Як вибрати зарядну станцію

Вид

Зарядна станція (ЗС) – потужний пауербанк, що має велику ємність і численні роз'єми для підключення різних гаджетів. Також у ЗС передбачаються розетки на 220V чи 110V. Станція використовується як аварійне джерело живлення для мобільної та побутової техніки. Порівняно з традиційними пауербанками портативні ЗС більш енергоємні, дорогі та важкі.

Додаткова батарея для ЗС – підключається до станції для збільшення її автономності. Дозволяє довше користуватися побутовими приладами та заряджати безліч портативних пристроїв. Зарядна станція з додатковою батареєю відмінно підходить для приватного будинку чи квартири.

Запас енергії (енергоємність)

За цією характеристикою оцінюють автономність зарядної станції. Одиниця виміру – ват-годину (Втч). Чим більша ця величина, тим довше ЗС зможе живити споживачів без заряджання від джерела зовнішнього живлення. Але зі збільшенням ємності зростає ціна, габарити та вага пристрою. Зустрічаються моделі ємністю 200-5000 Втч:

 • малопотужні (200-800 Втч) – для заряджання смартфона, планшета, плеєра, фотоапарата, відеокамери, колонки;
 • середньої потужності (800-2000 Втч) – для живлення холодильника, газового котла, дриля, фена, праски, електричного чайника, кондиціонера;
 • високої потужності (2000-5000 Втч) – для заряджання та живлення будь-яких пристроїв, включаючи електрокар, бойлер, морозилку, насоси.

Орієнтовні параметри найпопулярніших гаджетів:

 • LED-лампа – 10-20 Втч;
 • смартфон (зарядка) – 10-15 Втч;
 • газовий котел – 90 Втч;
 • телевізор – 100 Втч;
 • ноутбук – 50-150 Втч;
 • ПК – 150-300 Втч;
 • холодильник – 250 Втч;
 • обігрівач – 700-2000 Втч;
 • мікрохвильова піч – 1000-1500 Втч;
 • пральна машина – 1000-2000 Втч;
 • фен – 1500 Втч;
 • електричний чайник – 1000-2000 Втч.

Важливо: необхідно враховувати час, протягом якого живитиметься/заряджатиметься кожен прилад. Наприклад, холодильник працює годинами, а фен або мікрохвильова піч – кілька хвилин.

Номінальна потужність

Цей показник означає потужність, яку ЗС здатна видавати протягом необмеженого часу без ризику поломки. Вимірюється у ватах (Вт). Що більша ця величина, то більше пристроїв із високим енергоспоживанням можна підключити до станції. У різних моделях номінальна потужність складає 200-5000 Вт.

Важливо: потужність зарядної станції повинна перевищувати на 15-20% суму потужностей всіх гаджетів, що одночасно підключаються.

Форма вихідного сигналу

Чиста синусоїда (PSW) – підходить всім пристроям, оскільки за своїми характеристиками максимально наближається до струму в мережі. Нестача – найвища ціна таких моделей. Зарядна станція з чистою синусоїдою – ідеальне рішення для приладів, чутливих до якості електроенергії (комп'ютери, холодильники, насоси, пральні машини, опалювальні котли).

Модифікована синусоїда – забезпечує нижчу якість струму і тому підходить не всім споживачам. Натомість подібні станції обійдуться дешевше за аналоги з чистою синусоїдою.

Вихідне підключення

1x USB-Type-A / 2x USB-Type-A / 3x USB-Type-A / 4x USB-Type-A / 5x USB-Type-A / 6x USB-Type-A / 10x USB-Type-A – один / два / три / чотири / п'ять / шість / десять портів USB Type-A відповідно. Цей роз'єм підходить для більшості портативних пристроїв.

USB-Type-C / 2x USB-Type-C / 3x USB-Type-C / 4xUSB-Type-C – один / два / три / чотири порти USB Type-C відповідно. Це сучасний стандарт USB. Відрізняється від попереднього варіанта двосторонньої конструкцією, що дозволяє підключити гаджет із першого разу. Також забезпечує більш високу швидкість заряджання.

Декілька портів USB Type-C корисні за наявності ноутбуків, планшетів, смартфонів, сумісних із таким стандартом.

AC (розетка 220V) – використовується живлення змінним струмом побутової техніки, виробленої більшості країн світу. Зокрема, за допомогою такої розетки можна підключити до ЗС телевізор, холодильник, ноутбук, мікрохвильову піч.

AC (розетка 110V) – грає таку ж роль, як і попередній роз'єм, але розрахований на прилади, вироблені США, Канаді, Японії, Тайвані.

DC – застосовується для живлення постійним струмом роутерів, окремих моніторів та іншої техніки.

Lightning – призначений для заряджання гаджетів Apple (iPhone, iPod, iPad).

У деяких ЗС передбачено гніздо під прикурювач – для заряджання відеореєстратора, компресора, навігатора.

Важливо: при виборі ЗС за типом роз'ємів виходьте з того, які прилади ви живитимете/заряджатимете.

Максимальний вихідний струм

Під максимальним вихідним струмом розуміють найбільше значення сили струму, спрямованого від зарядної станції до підключеного пристрою. Одиниця виміру – ампер (А). Чим вище цей параметр, тим швидше ЗС заряджатиме акумулятор приєднаного до нього приладу. Зазвичай вибирають моделі на 2.4 А та 3 А .

При виборі ЗС за максимальним вихідним струмом орієнтуються на аналогічний параметр «рідного» зарядного пристрою девайса, що підключається. Наприклад, якщо гаджет оснащений ЗУ на 1.5 А, то станція повинна мати такий же або трохи більший вихідний струм.

Але дуже високий максимальний струм часто є причиною перегріву та поломки ЗС та приєднаного пристрою. Станції з меншим струмом потрібно більше часу для заряджання девайса.

Параметри максимального вихідного струму:

 • зарядка смартфонів – 1 А;
 • зарядка планшетів – 1.5-2 А;
 • заряджання ноутбуків – 5 А.

Максимальний вихідний струм (USB Type-C)

Ця величина наводиться для станцій, що допускають підключення споживачів через USB-роз'єм Type-C. Має той самий сенс, що й попередній параметр – що вище вихідний струм, то швидше зарядиться підключений девайс. У більшості ЗС максимальний вихідний струм становить 3 А.

Вихідна напруга

Такий показник вимірюється у вольтах (V). Випускають ЗС із вихідною напругою 5-20V. Вихідна напруга станції повинна збігатися з вхідною напругою гаджета, що заряджається. Якщо вихідна напруга ЗС перевищує вхідну напругу підключеного девайса, це призведе до поломки батареї заряджуваного пристрою і навіть до її вибуху. Найчастіше зустрічаються моделі на 5V, 9V та 12V.

Вихідна напруга (USB Type-C)

Ця характеристика вказується для станцій, що допускають підключення пристроїв через USB-роз'єм Type-C. Має той самий сенс, що й попередній параметр – вихідна напруга станції повинна відповідати вхідному напрузі підключеного гаджета. У різних моделях ця величина становить 5-20V.

Максимальна потужність на 1 пристрій (USB)

Від цього параметра залежить швидкість заряджання гаджета. Одиниця виміру – ват (Вт). Чим вище вихідна потужність, тим швидше зарядиться пристрій (за умови, що потужність ЗС та підключеного девайса збігаються). Визначається силою струму та вихідною напругою – при обчисленні потужності ці величини перемножуються. У різних моделях цей показник становить 10-100 Вт.

Максимальна потужність ЗС повинна відповідати значенню потужності гаджета, що заряджається, або перевищувати його, інакше станція буде розряджати цей пристрій.

Важливо: щоб визначити час заряджання акумулятора, необхідно розділити вихідну потужність ЗС на ємність цього акумулятора.

Функції, виконання

ДБЖ – така ЗС може працювати як джерело безперебійного живлення за раптового відключення електрики. В цьому випадку станція живитиме споживачів від власної батареї. Щоправда, на відміну класичного ДБЖ, ЗС перемикає гаджети на резервне харчування з деякою затримкою. В результаті знижується ризик поломки холодильника, комп'ютера та інших пристроїв через різке знеструмлення мережі.

Управління зі смартфона – дає можливість працювати зі станцією на відстані (Wi-Fi або Bluetooth). Зокрема, користувач може віддалено включати/вимикати ЗС, контролювати рівень заряду, показники струму та напруги. Для використання цієї функції необхідно встановити на смартфон спеціальний додаток.

Одночасний заряд пристроїв – дозволяє паралельно заряджати кілька девайсів. Зарядна станція з такою функцією оснащена кількома роз'ємами (від їх кількості залежить кількість пристроїв, що одночасно заряджаються). Деякі моделі підтримують бездротову зарядку.

Швидка зарядка – значно скорочує час на зарядку приєднаного девайса за рахунок підвищеної потужності струму, що надходить. При виборі потрібного варіанту враховуйте, що ЗС і пристрій, що заряджається, повинні підтримувати одну і ту ж технологію швидкої зарядки.

Безпровідна зарядка – зручніше, ніж традиційний спосіб, оскільки не вимагає дроту та зменшує знос роз'ємів. Головні мінуси: відносно низька швидкість заряджання, втрата 15-25% енергії (залежно від конкретної ЗС).

Ліхтарик – стане в нагоді в темний час доби. Може працювати в різних режимах (сигнал SOS, світло, миготіння).

Ручка – спрощує перенесення зарядної станції.

Колеса – полегшують переміщення важкої зарядної станції.

Деякі ЗС допускають інтеграцію до системи «розумний дім» (за допомогою Wi-Fi або Bluetooth).

Швидка зарядка

Quick Charge 3.0 – популярний стандарт швидкої зарядки, який підходить для смартфонів з ОС Android та безлічі інших пристроїв. Дає можливість регулювати вихідну напругу в межах 3.6-20V (крок – 0.2V). Це дозволяє точно настроювати роботу станції, виходячи з конкретного завдання. Максимальний струм заряджання – 2.6/4.6 А, потужність зарядки – 18 Вт.

PowerIQ 3.0 – дана технологія не набула широкого поширення. Вихідна напруга регулюється в діапазоні 5-20V, максимальний вихідний струм становить 2.4/3 А, потужність – 45 Вт.

Power Delivery – один із найпопулярніших стандартів швидкої зарядки. Видає чотири варіанти вихідної напруги (5V, 9V, 12V, 20V), причому максимальний вихідний струм становить 5 А. У результаті максимальна потужність зарядки досягає 100 Вт. ЗС з підтримкою Power Delivery автоматично підбирає силу струму та напруги, оптимальні для конкретного девайсу. Тим самим запобігає поломці гаджета.

Samsung Adaptive Fast Charging (AFC) – застосовується у висококласних смартфонах Samsung, забезпечує високу швидкість заряджання. Вихідна напруга – 5/9V, сила струму – 2 А, максимальна потужність – 18 Вт.

Huawei Fast Charge Protocol (FCP) – зустрічається у гаджетах Huawei. Вихідна напруга – 9V, струм – 2 А, потужність заряджання – 18 Вт.

Індикація

Світлодіодна – повідомляє про рівень заряду ЗС і процес зарядки пристрою.

LCD-дисплей – відображає відомості про роботу зарядної станції (рівень заряду, сумарна потужність підключених девайсів, помилки та збої, вихідна напруга). У порівнянні зі світлодіодами дисплей більш інформативний, але дорожчий і споживає більше енергії. Полегшує використання зарядної станції.

Рівень заряду – дає можливість стежити станом заряду станції, щоб своєчасно поповнити запас енергії.

Активність заряду – повідомляє про процес заряджання гаджета.

Вихідна напруга – повідомляє про наявність вихідної напруги.

Тип батареї

Li-Ion (літій-іонна) – відрізняється порівняно низькою ціною, а також оптимальним балансом між ємністю та розмірами. Але літій-іонна батарея погано переносить високі та низькі температури, що нагрівається при тривалій роботі. Інші недоліки: малий термін служби (500-800 циклів заряду/розряду), ймовірність вибуху у разі навантаження, чутливість до глибоких розрядів.

Li-Pol (літій-полімерна) – в порівнянні з літій-іонним акумулятором має велику ємність при однакових габаритах та вазі. Набагато менше гріється та саморозряджається, видає більший зарядний струм. При цьому літієво-полімерна батарея теж погано переносить глибокий розряд. Ресурс – 700-800 циклів. Незважаючи на більш високу ціну, такі ЗС зустрічаються найчастіше.

LiFePO4 (літій-залізо-фосфатна) – позбавлена багатьох недоліків літій-іонної батареї. Акумулятор довше служить (2500-3500 циклів), стійкий до низьких та високих температур, не нагрівається, безпечний у використанні. Важливі плюси: стабільна напруга розряду, порівняно низька чутливість до глибоких розрядів. Мінуси: дуже висока вартість, повільна швидкість заряджання.

LiCoMnNiO2 (мультикомпонентна) – характеризується тривалим терміном експлуатації (3000 циклів), високою питомою ємністю, пожежобезпечністю. До переваг належить і стабільність напруги при розряді. Нестача – висока ціна.

Вхідне живлення

Від мережі – дозволяє заряджати станцію за допомогою розетки. Гідність – Висока швидкість процесу. Але за частих перебоїв з електрикою зарядити ємну ЗС буде непросто.

USB Type C – мініатюрна версія USB, що забезпечує високу потужність живлення. Підходить для швидкого заряджання від ПК або мережі.

Від сонячної батареї – дана станція оснащена панеллю, яка відповідає за зарядку від сонця. Застосовується як додатковий спосіб зарядки станції за відсутності електроенергії. Мінуси: тривалий процес, залежність від довготи дня та погоди. Такий спосіб стане в нагоді під час перебування на природі, в туристичному поході.

Від прикурювача – дає можливість заряджати ЗС від автомобільного прикурювача. Відмінно підходить для регулярного заряджання станції в дорозі, при цьому сам процес досить тривалий.

Від зарядної станції – дозволяє заряджати ЗС від аналогічного пристрою.

Матеріал корпуса

Алюміній – відрізняється високою міцністю, малою вагою та привабливим зовнішнім виглядом. Мінус – висока ціна та теплопровідність, що збільшує ризик перегріву або переохолодження ЗС.

Метал (сталь) – по міцності можна порівняти з алюмінієм, але дешевше і важче. Моделі з такими корпусами трапляються досить рідко.

Пластик – легкий і дешевий матеріал, якому можна надати різноманітної форми та кольору. До переваг належить і невелика теплопровідність, що знижує ймовірність переохолодження або перегріву пристрою. Нестача – чутливість до подряпин та ударів. Найпопулярніший матеріал для виготовлення корпусу ЗС.

Ступінь захисту

Захист оберігає електронну «начинку» зарядної станції від пилу, бруду та вологи. Внаслідок цього продовжується термін служби приладу. Клас захисту вказується так: IPХХ (перша цифра означає рівень захисту від пилу, друга – від вологи). На цей показник звертають увагу, якщо станція використовуватиметься у польових умовах.

Зустрічаються зарядні станції з такими класами захисту:

 • IP23 – захист від предметів діаметром 12.5 мм і більше; захист від бризок, що падають під кутом 60° або вертикально;
 • IP54 – пилозахищений корпус, захист від бризок з будь-якого напрямку;
 • IP65 – пиленепроникний корпус, захищений від водяних струменів з будь-якого напрямку;
 • IP67 – пиленепроникний корпус, що витримує короткочасне занурення на глибину до 1 м (станція не розрахована на роботу в зануреному режимі);
 • IPX3 – захист від бризок, що падають під кутом 60 ° або вертикально.

Вага

Цей параметр впливає на зручність роботи із зарядною станцією. Вага має значення, якщо ЗС застосовується в поході, подорожі, на пікніку, риболовлі чи полюванні – легку модель простіше транспортувати. Але мала вага станції спричиняє зниження її потужності, ємності і навіть міцності. При цьому ціна такого приладу може зрости. Більш важкі та надійні пристрої розраховані на стаціонарне використання.

Більшість зарядних станцій важить 3-15 кг. Мінімальна вага енергоємних моделей становить 5-7 кг, а вага найпотужніших пристроїв обчислюється десятками кілограмів.

  Відгуки про статтю