Як вибрати Wi-Fi обладнання

Тип пристрою

Wi-Fi точка доступу – призначена для об'єднання пристроїв із підтримкою Wi-Fi в одну бездротову мережу або для підключення до мережі Інтернет. Цей пристрій тільки транслює мережевий трафік, який отримує через бездротове або бездротове з'єднання. Захист мережі – дуже слабкий. Точка доступу може використовуватися як усередині приміщення, так і на вулиці.

Сфера використання точки доступу: створення безшовної мережі в офісі, ресторані, готелі, отримання інтернет-трафіку від провайдера.

Спрямована точка доступу – на відміну від звичайної точки доступу, поширює сигнал в одному напрямку. Це дозволяє ефективно використовувати точку доступу в кутку кімнати. Такий пристрій вибирають для бездротового зв'язку на далеких дистанціях.

Wi-Fi роутер (маршрутизатор) – на відміну від Wi-Fi точки доступу здатний «роздавати» Інтернет пристроям за допомогою бездротового та/або дротового підключення. Це обладнання поєднує функції точки доступу та мережевого шлюзу – дозволяє створювати локальні мережі та обмінюватися даними між різними мережами.

Маршрутизатор також використовується як комутатор, повторювач, принт-сервер, мережеве сховище. Роутер найчастіше застосовується усередині приміщень.

Wi-Fi-роутер вигідно відрізняється від Wi-Fi точки доступу можливістю підключати пристрої за допомогою кабелю, наприклад комп'ютер, для чого в ньому передбачено кілька портів. У точки доступу такий порт один – для вхідного інтернет-трафіку. Також роутер спрощує організацію мережі та краще захищає її від вторгнень ззовні.

Сфера застосування роутера – роздача мережевого трафіку кілька споживачів. ПК, телевізор, ігрова приставка, плеєр підключаються через кабель, а планшет, смартфон чи ноутбук – через Wi-Fi.

Важливо: щоб підключити комп'ютер до точки доступу до Wi-Fi, слід встановити на ПК мережеву картку з бездротовим підключенням.

Ігровий роутер – застосовується в онлайн-іграх. Оснащений великою кількістю антен та потужними передавачами. Ігровий роутер підтримує сучасні стандарти зв'язку та високу швидкість передачі даних. Забезпечує максимальний комфорт під час гри.

Повторювач Wi-Fi (репітер, ретранслятор) – посилює бездротовий сигнал, що дає змогу розширити радіус дії Wi-Fi мережі. Більшість повторювачів мають Ethernet-порт і можуть використовуватися як Wi-Fi точка доступу.

Wi-Fi адаптер – підключає до локальної мережі пристрої, які не підтримують Wi-Fi (відсутній спеціальний модуль).

WISP-роутер – з'єднує пристрої у кабельну мережу та забезпечує вихід в Інтернет через Wi-Fi.

Powerline адаптер – підключає пристрої до Інтернету через мережу (розетку). Пристрої з'єднуються з адаптером за допомогою кабелю або Wi-Fi.

Адаптер для ТБ – підключає телевізор до Інтернету за допомогою Wi-Fi. Дозволяє дивитися фільми з комп'ютерних мереж.

Wi-Fi-міст (бездротовий міст) – пов'язує дві віддалені точки доступу (відстань до 50 км). Призначений для підключення бездротової мережі до Інтернету. За допомогою такого мосту можна забезпечити з'єднання між центральним офісом та віддаленим складом або двома квартирами у різних будинках. Також бездротовий міст допоможе організувати відеоспостереження на дачі або підключити його до Інтернету.

Портативний роутер – дає можливість користуватися Інтернетом за містом, на дачі або в автомобілі. Інший варіант – вихід у всесвітню павутину в місті без підключення до громадських точок доступу (їхня швидкість не дуже висока). За допомогою цього роутера можна створити резервний інтернет-канал для забезпечення стабільного з'єднання, що стане в нагоді, якщо основний канал перестане працювати.

Підключення до Інтернету (WAN)

До мережі Інтернет (WAN) – реалізується кількома способами.

 • Ethernet – через провід із роз'ємом RJ-45. Швидкість передачі: 100 Мбіт/с (Fast Ethernet) або 1000 Мбіт/с (Gigabit Ethernet). Зустрічається найчастіше.
 • Зовнішній USB-модем – підключається до ПК або іншого гаджета через USB-порт (інтерфейси – USB 2.0, USB 3.2 Gen1). Цей модем використовується в ситуації, коли вихід в Інтернет потрібний не завжди. Крім того, таке рішення є актуальним, якщо не можна встановити внутрішній адаптер.
 • ADSL – через телефонну мережу (роз'єм RJ-11). Забезпечує доступ до Інтернету без прокладання окремої лінії. Швидкість – до 25 Мбіт/с (прийом); до 3.5 Мбіт/с (передача).
 • SFP – через оптичний кабель. Швидкість передачі даних – до кількох Гбіт/с. Кабель не боїться електричних перешкод. Використовується у професійній техніці.
 • Powerline – через електромережу. Дозволяє підключитися до Інтернету через звичайну розетку. Оптимальне рішення, якщо важко прокласти кабель Ethernet.
 • 3G-модем – через модем, що підключається до USB-порту. Швидкість передачі коливається від кількох Мбіт/с до 100 Мбіт/с і від. Підключення не залежить від кабельних мереж, проте модем купується окремо. Хороший варіант, якщо не вдається вийти в Інтернет через головного провайдера.
 • SIM-картка – через мережу мобільного зв'язку. Для підключення потрібен роутер, у який встановлюється SIM-картка. Характеристики цього підключення нагадують попередній варіант, але купувати 3G-модем не потрібно: його функції виконує маршрутизатор.

До локальної мережі (LAN) – реалізується через Ethernet, ADSL та 3G-модем.

Підключення до мобільних мереж

3G (UMTS) – третє покоління мобільного зв'язку. Забезпечує швидкість передачі до 42 Мбіт/с.

4G (LTE) – четверте покоління мобільного зв'язку. Дозволяє передавати дані зі швидкістю до 1 Гбіт/с.

WiMAX (опціонально) – технологія бездротового зв'язку. Працює за тим самим принципом, що і Wi-Fi. Надає можливість підключитися до Інтернету у сільській місцевості.

Тип зв'язку

Wi-Fi – через бездротову мережу. Для підключення потрібен Wi-Fi пристрій, який під'єднує роутер або точку доступу до Інтернету.

Wi-Fi Mesh – використовується для створення бездротової мережі з кількох точок доступу за допомогою технології безшовного роумінгу. Перевага – висока надійність та швидкість з'єднання. Така мережа охоплює великі площі, причому не потрібно використання репітерів. Нестача – висока ціна обладнання.

Wi-Fi+Bluetooth – цей варіант передбачає використання двох технологій бездротового зв'язку. Bluetooth забезпечує смартфонам, планшетам та іншим зовнішнім пристроям доступ до Інтернету. Тим самим знімається навантаження з Wi-Fi каналу та зменшується споживання енергії підключеними девайсами. Це особливо актуально за наявності системи «розумний дім».

Bluetooth (адаптери) – служить для бездротового з'єднання ПК та зовнішніх пристроїв. Це позбавляє необхідності купувати два адаптери (один – для підключення ПК до Wi-Fi мережі, другий – для з'єднання ПК із зовнішніми девайсами).

Стандарт зв'язку

BT 5.0, 5.1 – нові стандарти Bluetooth. Швидкість передачі даних – 2 Мбіт/с.

BT 4.0, 4.1, 4.2 – старіші версії. Швидкість передачі даних – 1 Мбіт/с.

BT 3.0 – застаріла версія. Зустрічається дуже рідко.

ADSL2+ – технологія, яка дозволяє підключитися до Інтернету за допомогою телефонної мережі. Головна перевага – доступ до глобальної мережі без необхідності прокладання додаткових кабелів. Нестача – несиметричне співвідношення швидкостей (прийом – до 24 Мбіт/с, передача – 3.5 Мбіт/с). Цей мінус не дозволяє комфортно використовувати відеозв'язок і деякі інші функції.

Стандарт Wi-Fi

Стандарт бездротового зв'язку Wi-Fi ділиться на 5 видів:

 • Wi-Fi 6 – 802.11ax – найновіший стандарт передачі зі швидкістю до 10 Гбіт/с (1.25 Гбайт/с). Реальна швидкість становить 600 Мбіт/с (75 Мбайт/с).
 • WiGig – 802.11ad – працює у діапазоні 60 ГГц, швидкість обміну даних досягає 7 Гбіт/с (0.875 Гбайт/с).
 • Wi-Fi 5 – 802.11ac – забезпечує швидкість до 6.77 Гбіт/с (0.84625 Гбайт/с). Сумісний зі стандартом 802.11n, але не підходить для 802.11g. Реальна швидкість – 433 Мбіт/с (54.125 Мбайт/с).
 • Wi-Fi 4 – 802.11n – найпопулярніший стандарт, швидкість – до 600 Мбіт/с (75 Мбайт/с). Сумісний з усіма попередніми стандартами Wi-Fi. Саме його підтримує більшість сучасних моделей ноутбуків. Реальна швидкість – до 220 Мбіт/с (27.5 Мбайт/с)
 • Wi-Fi 3 – 802.11g – покращений варіант стандарту 802.11b, збільшено швидкість передачі даних до 54 Мбіт/с (6,75 Мбайт/с). Реальна швидкість – 24 Мбіт/с (3 Мбайт/с).

Фактична швидкість передачі даних зазвичай нижче заявленої, особливо коли працюють кілька Wi-Fi приладів на одній хвилі.

Якщо ви вибрали точку доступу, переконайтеся, що пристрої, які ви збираєтеся об'єднати в мережу, підтримують стандарт Wi-Fi точки.

Частотний діапазон

Цей параметр визначає сумісність стандартів Wi-Fi.

2.4 Гц – застосовується у стандартах 802.11b, 802.11g, 802.11n. Точка доступу з таким діапазоном сумісна з будь-яким Wi-Fi обладнанням споживчого рівня. Мінус – завантаженість цієї частоти перешкодами від сторонніх пристроїв (у тому числі інших роутерів), що погіршує характеристики зв'язку, насамперед швидкість.

5 Гц – застосовується у стандартах 802.11a, 802.11ac, 802.11n. Цей варіант вигідно відрізняється від попереднього меншою кількістю працюючих приладів, що створюють перешкоди. Мінімальний рівень перешкод та збільшена частота позитивно впливає на характеристики зв'язку.

2.4/5 ГГц – притаманний Wi-Fi обладнанню з режимом Dual Band.

2.4/5/5 ГГц – характерний для Wi-Fi устаткування, у якому передбачено режим Trial Band.

60 Гц – застосовується у стандарті Wi-Fi 802.11ad. Забезпечує ще більш високу якість зв'язку.

Швидкість Wi-Fi 2.4 ГГц

За цією характеристикою оцінюють швидкість передачі в частотному діапазоні 2.4 ГГц. Бюджетне Wi-Fi обладнання забезпечує 500 Мбіт/с, більш просунуті рішення – понад 500 Мбіт/с.

Швидкість Wi-Fi 5 ГГц

За цим параметром оцінюють швидкість передачі в частотному діапазоні 5 ГГц. Більшість Wi-Fi обладнання забезпечує 500-1000 Мбіт/с, а потужніші пристрої мають швидкість 1-2 Гбіт/с і більше.

Швидкість провідних портів

LAN

Цей показник означає швидкість проводового підключення до Wi-Fi обладнання. Стандартне значення – 1 Гбіт/с. Велика швидкість важлива під час роботи зі значним обсягом мережного трафіку.

Швидкість портів LAN:

 • LAN 100 (100 Мбіт/с);
 • LAN 1000 (1 Гбіт/с);
 • LAN 2500 (2.5 Гбіт/с);
 • LAN 5000 (5 Гбіт/с);
 • LAN 10000 (10 Гбіт/с).

WAN

Ця характеристика означає швидкість підключення Wi-Fi обладнання до Інтернету. При виборі пристрою враховується швидкість доступу до глобальної мережі, яку пропонує провайдер. Оптимальний варіант – до 1 Гбіт/с.

Швидкість портів WAN:

 • WAN 100 (100 Мбіт/с);
 • WAN 1000 (1 Гбіт/с);
 • WAN 2500 (2.5 Гбіт/с);
 • WAN 10000 (10 Гбіт/с).

Об'єм оперативної пам'яті

Чим більший цей показник, тим вища продуктивність Wi-Fi обладнання. Найбільш поширений об'єм 32-128 Мб, від 256 Мб – застосовується у швидкісних та дорогих пристроях.

Інтерфейс підключення до комп'ютера (Wi-Fi адаптери)

USB – універсальний інтерфейс, який підтримує переважну більшість комп'ютерного обладнання. Через USB адаптер підключається до телевізорів, планшетів, ноутбуків. Дозволяє легко підключати Wi-Fi адаптер до різних пристроїв.

mini-USB – зменшений варіант попереднього інтерфейсу.

PCI – використовується у настільних комп'ютерах. Такий Wi-Fi адаптер підключається до материнської плати. Оптимальний вибір для постійного використання адаптера, коли не потрібно підключатися до різних ПК. На сьогоднішній день цей інтерфейс застарів.

mini-PCI – зменшена версія PCI. Застосовується у DVD-плеєрах, телевізорах, мережевих адаптерах (для ноутбуків) та інших пристроях.

PCI-E – вдосконалена версія PCI. Дає вищу швидкість передачі (не менше 1 Гбіт/с), дозволяє «гарячу заміну» елементів.

mini-PCI-E – зменшений варіант PCI-E. Використовується в роутерах, ноутбуках та інших пристроях.

PCMCIA – застарілий інтерфейс.

Режими роботи

Dual-Band Wi-Fi (двохдіапазонний) – працює з двома діапазонами зв'язку (2.4 ГГц та 5 ГГц). Дозволяє досягти сумісності з усіма стандартами Wi-Fi (за винятком WiGig). Крім того, збільшується швидкість передачі даних та покращується стійкість до перешкод. Така опція передбачена у техніці, що підтримує стандарт 802.11n.

Tri-Band Wi-Fi (трьохканальний) – вдосконалений варіант Dual-Band Wi-Fi. Передбачає роботу з трьома каналами зв'язку: один – у діапазоні 2.4 ГГц, два – 5 ГГц. Забезпечує більш високу швидкість передачі.

Зустрічається обладнання з тридіапазонним режимом роботи (2.4 ГГц, 5 ГГц і 60 ГГц). Ці пристрої сумісні з усіма стандартами бездротового доступу Wi-Fi. Робота у трьох діапазонах ще більше збільшує швидкість передачі даних. Ця техніка коштує дорого і зустрічається рідко.

Міст (бридж) – дозволяє підключити до бездротової мережі іншу дротову мережу передачі даних. Таким чином, можна об'єднати кілька провідних мереж, наприклад, у сусідніх будинках. Рекомендується використовувати однотипне обладнання – це забезпечить якісну та стабільну роботу цієї мережі.

Повторювач (репітер) – передбачає ретрансляцію мережевим обладнанням Wi-Fi сигналу, що походить від іншого приладу. Дозволяє розширити бездротову мережу.

Принт-сервер – надає звичайний принтер функціями мережевого. Дозволяє всім користувачам цієї мережі працювати з принтером. Серед інших функцій – дистанційне керування чергою завдань, зберігання відправлених завдань.

FTP-сервер – можливість використання Wi-Fi обладнання для зберігання різних файлів на своєму жорсткому диску або на підключеній USB флешці. Доступ до цих файлів буде як з мережі Wi-Fi, так і з мережі Інтернет. Найчастіше FTP-сервер використовується для доступу до даних через Інтернет.

Файл-сервер – перетворює Wi-Fi обладнання на сервер для зберігання файлів. Відміна від попередньої функції у тим, що в даному випадку не використовуються протоколи FTP. Тому файл-сервер зазвичай використовують для доступу до даних по локальній мережі.

UPnP AV-сервер – використовується для передачі відео, музики, фотографій від девайсів, підключених до точки доступу до мультимедійних пристроїв, наприклад, телевізора або музичного центру.

Web-сервер – дозволяє розмістити на маршрутизаторі один чи кілька веб-сайтів. Це дозволяє користувачу повністю контролювати свій сайт. Підійде лише створення статичних сайтів.

WISP (бездротовий провайдер) – забезпечує підключення роутера до сусідньої Wi-Fi мережі (потрібний пароль).

Підтримка VPN – дає можливість створити локальну мережу з ПК за допомогою захищеного Інтернет-каналу. Зручна функція зв'язування віддалених комп'ютерів з мережею. Сторонні користувачі не мають доступу до цієї мережі.

Оснащення, виконання

2 WAN-порту – знадобляться при підключенні до двох провайдерів або двох облікових записів одного провайдера. Крім того, таке рішення є оптимальним, якщо потрібно побудувати бездротову мережу зі складною топологією. 2 WAN-портами забезпечені дорогі роутери для професійного використання.

Перевизначені порти WAN/LAN – працюють із зовнішньою (WAN) та локальною (LAN) мережею. Дають змогу налаштувати роутер під конкретну ситуацію.

Смуга пропускання 160 МГц – значно збільшує швидкість передачі. Така особливість притаманна дорогим роутерам.

USB 2.0 – найчастіше застосовується для підключення модему (3G/4G), зовнішнього жорсткого диска чи флешки (режим файл-сервера). Швидкість передачі становить 480 Мбіт/с.

USB 3.2 Gen1 – найбільш просунута версія, швидкість передачі досягає 4.8 Гбіт/с.

USB 3.2 Type-C Gen1 – зменшений варіант USB 3.2 Gen1. Це симетричний роз'єм, який забезпечує підключення девайса з першої спроби.

Дисплей – відображає інформацію про роботу портативного роутера (список підключених клієнтів, зона покриття, швидкість з'єднання). Полегшує використання пристрою.

Вбудований акумулятор – таким пристроєм оснащуються портативні роутери.

Слот для картки пам'яті – забезпечує доступ інших пристроїв до даних, записаних на картку пам'яті. Також слот перетворює портативний роутер на флешку або картридер.

Вихід на зовнішню антену – служить для підключення до портативного роутера зовнішньої антени, що підвищує якість та надійність з'єднання.

Програмована кнопка – полегшує роботу з роутером, тому що їй можна присвоїти різні функції, наприклад, увімкнення/вимикання мережі.

Підсвічування – грає декоративну роль. Підсвічуванням оснащуються ігрові роутери.

Захищений корпус – оберігає апаратну начинку роутера або точки доступу від вологи, температурних коливань, пилу. Таке обладнання розміщується на вулиці.

Функції

Статична маршрутизація – мережеві маршрути прописуються вручну. Це легкий і дешевий вид маршрутизації, але відсутнє динамічне балансування навантаження.

Beamforming – посилює сигнал у певному напрямку (там, де розташований абонентський девайс). У результаті підвищується якість та дальність зв'язку.

QoS (приоритизація трафіку) – оптимально розподіляє навантаження всередині локальної мережі та тим самим забезпечує її стабільність. Віддає пріоритет онлайн-іграм, високоякісному відео та іншому «важкому» трафіку, зменшує затримки (пінг).

OFDMA – дає можливість підключити до точки доступу або роутера кілька пристроїв, що мають різні вимоги до пропускної здатності Wi-Fi обладнання.

Airtime Fairness (ATF) – інтелектуальний розподіл ефірного часу. Ця функція обмежує передачу даних виходячи з часу передачі (а не кількості пакетів). В результаті підвищується продуктивність бездротової мережі.

Multiple SSID – дозволяє створювати кілька бездротових мереж із різними SSID для різних категорій користувачів.

DFS – дає можливість використовувати частоти 5 ГГц. Збільшує кількість каналів зв'язку, що покращує надійність та якість з'єднання.

Підтримка PoE

Забезпечує подачу живлення на пристрій через кабель Ethernet.

 • Вхід PoE призначений для живлення роутера, точки доступу та іншого Wi-Fi обладнання.
 • Вихід (виходи) PoE використовується для живлення комутаторів та інших мережних пристроїв від відповідних роз'ємів точки доступу або роутера. В результаті відпадає необхідність використання автономних джерел живлення або прокладання додаткових кабелів.

Балансування навантаження

Розподіляє навантаження (мережевий трафік) між двома каналами підключення до Інтернету. При цьому балансування навантаження здійснюється вручну або автоматично.

Резервування каналу – підвищує надійність Інтернет-з'єднання. У нормальних умовах задіяний основний канал, а у разі збою пристрій перемикається на резервний.

Голосовий помічник – ця функція покращує сумісність роутера з девайсами, на яких встановлена відповідна програма. Корисна опція під час роботи з системою «розумний дім».

Маршрутизатор – вбудований маршрутизатор дозволяє підключити групу пристроїв до мережі Інтернет за допомогою єдиної зовнішньої IP-адреси.

Підтримка IPv6 – можливість роботи з новою версією мережевого протоколу IP – IPv6. Цей протокол поступово впроваджується з вичерпанням IPv4-адрес.

SPI – захищає роутер від атак хакерів.

Firewall (брандмауер) – міжмережевий екран, що фільтрує та контролює мережевий трафік, що проходить через нього. Захищає локальну мережу від атак із Інтернету.

DMZ – створює «демілітаризовану зону», тобто сегмент локальної мережі, який відкритий для доступу ззовні. При цьому ця зона відокремлена від внутрішньої локальної мережі брандмауером. У DMZ розміщують загальнодоступні інтернет-сервіси.

Dynamic DNS – автоматично оновлює IP-адресу в системі DNS. Актуальна опція, якщо відсутня постійна IP-адреса. Забезпечує доступ до налаштувань роутера через Інтернет (за відсутності підключення до домашньої мережі). Стане в нагоді і для FTP- або Web-сервера.

USB -інтерфейс – підключення до комп'ютера за допомогою порту USB версії 2.0. У деяких старих моделях точок доступу можна зустріти версію USB 1.0, але слід розуміти, що вона може обмежити швидкість передачі даних.

Завантаження файлів – можливість завантажувати файли з Інтернету та зберігати їх на жорсткому диску точки доступу або на підключеній USB-флешці.

NAT – змінює IP-адреси комп'ютерів у локальній мережі. У результаті під час обміну даними з Інтернетом така мережа перетворюється на один пристрій, що має одну IP-адресу. Збільшує безпеку інформації в мережі, стане в нагоді при підключенні до Інтернету декількох ПК з однієї IP-адреси, наданої провайдером.

Установка поза приміщенням – корисна для WISP-роутерів або бездротових мереж, що складаються з комп'ютерів, що знаходяться на різних поверхах/спорудах. Техніка з такою функцією стійка до впливів довкілля – у тому числі вологи та пилу.

Вбудований комутатор – забезпечує зв'язок між пристроями локальної мережі за допомогою інтерфейсу Ethernet. На відміну від роутера, комутатор використовує IP-адреси, а MAC-адреси. Роутер із вбудованим комутатором оснащується 2 і більше портами RJ-45 і дозволяє підключати до локальної мережі різні пристрої за допомогою інтерфейсу Ethernet.

Харчування по Ethernet – надає електроживлення безпосередньо через кабель. Це позбавляє необхідності прокладати окремий провід. Така опція знадобиться, якщо пристрій знаходиться у важкодоступному місці. Wi-Fi техніка з цією функцією може працювати у двох режимах: «прийом» (отримання харчування) та «передача» (забезпечення живленням підключеним гаджетам).

Підтримка MU-MIMO – підвищує пропускну здатність мережі в 2-3 рази і тим самим дозволяє повною мірою скористатися ресурсами стандартів 802.11ac і 802.11n.

Мережевий екран – захищає локальну мережу від несанкціонованого доступу сторонніх користувачів з Інтернету.

DHCP-сервер – роутер автоматично надає пристроям, підключеним до локальної мережі, внутрішні IP-адреси, DNS-сервер та інші параметри. Це спрощує з'єднання, оскільки не потрібно самостійно вказувати налаштування.

Кількість портів LAN

Чим більший цей показник, тим більше телевізорів, ПК та інших девайсів можна одночасно підключити до Wi-Fi обладнання за допомогою кабелів (не застосовуючи розгалужувачі). У більшості пристроїв кількість портів LAN коливається в межах 1-5 штук. Для домашньої мережі достатньо 3-4 таких портів.

Кількість зовнішніх / внутрішніх антен

Від цього параметра залежить швидкість передачі. Чим більше антен, тим надійніший і якісніший зв'язок, що особливо важливо, якщо одночасно підключено кілька зовнішніх девайсів. У більшості пристроїв кількість зовнішніх антен становить 1-4 штуки, а внутрішніх – 1-6 штук. Найбільш поширені варіанти – 1-2 (зовнішні) та 2 (внутрішні).

Кількість пристроїв у комплекті

Ця характеристика наводиться для MESH-обладнання. При побудові мережі бажано використовувати MESH-вузли однієї моделі. Крім того, купівля вузлів у комплекті дозволяє заощадити кошти. У продажу зустрічаються комплекти MESH-обладнання, що складаються з 2-5 пристроїв та більше.

Стандарти безпеки

Оскільки Wi-Fi обладнання забезпечує бездротовий доступ до мережі, можливо небажане підключення сторонніх користувачів. Для цього мережні пристрої повинні мати захист.

WEP (Wired Equivalent Privacy) – найпростіший спосіб шифрування даних. За допомогою певного програмного забезпечення його легко зламати. Застарілий стандарт безпеки.

WPA (Wi-Fi Protected Access) – в порівнянні з WEP забезпечує більш надійний захист. Широко застосовується у Wi-Fi обладнанні.

WPA2 – вдосконалений варіант WPA. Краще захищений від злому. Використовується у сучасних моделях точок доступу.

WPA3 – найновіший стандарт WPA. Устаткування, захищене відповідно до WPA3, поки що зустрічається рідко.

VLAN (IEEE 802.1q) – технологія, що призначена для сегментації локальної мережі. Передбачає розподіл фізичної локальної мережі на кілька віртуальних (VLAN). Використовується для створення мережі.

802.1x – корпоративна версія стандартів WPA2 та WPA3. Зокрема, підтримує окремий сервер аутентифікації, що підвищує захист від злому.

Гостьова мережа – окрема мережа для підключення до Інтернету. Користувачі будуть ізольовані від основної (домашньої) мережі. Створення гостьової мережі підвищує захист від вірусів та крадіжки особистої інформації.

Керування

Web-інтерфейс – можливість віддаленого керування та налаштування Wi-FI обладнання через web-браузер. Для роботи використовується графічний інтерфейс, що дуже зручно.

SNMP – можливість керування роутером або точкою доступу через протокол SNMP.

Telnet – можливість віддаленого керування Wi-FI обладнання через протокол Telnet. Більш складний спосіб, ніж Web-інтерфейс, тому що в даному випадку застосовується лише командний рядок.

Характеристики

Потужність передавача

Ця характеристика визначає відстань, на яку буде передаватися сигнал, і навіть швидкість передачі. Найбільш поширена потужність точки доступу – 15-18 dBM.

Коефіцієнт посилення антен

Що вище цей коефіцієнт, то більша відстань буде передаватися сигнал. Якщо ви плануєте підключати Wi-Fi пристрої в межах квартири чи офісу, цілком вистачить значення 2-4 dBi.

Об'єм флеш-пам'яті

Оптимальний обсяг від 8 Мб, рекомендований – 16-32 Мб.

Процесор

Пристрій постійно виконує безліч операцій, аналізує пакети інформації, шифрує їх, пересилає. Щоб забезпечити швидку роботу точки доступу, рекомендується вибирати процесори із частотою від 300MHz.

Виробник

Лідерами серед брендів за співвідношенням ціни та якості є MikroTik, Asus, LinkSys, TP-Link, ZyXEL. Моделі TP-Link стануть найбюджетнішими. Продукція перелічених марок надійна, перевірена часом та користувачами. Навіть найдешевша wi-fi точка працюватиме стабільніше, ніж маловідомого виробника.

Окремо варто відзначити популярну марку D-Link, яку люблять за низькі ціни. Деякі моделі ріжуть швидкість передачі даних, а також часто виходять з ладу швидко та несподівано.

Групу маловідомих виробників складають такі бренди, як Edimax, Tenda та інші. До покупок їхньої продукції варто ставитися обережно. Деякі роутери (наприклад, MikroTik) зарекомендували себе добре. Щодо інших, варто обов'язково вивчити гарантію виробника та почитати відгуки.

Також маршрутизатори та wi-fi точки виробляє маса інших виробників, у тому числі дуже відомих, наприклад, Apple, Epson, HP, Huawei, Motorola, Samsung, Sony, Xiaomi та інші. За якістю вони не перевершують Asus або TP-Link , а коштують помітно дорожче. Купувати їх варто лише за наявності зайвих грошей та особливої пристрасті до незвичайного дизайну чи бренду.

Відгуки про статтю

Спасибо,как всегда помогаете разобраться в деталях,очень полезная функция для рядового потребителя.

отличная статья для ботанов типа меня но хотелось бы копнуть глубже или точнее - какой адаптор лучше и почему пока не нашел нужных материалов или реальных советов Спасибо за работу!