Як вибрати аксесуари для ножів

Вид

Точильний камінь – абразивний брусок для заточування ножа. Іноді комплектується підставкою. Точильний камінь дешевий і довговічний, але вимагає вправності і фізичних зусиль.

Ручна точилка – конструкція з пазом / пазами, куди вставляється заточуваний ніж. Розрахована на утримання в руках під час заточування ножа. Оптимальна для заточування кухонних ножів.

Кишенькова точилка – компактна модель, яка допоможе заточити ніж в похідних умовах. Зустрічається в декількох конструктивних виконаннях: «метелик» (розкладна), «собача кістка» (абразивний стрижень і накладки), плоска конструкція з пазами, точилка-брелок. За якістю заточування кишеньковий виріб поступається великим моделям.

Верстат – більш досконалий пристрій, який встановлюється на стіл. Відрізняється широким набором функцій. Бувають механічні (ручні) і електричні верстати, оснащені мотором. В порівнянні з попередніми видами точилок верстат громіздкий і дорогий. Хороший вибір для професійного використання, наприклад, спеціалізованою майстернею.

Мусат – овальний або круглий стрижень з ручкою. Застосовується для правлення ножів (видалення задирок, вирівнювання ріжучої кромки). Така операція покращує ріжучі властивості ножа, хоча і не є повноцінною альтернативою заточування. Мусат розрахований на обробку лез зі сталі твердістю 50-60 HRC.

Підставка (колода) – конструкція з отворами, яка використовується для зберігання ножів.

Тримач – призначений для установлювання точилки на стіл і тим самим полегшує його використання. Таким аксесуаром оснащуються ручні моделі.

Аксесуари точильних систем – лещата, кронштейн, губка та інші предмети, що полегшують роботу з точилками.

Система заточування

Механічна (ручна) – найпростіший варіант, який передбачає ручне заточування ножа і не залежить від електроенергії. В той же час для роботи з такою точилкою / верстатом потрібні певні навички і зусилля.

Крім класичної (ручної) системи заточування існують спеціалізовані механічні системи.

  • Lansky – дозволяє регулювати кут заточування, що важливо, якщо потрібно заточувати різні інструменти. Точилка має V-подібну конструкцію. Така система придумана однойменною компанією, але зустрічається в продукції і інших виробників.
  • Apex – система, яка використовується тільки в верстатах. Конструкція нагадує прямокутний трикутник. На відміну від Lansky допускає використання «нерідних» каменів і пропонує плавне регулювання кута заточування, що корисно при виконанні специфічних робіт. Складне і дороге рішення, цікаве скоріше професіоналам, ніж звичайним користувачам.

Електрична – просунуте рішення з широким функціоналом (вибір кута заточування, режими одностороннього / двостороннього заточування). Зручна у використанні, не вимагає навичок і докладання зусиль, підходить для заточування викруток, ножиць, свердл та інших інструментів. Пристрій потребує електрики і обійдеться дорожче механічного аналога. Рекомендується для частого заточування великої кількості ножів.

Оптимальні параметри для будинку:

  • швидкість обертання дисків – 120-150 об/хв;
  • потужність – 120-400 Вт.

Важливо: від кута заточування багато в чому залежать експлуатаційні характеристики ножа. Чим менше цей показник, тим вище ріжучі властивості леза і тим нижче його міцність. У скальпелів і бритв кут заточування становить – 10°-15°, у філейних і кухарських – 15°-25°, у туристичних і мисливських ножів - 25°-40°.

Призначення

Для прямого леза – застосовується для обробки стандартних гладких лез ножів.

Для серейторного леза – дозволяє заточити зубчасте лезо, для якого звичайне заточування не підійде. Головна деталь такої точилки - тонкий абразивний стрижень, який трохи звужується до кінця.

Для всіх типів лез – універсальний варіант. Подібна модель допоможе наточити ножі, викрутки, ножиці, лопати, сокири, леза газонокосарок.

Деякі точилки оснащуються спеціальними пристосуваннями для заточування ножиць та / або рибальських гачків.

Матеріал абразиву

Камінь – мінерал, який забезпечує високу якість заточування леза. Представлений двома видами.

  • Натуральний – дорогий і вимогливий до процесу заточування і подальшого обслуговування. Використовується професіоналами, які володіють необхідним навичками для роботи з подібним абразивом. В точилках застосовується арканзас (новокуліт) або японський водний камінь.
  • Синтетичний – дешевше і практичніше натурального каменю. Характеристики цього матеріалу визначаються вартістю точилки. Деякі синтетичні камені за якістю обробки не поступаються і навіть перевершують натуральні аналоги.

Алмаз – один з найбільш довговічних матеріалів, але дорогий і дуже грубий. Тому такі поверхні найчастіше призначені для напівчистового або чорнового заточування.

Кераміка – дешевше і м'якше алмазу, однаково придатна для тонкого доведення і грубого заточування. Термін служби керамічного абразиву коротше, ніж у алмазного.

Карбід вольфраму – дає швидке, але грубе заточування леза. Придатне для попередньої обробки ножа.

Нержавіюча сталь – м'який матеріал, який використовується тільки для правлення.

Шкіра – оптимальна для правлення і доведення леза. Застосовується в поєднанні з полірувальними пастами.

Важливо: деякі моделі забезпечуються двома абразивними поверхнями (алмаз+кераміка, карбід вольфраму+кераміка). В підсумку виходить універсальна точилка, яка забезпечує грубу і тонку обробку леза.

Зернистість

Зернистість абразивної поверхні визначає інтенсивність і чистоту заточення. Одиниця виміру - GRIT. Чим менше зерно (параметр з великим числом GRIT), тим делікатніше обробка ножа і тим нижче продуктивність точилки. Відповідно велике зерно (показник з меншим числом GRIT) буквально «обдирає» лезо.

За зернистості точилки поділяються на три категорії:

  • груба (до 600 GRIT) – для відновлення леза та інших обдирних робіт;
  • середня (600-3000 GRIT) – для позбавлення від слідів обдирання і початкового заточування;
  • дрібна (3000-6000 GRIT) – для чистового і напівчистового заточування. Абразивами зернистістю понад 6000 GRIT полірують, доводять, правлять леза.

Важливо: характер обробки також залежить від матеріалу абразивної поверхні. При одній і тій же зернистості алмазні абразиви працюють грубіше і швидше керамічних.

Комплектація

Масло – наноситься на абразивну поверхню, чим запобігає її засмічення і підвищує ефективність обробки. При цьому краще користуватися «штатним» маслом, ніж окремо купувати сторонне мастило.

Кріплення на ремінь – служить для комфортного носіння кишенькової точилки.

Лампа (верстат) – використовується для комфортної роботи з верстатом при слабкому освітленні.

Диск-щітка (верстат) – застосовується для зняття іржі, фарби і лаку з заготівлі, видалення зазубрин.

Кейс, чохол – захищає точилку від бруду, пилу, вологи і спрощує її транспортування.

Точилка може оснащуватись точильним каменем, абразивними стрижнями, тримачем.

Відгуки про статтю