Як вибрати зарядний пристрій для батарей-акумуляторів

Тип

Простий – найдешевший ЗП. Головний недолік – відсутність функції автоматичного відключення при повній зарядці акумулятора. Це означає, що користувач повинен постійно контролювати час заряду, що незручно і збільшує ризик псування елементів живлення через перезарядження.

Простий ЗП або «вбивцю батарей» купувати не варто: економія обернеться витратами на придбання нових акумуляторів.

Автоматичний – відключається після досягнення акумулятором повного заряду. Такий ЗП обійдеться дорожче, зате запобіжить передчасному виходу з ладу акумулятора. У деяких автоматичних ЗП передбачена функція розряду.

Автоматичний ЗП - хороший варіант для користувачів, яким потрібна якісна зарядка батарей і не потрібен широкий функціонал (вимір напруги, ємності).

До автоматичних пристроїв відносяться і ЗП з таймером, які відключаються через певну кількість часу. Однак такі моделі мають той же недолік, що й прості – вони не захищають батарею від перезарядження, оскільки їх відключення ніяк не пов'язане з досягненням батареї максимального заряду.

Інтелектуальний – має ряд додаткових функцій, що дозволяють оцінити стан акумулятора і подовжити термін його експлуатації. Функціонал: вибір режиму для кожної батареї окремо, попередня розрядка, тестування, вимірювання (тест) ємності, тренування, регулювання сили струму заряду, крапельна зарядка. Мінус – найвища ціна.

Інтелектуальний ЗП рекомендується користувачам, які мають кілька комплектів акумуляторів, необхідних для роботи (фотографи), освітлення та інших потреб.

Типорозмір

Акумулятори на 1.5В:

 • АА (пальчикові) – довжиною 50 мм і діаметром 14 мм, зустрічаються найчастіше;
 • ААА (мініпальчикові, мізинчикові) – довжиною 44.5 мм і діаметром 10.5 мм, використовуються в невеликих приладах;
 • АААА – довжиною 43 мм і діаметром 8 мм, використовуються рідко;
 • C (R14) – довжиною 50 мм і діаметром 26 мм, мають форму барильця, відрізняються більшою ємністю в порівнянні з АА тієї ж довжини;
 • D (R20) – довжиною 61 мм і діаметром 34 мм, застосовуються в пристроях, які споживають велику кількість енергії.

Акумулятори на 3.7В – позначаються як 18650, 18490, 18350, де перші дві цифри вказують на діаметр, а решта – довжину. 18490 – діаметр 18 мм, довжина 49,0 мм. Форма – циліндрична.

Важливо: деякі батареї на 3.7В збігаються за розмірами з акумуляторами на 1.5В (14500 – АА, 10440 – ААА), але їх не можна використовувати в якості альтернативи один одному через різну напругу.

Акумулятори на 9ВR22 (Крона). Габарити – 48.5х26.5х17.5 мм. форма – прямокутна з двома контактами на бічному торці.

Комбінований ЗП – призначений для зарядки акумуляторів різного типу, наприклад, АА + ААА + Крона.

Електрохімічна система

Li-Ion (Li +) – широко росповсюджений тип акумуляторів. Переваги: велика питома ємність, високий розрядний струм, низький саморозряд, відсутність «ефекту пам'яті». Недоліки: висока ціна, чутливість до холоду, можливість займання при перевантаженнях.

 • LiFePO4 – вдосконалена версія Li-Ion. Переваги: довговічність, безпека, надійність, стійкість до низьких температур, стабільність напруги розряду. Недолік – порівняно мала ємність.
 • Li-Mn (IMR) – модернізований варіант Li-Ion. Переваги: безпека, низький саморозряд, робота з високими струмами під час зарядки і розрядки. Недоліки: менша ємність і чутливість до холоду. Для Li-Mn рекомендується використовувати спеціалізований ЗП.

Li-Pol – інноваційна модель акумулятора. Володіє всіма перевагами Li-Ion, але виконується в будь-якій формі, що дозволяє виготовляти компактні прилади.

Важливо: акумулятори Li-Pol часто несумісні між собою. Це ускладнює підбір ЗП, так як для кожної батареї оригінальної форми і розміру потрібен спеціалізований пристрій.

Ni-Cd – застарілий вигляд акумуляторів, який використовується все рідше. Переваги: дешевизна, високий розрядний струм, стійкість до низьких температур, безпека при перевантаженнях. Недоліки: порівняно мала питома ємність, схильність до «ефекту пам'яті» (скорочення ємності при заряді недорозрядженої батареї), токсичність.

Важливо: спеціалізовані ЗП для Ni-Cd в продажу майже не зустрічаються.

Ni-Mh – позбавлений недоліків попереднього виду акумуляторів. Мінуси: більш висока ціна і саморозряд, менше число циклів заряду-розряду, чутливість до низьких температур, складність зберігання. Акумулятори Ni-Mh зустрічаються найчастіше.

Важливо: ЗП для Ni-Mh використовується і для заряду батарей Ni-Cd, але не навпаки.

Ni-Zn – відрізняється від Ni-Mh більшою ємністю і здатністю забезпечувати номінальну напругу майже до повної розрядки. Недолік – короткий термін експлуатації. Зустрічається рідко.

Універсальний зарядний пристрій розрахований на зарядку акумуляторів Ni-Cd, Ni-Mh, Li-Ion. Відмінний варіант для більшості випадків, так як підтримує типорозміри АА, ААА, 18650, 18490 та інші. Зустрічаються ЗП, які окрім АА і ААА підходять для батарей C, D, Крона.

Характеристики

Кількість акумуляторів, що заряджаються – число слотів під батареї. Цей параметр показує, скільки батарей здатний одночасно зарядити ЗП і варіюється в межах 2-16 слотів. Найчастіше зустрічаються моделі на 4 акумулятора.

Більш місткі і дорогі ЗП варто купувати користувачам, що мають багато батарей, які необхідно зарядити за короткий час, не вдаючись до швидкої зарядки великим струмом.

Незалежні канали заряду – дають можливість повністю зарядити всі встановлені в ЗП акумулятори. У моделях, де незалежних каналів немає, повністю заряджається в кращому випадку тільки одна батарея, а інші залишаються недозаряженимі, що призводить до скорочення їхнього терміну служби. Вибирайте ЗП з незалежними каналами заряду – вони зустрічаються в усіх цінових сегментах.

Сила струму безпосередньо впливає на час повної зарядки акумулятора:

 • зарядка слабким струмом 0.1С (10% від номінальної ємності) – найбезпечніший варіант для акумулятора, при якому не скорочується термін його служби, проте процес зарядки дуже повільний (14-16 годин і більше);
 • зарядка середнім струмом 0.3С (30% від номінальної ємності) – оптимальний варіант для більшості випадків (3-6 годин), майже не впливає на термін експлуатації;
 • зарядка сильним струмом 1С (100% від номінальної ємності) – дуже швидко заряджає акумулятор (протягом години), але на порядок зменшує термін його експлуатації.

Струм розрядки і зарядки – чим більша різниця між мінімальним і максимальним значенням цього параметра, тим точніше налаштування значення сили струму, необхідної для конкретної батареї.

Чим вище максимальна величина струму розрядки і зарядки, тим швидше відбудуться відповідні операції. У той же час потужні ЗП потрібні далеко не завжди, а при роботі з деякими типами акумуляторів перевищення параметрів, встановлених виробником, призведе до перегріву і навіть займання.

Час повної зарядки – при одній і тій же силі струму залежить від ємності акумулятора. Тому цей параметр вказується окремо, виходячи з ємності батареї. Наприклад, АА (2300 мА / год – 8 годин, 2050 мА / год – 7 годин, 1 800 мА / год – 6 годин), ААА (750 мА / год – 5.5 годин).

Вхідне підключення ЗП представлено трьома варіантами:

 • від мережі (220В) – найпоширеніший спосіб підключення;
 • від прикурювача (12В) – дозволяє використовувати ЗП в автомобілі;
 • за допомогою USB-порту – хороший вибір для мандрівників. Такі ЗП здатні заряджати акумулятори далеко від електричної мережі при наявності зовнішнього акумулятора (Power Bank). Крім того, через USB передбачається зарядка планшетів, смартфонів та іншої техніки.

Функції

Вибір режиму для кожної батареї окремо дозволяє програмувати роботу ЗП з конкретною батареєю (розрядка, зарядка, тестування, тренування, вимір ємності).

Захист від перегріву і неправильного підключення полярності – ЗП відключається, запобігаючи несправності і навіть вибуху акумулятора. Деякі моделі автоматично змінюють полярність на контактах.

Попередня розрядка повністю розряджає батарею перед її зарядкою. Подібна опція істотно подовжує термін служби акумуляторів, схильних до «ефекту пам'яті».

Тренування – виробляє серію циклів розряду-заряду, що дозволяє частково відновити ємність батареї.

Тестування – перевіряє справність акумулятора перед зарядкою. Також існує функція виявлення звичайних батарейок, що не перезаряджаються. Ця функція дозволяє уникнути пошкодження ЗП або займання неробочого елемента живлення.

Регулювання сили струму заряду – дає можливість змінювати час зарядки в залежності від ситуації. Така опція серйозно підвищує ціну ЗП і зустрічається у висококласних інтелектуальних приладах. Найчастіше цих налаштувань чотири – 200, 400, 800, 1000 мА / год. Чим більше налаштувань, тим точніше регулювання струму зарядки.

Вимірювання ємності – показує фактичну ємність батареї. За допомогою такої функції можна зібрати найбільш ємні акумулятори в один комплект і якийсь час користуватися ними, не купуючи нові елементи живлення. Для більш швидкого визначення ємності батареї використовується тест ємності, однак його результати менш точні.

Крапельна зарядка – зарядка малим струмом (десятки міліампер) для поповнення саморазряду. Така опція стане в нагоді для акумуляторів Ni-Cd і Ni-Mh, схильних до високого саморазряду. Крапельна зарядка дає можливість завжди мати під рукою повністю заряджені і готові до роботи батареї. Використовується при тривалому зберіганні заряджених елементів живлення.

Рухомий мінусовий контакт – дає можливість встановити в ЗП для зарядки акумулятори різних типорозмірів.

Використання в автомобілі – за допомогою спеціального адаптера, який підключається до прикурювача. Хороший варіант для користувачів, які часто знаходяться в дорозі.

Оснащення

Акумулятори - простіше придбати ЗП з акумуляторами, ніж купувати їх окремо.

Індикація роботи представлена двома способами:

 • світлодіоди (LED) – дешеві, але недостатньо інформативні;
 • дисплей – обійдеться дорожче, зате відображає багато інформації про роботу ЗП: ток зарядки, напругу, поточну ємність і час зарядки. Це підвищує комфорт при використанні ЗП. Екраном зазвичай оснащуються інтелектуальні пристрої.

Важливо: вибирайте ЗП з індикатором зарядки для кожного слота.

Адаптери акумуляторів – дають можливість встановлювати в ЗП акумулятори типорозмірів, на які пристрій спочатку не розрахований. Прилад для батарей АА або ААА забезпечується перехідниками на акумулятори С і D. Тим самим досягається баланс між універсальністю та компактністю ЗП.

Вбудована вилка – безпосередньо приєднана до ЗП і виконана у вигляді виступу з двома штирями. Подібні моделі більш компактні через відсутність кабелю. Недолік – займає зайве місце біля розетки.

Сумка – полегшує зберігання і транспортування ЗП.

Поради щодо вибору

 • Купуйте ЗП в спеціалізованих магазинах. Не економте на якості – поганий ЗП після тривалого періоду і може зіпсувати батареї.
 • Оцініть вагу приладу. Якісний ЗП зазвичай важче менш добротного аналога за рахунок використання дорогих матеріалів, перш за все, міді.
 • У ЗП повинна бути інструкція.

Виробник

Відмінне поєднанням ціни і якості будуть мати зарядні пристрої марок Ansmann, Duracell, Energizer, Panasonic, Varta, Technoline. Вони довго і надійно служать навіть при інтенсивній експлуатації, а також відповідають заявленим характеристикам. Наприклад, вчасно відключаються при повній зарядці тощо.

Непоганими пристроями будуть Camelion, Philips, PowerPlant. Можуть коштувати трохи дешевше першої групи продукції. Серед недоліків можна відзначити огріхи у зборці і кріпленнях (наприклад, іноді акумулятори сидять не щільно), менша швидкість зарядки, ніж заявлена виробником. Найдешевшими є ноунейм зарядні або недорогі бренди, типу UFO. Краще трохи збільшити бюджет і купити більш надійну продукцію.

До групи виробів дуже популярних брендів можна віднести зарядні Apple і Sony. Вони завжди будуть коштувати дорожче, ніж аналоги у інших марок. Переплачувати за відоме ім'я чи ні, вирішувати тільки вам.

Відгуки про статтю

Дякую.

Спасибо за такую подробную и дельную статью!

"АААА – длиной 43 см и диаметром 8 мм, используются редко;" Это Ваше описание. Используется редко из-за большой длины? ))) Наверное не 43 см, а 43 мм.

вы правы, опечатка) исправили уже, спасибо!