Як вибрати вбудовану робочу поверхню

Вбудована робоча поверхня – верхня частина плити з нагрівальними елементами, яка встановлюється в стільницю. Така поверхня економить простір кухні, оскільки на відміну від звичайної кухонної плити вона вбудовується в кухонні меблі, а значить, не вимагає окремого місця.

В багатьох моделях відсутня жорстка прив'язка до духової шафи (незалежні), що є ще одним плюсом робочої поверхні в порівнянні з монолітною кухонною плитою: багато людей з різних причин просто не користуються духовкою.

Тип підключення

Залежно від типу підключення вбудовувані робочі поверхні можуть бути газовими, електричними або комбінованими.

В перших двох випадках обирається те підключення, яке прийнятне саме до конкретної ситуації. Наприклад, не всі вулиці забезпечені центральною газовою магістраллю. Також є райони, які мають низьку напругу електричної мережі, що не дає можливості використовувати електричне підключення.

Газові поверхні забезпечують моментальний прогрів конфорок і обійдуться дешевше за електричні (тут враховується ціна самого пристрою і вартість газу). Ці пристрої не висувають спеціальних вимог до матеріалу та дна посуду.

Недоліки газових робочих поверхонь: високий рівень пожежної небезпеки, обмеження кількості додаткових функцій, для підключення потрібен газовик. Крім того, цей варіант не підійде для будинків, до яких не підведено газову магістраль.

Газові поверхні без полум'я оснащені газовими конфорками, що знаходяться під склокерамічною поверхнею. Це забезпечує високий рівень пожежної безпеки та простоту догляду, а також зменшує ймовірність опіку при випадковому контакті із зоною нагріву. Мінуси: дорожнеча, високі вимоги до якості газу (паливо з домішками залишає сажу на склокераміці).

Електричні поверхні безпечніші, і часто передбачаються додаткові функції. Такі моделі не залежать від наявності газової магістралі та простіше підключаються (хоча електрик може знадобитися).

Недоліки електричних варильних поверхонь: висока ціна самого пристрою та його експлуатації, відносно низька температура нагріву, для підключення потрібна якісна електропроводка, конфорки нагріваються не відразу. Також необхідно використовувати посуд із рівним дном.

Комбіноване підключення, яке поєднує в собі функції газової та електричної робочої поверхні – найбільш практичний, хоч і дорогий варіант. Дані поверхні забезпечені електричними та газовими конфорками, представлені у двох варіантах:

 • 3 газові+1 електрична – електрична конфорка виручить при перебоях із подачею газу;
 • 2 газові+2 електричні – така формула оптимальна для користувачів, які готують страви із застосуванням різних типів конфорок.

Комбіновані електрогазові поверхні універсальні: можна готувати їжу на будь-якому нагрівачі, виходячи з конкретної ситуації.

Комбіновані електричні поверхні оснащені індукційними конфорками та Hi-Light. Ці моделі трапляються рідко.

Вид

Варильна поверхня – традиційна робоча поверхня, що має набір конфорок. Може бути вбудованою в духову шафу або в стільницю.

Гриль, фритюрниця, пароварка, тепан – додаткові пристрої, що виконують специфічні функції. Також вбудовуються в стільницю, що дозволяє заощаджувати кухонний простір.

 • Гриль – товста ребриста поверхня або решітка з електричним нагрівачем. Зручний для приготування овочевих, м'ясних та рибних страв без використання жиру чи олії.
 • Фритюрниця – складається з кошика для смаження у фритюрі, резервуару для жиру та електричного нагрівача. Служить для приготування картоплі фрі, гарячих різноманітних закусок.
 • Пароварка – складається з двох ємностей, одна з яких перфорована. Дозволяє готувати їжу на пару без застосування жиру. У таких стравах зберігаються вітаміни та мінеральні речовини.
 • Тепан – виконаний у формі плоскої поверхні. Використовується для приготування страв японської кухні з морепродуктів, обсмажування овочів та м'яса. Іноді тепан поєднується із грилем.

Тип нагрівальних елементів

Індукційні – прогресивний вид електричних конфорок. Принцип роботи полягає в тому, що електромагнітне поле впливає на стінки посуду. Перевага – сама плита не нагрівається так сильно, як інші види поверхонь. Деякі індукційні поверхні мають одну велику зону нагріву, що підвищує комфорт при використанні.

Недоліки індукційних нагрівальних елементів: висока вартість та робота тільки зі спеціальним (також дорогим) посудом.

Hi-light (гофролента) – як нагрівальний елемент виступає гофрована стрічка. Такі елементи нагріваються за 3 секунди та забезпечують точне регулювання температури. Електричні конфорки Hi-light встановлюються на робочих склокерамічних панелях.

Чавунні млинці – міцні та недорогі електричні конфорки. Щоправда, чавун повільно нагрівається та остигає, що ускладнює налаштування рівня потужності. Недоліком є складність в очищенні. Чавунними млинцями оснащуються дешеві варильні поверхні.

Формула конфорок

Даний параметр враховується при виборі комбінованої варильної поверхні. Формула конфорок вказує на їх тип і кількість, наприклад, 3 газових+1 чавунна, 1 газова+4 індукційні або 2 індукційні+2 Hi-Light. Це дозволяє легко вибрати потрібний варіант.

Покриття

Емальовані варильні поверхні – найдешевший, простий і надійний варіант, бувають різноманітних кольорів. Недолік – поява подряпин і відколів.

Нержавіюча сталь – ефектний на вигляд, міцний і надійний матеріал. Така поверхня може бути матовою або глянсовою і підходить практично під будь-який інтер'єр. Нержавійка легко очищується, але швидко брудниться. Недоліки: сильно видно подряпини, плями і сліди від пальців.

Мідь – приваблива на вигляд, добре витримує удари, стійка до відколів. Недоліки: висока ціна і складність у догляді. Мідні робочі поверхні поширені мало (дизайнерські моделі).

Латунь – має красивий золотистий колір. Оскільки латунь є сплавом міді і цинку, то її переваги і недоліки ті ж, що і у міді.

Склокераміка – найпоширеніші і стильні моделі.

Переваги: швидко нагріваються і остигають за рахунок специфіки будови, більш енергозберігаючі, ніж попередні види, красиво виглядають на будь-якій кухні, добре переносять високі температури.

Недоліки: висока вартість, складність в очищенні і чутливість до сипучих продуктів, які випадково можуть потрапити на поверхню. По міцності склокераміка поступається емалі і металам, вимагає використання ідеально рівного кухонного начиння.

Якщо вчасно не прибрати рідину, пролиту на склокераміку, може з'явитись постійна пляма. Так як такі поверхні ідеально гладкі, то збігла рідина буде розтікатися по всьому покриттю.

Загартоване скло – така поверхня близька до склокерамічної, але коштує дешевше, простіше в догляді. Крім того, загартоване скло відрізняється кращою стійкістю до подряпин. Недоліки: менша міцність і стійкість до нагрівання, ніж у склокераміки.

Фраграніт – композитний матеріал, що складається з акрилової смоли та гранітної крихти. Відрізняється міцністю, зносостійкістю, простотою у догляді. Мінус – досить висока вартість.

Матеріал решітки

Решітка – підставки під конфорки газової робочої поверхні (в електричній моделі такі пристрої відсутні).

Сталь – міцний, легкий та недорогий матеріал. Подібні решітки привабливі на вигляд завдяки емальованому покриттю. Але сталеві підставки погано переносять перепади температури та агресивне чищення. При цьому термін служби сталевих решіток менше, ніж чавунних аналогів.

Чавун – надійніше і довговічніше за сталеві решітки. Чавун витримує серйозні навантаження та стійкий до високої температури. Але в той же час ці підставки дорожчі та складніші у догляді. Чавунними решітками оснащується більшість вбудованих варильних поверхонь.

Установка

Залежна – це варильна поверхня, яка може розташовуватися тільки разом з духовою шафою. Елементи управління розташовані на його корпусі. При покупці такої моделі слід вибирати поверхню, сумісну з духовою шафою, бажано, щоб це був один виробник.

Незалежна – може перебувати окремо від духової шафи, так як має власну панель управління. Дозволяє з легкістю планувати інтер'єр кухні, а в окремих випадках – економити кухонний простір.

Важливо: рекомендуємо вибирати незалежні робочі поверхні, так як в залежних моделях при поломці духової шафи або поверхні, міняти доведеться обидва пристрої. Купити модель минулих років дуже складно через постійне оновлення модельного ряду.

Керування

Механічне здійснюється за допомогою кнопкових або поворотних перемикачів. Це найпростіші та найдешевші моделі.

Сенсорне – більш просунутий варіант. Користувачеві достатньо торкнутися поверхні панелі – і потрібна операція буде зроблена. Таке керування виконане досить грамотно з боку виробників та зручне у використанні. Але варто відзначити недолік – на сенсорній панелі після кожного приготування залишатимуться сліди від пальців.

Сенсор-слайдер – досконаліший різновид сенсорного управління. Передбачає плавне регулювання потужності нагріву замість ступінчастої, яка застосовується у звичайній сенсорній панелі.

Механічне + сенсорне – комбінація двох способів управління, що поєднує їх переваги. Основне керування здійснюється за допомогою поворотних перемикачів, а для роботи з додатковими функціями застосовується сенсор.

Розташування панелі керування

Фронтальне – панель керування знаходиться на передній стороні. Такий варіант зустрічається найчастіше.

Бокове – це конструктивне рішення надає варильній поверхні більш естетичний вигляд. Подібні моделі чудово підійдуть для неглибокої стільниці.

Вид поверхні

Domino – відрізняється витягнутою формою (має максимум 2 конфорки). Таке рішення буде оптимальним для маленьких кухонь. Інший варіант – з'єднання кількох поверхонь Domino у систему з певним функціоналом.

Кутова – встановлюється у кут стільниці. Одні поверхні мають овальну чи еліптичну форму, інші моделі виконуються у виді рогалика, треті – як нестандартний трикутник. Кутова варильна поверхня дозволяє заощаджувати корисний простір, що важливо для малогабаритних кухонь. Недоліки: можливість готувати їжу лише одній людині, утруднене підключення витяжки.

Класична – таку варильну поверхню не можна віднести ні до Domino, ні до кутових варіантів (кількість конфорок – 1-6). Завдяки різноманітному дизайну ці моделі підійдуть до будь-якого інтер'єру кухні, за винятком стилю «ретро».

Конфорки/зони нагріву

Кількість

Залежно від моделі робоча поверхня може мати від двох до шести конфорок (для газових) або зон нагріву (для електричних). Чим більше конфорок, тим більше страв можна одночасно готувати, але при цьому зростає ціна і розміри поверхні.

Зазвичай робочі поверхні оснащуються 3-4 конфорками, чого достатньо для більшості ситуацій. Зустрічаються компактні рішення на 1-2 конфорки і моделі, що мають 5-6 конфорок.

Типи

Експрес – призначені для швидкого розігріву їжі. Зазвичай конфорка розігрівається до зазначеної температури, а потім її потужність йде на спад.

З овальною зоною нагріву – деякі конфорки мають додатковий нагрівальний елемент, який в разі необхідності включається і надає конфорці овальну форму (кругла конфорка стає овальної). Подібне рішення зручно для довгастого посуду.

«Міст» (об'єднані зони) – відіграє ту ж роль, що і конфорка з овальною зоною нагріву. Відмінність між ними полягає в тому, що «міст» поєднує дві електричні конфорки, а конфорка з овальною зоною нагріву є єдиною конфоркою (газовою або електричною).

Двоконтурна або триконтурна – конфорка поєднує в собі два або три концентричні кола різного діаметра. В міру необхідності можна включати кожну з них окремо, підлаштовуючи таким чином під певний розмір посуду.

Подвійна або потрійна корона – газова конфорка має два або три ряди полум'я. Це значно прискорює процес приготування їжі. Такий варіант хороший для конфорок великого діаметра – відбувається рівномірне нагрівання посуду.

Рапідна – звичайна конфорка, в якій нагрівальним елементом є металева спіраль, захована усередині чавунного млинця. Така конфорка повільно нагрівається і повільно остигає.

Галогенова (Halolight) – окрім металевої спіралі має галогенову лампу, за рахунок чого нагрівається швидше за рапідну. За швидкістю нагрівання та охолодження галогеновий нагрівальний елемент можна порівняти з газовою конфоркою.

Конфорка WOK – відрізняється увігнутою формою і високою потужністю. Ця конфорка використовується для відповідної сковороди. Конфоркою WOK оснащуються газові та електричні робочі поверхні.

Спеціальні конфорки

Конфорка Coup De Feu – товста чавунна або сталева поверхня, що нагрівається від газового пальника. Дає можливість готувати на конфорці та відкритому вогні. Добре підходить для тушкування, приготування соусів. За допомогою цієї конфорки нагрівають тарілки.

Конфорка Fry Top – товста сталева поверхня, під якою приховані нагрівальні елементи. Дозволяє готувати смажені та тушковані страви з риби, овочів та м'яса.

Додатково

Форма конфорок / зон нагріву може бути круглою, овальною і навіть квадратною. Діаметр нагрівальних зон також буває різним.Існує правило: чим менше розмір, тим менше потужність зони нагрівання. Тому діаметр дна посуду повинен збігатися або максимально наближатися до діаметру конфорки.

Виняток: посуд для індукційної варильної поверхні може бути менше зони нагріву, оскільки мова йде про нагрівання тільки дна посуду. Проте, діаметр посуду не повинен перевищувати розмір зони нагріву.

Грати

Грати – підставки під конфорки газової робочої поверхні (в електричній моделі такі пристосування відсутні). Грати виготовляються з чавуну і сталі:

 • чавунні – надійні, довговічні, стійкі до високої температури, але складні у догляді, важкі і чутливі до механічних впливів;
 • сталеві – прості в очищенні, привабливі на вигляд, порівняно легкі, стійкі до механічних впливів, але мають більш короткий термін служби, ніж чавунні моделі і погано переносять перепади температури.

Безпека

Газ-контроль – система безпеки, яка відключить подачу газу, якщо раптом згасне полум'я. Важливість цієї функції складно переоцінити, адже вона запобігає витоку газу і пов'язані з нею негативні наслідки – вибух та отруєння.

Автовідключення (захист від перегріву) – забезпечує автоматичне відключення конфорки або всієї робочої поверхні у разі перегріву пристрою або його тривалої недоцільної роботи.

Індикатор залишкового тепла – використовується в робочих електричних поверхнях. Індикатор показує, яка з конфорок ще не охолонула після вимкнення, і її можна, наприклад, використовувати для підтримання температури страви. Також індикатор знижує ризик отримання опіків від випадкового дотику до нещодавно вимкненої конфорки.

Блокування керування – не дозволяє дитині увімкнути варильну поверхню або змінювати налаштування вже працюючого пристрою. Буде дуже корисним, якщо в сім'ї є маленькі діти. Знімається шляхом натискання кількох кнопок.

Автоматика закипання – відстежує температуру нагрівання посуду: до закипання конфорка функціонує на максимальній потужності, а потім інтенсивність роботи знижується до певної температури. Автоматика закипання економить енергію та запобігає «збіганню» рідини, що перекипіла. Ця функція використовується в робочих електричних поверхнях.

Оснащення

Дисплей – відображає інформацію про роботу робочої поверхні. Цей пристрій вигідно відрізняється від різних індикаторів своєю більшою інформативністю та наочністю. Найчастіше екран зустрічається у дорогих індукційних моделях.

Електрозапалювання – пристрій запалювання газової плити за допомогою електричної іскри. Це швидкий та зручний спосіб підпалювання, але потребує постійного підключення до електричної мережі.

Електрозапалювання буває двох видів:

 • механічне – спрацьовує після повороту перемикач та натискання відповідної кнопки;
 • автоматичне – щоб запалити плиту, достатньо повернути перемикач.

Таймер – застосовується для контролю часу приготування їжі. Одні таймери після заданого часу самостійно відключають робочу поверхню, інші повідомляють про це звуковим сигналом.

Таймер представлений у двох видах:

 • механічний – регулюється вручну;
 • електронний (програматор) – дозволяє програмувати час приготування (час виводиться на дисплей).

Звуковий сигнал – повідомляє про закінчення часу приготування. Працює у парі з програматором.

Підставка під сковороду WOK – кільце з виступами, що зменшує ймовірність перекидання сковороди WOK. Застосовується у варильних поверхнях із газовими конфорками.

Вбудована витяжка – збільшує ціну варильної поверхні, при цьому не може похвалитися високою ефективністю вентиляції.

Підтримка Wi-Fi – дозволяє керувати вбудовуваною варильною поверхнею за допомогою планшета або смартфона з будь-якої точки земної кулі. Для роботи цієї функції слід встановити на мобільний пристрій відповідний додаток.

Функції

Автоматичне розпізнавання наявності посуду – фіксує наявність посуду та його точне перебування по центру. За відсутності посуду або його зміщення щодо центру ця функція вимикає зону нагрівання.

Пауза (Stop&Go) – дозволяє призупинити роботу конфорок, при цьому нагрівання деякий час зберігається завдяки залишковому теплу. Прилад запам'ятовує всі задані параметри готування. Активується та деактивується шляхом натискання на кнопку. Режим паузи стане в нагоді, якщо користувач змушений перервати готування. Після закінчення певного часу робоча поверхня автоматично вимикається.

Турбо-режим (Booster) / PowerBoost – забезпечує моментальне нагрівання конфорки за рахунок стрибка потужності. Таким чином прискорюється процес приготування їжі.

Автовибір ширини зони нагріву (автофокус) – регулювання ширини зони нагріву, виходячи з розміру денця посуду. Дозволяє нагріти посуд, не витрачаючи зайву електроенергію. Ця опція передбачається на поверхнях із індукційними конфорками.

Підтримка страви в теплому стані – корисна, якщо потрібно зберегти температуру страви до візиту гостей.

PowerManagement – знижує ймовірність вибивання пробок шляхом обмеження споживаної потужності. Стане в нагоді, якщо вбудована робоча поверхня працюватиме в будинку зі старою електропроводкою.

ReStart – відновлює всі робочі налаштування вбудованої робочої поверхні після випадкового вимкнення пристрою.

QuickStart – автоматично визначає конфорку, де знаходиться посуд. Від користувача потрібно лише встановити потрібний рівень потужності. Дозволяє негайно розпочати приготування страви.

Управління кухонною витяжкою (Hob2hood) – дозволяє синхронізувати роботу двох пристроїв: витяжка включатиметься при використанні варильної поверхні та підлаштовуватиметься під особливості її роботи. Саме керування здійснюється у вигляді ІЧ-зв'язку.

Розтоплення – дає можливість делікатно розтопити шоколад, олію, різноманітні заморожені продукти до однорідної маси без ризику перегрівання або пригорання.

Автосмаження – підтримує необхідну для деяких завдань температуру днища посуду, не допускаючи його перегріву або охолодження.

Підключення до мережі

220 В – підключення до однофазної мережі (через стандартну розетку). Цей варіант притаманний моделям для побутового використання.

380 В – підключення до трифазної мережі. Такі робочі поверхні, що вбудовуються, відрізняються підвищеною потужністю відносяться до професійного класу і призначені для ресторанів і кафе.

Максимальна потужність підключення

Даний показник дозволяє оцінити вимоги до електропроводки, які з'являються при підключенні конкретної робочої поверхні, що вбудовується. Справа в тому, що стандартна розетка розрахована на споживану потужність не більше 3.5 кВт. Тому потужніші прилади потребують підключення безпосередньо до розподільного щитка або через спеціальну розетку.

Також максимальна потужність підключення знадобиться щодо витрат електроенергії, пов'язаної з роботою пристрою.

Потужність великої / маленької конфорки

За цим параметром судять про витрати електроенергії та навантаження на мережу при функціонуванні великої/маленької конфорки. Варто знати, що на ефективність нагрівання, крім цього показника, впливає матеріал посуду та інші його характеристики.

Важливо: потужність конфорок визначається їх діаметром. Чим більший діаметр конфорки, тим вище її тепловіддача. Так, конфорка діаметром 145 мм має потужність близько 1.2 кВт, конфорка 180 мм – 1.7 кВт, конфорка 220 мм – 2 кВт.

Розташування конфорок

Ця характеристика впливає на комфортність використання та дизайн робочої поверхні, що вбудовується. Існує кілька варіантів розташування конфорок:

 • квадратне/прямокутне (2 ближніх+2 дальніх) – класичний варіант;
 • трикутне (2 праворуч+1 ліворуч) / в один ряд (1 праворуч+1 центральне+1 ліворуч) – властиво моделям із 3 конфорками;
 • ромбовидне (1 праворуч +2 центральних +1 зліва) – подібні варильні поверхні оригінально виглядають, при цьому підвищується ефективність роботи витяжки, а фартух забруднюється менше. Крім того, забезпечується вільний доступ до 3 конфорок, тоді як квадратне розташування дозволяє легко дістатися лише до 2 конфорок.

Рамка

Рамка – декоративний елемент, який розташовується на периметрі робочої поверхні (у моделях Domino – з одного боку). Рамка надає поверхні закінченого вигляду, а також захищає стільницю або підлогу від попадання перекипілого супу, молока та інших рідин. Щоправда, і чищення поверхні поруч із рамкою ускладнюється.

Без рамки – такі варильні поверхні, що вбудовуються, виглядають менш ефектно, зате простіше у догляді.

Оформлення країв

Скошені/закруглені краї – надають варильній поверхні елегантного зовнішнього вигляду та полегшують її встановлення.

Розміри

Розміри підходящої робочої поверхні визначаються розмірами ніші, відведеної під неї. При цьому враховуються габарити кухні та необхідна кількість конфорок.

Орієнтовні розміри варильних поверхонь, що вбудовуються:

 • ширина – 60 см (стандартне значення), до 30 см (для пристроїв на 1-2 конфорки), 70-80 см (для 5-6 конфорок), 90-130 см (для окремих моделей на 6-7 конфорок);
 • глибина – 50-52 см (стандартне значення);
 • висота (товщина) – 4-6 см (стандартне значення). Цей параметр не такий важливий, оскільки відповідає товщині стільниці.

Виробник

До групи низькоякісних пристроїв можна віднести продукцію багатьох китайських компаній і місцевих брендів: Greta, Kaiser, Liberton, Mirta, Ventolux. Це найбільш прості робочі поверхні з недорогих матеріалів з мінімальною кількістю функцій. Багато які взагалі підходять лише для дач і готельок. Слід зазначити, що ціни на ці пристрої різноманітні: від найдешевших до середніх.

Прийнятне поєднання ціна-якість забезпечують марки Ardo, Baumatic, BEKO, Cata, Candy, Fagor, Freggia, Gorenje, Hansa, Hotpoint-Ariston, Indesit, Samsung, Whirlpool, Zanussi. Всі ці бренди зарекомендували себе якістю і надійністю, сервісним обслуговуванням. Дизайн, матеріали та збирання робочих поверхонь хороше. За рахунок поєднання ціни, якості та функціональності ці пристрої популярні серед покупців.

Групу найякісніших пристроїв становлять бренди AEG, Bosch, Electrolux, Siemens, Teka. Ці робочі поверхні надійні і довговічні. В них реалізовані всі найпривабливіші функції і характеристики: сенсорне управління, таймери, малий час нагрівання і ін. Велика увага приділяється дизайну виробів, тому, як вони будуть вписуватися в інтер'єр кухні. Ціни можна порівняти з другою групою.

Виробники техніки преміум-класу забезпечують максимальну якість і ексклюзивний дизайн, наприклад, Miele і Smeg. Серед них можна виділити супер-преміум бренд Gaggenau. Однак їх ціна рідко вписується в бюджет звичайного споживача. Тому такі марки не надто популярні.

Відгуки про статтю

Добавьте пожалуйста наличие или отсутствие вилки для подключения

Здравствуйте! Добавьте, пожалуйста, в фильтры решетки.

Обязательно в скором времени добавим. Спасибо за замечание.