Класифікація солоних снеків по виду. Що потрібно знати перед покупкою?

Чіпси, сухарики, попкорн – все це смачні і в основному поживні перекуси та закуски до солодких напоїв, соків, квасу або пива. Такі продукти довго зберігаються, відразу готові до вживання, мають солоний і пряний смак, упаковані в яскраві пачки. Продаються солоні снеки практично в усіх продуктових магазинах, знайти які можна в розділах товарного-агрегатора «Всі ціни», а нижче ми розписали всі тонкощі вибору, смакові і поживні властивості такого солоного і перченого продукту.

Види популярних снеків

Солоні снеки до пива і для швидкого перекусу відрізняються високою калорійністю (до 500-600 ккал на 100 г), а також різноманітністю смаків і ароматів (сирні, паприка, сметана/зелень, гірчиця, васабі, гриби, морепродукти). Ця продукція апетитна на вигляд, має крихкну і хрустку структуру, продається в зручних для зберігання вакуумних упаковках. Роблять снеки у вигляді окремих об'ємних фігурок, невеликих скибочок трикутної, квадратної і округлої форми з гладкою поверхнею або рифленням.

Пакети під картопляні або кукурудзяні чіпси та інші снеки виготовляють з 3-шарових матеріалів (поліетилен/поліпропілен) з металізованою внутрішньою частиною, яка виключає проникнення сонячних променів і вологи. Розфасування залежить від виду продукції і в основному вибирається в межах 100-250 г, але є і варіанти до 1 кг. Щільність пакетів виключає кришіння і дроблення снеків в ящиках під час доставки і при зберіганні на прилавках.

Виробництвом снеків займаються підприємства з автоматичними лініями, які переробляють вихідний матеріал (картопля, боби, зерна) до подрібненого стану, потім обсмажують окремі шматочки і обвалюють у спеціях, ароматизаторах і смакових добавках. Частина виробників відразу використовують кукурудзяний, картопляний порошок, пшеничну, рисову муку, з яких формують окремі шматочки. Технології виробництва практично аналогічні за винятком вибору вихідної сировини і пов'язаних з цим додаткових видів обробки.

Картопляні та кукурудзяні чіпси

Найпопулярніші звичайні або рифлені чіпси Lay's, Pringles, Horeca Select, «Люкс» виготовляють з картопляних, кукурудзяних, рисових або пшеничних сумішей. Окремі картопляно-пшеничні скибочки обсмажують до появи золотистої скоринки, змішують зі спеціями, смаковими добавками і ароматизаторами, розфасовують по пакетах. Упаковують чіпси в щільні вакуумні пачки або картонні коробки.

Сухарики

Солоні снеки сухарики Flint, Хуторок, ХрусTeam роблять з чорного або білого хліба з додаванням спецій і смакових добавок приблизно за тією ж схемою, що і чіпси. Попередньо хліб або багет висушують, щоб зменшити кількість крихт, потім нарізають на довгасті або круглі скибочки, обсмажують, змішують зі спеціями. Розфасовують житні і пшеничні сухарики в вакуумні упаковки по 100-150 г.

Попкорн

Для отримання попкорна кукурудзяні зерна нагрівають до значного збільшення обсягу і розривного розкриття через перехід вологи в пароподібний стан, а потім змішують зі смаковими добавками і ароматизаторами (сир, зелень). Цей вид снеків практично повністю натуральний, із застереженням на добавки, багатий на вітаміни (A, B), білками (до 10%) і харчовими волокнами. Виготовляють попкорнові снеки зі спеціального цукрового сорту кукурудзи, яку доводять до потрібної кондиції в апаратах з нагріванням сухим повітрям без застосування рослинних олій.

Фігурні снеки

Солоні снеки з різноманітними формами від кілець і паличок до об'ємних фігурок виготовляють з кукурудзяних і картопляних сумішей (McLloyd's, Przysnacki, Золоте Зерно). Ці продукти містять до 10% білків, до 20% жирів і до 60-70% вуглеводів при енергетичній цінності до 500 ккал. Кільця, пластинки і кукурудзяні палички упаковані в вакуумні упаковки, довго зберігаються і відразу готові до вживання.

Окремо можна згадати крекери з листковою структурою з пшеничного борошна і добавками для додання цибулевого або сирного смаку. Бобові снеки роблять з гороху, сочевиці, квасолі з високим вмістом натуральних білків, жирів і вуглеводів (Tong Garden). Смачним перекусом або доповненням до солодких напоїв/пива буде і картопляна соломка (Lorenz, Chio) з сіллю, смаком паприки.

На що звернути увагу перед купівлею

Солоні фігурні снеки, чіпси Люкс, попкорн, сухарики відносяться до харчових продуктів, тому потрібно звертати увагу на наступне:

  • цілісність і герметичність упаковки, оскільки в надірваній і пошкодженій пачці снеки під дією вологи швидко стають пухкими, втрачають хрусткость, піддаються впливу шкідливої мікрофлори;
  • опис складу продукту на тильній стороні упаковки з переліком дозволених харчових добавок, ароматизаторів, підсилювачів смаку, стабілізаторів;
  • дата виготовлення і термін придатності (до 1 року), тому що в простроченому товарі спотворюється смак, втрачається хрусткість, можливий розвиток небажаної мікрофлори.

Деякі виробники вказують, що обсмажують снеки на рослинній олії без уточнення її виду (пальмова, рапсова, соняшникова, соєва). Великого значення це не має, оскільки вони приблизно однакові за харчовими властивостями. Набагато важливіше обсмажування на свіжій олії, яка дає чистий засмажистий смак, в іншому випадку снеки виходять з темною скоринкою і прогірклим смаком, але такі варіанти для брендових продуктів практично виключені (Przysnacki, Flint, Lay's, Pringles).

Вміст білків/жирів/вуглеводів в солоних снеках приблизно однаковий незалежно від виробника, тому цей критерій ніяк не впливає на смакові і поживні нюанси вибору. Аналогічно і з калорійністю, яка для однієї пачки може досягати 6 або 5 частини від добової норми для дорослої людини. За смаками ж потрібно орієнтуватися на свої переваги і варіанти, які пропонують провідні торгові марки, підбирати снеки з помірною солоністю і спеціями, щоб менше подразнювати слизові.

Висновки

Практично всі солоні снеки відносяться до апетитних і смачних продуктів, які, хоча до повноцінного харчування і не відносяться, але цілком підходять для періодичного і ситного перекусу. Корисність його залишається під питанням, але явна шкідливість теж маловідома, тому такі варіанти по кілька шматочків в день або в межах однієї пачки раз в 1-2 тижні здоровій людині не повинні зашкодити. Рекомендуємо купувати снеки перевірених та відомих брендів, тому що в такому випадку є гарантія дотримання санітарних норм і використання нешкідливих інгредієнтів.

Відгуки про статтю