Як вибрати віскі, бурбон

Віскі – міцний алкогольний напій, який отримують з ячмінного солоду, кукурудзи, жита, вівса. При виробництві початкова сировина проходить декілька стадій, в тому числі, солодження, бродіння і перегонки, після чого віскі витримується в бочках. Вміст алкоголю (спирту): 40-65% об.

Вид

Солодовий (Malt) – виробляється з чистого ячмінного солоду. Вважається класичним віскі за рахунок повноти смаку і букета (сукупності ароматів). Має найвищу вартість в порівнянні з іншими різновидами цього напою. Солодовий віскі обирають цінителі.

Солодовий віскі поділяється на кілька категорій.

 • Односолодовий (Single Malt) – виготовляється в одній винокурні. Допускається змішування спиртів з різним ступенем витримки.
 • Купажований солодовий (Blended / Pure Malt / Vatted Malt) – виходить за допомогою змішування декількох односолодових віскі, які були виготовлені в різних винокурнях.
 • Однобочковий (Single Cask / Single Barrel) – розливається з однієї бочки без змішування з іншими спиртами. Характеризується бочковою міцністю, але деякі напої розбавляють до стандартної. Найякісніший і найдорожчий напій.
 • Бочкової міцності (Strength Cask / Barrel proof) – дуже міцний солодовий віскі, зустрічається рідко. Вміст алкоголю: 50-65% об.

Зерновий (Grain) – виготовляється з ячменю, кукурудзи і пшениці. Характерна риса – відсутність насиченого смаку і аромату. Подібний напій в основному застосовується для отримання купажованих віскі, джина і горілки. Іноді зерновий віскі можна зустріти в продажу.

Розрізняють такі види зернового віскі.

Купажований (Blended) – суміш солодового і зернового віскі. Такий напій коштує дешевше, ніж солодовий. Відрізняється більш м'яким смаком і складною ароматикою. Завдяки порівняно низькій ціні купажований віскі набув найбільшого поширення. Вибір для рядових любителів віскі.

Бурбон (Bourbon) – американський віскі. Виробляється з кукурудзи (51%), пшениці і жита (49%) за особливою технологією. Характерна ознака – солодкуватий смак.

Бурбон відноситься до «Прямих віскі» (Straight). Інші різновиди подібного віскі.

 • Теннессі (Tennessee) – додатково очищується за допомогою вугільних фільтрів. Також застосовується кисла закваска замість дріжджів на стадії бродіння. В результаті напій набуває більш м'який смак і неповторний аромат.
 • Житній (Rye) – виготовляється з жита (51%) і кукурудзи. У порівнянні з бурбоном житній віскі має більш пряний і різкий смак. Поширений мало, найчастіше додається в інші різновиди віскі. Робиться в США і Канаді.
 • Кукурудзяний (Corn) – виготовляється з кукурудзи (80%). Такий віскі має нейтральний смак і є найбільш дешевим. Відповідно, і якість подібного напою не надто висока. Застосовується для створення купажів.
 • Пшеничний (Wheat) – виробляється з пшениці (51-80%). Відрізняється досить різким смаком.

З перегінного куба (Single / Pure Pot Still) – чистий ірландський віскі, вироблений із суміші ячмінного солоду і ячменю (пропорції довільні). В деякі різновиди напою додається пшениця, жито, кукурудза. Має вишуканий смак і букет.

Потин (Poitin, Poteen) – міцний ірландський алкогольний напій, який виготовляється з картоплі, кукурудзи, патоки. За технологією виробництва близький до віскі, але відрізняється тим, що в якості сировини не використовується ячмінний солод, а сам напій не витримують в бочках. Має грубий і різкий смак, а в букеті присутні тони ацетону. Вміст алкоголю: 40-90% об.

Обсяг

Стандартний обсяг пляшки віскі – 0.7 л. У таку тару розливається більшість віскі. Рідше зустрічаються пляшки ємністю 0.35 л; 0.5 л; 1 л і 1.5 л. Розміри пляшки віскі в подарунковій коробці досягають 3 л і 4.5 л.

Витримка

Витримка – тривале зберігання віскі в спеціальних умовах, що покращує його властивості. В результаті збагачується аромат і смак напою, змінюється колір. Термін витримки віскі обчислюється роками і десятиліттями. Визначається законодавством країни-виробника.

Орієнтовні параметри витримки різних сортів віскі:

Окремі рідкісні і дорогі сорти віскі витримують протягом 30-50 років.

Важливо: віскі, як і вино з часом старіє. Тому відоме правило «чим старше віскі, тим він краще» справедливо лише почасти. Зайва витримка погіршує споживчі властивості напою.

Витримка в бочках

Смак, аромат, колір віскі багато в чому залежать від бочок, в якому він зріє. Найчастіше напій витримується в дубових бочках, виготовлених з таких типів:

 • американський дуб – надає віскі ноти ванілі і кокоса;
 • європейський дуб – наповнює напій смаком і ароматами спецій і смоли;
 • японський дуб – привносить в віскі букет і смак квітів, меду, дерева, яблука, свіжих фруктів.

Бочки з-під хересу, токайського вина, рому, портвейну, бурбона, вин змінюють колір віскі і надають характерний смак і букет:

 • з-під токайського вина – світло-бурштиновий колір і солодкий смак цитрусових;
 • з-під рому – світлий або бурштиновий колір в залежності від виду рому, солодкий смак з нотками ванілі, фруктів, карамелі, сиропу;
 • з-під портвейну – червоний колір і солодкий або сухий смак в залежності від виду портвейну з нотками прянощів і сухофруктів;
 • з-під бурбона – золотий колір і солодкий смак з відтінками карамелі і ванілі;
 • з-під різних вин – світлий або червоний колір в залежності від виду вина, солодкий або кислий смак з фруктовими нотками, тонами родзинок, сухофруктів, ягід.

Особливо часто використовуються хересні бочки, які насичують віскі нотками ванілі, солодким і фруктовим ароматом. Колір напою набуває бурштиновий або світлий відтінок. При цьому має значення і тип хересу, що надає віскі унікальний букет. Зустрічається віскі, витриманий в бочках з-під хересу Олоросо, Педро Хіменес, Фіно, Пало Кортадо, Амонтильядо, Манзанілло.

Більшість виробників витримує віскі в бочках з-під бурбона і хересу (Шотландія, Ірландія, Канада, Японія).

Витримка в нових бочках забезпечує напою інтенсивний смак, букет і колір. При цьому в нових бочках віскі дозріває швидше, ніж в старих (4-9 років проти 10-18). Такі напої зазвичай виготовляються в США і Канаді. Деякі віскі витримуються в маленьких бочках розміру 1/4 (Quarter Cask), що надає насичений смак і аромат.

Країна-виробник

Кожній країні-виробнику віскі притаманні свої кліматичні умови, особливості ґрунту і технології приготування напою. Ці чинники надають виготовленому напою неповторний смак, колір і аромат.

Найбільш популярним є шотландський віскі (скотч). В цій країні виготовляють всі різновиди солодового і зернового віскі, а також купажований. Шотландські віскі відрізняються різноманітним смаком і ароматом – в напоях є ноти диму, меду, родзинок, деревини, торфу, стиглих фруктів, солоду, кріплених вин і так далі. Основна сировина – ячмінний солод.

В Ірландії виробляють односолодовий, однозерновий, купажований віскі – за рахунок потрійної дистиляції ці напої м'якше порівняно з шотландськими аналогами. При цьому віскі позбавлені димних ноток. Вони краще підійдуть для тих, хто відкриває для себе світ віскі. Окреме місце займає унікальний віскі з перегінного куба. Компоненти: ячмінний солод, жито, овес.

Американський віскі представлений бурбоном, теннессі, односолодовим, купажованим, житнім, пшеничним, кукурудзяним. Напої відрізняються м'яким і солодкуватим смаком, а в його букеті присутні нотки ванілі. Основний інгредієнт – кукурудза або жито.

В Канаді виготовляють односолодовий, витриманий однозерновий (Grain Single Barrel) і купажований віскі. Подібний алкоголь має самий ніжний смак. Також практично всім маркам канадського віскі притаманні ванільні і вершкові ноти. Склад: жито, ячмінь, кукурудза.

Японський віскі створюється за стандартами, прийнятими в Шотландії. У даній країні виробляють всі сорти цього напою, традиційні для Шотландії. Японський віскі за смаком і ароматом наближається до шотландських аналогів, але позбавлений торф'яних ноток. Основний інгредієнт – ячмінний солод.

Регіон виробництва

На споживчі властивості віскі поряд з країною виробництва впливає і регіон. Наприклад, скотч виготовляється в 6 районах:

 • Хайленд, високогір'я (Highland) – ці віскі насичені нотками вересу і торфу, квітковими відтінками;
 • Лоуленде, рівнина (Lowland) – напої мають сухі і фруктові ноти, легкий смак;
 • Кемпбелтаун (Campbeltown) – в букеті таких віскі присутні торф'яні і морські ноти, при цьому самі напої характеризуються щільністю;
 • Айла (Islay) – дані напої мають димні аромати, нотки йоду і морських водоростей;
 • Острів Арран (Arran), Джура (Jura), Скай (Skye), Малл (Mul), Оркнейські острови (Orkney) – такі віскі відрізняються димними і торф'яними ароматами, а також солоним смаком;
 • Спейсайд (Speyside) – подібним напоям притаманний солодкий смак, аромати хересу і квіткові тони.

Тому поціновувачі і експерти при оцінці якості віскі звертають особливу увагу на регіон виробництва.

Особливості

Холодна фільтрація – такий процес коригує колір віскі шляхом видалення домішок, які викликають помутніння напою. При цьому смак продукту залишається незмінним. Необхідність холодної фільтрації – питання дискусійне. Багато віскі, в тому числі, скотч виробляються без холодної фільтрації.

Подвійна фільтрація – робить смак віскі більш м'яким і солодким.

Подвійна дистиляція / потрійна дистиляція – знижує вміст небажаних домішок, що підвищує якість напою. Зокрема, смак помітно пом'якшується. Подвійна дистиляція застосовується найчастіше в Шотландії, потрійна – в Ірландії. Тому ірландські напої м'якше шотландських.

Органічний – виготовляється з чистої джерельної води, ячменю, вирощеного без застосування пестицидів і штучних добрив. Витримується в бочках з екологічно чистої деревини. Органічний віскі має в'язку структуру і виразний фруктовий присмак.

Закваска Sour Mash – залишок від старої перегонки додається в нове сусло, яке ще не заграло. Тим самим забезпечується незмінний смак і аромат віскі.

Без підфарбовування карамеллю (Natural Colour) – притаманний деяким дорогим напоям. Підфарбовування карамеллю застосовується для корекції кольору віскі.

Розлитий з невеликого числа бочок (Small Batch) – вказує на ексклюзивність віскі.

Аромат, смак і післясмак

Переплетення аромату та смаку віскі визначає унікальність кожного виду віскі. Особливо важливий післясмак – залишковий смак, його характер, повнота і тривалість. Щоб не заглушити післясмак віскі кращих марок п'ють без закуски.

Гастрономічна сполучуваність

Аперитив – напій, що подається перед їжею. Збуджує апетит і покращує травлення. Роль аперитива грає віскі з содовою.

Дижестив – напій, який подають після їжі. Сприяє переварюванню їжі. Класичним дижестивом є скотч, а також різні коктейлі на основі віскі.

З льодом – лід допомагає охолодити напій, замаскувати його неприємний присмак і аромат. Також лід зменшує міцність віскі. З льодом часто п'ють купажований зерновий віскі і бурбон. А ось додавати лід в високоякісний односолодовий віскі небажано, так як продукт втратить ноти карамелі, ванілі, старої шкіри, торфу.

З сигарою – такий варіант дозволяє з'єднати букети віскі і сигари. Односолодовий віскі добре підходить до ароматних і міцних сигар, зокрема, кубинських. Купажований напій чудово поєднується з домініканськими сигарами.

У коктейлях – віскі часто використовується при створенні коктейлів. Зазвичай в якості інгредієнта використовується купажований віскі або бурбон. А ось шотландський віскі цінителі п'ють в чистому вигляді, щоб зберегти первинний смак і букет.

Віскі часто вживають з кавою, содовою, колою або водою. В кожному окремому випадку смак і аромат напою розкривається по-новому. Комбінація віскі і кави властива європейській культурі споживання, а ось в США п'ють цей напій з содовою або колою. Додавання води в віскі знижує міцність напою, при цьому смак змінюється незначно. З водою добре поєднується шотландський віскі.

Важливо: з кавою і колою добре поєднуються односолодові і купажовані сорти віскі, з содовою – односолодові і кукурудзяні.

Вінтаж

Вінтаж – рік збору врожаю винограду і сам урожай. Деякі виробники віскі вказують вінтаж на етикетці по аналогії з вином. Вважається, що такий віскі має видатні смакові і ароматичні властивості.

Упаковка

Велика кількість пляшок віскі продається без упаковки. Цей віскі – доля тих, хто купує порівняно недорогий продукт для власного споживання.

Стильно оформлена картонна коробка / туба надає пляшці завершений вигляд, що важливо, якщо алкоголь купується на подарунок. Міцна і дорога металева коробка / металева туба грає не тільки декоративну роль, але і захищає пляшку від незначних ударів, що спрощує транспортування.

Іноді зустрічаються пляшки, упаковані в дерев'яну коробку або футляр у вигляді гітари. Такий оригінальний варіант припаде до смаку колекціонерам віскі, для яких зовнішнє оформлення значить не менше, ніж споживчі властивості напою. Правда, ексклюзивна упаковка сама по собі збільшує вартість продукту, до того ж вона йде в комплекті тільки з дорогими сортами віскі.

Комплектація

На гойдалках – спеціальна металева підставка, яка полегшує зберігання і розлив віскі по склянках. Гойдалками оснащуються великі пляшки об'ємом 3 л і 4.5 л.

Із сувеніром – така пляшка доповнюється склянками, келихами, дозатором, банками коли. Ці корисні предмети роблять вживання віскі більш комфортним і приємним.

Оригінальність

Найважливішим показником якості алкоголю є його оригінальність. Як купити оригінальний вид алкоголю, як правильно визначити його автентичність, читайте в нашій статті "Як відрізнити легальний алкоголь від контрафактного" .

Відгуки про статтю