Як вибрати дзеркало для ванної

Тип

Настінне (окремо висить) – вішається на стіну (зазвичай над умивальником) і виконує тільки одну функцію відображення. Це найпоширеніший тип дзеркала, що відрізняється відносною дешевиною, простотою монтажу і можливістю переміщення в інше місце.

З рамою – подібне дзеркало стане центром інтер'єру ванної кімнати, але обійдеться недешево. Обрамлення надає виробу завершеного вигляду. За виконанням рами судять про стильову приналежність дзеркала.

Безрамне – виглядає більш скромно і коштує дешевше. Добре впишеться в інтер'єр, оформлений в стилі модерн, хай-тек і мінімалізм.

Суміщене – багатофункціональний варіант, який є і місцем зберігання банно-ванного приладдя, косметики, засобів гігієни. Така модель коштує дорожче, ніж настінна. Суміщене дзеркало рекомендується обирати для малогабаритної ванної.

З поличкою – дозволяє комфортно розташувати зубну щітку, пасту, мило, станки для гоління, шампуні, креми.

З шафою (шафа-дзеркало) – дає можливість зберігати ті ж предмети, але приховує їх за дверцятами від сторонніх поглядів. Дзеркало в такій шафі може оснащуватися підсвічуванням. Такий варіант зустрічається в двох варіантах: шафа з дзеркальними дверцятами або з вбудованим фігурним дзеркалом (квітка, зірка).

З тумбою – підійде для зберігання рушників, халатів, чистячих і миючих засобів.

Важливо: до суміщеного дзеркала обов'язково додається інструкція по збірці. Обираючи таку модель, зверніть увагу на надійність з'єднань, висувних механізмів, фурнітури.

Вбудоване – монтується безпосередньо в стіну. Подібне дзеркало відрізняє широкий діапазон дизайнерських рішень (ці моделі часто виконуються на замовлення). Вбудована модель дорожче, складніше в монтажі і не передбачає переміщення в інше місце.

Кутове – економить простір ванної. Зазвичай йде в комплекті з тумбою/умивальником або буває вбудованим.

Косметичне – дзеркало, що зустрічається в двох видах: одинарному і подвійному. В останньому варіанті у обертового дзеркала є дві сторони, одна з яких показує реальне зображення, а друга – відображення в збільшеному вигляді. Така модель дозволяє змінювати кут нахилу дзеркала, а іноді передбачається кріплення до стіни. Косметичне дзеркало використовується як доповнення до основного дзеркала.

Форма

Прямокутне – найпоширеніший варіант, який встановлюється у вертикальному або горизонтальному положенні.

Квадратне – візуально робить кімнату більш пропорційною. Це хороший вибір для вузьких і прямокутних приміщень.

Овальне – як і прямокутне, встановлюється у вертикальній або горизонтальній позиції. На відміну від прямокутної моделі, має закруглені кути, що додають інтер'єру гармонійний вигляд.

Кругле – візуально збільшує обсяг кімнати. Як і овальна модель, кругле дзеркало робить приміщення більш гармонійним.

Фігурне – відрізняється оригінальною формою (хвиляста, сердечко, кішка, метелик, сонце, місяць). Таке дзеркало стане яскравим декоративним акцентом, здатним перетворити інтер'єр ванної.

Важливо: щоб інтер'єр прикрашало ексклюзивне дзеркало, скористайтеся дзеркальною плиткою – квадратною, трикутною, радіусною. З цих фрагментів, часто прикрашених фацетом, складають дзеркало унікальної форми.

Вертикальне – візуально збільшує висоту стіни. Дзеркало з вертикальним кріпленням ідеально підійде для низьких ванних кімнат.

Горизонтальне – візуально розширює стіну. Горизонтальну модель рекомендується обирати для вузьких ванних.

Симетричне – як правило, кругле або квадратне. Таке дзеркало можна повісити тільки в одному положенні.

Матеріал

Шар (амальгама)

На відміну від дзеркала для передпокою, модель для ванної кімнати повинна витримувати вплив вологи. Тому такі дзеркала мають срібну, а не алюмінієву амальгаму. Моделі зі срібним шаром відрізняються кращою відбивною здатністю і стійкістю до пошкоджень, але коштують дорожче.

Дзеркала з амальгамою, що складається з нікелю, хрому та золота, мають найвищі експлуатаційні характеристики, але для більшості користувачів вони недоступні через свою дорожнечу.

Важливо: щоб уникнути відшарування алюмінієвої амальгами, слід зворотний бік дзеркала змастити розчином скипидару і розтопленого воску (пропорція 2:1).

Рама

Обираючи дзеркало, зверніть увагу на матеріал рами. Основна вимога – вологостійкість.

Найкрасивіша, дорога і універсальна дерев'яна рама повинна бути оброблена спеціальними складами, що підвищують стійкість до вологи.

Ефектну і вологостійку нержавійку/хромований метал можна назвати ідеальним варіантом, але подібна рама впишеться далеко не в кожен інтер'єр.

Пластик теж добре витримує вплив вологи, відрізняється різноманіттям форм і забарвлень, але слабо підходить для обрамлення великих дзеркал (можлива деформація). Та й вигляд у такої рами більш скромний, ніж дерев'яного або металевого аналога. Іноді зустрічаються рами, виготовлені з каменю або скла.

Основа

Як правило, основа дзеркала виготовляється з ДСП або МДФ. ДСП дешевий матеріал, але недостатньо вологостійкий – в результаті виріб швидко втратить первісний вигляд. З цієї ж причини не варто обирати шафу-дзеркало/тумбу з ДСП. Більш дорогий МДФ набагато краще протистоїть волозі.

Стиль

Класичний – витончена рама, оформлена в різних історичних стилях (бароко, рококо, класика). Для обрамлення характерні криволінійні форми і багатий декор (завитки, тонке різьблення). Рама в класичному стилі виглядає масивно і підійде для просторих ванних кімнат.

Підсвічування в «класичному» дзеркалі відсутнє, тому варто завчасно провести кабель для двох бра. Форма моделі – прямокутна, квадратна або овальна.

Сучасний – обрамлення дзеркала має скромний декор (хай-тек) або зовсім відсутній (мінімалізм). Тому обрамлення в сучасному стилі чудово впишеться в інтер'єр малогабаритної ванної.

В «сучасному» дзеркалі часто передбачається підсвічування і ряд інших функцій. Форма буває різною – від простого прямокутника до сердечка. Користуються широкою популярністю круглі і овальні моделі.

Важливо: для провансу/кантрі підійдуть круглі або прямокутні дзеркала в грубо оброблених дерев'яних або кованих рамах.

Вельми ефектні дзеркала з малюнками і стразами, але такі моделі коштують дорожче.

Розмір

Розмір дзеркала визначається габаритами ванної кімнати. Для маленьких приміщень слід обирати і невелике дзеркало, в простору кімнату чудово впишеться велика модель, що відображає людську фігуру в повний зріст. Важливо, щоб дзеркало гармонійно поєднувалося з пропорціями інших елементів інтер'єру.

Перед вибором дзеркала слід зробити виміри місця, відведеного під нього. Бажано користуватися рулеткою. Отримані цифри допоможуть відшукати модель потрібних габаритів.

Стандартні параметри (для прямокутної моделі):

 • 100х30 см – відображення фігури в повний зріст;
 • 35х55 см – відображення фігури до поясу.

Можна орієнтуватися і на такі рекомендації:

 • ширина прямокутного/квадратного дзеркала не повинна бути меншою за розмір раковини (для круглого дзеркала або фігурної моделі ширина будь-яка).
 • середня висота дзеркала дорівнює ½ зросту дорослої людини.
 • відстань від верхнього краю дзеркала до стелі становить 10-15 см, а дистанція від бічних сторін до стіни – 2.5-5 см.

Орієнтири для дзеркала над умивальником:

 • висота нижнього краю дзеркала, визначається так: верхній бортик раковини розташовується від підлоги на відстані 80-85 см, при цьому дзеркало встановлюють на 35-45 см вище нього (місце для мильниці, склянок для зубної щітки і т.д.);
 • висота верхнього краю дзеркала залежить від зросту користувача – оптимальна величина коливається в межах 170-220 см від підлоги.

Освітлення

Для освітлення простору поряд з дзеркалом використовується підсвічування. Крім своєї основної функції, воно візуально збільшує простір ванної кімнати.

Підсвічування буває трьох видів.

Внутрішнє – світлодіодне, вбудоване безпосередньо в дзеркало (освітлення по периметру або в окремих місцях). Таке підсвічування коштує дорого і найчастіше зустрічається в шафі-дзеркалі. Настінні дзеркала внутрішнім підсвічуванням оснащуються рідко, так як це суттєво збільшує вартість.

Зовнішнє – точкові світильники, споти, бра, які краще встановити по обидва боки від дзеркала і/або зверху.

Декоративне – надає дзеркалу ефектний вигляд, але не має функціонального значення. Подібне підсвічування буває внутрішньім або зовнішнім.

В малогабаритних ванних дзеркало розміщується навпроти джерела світла. В просторих кімнатах краще встановити дзеркало з підсвічуванням. Рекомендується планувати систему освітлення дзеркала ще до його придбання.

Оснащення

Сучасні дзеркала можуть оснащуватися збільшувальним дзеркалом, що полегшує макіяж і гоління, функцією підігріву скла, що запобігає його запотівання, розеткою для електробритви або фена, годинником, mp3-плеєром і радіо (прослуховування музики), температурними датчиками.

Найбільш «просунуті» моделі забезпечуються прихованим LCD-монітором, що дозволяє дивитися кінофільми з ПК або DVD та телевізійні передачі.

Важливо: купуючи дзеркало з вбудованими електроприладами, зверніть увагу на безпеку. Виріб повинен мати клас захисту IP44 (перша цифра означає рівень захисту від проникнення сторонніх предметів, друга – від попадання рідини). Таке дзеркало можна розмістити у ванній де завгодно, за винятком місця для купання (краще на відстані не менше півметра від джерела вологи).

Поради щодо вибору

 • Обираючи дзеркало, переконайтеся у відсутності подряпин, відколів, бульбашок та інших вад. Відображення має бути чітким без спотворень і роздвоєнь, а зворотний бік моделі – гладким. Слід перевірити і якість рами.
 • Зверніть увагу на тип установки: для настінних дзеркал використовуються підвіси, тримачі, мобільні кріплення, для вбудованих моделей і дзеркальних плиток – «рідкі цвяхи». Важливо, щоб кріплення були надійними.
 • Не варто економити на якості: дешеве дзеркало швидко вийде з ладу і навряд прикрасить інтер'єр ванної. Краще звернути увагу на продукцію відомих торгових марок, яка продається в спеціалізованих магазинах. Обов'язково вимагайте у продавця сертифікат якості.

Поради по догляду

 • Щоб уникнути запотівання дзеркала, слід протирати його засобом для автомобільного скла.
 • Бажано раз на тиждень протирати дзеркало засобом для догляду за склом.
 • Рекомендується провітрювати ванну кімнату після банних процедур, оскільки надмірна пара негативно впливає на дзеркало.
Відгуки про статтю

спасибо) понятно и интересно изложено)

для меня актуальная информация, спасибо! определилась наконец с выбором формы зеркала в ванную! все очень понятно и интересно написано!

Давно уже придумали зеркало с обогревом специально для ванных комнат. Можно смело брать и не думать о том что на нём выступит конденсат.

Класс! Обязательно внесем дополнения в статью по вашей идее. Спасибо)