Що додають в енергетичні напої для стимуляції? Чи є користь від цих напоїв?

В моменти максимальних фізичних і емоційних напружень, коли складно витримати граничні навантаження і зберегти гарний настрій, на допомогу приходять стимулюючі продукти з тонізуючими і збудливими компонентами (енергетичний напій Black, Monster, Red Bull). Такі засоби підбадьорювання організма дають практично миттєвий результат, але при частому вживанні в подальшому можливі і небажані наслідки.

Купити всі ці напої пропонується в магазинах, які знайдете на сторінках товарного-агрегатора «Всі ціни» і саме його фахівці нижче розібралися в різноманітті і користі енергетиків.

Склад стимулюючих речовин

Газований енергетичний напій Gladiator і аналогічні продукти – безбарвні рідини з високим вмістом вугільної кислоти, натуральних і хімічних стимуляторів, цукрів, амінокислот і вітамінів. Для досягнення ефекту бадьорості виробники використовують цілий ряд стимуляторів, а оригінальності смаку (яблуко, ківі) домагаються харчовими добавками.

Кофеїн

Один з основних компонентів (алкалоїд), який стимулює і бадьорить, підвищує працездатність і додає енергії. Міститься в усіх енергетиках (напій Red Bull, Burn, Monster Energy, Біола, Gladiator), діє короткочасно, після чого збудження спадає і починається зворотний процес, що викликано максимальною витратою сил під дією стимулятора.

Присутність в енергетиках дає наступні ефекти:

  • збудження центральної нервової системи;
  • активізація роботи мозку;
  • скорочення часу реакції на зміну стану;
  • підвищення фізичної активності.

Безпосередньо впливає на серце і судинну систему, підвищує тиск, прискорює скорочення серцевого м'яза, сприяє миттєвим і масованим викидам адреналіну, реніну, норадреналіну. Екстремально працює і дихальна система, збільшується навантаження на нирки і шлунково-кишковий тракт. Значні дози спочатку скорочують тривалість і ефективність сну, підвищують дратівливість, можливі побічні ефекти з аритмією, почервоніннями, втратою апетиту.

Таурин

Синтетична речовина, яку активно додають в усі енергетики для стимуляції нервової системи, прискорення обміну речовин. В допустимих дозах (до 3 г/доб.) Нешкідливий для здоров'я. При активному і численному споживанні призводить до сплеску нервової діяльності, після чого можливе виснаження і занепад сил.

Гуаранін (Біола, Gladiator, Burn)

Речовина утворюється в насінні південноамериканської ліани гуарана і містить в 2-4 рази більше кофеїну, ніж кавові зерна. Додають в енергетики в якості натурального стимулятора з більш тривалим впливом на нервову систему і організм в цілому (Burn Apple). Вживання цієї речовини вибухово і короткочасно піднімає настрій, покращує реакцію і метаболізм.

L-карнітин (енергетик Monster Energy)

Амінокислота, яка виробляється в організмі людини, впливає на обмінні процеси і загальний стан:

  • знижує наслідки стресових ситуацій;
  • активізує клітинний метаболізм;
  • сприяє швидшому спалюванню калорій за рахунок швидкого поглинання жирних кислот;
  • позитивно впливає на кровообіг.

При екстремальних фізичних навантаженнях скорочує час відновлення організму, пригнічує утворення молочної кислоти в м'язах, що знижує хворобливі відчуття після важкої роботи або спортивних занять.

Глюкуронолактон

Речовина сприяє виведенню токсинів, стабілізує емоційний фон, покращує реакцію, зменшує сонливість. Точна картина впливу великих доз на організм в комплексі з іншими компонентами енергетиків ще вивчається.

Вітаміни B2, B3, B6, B12

Ця група вітамінів позитивно діє на клітинні процеси і вивільняє енергію цукрів. Ніякого шкідливого впливу такої комплекс не робить, але і не дає ніяких плюсів через інтенсивної взаємодії з іншими компонентами. Міститься у всіх популярних напоях (енергетик Burn, Біола, Gladiator).

Цукри

Енергетики містять кілька речовин з високим вмістом цукру, в тому числі глюкозу, фруктозу, цукрозу, кукурудзяний сироп. Вони заповнюють до половини втрат енергії організмом, допомагають підтримувати баланс при інтенсивних фізичних і емоційних навантаженнях.

Гінкго

Екстракт листя цієї рослини корисно впливає на психічний стан, покращує циркуляцію крові в тканинах. Точних даних по позитивному і негативному впливу на організм людини поки ніхто не озвучує, хоча препарати з гінкго широко використовують в БАДах і східній медицині.

Падуб парагвайський

В листі міститься кофеїн і ряд речовин, які сприяють зниженню втоми, стимуляції нервової системи. Притуплює відчуття голоду, уповільнює процеси старіння на клітинному рівні, допомагає зміцнити імунітет.

Інозітол

Речовина покращує обмінні процеси, стимулює роботу мозку, вироблення серотоніну, знижує ризик розвитку депресійних станів. Виробляється організмом людини, але при інтенсивних навантаженнях швидко вичерпується, що вимагає заповнення ззовні.

Женьшень

У певних концентраціях впливає на стійкість до стресів, підвищує фізичну активність. Енергетики ж містять мінімальну кількість речовини, що зводить до мінімуму всі цілющі властивості.

Корисні чи шкідливі енергетики

Точної інформації, наскільки енергетик Non Stop, Gladiator, Burn і подібні напої шкідливі ніхто не публікує, але на думку дослідників концентрація речовин реальної користі принести не може. Заявлений склад речовин дає приблизну картину впливів на організм з вибуховим припливом сил і подальшим їх виснаженням за рахунок короткочасної і максимальної енергетичної мобілізації. А регулярне вживання таких напоїв викликає, як мінімум, періодичні спади настрою, а, можливо, і швидке звикання.

Висновки

Можливо, що пара баночок енергетика в тиждень не принесе ніякої шкоди і дійсно підбадьорить, але наскільки це реально корисно ніхто не знає. При бажанні нескладно знайти більш нейтральні варіанти стимуляції у вигляді кави, чаю, тонізуючих соків і напоїв. І навіть в міжсезоння, коли відчувається занепад сил, брак енергії і долають віруси, краще зупинитись на більш традиційних напоях, дія яких перевірена часом і кількома поколіннями людей.

Відгуки про статтю