Що важливо знати перед покупкою віскі. Топ 5 крутих коктейлів

Дорогий односолодовий віскі і більш доступний за ціною купажований – зернові дистиляти з витримкою в дубових бочках або ємностях з-під винних напоїв, хересу, портвейну. Перший виготовлений з ячмінного солоду і витримується протягом 5-15 років. Купажовані ж напої отримують шляхом розведення односолодових з менш витриманими і не такими дорогими зерновими продуктами (частка становить 1-40%).

Як вибрати віскі

В продажу можна знайти міцні напої з різних країн:

  • ірландський віскі Jameson Irish Whiskey купажований з 6-річною витримкою і смаком хересу з ваніллю;
  • ірландський Irishman Irish Whisky 3-річної витримки в бочках з-під бурбона, з солодкуватим персиково-яблучно-квітково-лимонним смаком з відтінками бісквіта і прянощів;
  • американський віскі Jack Daniels Old №7 з 4-, 7-річним терміном витримування в дубових бочках і карамельно-ванільно-горіховим смаком зі спеціями;
  • шотландський купажований віскі Ballantines Finest 3-річної витримки зі смаком ванілі, шоколаду і яблук;
  • шотландський купажований віскі Chivas Regal 12 YO витриманий 12 років в дубових бочках, смак і аромат яблук, ванілі, горіхів;
  • шотландський однозерновий Loch Lomond Single Grain з 6-річною витримкою в бурбонових бочках, з яблучно-горіхово-апельсиновим смаком і фруктовим присмаком;
  • шотландський віскі Red Label Johnnie Walker купажований і вистояний не менше 4 років, смак ванілі і спецій;
  • американський житній віскі Wild Turkey Rye, витримка 4 роки в дубових бочках, смак меду, кориці, деревні відтінки;
  • шотландський купажований Monkey Shoulder Blended Malt Scotch Whisky, 8-річна витримка, ванільно-медово-апельсиновий смак з ментоловим смаком.

Вибирати такі напої можна за цілою низкою ознак, які відображають смакові і візуальні асоціації і однозначно характеризують напій.

Колір і осад

Витриманий і дійсно оригінальний віскі відрізняється прозорістю без будь-яких домішок. Чистий колір залежить від часу витримки, бочок, в яких знаходився напій, купажних компонентів. В ідеалі американський, шотландський або ірландський віскі золотисто-бурштиновий з темними або світлими відтінками. Ніяких сторонніх опадів бути не повинно.

Склад

Віскі виготовляють з ячменю, пшениці, жита і кукурудзи. Найбільш дорогі напої з чудовим смаком виходять з пророщеного ячменю (солод). Такий віскі роблять в Японії, Шотландії та Ірландії. У США напій переганяють з кукурудзи. Для отримання ароматних і м'яких спиртів використовується подвійна і потрійна перегонка, а безперервною перегонкою отримують нормальні спирти з недорогих зернових культур. На таких засадах і роблять найоригінальніші купажі.

Аромат, смак, післясмак

Залежно від тонкощів приготування віскі має яскравий фруктово-цитрусовий смак і аромат з домішками спецій, горіхів і дубової деревини. Обов'язковий і післясмак з відтінками карамелі, меду, ментолу, інших тонких варіацій. Підробки відрізняються вираженим спиртовим смаком і запахом сивушних масел.

Сполучуваність

Кожен справжній віскі можна пити без будь-яких добавок, насолоджуючись тільки смаком і ароматом самого напою. Але всі його відтінки добре розкриваються і в коктейльному комплексі віскі з колою, кубиками льоду або содової, а також сумішах з соками, лікерами, кавою, шоколадом. Напій відмінно п'ється перед і після м'ясних чи рибних страв, з якими гастрономічна сполучуваність ідеальна. Відмінні відчуття виходять при вживанні віскі під хорошу кубинську сигару.

Ціна

Найдорожчим залишається односолодовий віскі. Купажні напої дешевше у виробництві, тому вони більш поширені. Хоча смакові якості, аромат і весь інший букет в таких віскі все одно залишається на високому рівні. На ціну впливає ще й час витримки і вид бочок, тому що від цього етапу багато в чому визначається яскравість букета ароматів.

Способи та особливості виробництва

Віскі роблять з зернового 40-градусного дистиляту (метод закваски), який потім витримують в бочках, що потрібно для отримання смаку і ароматичних властивостей напою. Для купажних марок зернові культури переганяють в мідних кубах. Додаткова перегонка забезпечує напоям м'якість, а ректифікація дає необхідну нейтральність і дозволяє знизити вартість кінцевого продукту.

В купажних віскі міститься не менше 1% солодових, а інша частина – недорогі зернові. Ординарні напої містять до 20% солодової основи, а де люкс – до 40%. Для витримування готовий віскі залишають в нових обпалених бочках (бурбон) або використовують винні ємності. Холодна фільтрація дозволяє шляхом зниження температури до 0 градусів і подальшого фільтрування відокремити небажаний осад.

Час витримки

Витримка віскі безпосередньо впливає на його смак і аромат і чим довше цей період, тим дорожчим і витонченим виходить напій. Для дорогих марок витримка – не менше 10 років.

5 коктейлів з віскі

Зробити коктейль з віскі можна самостійно і ніяких особливих навичок для цього не потрібно.

Віскі з колою

Це найпростіший коктейль. У високу склянку додати кубики льоду, 50 мл віскі і доверху налити коли. Прикрасити стакан вишенькою.

Коктейль з лимоном і яєчним білком

Змішати кубики льоду, 50 мл віскі, вичавлений з половини лимона сік, чайну ложку цукру і 1 яєчний білок. Все перемішати, подавати в келиху для мартіні, додати часточку лимона.

Міцний коктейль з м'ятою

В склянку насипати столову ложку цукру, покласти листя м'яти і все ретельно потовкти. Додати колотий лід і 60 мл віскі. Зверху прикрасити коктейль листочком м'яти.

Коктейль з кавою, лікером і шоколадом

В келих налити чашку еспресо, 30 мл карамельного лікеру, 30 мл віскі, додати чайну ложку цукру. Для прикраси зверху посипати колотим шоколадом.

Коктейль зі світлим пивом і соком

В келих налити і перемішати 50 мл віскі, 20 мл лимонного і 10 мл яблучного соку, 20 мл світлого пива. Додати колотий лід і листочок м'яти.

Марки віскі для коктейлів можна обирати на свій смак.

Який же віскі обрати

Щоб оцінити смакові і ароматичні властивості, вибрати напій, який по-справжньому задовольнить спрагу до прекрасного, краще спробувати віскі з кожного регіону виготовлення. Тільки так можна отримати повне уявлення про вміст алкоголю, вплив витримки, температури подачі та інших факторів, які роблять віскі затребуваним і бажаним.

Ми ж рекомендуємо почати з недорогих і відомих всім купажних марок, які витримані протягом не менше 3-5 років (Ballantines Finest, Johnnie Walker Red Label, Jameson Irish Whiskey), після чого переходити до більш вишуканих напоїв.

Відгуки про статтю