Як вибрати зубну пасту, ополіскувач

Вид

Зубна паста – основний гігієнічний і лікувально-профілактичний засіб, призначений для догляду за зубами і яснами. За допомогою зубної пасти видаляють наліт, знезаражують порожнину рота, освіжають подих.

Гелева зубна паста – на відміну від звичайної зубної пасти більш дбайливо впливає на ясна і зуби, оскільки містить менше абразивних речовин. При цьому концентрація екстрактів лікарських трав і фторидів у такої пасти вище.

Ополіскувач – розчин, що має антисептичний і часто антиабразивний ефект. Застосовується під час лікування ясен і зубів, коли важливо не допустити зайвого подразнення порожнини рота. Оберігає від пародонтозу і карієсу, але не є повноцінною альтернативою зубній пасті, швидше доповненням.

Гель для зубів, гель-крем – відновлює емаль, знижує чутливість зубів, запобігає карієсу і захворюванню ясен. Багато гелів для зубів добре підходять не тільки дорослим, але й дітям.

Гель для ясен – допомагає вилікувати захворювання ясен. Зокрема, такий засіб використовують при запаленні або кровоточивості ясен, після видалення зубів, перед хірургічним втручанням. Попереджає гінгівіт, пародонтоз.

Гель для порожнини рота – зволожує ротову порожнину і підтримує її в нормальному стані. Запобігає виникненню неприємного запаху в роті і відновлює емаль.

Набір зубних паст – складається з декількох зубних паст з різними смаками. Іноді в набір входять однакові пасти.

Набір гігієнічний – може мати різну комплектацію. Одні набори складаються з гігієнічного гелю і капи, інші включають в себе пасту і щіточку-напальник для малюків / звичайну зубну щітку.

Деякі набори містять зубну нитку, ополіскувач, футляр (для зручності використання в дорозі). Купівля гігієнічного набору позбавляє від необхідності купувати засоби для догляду за ротовою порожниною окремо.

Бальзам для ясен – препарат, який зміцнює ясна і оберігає їх від кровотеч і запалень.

Зубний порошок – недорогий гігієнічний засіб для очищення зубів і усунення нальоту. Дозволяє швидко домогтися відбілюючого ефекту за рахунок наявності абразивів. В той же час порошок здатний завдати шкоди емалі і тому їм не можна користуватися щодня. Такий засіб зазвичай не містить лікувальних компонентів. Ще один мінус – ризик випадкового вдихання порошку при чищенні зубів. Не підходить дітям.

Відбілююча система / відбілюючі смужки / відбілюючий олівець – призначені для відбілювання зубів в домашніх умовах. Різні відбілюючі системи комплектуються капами (в них закладається відбілюючий гель), зубною пастою, ретрактором, Led-активатором, який підсилює дію спеціального відбілюючого компонента пасти.

Найпростішими у використанні є смужки, більш складні варіанти – олівець і система.

Пінка для зубів – поєднує властивості зубної пасти і ополіскувача. Оптимальний вибір, якщо немає умов для чищення зубів за допомогою пасти (подорожі, постійний лежачий режим). Також пінка підійде людям з чутливою емаллю, курцям, які страждають на діабет.

Спрей – освіжає подих, корисно впливає на здоров'я ясен. Спрей має і антибактеріальний ефект. Особливо корисний, якщо не можна почистити зуби відразу після їжі.

Засіб для очищення протезів – призначений для догляду за знімними зубними протезами. Позбавляє від необхідності чистити протези вручну. Випускається в таблетках.

Тип

Гігієнічні – видаляють зубний наліт і освіжають подих, але не мають лікувальних та профілактичних властивостей. Такі пасти обирають люди, які мають здорові зуби.

Лікувально-профілактичні – містять добавки (ферменти, екстракти лікарських рослин, солі), які надають пастам спеціальні властивості. Застосовуються для лікування і запобігання карієсу, пародонтозу та інших захворювань ротової порожнини. Перед покупкою таких паст краще порадитись зі стоматологом.

Вікова група і мінімальний вік

Для дітей – містять натуральні смакові добавки, білок казеїн, молочні ферменти, при цьому концентрація фторидів, абразивів і консервантів мінімальна. Така продукція дбайливо впливає на ніжну емаль молочних зубів дитини. До цієї ж категорії відносяться гелі, що знімають біль і набряклість, а також захищають ясна малюків від запалення при прорізуванні зубів.

Існують пасти, призначені для дітей віком до 4 років, 4-8 років, 8-14 років. Основна відмінність між ними – різна концентрація фторидів і абразивів. Чим старша дитина, тим більше цих компонентів має бути в пасті. Так, паста для дітей до 4 років містить не більше 200 ppm фтору, у засобів для дітей 4-8 років і 8-14 років його концентрація зростає до 500 ppm і 1400 ppm відповідно.

Важливо: зубна паста для дітей до 6 років повинна мати в своєму складі кальцій для зміцнення емалі.

Для дорослих – містять різні компоненти, включаючи фториди, діоксид кремнію, карбонат кальцію, дрібно- і крупнодисперсні абразиви. Ці речовини відповідають за високі очищаючі і відбілюючі властивості зубних паст. Концентрація фтору в «дорослих» пастах досягає 1500 ppm. Але дітям таку продукцію використовувати не можна: агресивні компоненти зіпсують ніжну емаль дитячих зубів.

Існують гігієнічні пасти і ополіскувачі для дорослих і дітей, для дорослих і підлітків. Такі вироби використовуються для профілактики зубного нальоту і каменю.

Індекс абразивності (RDA)

Цей параметр впливає на відбілюючі властивості зубної пасти. Чим вище індекс абразивності, тим краще паста відбілює зуби і в той же час сильніше травмує емаль.

Правильний вибір пасти за індексом абразивності робиться виходячи зі стану зубів:

  • RDA 25 – для чутливих зубів (рекомендуються і при використанні електричних зубних щіток);
  • RDA 50 – дитячі пасти (для дітей до 4 років – RDA 20);
  • RDA 70-80 – для нормальних зубів;
  • RDA 80-100 – відбілюючі пасти, розраховані на щоденне застосування;
  • RDA 100-200 – відбілюючі пасти, не призначені для постійного застосування (1-2 рази на тиждень).

Профілактика і лікування

Лікувально-профілактичні зубні пасти попереджають виникнення і допомагають в лікуванні пародонтозу, стоматиту, гінгівіту, пародонтиту та інших захворювань. Склад цих засобів визначається призначенням. Наприклад, пасти проти пародонтозу містять екстракти лікарських рослин (календули, шавлії) або триклозан.

Дія засобу

Очищуюча – видаляє наліт, в тому числі після кави і чаю. Такі пасти містять дрібнодисперсні абразиви, перш за все, діоксид кремнію. Ці речовини делікатно впливають на емаль зубів. Підходять і для чутливих зубів.

Антибактеріальна – вбиває шкідливі бактерії. Головним компонентом в складі даних паст є триклозан або хлоргексидин. Застосовуються для усунення запалень в порожнині рота, в тому числі мікрорани на яснах. Ці пасти не використовують постійно (курс застосування – до місяця).

Знеболююча – знижує больові відчуття в ротовій порожнині. У складі таких паст є нітрат калію. Ця речовина зменшує чутливість зубів і ясен.

Відбілююча – видаляє зубний наліт, камінь і пігментацію. Така дія забезпечується високим вмістом хімічних речовин, перш за все, крупнодисперсних абразивів. Мінус – витончення емалі, що підвищує чутливість зубів. Ці пасти не підійдуть людям зі слабкою емаллю і дітям до 14 років. Так, і частота застосування не повинна перевищувати 1 або 2 разів на тиждень.

Відбілюючі ополіскувачі мають в складі рослинні екстракти і кислоти, що розщеплюють наліт на молекулярному рівні. Відбілюючі засоби показані курцям, цінителям кави і чаю. Напис на упаковці – «White».

Протизапальна – справляється з набряком і почервонінням ясен. Ці засоби діють більш щадно в порівнянні з антибактеріальними пастами. Містять мінеральні солі, екстракти лікарських рослин, мікроелементи, гідроксид алюмінію. Використання таких паст показано при стоматиті, гінгівіті, пародонтозі, пародонтиті, а також для профілактики цих захворювань.

Протизапальні пасти не призначені для профілактики і можуть спровокувати алергію, а при частому використанні – потемніння емалі і молочницю порожнини рота. Позначка на упаковці – «Parodont».

Протикаріозна – попереджає розвиток карієсу. Дана дія забезпечується наявністю в пастах фтору, кальцію і фосфатів. Найбільш ефективними протикаріозними пастами вважаються фторвмісні, так як фтор зміцнює емаль і здатний призупинити процес розвитку карієсу. Але надлишок фтору призводить до флюорозу. Ці пасти не можна застосовувати при розвиненому карієсі.

Зміцнення і зниження кровоточивості ясен – такі пасти містять екстракти ялиці, ялівцю, ромашки, живиці, алое вера, прополісу, зеленого чаю, кори білого дуба, ефірне масло фенхеля. Підходять для чутливих ясен. Напис на упаковці – «Fito».

Зниження чутливості (для чутливих зубів) – ці пасти зменшують болючі відчуття, що виникають під час прийому холодної або гарячої їжі або чищення зубів. До складу таких паст входять солі стронцію і калію, гідроксиапатит, а ось відбілювачі відсутні (зокрема, карбонат кальцію). Маркування на упаковці – «Sensitive».

Зміцнення емалі – такі пасти і ополіскувачі відрізняються високою концентрацією фтору, фосфатів, фтористого цирконію та інших речовин, до складу яких входить фтор.

Освіжаюча – прибирає неприємний запах з рота. Подібну дію мають зубні пасти, гелі та ополіскувачі, що містять екстракти лікарських рослин, ксиліт.

Зустрічаються пасти, що мають протигрибкову і противірусну дію. Такі препарати містять хлорид цетилпіридиній.

Важливо: відбілюючі, що містять фтор, і інші лікувально-профілактичні пасти, не призначені для постійного застосування, слід чергувати з гігієнічними. Це дозволить нейтралізувати їх мінуси.

Рекомендовано чергувати і різні види лікувально-профілактичних паст, наприклад, протизапальну і протикаріозну (якщо є схильність до пародонтиту). Також часто комбінують пасту для чутливих зубів із засобом, що знижує кровоточивість ясен.

Склад

Натуральні – містять виключно натуральні компоненти, в тому числі ефірні масла і екстракти рослин. Багато з таких паст коштують досить дорого.

Органічні – виготовляються за спеціальною рецептурою з сировини, вирощеної в екологічно чистих умовах. Недолік – дуже висока ціна.

Гіпоалергенні – не містять барвників, ароматизаторів, консервантів, триклозану, різних екстрактів, здатних викликати алергію. Така продукція позбавлена запаху і кольору.

Безпечні при ковтанні – до складу цих паст входять тільки натуральні компоненти, які не приведуть до отруєння організму. Найчастіше такі засоби відносяться до дитячих.

Важливо: всупереч поширеній думці різнокольорові смужки (квадратики) на тюбику пасти не містять ніякої інформації про склад продукту. Дані типографські позначки мають значення тільки при виготовленні тюбиків.

Ремінералізуючі компоненти

Фтор – зміцнює емаль і тим самим попереджає руйнування зубів. Ця речовина пригнічує активність бактерій, які викликають карієс. Однак фтор – токсична речовина, тому максимальна концентрація фторидів в пастах строго обмежена. Пасти з фтором не можна використовувати, якщо в питній воді міститься надмірна кількість цієї речовини.

Кальцій – як і фтор, зміцнює структуру емалі, але позбавлений його мінуса. Кальцій і фтор не можуть перебувати в складі однієї пасти.

Гідроксиапатит кальцію – відновлює зубну емаль і знижує чутливість зубів.

Олафлур (амінофторид) – найбільш безпечний фторид. Входить до складу дитячих паст і засобів для чутливих зубів.

Екстракти та інші компоненти

Алое віра, кори дуба, лугових трав – мають протизапальну дію, зміцнюють ясна і запобігають кровоточивість.

М'яти – має антибактеріальну дію і освіжає подих. Екстракт м'яти зменшує зубний біль.

Ромашки – не допускає розмноження хвороботворних бактерій в ротовій порожнині, знімає запальні процеси в яснах.

Квітів календули, листя дуба – характеризуються бактерицидними властивостями, прискорюють загоєння ран слизових (важливо після хірургічного втручання).

У складі деяких зубних паст, ополіскувачів та інших засобів для гігієни ротової порожнини присутні олії і вітаміни. Ці компоненти зміцнюють зуби і ясна, сприяють загоєнню слизової і підтримують її в здоровому стані.

Не містить

В деяких зубних пастах і інших засобах гігієни порожнини рота можуть міститися речовини, які в міру накопичення чинять негативний вплив на організм. Ці компоненти особливо небезпечні для дітей.

Лаурилсульфат натрію (SLS) / лауретсультфат натрію (SLES) – провокує виникнення свербіння і печіння в порожнині рота, виразку шлунка, гастрит.

Парабени – можуть викликати злоякісні пухлини.

Пероксиди – руйнують зубну емаль.

Поліетиленгліколь (ПЕГ) – викликає порушення захисної і бар'єрної функції шкіри.

Пропіленгліколь – небезпечний для печінки і нирок.

Спирт – провокує печіння в роті при полосканні. Ополіскувачі без спирту підійдуть і дітям у віці від 6 років.

Триклозан – негативно впливає на шлунково-кишковий тракт, легені та нирки. Крім того, триклозан поряд з патогенними знищує і корисні бактерії. Пасти з триклозаном призначає тільки лікар, при цьому курс застосування не повинен перевищувати місяць.

Хлоргексидин – як і триклозан знищує всю мікрофлору ротової порожнини. Може стати причиною дисбактеріозу в роті.

Важливо: якщо на упаковці написано, що паста не містить цукру, то це маркетинговий хід. Справа в тому, що така речовина взагалі не використовується в зубних пастах. Роль підсолоджувача грає ксиліт і інші замінники цукру.

Смак

Смакові властивості зубних паст, ополіскувачів та інших роблять їх використання більш приємним, що особливо важливо для дітей. Зустрічається продукція з ягідним, м'ятним, цитрусовим, фруктовим і іншими смаками.

Обсяг і вага

Стандартний обсяг тюбика зубної пасти для дорослих становить 75-100 мл, для дітей – 50 мл. Зустрічаються пасти, які розфасовані у великі тюбики – 125-150 мл. Обсяг пляшки з ополіскувачем коливається в межах 250-500 мл і більше. На упаковці окремих зубних паст (в тому числі гелевих) і всіх зубних порошків замість обсягу наводиться вага, вимірювана в грамах.

Відгуки про статтю