Як вибрати захисні окуляри або маску зварника

Маска зварника, окуляри захисні та інші засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) – обов'язковий елемент екіпірування робітників. Знижують ризик травм при виконанні різних виробничих завдань. Залежно від призначення поділяються на дві групи.

 • Зварювальні – захищають від бризок розплавленого металу, іскор, теплового, УФ-, ІЧ-випромінювання. До них відносяться окуляри, щиток, маска.
 • Захисні – оберігають від твердих часточок (дерево, метал, пластик), хімічних речовин, агресивних рідин та інших травмонебезпечних факторів. Такі моделі представлені окулярами і щитком-сіткою.

Поради щодо вибору

 • Купуючи маску зварника, зверніть увагу на виробника. Якісна продукція випускається вітчизняними і західними компаніями, а ось дешеві китайські і тайванські бренди не завжди виправдовують очікування.
 • Маска зварника / захисні окуляри повинні мати сертифікат відповідності, який підтверджує її якість.
 • Важливу роль відіграє термін гарантії на маску / захисні окуляри і наявність сервісних центрів, до яких можна звернутись в разі поломки виробу.
 • Перед купівлею маски зварника перевірте роботу автоматичного світлофільтру. Для цього подивіться через маску на сонце, а в приміщенні – скористайтесь джерелом яскравого світла (ліхтарик, запальничка). Блискавичне затемнення маски говорить про справність світлофільтру.

Вид

Окуляри – найпростіший ЗІЗ. Подібний варіант – найлегший, компактний і дешевий, але захищає лише очі зварника. Оптимальний вибір для газового зварювання і різання. Під час електрозварювання використовуються тільки в парі з респіратором. Також зустрічаються окуляри, призначені для операторів-гальваників, полірувальників, шліфувальників, токарів, слюсарів та інших майстрів.

Щиток – захищає очі, обличчя і дихальні шляхи робітника. Щиток легко відсувається від особи, якщо потрібно оглянути отриманий зварний шов. Для людей в окулярах з діоптріями щиток зручніше маски або окулярів. Такий ЗІЗ утримується в руці, що створює дискомфорт і призводить до швидкої втоми. Також використання щитка наражає на небезпеку зап'ястки і кисть руки. Застосовується для короткочасних робіт.

Маска – забезпечує повноцінний захист голови зварника. При цьому рука залишається вільною, так як маска фіксується на голові робітника.

Щиток-сітка – захищає обличчя і органи зору від дерев'яної стружки, барвників та інших дрібних часточок. Призначений для газонокосарників, лісорубів, садівників, малярів та інших фахівців.

Тип маски

Традиційна маска – оснащена фіксованим світлофільтром, найпростіша і дешева модель. Щоб розгледіти шов зварювальник піднімає маску вручну і опускає її за допомогою кивка. В піднятому стані залишає очі беззахисними, що може призвести до негативних наслідків при відбитті шлаку або інших роботах.

Деякі зразки традиційних масок не забезпечують повноцінний захист голови. Застарілий ЗІЗ.

Маска з підіймним (відкидним) світлофільтром – володіє захисним склом, що оберігає очі при підйомі світлофільтру. Така модель дозволяє оглянути результат зварювання, не знімаючи маску. Стане в нагоді для робіт «болгаркою» або при відбитті шлаку.

Маска-хамелеон – забезпечена автоматичним світлофільтром ( «хамелеон») з датчиками, які реагують на виникнення / зникнення зварювальної дуги. В результаті екран маски моментально затемнюється на початку зварювання і прояснюється після його завершення. Відмінно захищає волосся, вуха, шию робітника.

Маска-хамелеон – оптимальний вибір для безпечної і комфортної роботи, що позитивно позначається на якості зварювання. Правда, такий виріб обійдеться дорожче попередніх типів масок і має потребу в живленні.

Маска для спеціальних робіт – має систему фільтрації, яка захищає органи дихання зварювальника від шкідливих випарів (важливо при зварюванні деталей з марганцю, хрому, цинку). Дана маска використовується в приміщеннях з поганою вентиляцією. До цього ж типу відноситься модель, в якій передбачена подача повітря ззовні (по шлангах). Такий варіант призначений для зварювальних робіт під водою.

Світлофільтр маски

Кількість датчиків – оптичні датчики забезпечують миттєве спрацьовування світлофільтру маски-хамелеона. Чим більше таких пристроїв, тим нижча ймовірність випадкового затемнення (закриття) або просвітління (відкриття) світлофільтру.

Число датчиків в різних моделях коливається в межах 2-4 штук. Для побутового зварювання підійде маска з 2 датчиками, а для аргонодугового (TIG) вибирається ЗІЗ, що має 4 датчика.

Час спрацювання – визначає час, необхідний на повне затемнення світлофільтру маски-хамелеона при запалюванні зварювальної дуги. Одиниця виміру – мікросекунда (мкс). Чим менше цей параметр, тим краще захищені очі. Правда, зі зменшенням часу спрацьовування збільшується ціна ЗІЗ.

Щоб грамотно вибрати маску за часом включення, враховуйте специфіку зварювальних робіт:

 • побутове, напівпрофесійне зварювання – до 100 мкс (1/10000 с);
 • професійне – до 30-50 мкс (1 / 30000-1 / 20000 с).

Максимальний / мінімальний ступінь затемнення – позначає найбільший / найменший ступінь проникнення світла через маску. Чим «темніше» світлофільтр, тим вище захист зору, але тим гірше видимість зварювального процесу. Оптимальне налаштування максимального ступеня затемнення для більшості масок становить 10-13 DIN.

В масках-хамелеонах передбачено регулювання ступеня затемнення, тому поряд з максимальним вказується і мінімальне значення. Низька величина корисна при роботі з окремими режимами зварювання, що не потребують сильного затемнення (неяскраве світіння дуги). Залежно від моделі мінімальний ступінь затемнення варіюється в діапазоні 5-9 DIN.

Чим більше різниця між двома ступенями затемнення, тим ширше можливості по регулюванню світлофільтру.

Важливо: ступінь захисту від УФ-та ІЧ-випромінювання також вказується в DIN. У різних моделей цей параметр становить 13-16 DIN.

Оптичний клас – характеризує якість світлофільтру. Виробники позначають його чотирма числами:

 • перша цифра – чіткість і відсутність спотворень;
 • друга цифра – розсіювання світла;
 • третя цифра – однорідність затемнення;
 • четверта цифра – кутова залежність.

Чим нижче цифра, тим вище клас світлофільтру. Найвищий оптичний клас – 1/1/1/1.

Поле зору – визначає обсяг оглядового вікна. Чим більше поле зору, тим зручніше працювати. Зворотний бік такого рішення – підвищення ціни маски і зменшення міцності світлофільтру.

Розмір картриджа – стане в нагоді, якщо потрібно замінити поламаний світлофільтр або придбати цей оптичний пристрій окремо. В другому випадку мова йде про маски, в яких світлофільтр відсутній.

Регулювання світлофільтру

Регулювання затемнення – змінює ступінь затемнення виходячи з конкретного типу зварювання. Реалізовано в двох варіантах:

 • ступінчасте – зустрічається в старих зварювальних масках;
 • плавне – сучасне рішення, більш точно налаштовує ступінь затемнення.

Регулювання затемнення буває зовнішнім і внутрішнім. Перший варіант зручніше, так як дозволяє змінювати ступінь затемнення в процесі роботи, не знімаючи маску.

Регулювання часу затримки – задає час затримки між згасанням дуги і вимиканням світлофільтру. Корисна опція, так як розпечений метал продовжує світитись і після зникнення дуги.

Регулювання чутливості датчиків – визначає ступінь освітленості, при якій спрацює світлофільтр. Дозволяє уникнути реакції світлофільтру на сторонні джерела світла, наприклад, сонячні відблиски.

Режими маски-хамелеона

Шліфування – має на увазі відключення світлофільтру. Цей режим корисний для розпилювання, шліфування і тому подібних робіт.

Діагностика – оцінює працездатність світлофільтру і визначає несправності.

Тип зварювання

Кожен спосіб зварювання має свої особливості. Одні методи припускають, що зварювальник повинен чітко розрізняти дрібні деталі, інші ж способи не настільки вимогливі. Тому даний параметр визначає оптичний клас світлофільтру:

 • TIG (аргонодугове зварювання) – 1/1/1/1; 1/2/1/2; 1/1/1/2;
 • MIG-MAG (напівавтоматичне дугове зварювання) – 1/2/1/2; 1/2/2/2; 1/1/1/2;
 • MMA (ручне дугове зварювання покритими електродами) – 1/1/1/2; 1/2/1/2; 1/2/2/2; 1/3/2/2; 1/3/1/2.

Професійні зварювальники віддають перевагу маскам зі світлофільтрами, оптичний клас яких становить 1/1/1/1 або 1/1/1/2. Ці моделі підходять для будь-яких способів зварювання.

Робоча температура

Ця характеристика вказує на діапазон температур, при яких гарантується нормальна робота маски. На цю величину варто звернути особливу увагу при купівлі маски-хамелеона, оскільки автоматичний світлофільтр чутливий до низької температури (при -10 ° С час спрацьовування сповільнюється).

Живлення

Сучасні маски-хамелеони живляться від сонячної батареї і акумулятора (батарейки). Сонячна батарея заряджається від світіння дуги або сонячних променів, що дозволяє почати зварювання негайно. А ось акумулятор (батарейки) виступають в ролі додаткових елементів живлення.

В застарілих зразках живлення реалізовано тільки через акумулятор, що незручно, так як потрібен заряд перед першим використанням або після тривалої бездіяльності.

Застосовуються такі різновиди батарей в масках: змінні і незмінні, літієві та алкалінові. Змінні батареї продовжують термін служби і полегшують обслуговування виробу. А літієві моделі прекрасно тримають заряд.

Деякі маски мають індикатор заряду батареї, який повідомляє про необхідність зарядити акумулятор / замінити батарейку.

Тип захисних окулярів

Відкриті – не прилягають до обличчя, а тільки стикаються з ним частиною оправи або корпусу. Такі моделі захищають органи зору від твердих часточок спереду і з боків. Відкриті окуляри мало важать і не пітніють. Не рятують від пилу, токсичних речовин і газів. Хороший вибір для столярних і токарних робіт.

Закриті – прилягають до обличчя, що забезпечує максимальний захист очей (з усіх боків) від будь-яких вражаючих факторів. Універсальний варіант, розрахований на широке коло робіт. В той же час ці моделі менш зручні в експлуатації через велику вагу, швидке запотівання, занадто туго затягнутої резинки.

 • Закриті відкидні – забезпечені підйомними стеклами, що дозволяє розглядати отриманий результат, не знімаючи окуляри. Використовуються зварювальниками.
 • Закриті герметичні – мають ізольований від робочої зони підокулярний простір. Вентиляція в таких окулярах не передбачена. Захищають очі від агресивних рідин, пилу, випаровувань, твердих часточок.

Насадні – кріпляться на звичайних окулярах. Застосовуються робітниками з порушеннями зору.

Тип вентиляції

Пряма – повітря проникає під корпус окулярів через слабке прилягання до обличчя. Моделі з прямою вентиляцією не пітніють, проте їх захисні властивості невисокі, зокрема, не оберігають від пилу.

Непряма – повітря проникає під корпус окулярів / маски через спеціальні отвори в обтюраторі.

Тип кріплення

Кріплення окулярів представлені двома типами: класичними дужками і резинкою. Другий варіант більш надійно фіксується і дозволяє підігнати окуляри під потрібний розмір голови.

Матеріал

Захисні окуляри, маски зварювальника і щитки часто виконуються з полікарбонату, який добре переносить ударні навантаження, високі температури і вплив отруйних речовин. На полікарбонатних лінзах не залишаються подряпини.

Існують окуляри з лінзами з ударостійкого скла, забезпечені спеціальними фільтрами. Пластикові окуляри – найбюджетніші, але з часом на таких лінзах з'являються подряпини. Пластикові та скляні лінзи поступаються за міцністю аналогам з полікарбонату.

Виконання

Захисні окуляри повинні бути стійкими до подряпин і володіти антизапітніваючим покриттям. Ці властивості забезпечать тривалий термін експлуатації виробу і комфортну роботу.

Регульоване кріплення важливо для окулярів і масок, адже з його допомогою ЗІЗ точно підганяється під розмір голови робітника і надійно фіксується. Підсвічування полегшує зварювання в умовах низької освітленості.

Відгуки про статтю