Як вибрати захисні накладки

Захисні накладки – екіпірування, що оберігає спортсмена від травм і забезпечує йому комфортне катання. Зазвичай в комплект захисту для ролерів, скейтбордистів, велосипедистів входять налокітники, наколінники та рукавички, рідше – шолом.

Ролер-спорт / скейтбординг

Налокітники / наколінники – призначені для захисту ліктьового і колінного суглоба. Вони складаються з жорсткої пластикової оболонки (чашечки) і внутрішнього м'якого прошарку, що гасить енергію удару. Застібаються на ліктях і колінах за допомогою манжетів або липучок.

Наколінники / налокітники надягають поверх одягу, щоб захистити не тільки коліна, а й одяг. Крім того, одяг буде перешкоджати вислизанню колін з наколінника.

Налокітники поділяються на два види: ліктьові (для фітнесу) і ті, що захищають передпліччя і лікоть (для агресивного катання).

Рукавички з відкритими пальцями – застосовуються для захисту кисті. Вони мають дві жорсткі пластини: одна знаходиться поверх долоні та запобігає згинанню назад зап'ястя (захищає від вивиху), а інша розташована знизу долоні та оберігає її від травм. Рукавички фіксуються липучкою.

Крім «класичних» рукавичок, що застосовуються в фітнесі (ролики), зустрічаються і «агресивні» моделі – полегшені та тонші рукавички з відкритими пальцями та невеликими щитками. Вони дозволяють ролеру виконувати греби (хвати роликів руками при стрибках або слайдах).

Важливо: рукавички не повинні мати пластикову перегородку між великим і рештою пальців, оскільки при падінні в такому захисті ролер може вивихнути суглоб великого пальця. Перегородка між пальцями повинна бути м'якою.

Шолом – складається з жорсткої зовнішньої (пластик) і м'якою внутрішньої частини, що пом'якшує силу удару. Шолом необхідний для всіх ролерів, особливо для дітей, новачків, спід скейтерів і спортсменів, що виконують трюки та стрибки.

Зустрічаються два різновиди шоломів:

 • Класичний – відрізняється легкою вагою і гарною вентиляцією. «Велосипедна» модель розрахована на невеликі ударні навантаження: підійде для дітей, початківців ролерів, фітнесу та спідскейтінгу;
 • «Казанок» – міцніший, із закритою потиличною частиною. Підходить для ролерів, які виконують різні стрибки;
 • «Агресивний» – по виду нагадує мотоциклетний шолом. Має велику щільність, що дозволяє йому витримувати сильні навантаження, але меншу повітропроникність. Такий шолом призначений для агресивного катання, фріскейтінгу, хокею.

Шолом повинен сидіти щільно, але не здавлювати голову. При цьому важливо, щоб процес надягання і знімання був комфортним. У шоломі передбачена система регулювань, щоб легко і швидко підігнати його по голові. У якісної продукції всередині біля скронь і на лобі повинна бути поролонова прокладка, що вбирає піт. Оптимальна вага шолома – від 300 г.

Колір шолома повинен бути яскравим – він виділяє ролера серед інших учасників руху, а значить, робить його більш помітним для водіїв. Якщо ж шолом має сіро-чорні відтінки, то його можна доповнити сітловідбивальними наклейками.

Важливо: не варто зупинятися на шоломах з одним ремінцем, тонкими застібками, складною системою регулювань.

Додаткові елементи, що підвищують безпеку ролера при падіннях і ударах.

Захисні шорти – призначені для захисту сідниць, куприка, а також верхніх м'язів ніг. Актуальна річ для дітей і новачків. Досить часто шортами користуються дівчата. Шорти надягають під одяг.

Шорти можуть бути з м'якими (поролон) або твердими накладками (поролон + пластикові пластини). Найкраще зупинити свій вибір на комбінованої моделі: в цьому випадку район куприка захищений пластиком, а інші місця – м'якими накладками.

Щитки – захищають гомілку. Використовуються в агресивному катанні, хокеї на роликах.

Панцир («черепашка») – захищає руки, спину, плечі та груди. Застосовується досвідченими ролерами, які вважають за краще екстремальне катання і велосипедистами, наприклад, в даунхилі. Однак в такій екіпіровці дуже жарко, та й коштує вона дорого.

Набір захисних накладок для роликів (фітнес)

Призначення

Для фітнесу («легка броня») – складається з легких і невеликих елементів, що захищають ролера від травм при спокійному катанні. Такий захист не тисне, не тре, досить м'яко сидить і забезпечує свободу рухів спортсмена. До того ж, його зручно переносити: в рюкзаку вона не займе багато місця. У комплект входять наколінники, налокітники, рукавички та шолом.

Різноманітність кольорів захисту дозволяє гармонійно поєднувати її з відтінками роликів. Фітнес-захист зустрічається найчастіше: його використовують діти, новачки, деякі спідскейтери та ролери, що катаються в стилі слалом.

Для агресивної їзди («важка броня») – складається з дуже міцних і досить великих елементів з товстим шаром гуми, що забезпечують максимальний захист при частих падіннях з великої висоти. Така екіпіровка щільно сидить і має підвищену стійкість до зношування, але вона менш комфортна: може передавлювати, має велику вагу, в ній жарко.

Захист для агресивної їзди застосовується спортсменами, що катаються в однойменному стилі, а також фріскейтерами та деякими спідскейтерами.

Зустрічаються два різновиди цього захисту:

 • для верту (катання на рампі) – налокітники / наколінники відрізняються масивністю, а в рукавичках присутній посилена фіксація зап'ястя; в комплект входить «агресивний» шолом, захист на стегна, щитки на гомілку, рампові налокітники, наколінники та рукавички;
 • для стріту (катання по поруччю) – налокітники / наколінники коротші та тонші, а пластини, що захищають зап'ястя менш масивні, ніж у попереднього варіанту; рукавички знизу оснащені товстою пластиковою накладкою; в комплект входять щитки на гомілку, стрітові налокітники, наколінники та рукавички.

Для фріскейтінга – за своїми якостями він знаходиться посередині між захистом для фітнесу та агресивного катання. На відміну від фітнес-захисту наколінники / налокітники більш масивні. Як правило, в комплект входять наколінники, налокітники та рукавички.

Для спідскейтінга – полегшений комплект, який більшою мірою захищає від саден і подряпин, ніж від переломів. Для дітей і початківців ролерів такий захист не підійде. У комплект входить шолом, налокітники, наколінники. Часто використовуються і рукавички, які мають знімні шини, спеціальний захист для кісточок зверху і махровий великий палець, яким витирають піт з лиця.

Для хокею на роликах – по виду нагадує хокейний захист на ковзанах. У комплект входить панцир, захисні шорти, штани, хокейний шолом, хокейні рукавички, щитки, налокітники.

Також можна зустріти захист з чашками, обшитий кевларом – тканиною, яка використовується для бронежилетів. Між внутрішньою чашкою і кевларом розташований прошарок з гуми. Цей захист надівається тільки під одяг, і при падінні ролера на асфальт одяг не пошкоджується. Така екіпіровка коштує недешево, використовується для стріту і фріскейтінга.

Велоспорт

Налокітники для велоспорту діляться на два різновиди:

 • захист ліктя і частини передпліччя – найнадійніший захист, здатний витримати значні навантаження – це оптимальний вибір для даунхила і фрірайду;
 • захист ліктя – легший і комфортний, ніж попередній. Такий захист підійде для крос-кантрі.

Наколінники для велосипедистів можуть захищати не тільки коліна, а й гомілку. Вони зустрічаються в трьох різновидах:

 • захист колін і гомілки – найміцніший, але в ному досить жарко і він обмежує маневровість велосипедиста: такий захист застосовується для фрірайду, даунхила;
 • захист колін – полегшений варіант наколінників, який забезпечує більший комфорт і маневровість, ніж попередній захист; цей вид наколінників призначений для стріту, дерту, крос-кантрі;
 • окремий захист гомілки – запобігає травмі гомілки від удару педаллю – підходить для BMX і тріалу.

У велоспорті рукавички захищають руки від саден і подряпин при падінні, запобігають появі мозолів і потертостей, вбирають вологу в теплу погоду, зігрівають в холодну пору року. Також вони забезпечують гарне зчеплення між рукою і кермом. У рукавичок для велоспорту пластини відсутні, але є еластична прокладка (ізопренові, гелеві), що запобігає тертю між кермом і рукою.

Існує два види велосипедних рукавичок:

 • з короткими пальцями – закривають пальці до другої фаланги, використовуються у швидкісному велоспорті, наприклад, крос-кантрі;
 • з довгими пальцями – повністю закривають пальці, але в них є вентиляційні отвори; рукавички бувають зимовими, літніми та демісезонними в залежності від матеріалу.

  Штани і шорти для велосипедистів в місцях, на які найчастіше припадають удари, мають захисні пластини. Можна зустріти велоштани та велошорти з «памперсами» (вставки в пахову область), які підвищують комфорт велосипедиста. Вони пом'якшують удари та поштовхи при їзді, запобігають натирання шкіри ніг, знижують опір вітру, відводять вологу від тіла.

  Панцир у велоспорті нагадує відповідний елемент захисту в ролер-спорті. Також використовуються спеціальні комбінезони з кишенями для пластин, які захищають хребет, плечі, грудну клітку, лікті, коліна, гомілки, бічні частини ніг.

  У велоспорті використовується захист спини – пристосування, що складається з послідовно з'єднаних пластин, розташованих на міцній тканинній основі.

  Фіксація

  Захист фіксується за допомогою липучок, гумок, ременів. Найбільш зручні для надягання липучки, оскільки захист накладається на руку або ногу, а потім фіксується.

  Краще зупинити свій вибір на продукції з «панчохою», що забезпечує дуже надійну фіксацію елемента захисту. Однак така фіксація має недолік: налокітники / наколінники надягають через руку / ногу, що не зовсім зручно.

  Розмір

  Екіпірування для ролерів має такі розміри: JR, S, M, L, XL. Слід враховувати, що один і той самий розмір у різних виробників можуть відрізнятися. Якщо якийсь елемент екіпіровки занадто малий або великий, то оптимальним варіантом може стати придбання елементів захисту окремо. Підбираючи потрібний розмір, необхідно пам'ятати, що більшість елементів екіпіровки одягаються на одяг.

  Деякі ролери віддають перевагу наколінникам для агресивного катання, та поєднують їх з налокітниками та рукавичками для фітнесу, оскільки на коліна найчастіше припадають удари.

  Купувати екіпіровку слід з обов'язковою приміркою. Відповідна модель повинна задовольняти декільком критеріям.

  • Захист повинен підходити за розміром спортсмену: занадто маленькі налокітники будуть здавлювати кінцівки та порушувати кровообіг, занадто великі – сповзати та бовтатися. Тільки захист, що міцно сидить забезпечить максимальну безпеку.
  • У захисті спортсмен повинен відчувати себе комфортно, а самі елементи – надійно і зручно фіксуватися. Важливо, щоб чашечки налокітники та наколінники були досить глибокими.
  • Захист не повинен сковувати рухи спортсмена. Щоб оцінити свободу дій в екіпіровці, слід порухатися в ній, наприклад, зігнути та розігнути ноги, руки й т.д.

  Поради

  • Обираючи захист, слід звернути увагу на якість і товщину пластика, надійність швів.
  • Захист повинен витримувати удари (товщина пластика не менше 2 мм) при падінні та відповідати стилю катання ролера.
  • Пластина повинна рівномірно розподіляти навантаження від удару: при механічному впливі біль або сильна віддача повинні бути відсутніми.
  • Не слід застосовувати захист, призначену для інших видів спорту (наприклад, використання рукавичок для велосипеда або супортів для волейболу в ролер-спорт). Такий захист не вбереже від травм.
  • Якісний захист не може коштувати дешево, але він допоможе зберегти здоров'я.

  Виробник

  Умовно всіх виробників можна розділити на дві групи. перша – бренди універсального захисту для ролерів або скейтбордистів: фітнес, класичний стиль катання. Основні марки Micro, Powerslide, Re: Action, Tempish, Amigo Sport. Практично будь-який захист цих брендів допоможе уникнути невеликих травм, подряпин або саден. Обирайте виключно на свій смак, зручність і бюджет.

  Друга група захисних накладок – для спортсменів-екстремалів, для агресивного катання. Тут особливо важлива технологічність, міцність і надійність кожного елемента, адже при виконанні трюків найбільший ризик серйозних травм. Найбільш популярні марки – Exustar, Triple Eight. Всі моделі розроблені з урахуванням рекомендацій відомих спортсменів: комфортні, «дихаючі» та безпечні елементи екіпіровки, однак, коштує такий захист дорого.

  Відгуки про статтю