійдеться дорожче.

Напрямні

Телескопічні – забезпечують висування дека в момент відкриття дверцят духової шафи. Полегшує перевірку готовності їжі та її вилучення з духовки без ризику отримати опік.

Дротові – простіше за конструкцією і дешевше за телескопічні, але менш зручні. Для безпечного вилучення страв знадобиться прихватка або рукавиця. Такі напрямні поділяються на знімні та незнімні.

Знімні – різновид дротяних напрямних. Легко знімаються для подальшого миття, не дряпають внутрішнє покриття духової шафи і дають можливість комфортно витягти лист.

Рельєфні – дозволяють переставляти листи та решітки, але при використанні на внутрішньому покритті шафи з'являються подряпини.

Кількість рівнів напрямних

Рівні напрямних потрібні приготування різноманітних страв. Там встановлюють піддони, листи, грати. Якщо в духовці немає конвекція, рівні дозволяють переставляти листи і решітки – це допоможе створити оптимальні умови для приготування конкретних страв. У різних духовках кількість рівнів напрямних становить 2-7 штук, стандартний варіант – 5 штук.

Метод очищення

Каталітичний – забруднення розщеплюються під час приготування їжі у духовці завдяки спеціальним панелям. Очищення проводиться за температури 200-250°C. Але каталітичні панелі чутливі до механічних впливів та абразивних миючих засобів, згодом втрачають властивості та підлягають заміні. Такий метод використовується в електричних і газових духовках, що вбудовуються.

Піролітичний – забруднення розщеплюються за рахунок нагрівання духовки до 500°C. Цей спосіб очищення є найефективнішим, оскільки жир та залишки їжі перетворюються на попіл. Але духовки з піролітичним очищенням характеризуються високою вартістю та енергоспоживанням. Також у процесі піролізу найчастіше виникає запах гару, а розпечені бічні стінки духовки можуть пошкодити навколишні меблі.

Гідролізний (очищення парою) – забруднення розм'якшуються за допомогою гарячої пари, яка утворюється при нагріванні ємності з водою. Зустрічається в бюджетних духовках, причому витрати електроенергії відносно невеликі. Але на відміну від каталізу та піролізу цей метод не передбачає самоочищення: забруднення видаляються вручну. Гідроліз ефективно справляється лише зі свіжими забрудненнями.

Звичайний – передбачає очищення внутрішніх поверхонь духовки вручну за допомогою губки та миючих засобів. Найдешевше та незручне рішення.

Внутрішнє покриття

Емаль – характеризується відносною дешевизною. Недоліки: схильність до подряпин, нагару і плям, складне очищення, малий термін служби (до 5 років). Також емаль погано тримає тепло.

Керамічна емаль (біокераміка) – позбавлена недоліків звичайної емалі. Служить упродовж 10 років і більше. Недолік – висока ціна. Крім цього, керамічна емаль дозволяє зберегти багато корисних речовин і вітамінів у продуктах.

Нержавіюча сталь – міцна та ефектна на вигляд.

Матеріал панелі керування

Скло – ефектний на вигляд матеріал. Недолік скла – крихкість.

Нержавіюча сталь/метал – довговічний та міцний матеріал, який витримує нагрівання та вплив більшості миючих засобів.

Нержавіюча сталь+скло/метал+скло – поєднує переваги цих матеріалів.

Відкриття дверцят

Зверху вниз – дверцята відкидається вниз. Дає можливість спостерігати за приготуванням страви без необхідності повністю відчиняти дверцята. У цьому випадку жар залишиться усередині духовки. Недолік – щоб перевірити готовність страви необхідно висунути деко, при цьому можна обпектися.

Праворуч ліворуч/ліворуч праворуч – дверцята повертається ліворуч/праворуч. Перший варіант зручніший, тому що користувач може відкрити дверцята лівою рукою. Як і у випадку з попереднім способом відкривання під час перевірки ступеня готовності страви можна обпектися.

Висувний візок – викочується вперед разом із деками чи піддонами. Спрощує вилучення готових страв із духовки та її очищення. Дозволяє перевіряти рівень готовності їжі, не дістаючи деко з шафи (знижується ризик опіку), а при завантаженні страви в духовку деко не потрібно вставляти в пази. Але такий візок збільшує ціну духової шафи та ускладнює готування на двох деках одночасно.

Ліфт-система – дверцята рухається вгору на зразок ліфта. Полегшує роботу з деками. Духові шафи з ліфт-системою ефектно виглядають, але мають високу ціну, зустрічаються рідко та несумісні з варильною поверхнею.

Форма вікна

Прямокутне – класичний варіант, що забезпечує хорошу видимість усередині духовки. Зустрічається в більшості духових шаф, що вбудовуються.

Фігурне/овальне – виглядає більш оригінально. Таке вікно поширене у моделях, виконаних у стилі ретро.

Форма ручки дверцят

П-подібна – традиційний варіант, який набув найбільшого поширення. Такою ручкою постачаються духові шафи, які виконані в сучасному стилі.

Дугоподібна – нагадує П-подібну, але має більш плавні контури. Для деяких користувачів така ручка краща за П-подібну.

Циліндрична – виглядає естетичніше в порівнянні з попередніми ручками. Зустрічається у духовках у ретро-дизайні.

Квадратна – досить рідкісна форма ручки дверцят. Вбудована духовка з такою ручкою відмінно впишеться в кухню, оформлену в стилі ганьби-тік або мінімалізм.

Краї ручки

Прямі – зустрічаються у більшості П-подібних ручок. Недолік – ймовірність травми при випадковому ударі об край ручки або неправильному хваті.

Скошені – безпечніший варіант. Скошені краї характерні окремих П-образних ручок.

Заокруглені – запобігають травмі при випадковому неправильному хваті або ударі. Закруглені краї притаманні деяким П-подібним ручкам.

Фігурні – мають незвичну форму. Такі краї притаманні циліндричних ручок. Мінус – ризик травми при випадковому ударі об край ручки.

Підключення до мережі

Електричні та газові духовки підключаються до мережі 220°С.

Потужність підключення

За цим показником судять про енергоспоживання електричної духовки, що вбудовується. Залежно від моделі, потужність становить 2.5-4 кВт.

Чим потужніша духова шафа, тим менше часу знадобиться для приготування їжі і тим нижча витрата електрики. Це обгрунтовується тим, що потужніша модель буде швидше нагріватися до заданої температури, а працювати менше, ніж малопотужний аналог. Щоправда, і ціна її буде вищою.

Для підключення потужної духової шафи потрібна окрема силова лінія із заземленням. При цьому важливо правильно розрахувати перетин кабелю та вибрати відповідний диференціальний автомат.

Розміри

Розміри відповідної вбудовуваної духової шафи визначаються розмірами ніші, яка відведена під неї. При цьому враховуються габарити кухні та необхідний обсяг робочої камери. При покупці духовки звертають увагу насамперед на її ширину.

Орієнтовні розміри духовок, що вбудовуються:

 • висота – 60 см (стандартне значення), 90 см (моделі з додатковою духовкою, вертикальне розташування камер);
 • ширина – до 45 см (компактні духові шафи), 60 см (стандартне значення), 120 см (моделі з додатковою духовкою, горизонтальне розташування робочих камер);
 • глибина – 55-60 см.

Оснащення

Додаткова духовка – це наявність в основній духовій шафі другої, меншої за розміром, духовки. Дозволяє готувати кілька страв одночасно. Такі моделі, як правило, дорогі і займають значно більше місця, ніж звичайні, що не завжди зручно в маленькій кухні.

Конвекція – вбудований вентилятор дозволяє рівномірно розподілити повітря по духовій шафі і тим прискорити приготування. Також конвенція дає можливість готувати кілька страв на різних рівнях одночасно.

Гриль – дає можливість приготувати страви з риби, м'яса та птиці з хрусткою скоринкою (стейки, гамбургери, тости, запіканки). Принцип роботи цієї функції – вплив теплового випромінювання на товари. Гриль поєднується з рожном.

Подвійна конвекція здійснюється за допомогою двох вбудованих вентиляторів. Подібне рішення робить розподіл повітря ще рівномірнішим, що підвищує якість приготування їжі. Також подвійна конвекція передбачається в духових шафах із додатковою камерою – кожен відсік оснащений своїм вентилятором.

НВЧ – дає можливість використовувати духову шафу як мікрохвильову печу. Цією функцією можуть бути оснащені лише дорогі моделі. Наявність режиму НВЧ значно скорочує час приготування страв та дозволяє економити електроенергію. Крім того, користувачеві не потрібно встановлювати окрему мікрохвильову піч, що важливо для малогабаритної кухні.

Термощуп – стрижень із металу, з датчиком температури. Служить для вимірювання температури всередині страви, що готується, наприклад, шматка м'яса. Таким чином, користувач може легко оцінити рівень готовності продукту.

Вертел – призначений для приготування великих шматків м'яса, тушок птиці та риби, овочів. Часто вертел оснащений електромотором – у цьому випадку цей пристрій може замінити конвекцію, оскільки досягається рівномірне прожарювання продукту з усіх боків.

Годинник – показує поточний час. Бувають аналоговими чи цифровими (електронними).

Виробник

До групи низькоякісних пристроїв можна віднести продукцію багатьох китайських компаній, а також місцевих брендів: Greta, Kaiser, Liberton, Mirta, Ventolux. Це найбільш прості духовки з недорогих матеріалів з мінімальною функціональністю. Слід зазначити, що ціни на ці пристрої різноманітні: від найнижчих до середніх.

Прийнятне поєднання ціна-якість забезпечують марки Ardo, Baumatic, BEKO, Cata, Candy, Fagor, Freggia, Gorenje, Hansa, Hotpoint-Ariston, Indesit, Samsung, Whirlpool, Zanussi. Всі ці бренди зарекомендували себе якістю, надійністю і сервісним обслуговуванням. Дизайн, матеріали та збирання духовок хороше, присутні додаткові функції. За рахунок поєднання ціни, якості та функціональності ці духовки популярні серед покупців.

Групу найякісніших пристроїв становить продукція брендів AEG, Bosch, Electrolux, Siemens, Teka. Ці духові шафи надійні і довговічні. В них реалізовані всі найпривабливіші функції і характеристики: сенсорне управління, таймери, гриль та інше. Велика увага приділяється дизайну виробів, тому, як вони будуть вписуватися в інтер'єр кухні. Ціни на такі духовки можна порівняти з другою групою.

Виробники техніки преміум-класу забезпечують максимальну якість і ексклюзивний дизайн, наприклад, Gaggenau, Miele і Smeg. Однак їх ціна рідко вписується в бюджет звичайного споживача. Найчастіше таку техніку набувають для професійного використання.

Відгуки про статтю

Маю досвід з вбудованою духовкою і звичайною. У мене ще є електродуховка Zenon LX 13570. Це звичайна стаціонарна електродуховка. У принципі мені звичайна заміняє вбудовану. Об‘єм звісно менший бо звичайна у мене на 45 літрів, але цього цілком достатньо. І ціна приємлива. В кожного звісно свої потреби.

Пользуюсь фирмой hotpoint, как в статье написано, хорошее соотношение цена-качество) не подвела еще слава богу

у меня индезит духовка с конвекцией тоже. классная опция!

у меня от с системой циркуляции горячих потоков воздуха, вот это вещь, девочки! Пропекает идеально ровно, поднимается все ровно, не пузырями, выпечку потом хоть на обложку журнала!

Ура! У меня духовой шкаф из "группы самых качественных устройств", как указано в статье :). Не духовка, а мечта. Теперь каждый день вкусности кушаем.

Поздравляем с удачным приобретением :)

При таком разнообразии фирм и видов духовых шкафов очень сложно выбрать подходящую, сейчас в поиске и просто теряемся в многообразии.

Надеемся, что наша статья поможет Вам с выбором.