Як вибрати чай

Вид

Чай – виготовлений з листя чайного куща. Тільки такий напій може називатися чаєм. Чаї характеризуються неповторним букетом (поєднання нюхово-смакових відчуттів).

Купаж – суміш декількох сортів чаю. Купажування дозволяє поліпшити смако-ароматичні властивості, посилити або послабити міцність чаю і домогтися стабільної якості продукту. Правда, такий метод дає можливість замаскувати низькоякісну сировину. Більшість чаїв отримують купажуванням.

Набір – складається з декількох сортів чаю, розфасованих в пакети і упакованих в красиву подарункову коробку. Відмінно підійде для подарунка любителям чаю.

Ройбуш – трав'яний чай, вироблений з листя і гілок чагарнику «Аспалатус лінійний». Має солодкуватий смак і карамельно-горіховий аромат. Колір настою – цегляно-червоний. Ройбуш не містить кофеїн.

Кудін – трав'яний чай, виготовлений з листя дерева «Гостролист широколистий». Має гіркувато-солодкий смак і яскраво виражений трав'янистий аромат. Колір настою варіюється від світло-жовтого до темно-жовтого.

Тип чаю

Тип чаю визначається ступенем ферментації (окислення), якої зазнають листя.

Зелений – майже не окислюється (максимум на 0.5-10%). Відрізняється легким терпким смаком і тонким ароматом, в якому можна почути трав'яні тони. Колір настою – зеленуватий або жовтуватий. Зелені чаї вважаються найбільш корисними.

Білий – окислюється на 5-10%. Має солодкуватий смак, а в ароматі присутні квіткові нотки. Колір настою – жовто-зелений, але темніше, ніж зелений.

Жовтий – окислюється на 5-15%. Має оксамитовий смак і багатогранний аромат, в яких вловлюються копчені ноти. Колір настою – світло-жовтий. За корисності жовті чаї можна порівняти з зеленими.

Улун (Оолонг) (за китайською класифікацією – бірюзовий) – окислюється на 30-80%. Відрізняється насиченим смаком. Улун вважається самим ароматним китайським чаєм. Кожен сорт демонструє неповторні тони: деревні, квіткові, вершково-карамельні. Колір настою коливається від жовто-зеленого до коричневого (залежно від сорту).

Пуер (за китайською класифікацією – чорний) – піддається подвійному окисленню (до 100%) з метою посилення смаку. Має складний смак, в якому поєднується гіркота, терпкість і солодкість. В ароматі домінують деревні і земляні ноти, але також помітні тони меду, горіхів, сухофруктів. Колір настою – темно-коричневий, блідо-жовтий, бурштиновий (виходячи із сорту). Є одним з найдорожчих китайських чаїв.

Червоний – окислюється на 80-90%. Характеризується м'яким і солодким смаком, в ароматі присутні тони апельсина, карамелі, шоколаду. Колір настою – червоно-коричневий (від світло-рубінового до темно-рубінового).

Чорний – окислюється майже на 100%. Має оксамитовий терпкий смак без гіркоти. В ароматі на передній план виходять медові і квіткові ноти. Колір настою – помаранчевий або темно-червоний.

Трав'яний – чаєм називається умовно, оскільки в якості сировини використовуються лікарські трави, а не чайне листя. Трав'яні чаї застосовують для лікувальних цілей.

Фруктовий – виробляється на основі лікарських трав, але зустрічається і продукція, що містить чайне листя. У фруктові чаї додають ягоди і фрукти, що поліпшують смак і аромат. Такі напої часто кисло-солодкі або солодкі, що робить їх схожими на компоти.

Каркаде – трав'яний напій на основі суданської троянди. Характеризується оригінальним кисло-солодким смаком. В ароматі можна вловити квіткові нотки. Колір настою – насичений червоний. Каркаде однаково гарний в гарячому і холодному вигляді.

Форма випуску

Розсипний (байховий) – високоякісний чай, який зберігає всі смако-ароматичні властивості, притаманні конкретному сорту чаю. При цьому ризик зіткнутися з чайним сміттям, відходами чайного виробництва та іншими сторонніми домішками зведений до нуля. Недоліки: висока ціна, відносно складний процес приготування напою, необхідність миття заварювального приладдя та утилізації заварки.

Розсипний чай – ідеальний вибір для вживання вдома, особливо якщо споживач сприймає приготування напою як витончений ритуал (чайна церемонія).

Пакетований – позбавлений мінусів попереднього варіанту. Цей чай не залишає чаїнок в чашці, а утилізувати пакетики простіше, ніж заварку. Мінуси: низькі смакові і ароматичні характеристики, наявність чайного сміття і сторонніх домішок (якщо виробник недобросовісний).

Пакетований чай добре підходить для вживання на роботі, в дорозі або туристичному поході.

В'язаний – розкривається в процесі заварювання. Таким чином, людина стає свідком захоплюючого видовища – розпускання квітки. Виготовляється на основі зеленого, білого або червоного чаю. Випускається в різних формах – кулі, перлини, бутона квітки, китайського ліхтарика, веретена, кільця.

Характеризується м'яким солодкуватим смаком, тонким фруктовим ароматом. Колір настою – мідно-бурштиновий. Чай заварюється в скляному посуді або піалі. В'язаний чай коштує досить дорого. Вибір для любителів чайної церемонії.

Пресований – виготовляється у вигляді цегли, гарбуза, гриба, купола храму та інших предметів, що мають символічне значення для китайської культури. Пресований чай довго зберігає споживчі властивості, однак ціна його висока. Більшість пресованих чаїв – пуери.

Гранульований – випускається у вигляді крупинок (гранул). В якості сировини використовуються нижнє листя чайного куща, яке не підходить для сортових чаїв. Тим самим забезпечується безвідходне виробництво продукції, що дозволяє знизити її вартість. Гранульований чай – один з найдешевших, але може містити чайне сміття.

Розчинний – на відміну від звичайного чаю не потребує заварювання і за принципом приготування схожий з розчинною кавою. Для виробництва цього продукту часто застосовуються низькоякісні сорти чаю. Також при виготовленні чаю використовують добавки – ягідні, фруктові, вершки, лимонну кислоту, цукор. Цей чай не отримав широкого розповсюдження.

Капсульний – призначений для приготування напою в чайній або кавомашині. Полегшує процес заварювання, забезпечує незмінну якість готового напою, точне дозування чаю. При цьому зникає необхідність мити заварювальний посуд. Недоліки: потрібна спеціальна машина, обмежений вибір сортів чаю. Капсульний чай зустрічається рідко.

Вид листа

Крупнолистовий – виробляється з цільного чайного листя. Самий якісний і дорогий чай. Має яскравий смак і аромат. Даний продукт зустрічається в розсипному вигляді.

Середньолистовий – виготовляється шляхом подрібнення чайного листя, а також обробки відходів виробництва крупнолистового чаю. У порівнянні з попереднім видом такий напій готується швидше і є більш терпким, але не настільки ароматний. Середньолистовий чай випускається переважно в розсипному вигляді.

Дрібнолистовий – робиться з відходів виробництва або подрібненого листя. Найдешевший варіант. Такий чай буває пакетованим або гранульованим.

Сорт чаю

Анчан – тайський трав'яний чай, який не містить кофеїну. Відрізняється легким трав'яним смаком і ароматом. Також можна почути тони вареної кукурудзи і смаженого насіння. Колір настою – насичений синій.

Ассам – індійський чорний чай. Має терпкий пряно-солодовий смак і аромат, в якому відчуваються медові відтінки. Колір настою – насичений коричневий.

Бай Му Дань – китайський білий чай. Характеризується яскраво вираженим нектарно-фруктовим смаком, трав'яним і медовим ароматом. Колір настою – блідо-зелений, рідше – золотистий.

Ганпаудер – китайський зелений чай. Має солодкий фруктовий смак і складний аромат (тони квітів, сухофруктів, меду, диму). Колір настою варіюється від прозорого до яскраво-жовтого (в залежності від сорту).

Гьокуро – японський зелений чай. У смаку відчувається солодкість, в ароматі – трав'яні і морські ноти. Колір настою – світло зелений.

Так Хун Пао – різновид улуна. Відрізняється щільним оксамитово-солодким смаком і багатогранним ароматом з нотками карамелі і ванілі. Колір настою – коньячний.

Дарджилінг – індійський зелений чай. Для цього сорту характерний терпкий, злегка мускатний смак і яскравий квітковий аромат. Колір настою – мідний.

Кимун – китайський червоний чай. Має солодкий, з легкою кислинкою смак і фруктовий аромат, в якому чуються пряні нотки. Колір настою варіюється від бурштинового до темно-коричневого (залежно від сорту).

Лунцзин – китайський зелений чай. Характеризується легкою солодкістю в смаку і тонким квітковим ароматом. Залежно від сорту колір настою буває жовто-зеленим, світло-зеленим, темно-зеленим.

Маофенг – китайський зелений чай. Відрізняється освіжаючим солодкуватим смаком і квітково-трав'яним ароматом з відтінками конюшини. Колір настою – світло-зелений.

Маття (Матчу) – японський порошковий зелений чай. Сорту властивий терпко-пряний смак, насичений трав'яний аромат. Колір настою – яскраво-зелений, також зустрічається чай, який надає напою зелений колір з жовтуватим відтінком.

Молочний улун – різновид улуна, збагачений добавками. У смаку присутні вершкові і карамельні нотки, в ароматі виразно проступають молочні тони. Колір настою – ніжно-зелений.

Міні Туо Ча – китайський чорний чай. Має м'який солодкуватий смак і легкий деревний аромат. Колір настою варіюється від червоно-коричневого до чорного.

Верес (Сенча) – японський зелений чай. Відрізняється терпким освіжаючим смаком і трав'яним ароматом. Колір настою – ніжно-смарагдовий.

Ті Гуань Інь – різновид улуна. Характеризується насиченим смаком з легкою солодкістю і квітковим ароматом, в якому присутні тони бузку. Колір настою – світло-зелений.

Ерл Грей – чорний чай з бергамотом. Має терпкий, що бадьорить смак з легкою гіркуватістю і багатогранний пряно-цитрусовий аромат. Колір настою – коричнево-золотий.

Ступінь ферментації

За ступенем ферментації чаї поділяються на такі різновиди:

  • неферментовані та слабкоферментовані – ступінь окислення не перевищує 2-10%;
  • напівферментовані – ступінь окислення становить 10-80% (в свою чергу поділяються на три класи з ферментацією 10-20%, 20-50% і 50-80% відповідно);
  • ферментовані – ступінь окислення досягає 80-95%;
  • постферментовані – ступінь окислення становить 95-100%.

Ферментація безпосередньо визначає колір і смако-ароматичні характеристики чаю. У чаїв з високим ступенем окислення смак і аромат набуває велику густоту, при цьому саме листя стає темнішим. Мала ферментація, навпаки, краще зберігає первісний колір і корисні властивості чаю. Правда, такий чай може містити і шкідливі компоненти, в тому числі дуже велику кількість кофеїну.

Важливо: крім ступеня ферментації на вміст кофеїну впливає сорт чаю, склад грунтів, висота над рівнем моря, клімат, спосіб приготування напою, включаючи і температуру заварювання.

Чим вище ступінь окислення, тим вище повинна бути температура заварювання.

Добавки, ароматизатори

Натуральні добавки / натуральні ароматизатори – збагачують смак / аромат чаю і є безпечними для здоров'я, оскільки мають природне походження. Натуральні інгредієнти насичують напій корисними речовинами, зокрема, вітамінами. Ця продукція коштує дорого.

Ідентичні натуральним ароматизатори – штучна імітація натуральних ароматизаторів. Дані компоненти коштують значно дешевше, але в кращому випадку марні для здоров'я. Аромат таких чаїв неприродно різкий і насичений.

Натуральні + ідентичні натуральним ароматизатори – поєднання компонентів природного і штучного походження. Компромісний варіант.

Складові

У чаї для поліпшення смако-ароматичних властивостей додають трави, листя, квітки, пелюстки, фрукти, плоди, ягоди, спеції, прянощі, коріння. Багато з цих інгредієнтів також збагачують напій корисними речовинами і вітамінами.

Кожен компонент по-своєму впливає на самопочуття людини. Одні добавки допомагають підбадьоритися, інші – розслаблюють, треті – зменшують негативний вплив кофеїну. Кориця зміцнює стінки кровоносних судин, апельсин і імбир підсилюють імунітет і стимулюють приплив енергії, гвоздика і м'ята мають заспокійливий ефект.

Чай зі звіробоєм показаний при депресії, коліті і застуді, чебрець корисний при грипі, пневмонії і бронхіті. Шипшина корисно впливає на серце, ромашка – на шлунково-кишковий тракт і печінку. Смородина, обліпиха, журавлина – багатющі джерела вітамінів (група B, C, PP).

При виборі відповідного чаю з добавками виходьте зі своїх переваг і стану здоров'я.

Властивості чаю

Тонізуючий – збуджує нервову систему і тим самим дає відчуття бадьорості. Такий напій забезпечує приплив сил, корисно впливає на пам'ять і увагу, прискорює обмін речовин в організмі. Подібні чаї рекомендується вживати вранці. Сильний тонізуючий ефект мають пуер і улун.

Заспокійливий – має м'яку дію на нервову систему, що викликає відчуття гармонії і спокою. Даний чай знімає нервову напругу і тривогу, розслаблює тіло, допомагає заснути. Заспокійливі чаї бажано пити перед сном, а також при нервових розладах, стресі. До заспокійливих чаїв відносяться жовтий, білий, зелений.

Загальнозміцнюючий – підсилює імунітет і тим самим знижує ризик виникнення різних захворювань. Подібний чай розрахований на регулярне вживання.

Лікувальний – відрізняється лікувальними властивостями і допомагає впоратися з різними захворюваннями, наприклад, застудою або алергією. Крім того, даний продукт може використовуватися і в профілактичних цілях. Цей чай, як і будь-які ліки має свої показання та протипоказання. Тому напій слід пити тільки після консультації лікаря.

Для схуднення – знижує апетит, прискорює обмінні процеси, а також сприяє швидкому спалюванню жиру і калорій.

Важливо: щоб схуднути слід дотримуватися певного способу життя, в якому споживання спеціального чаю буде поєднуватися збалансованою дієтою і регулярними фізичними вправами.

Тип лікувального чаю

Залежно від необхідного лікувального ефекту виділяють чаї для нормалізації обміну речовин, для очищення організму, для нормалізації цукру в крові, для нормалізації сну, протизастудні, для печінки, для нирок, для суглобів та інші.

Особливості

Органічний – вирощений в екологічно чистих умовах (без застосування синтетичних речовин і пестицидів). При цьому збирання чайних листів проводиться вручну. Органічний чай не містить ГМО, смакових добавок, ароматизаторів та барвників, але характеризується яскравими смако-ароматичними властивостями. Фасується в екологічну упаковку. Правда, органічний чай обійдеться дорожче звичайного.

Обсмажений – не піддається ферментації, а обсмажується в спеціальному посуді. Має солодкуватий смак, в ароматі присутні горіхові нотки. Колір настою – світло-коричневий. Подібний чай містить мало кофеїну.

Походження

Близько 30 країн вирощує чай. Кожному регіону властиві унікальні характеристики, що впливають на смако-ароматичні властивості – висота над рівнем моря, склад грунтів, клімат і технології вирощування. Характеристики одного і того ж сорту чаю будуть відрізнятися в залежності від країни-виробника.

Китай виробляє переважну більшість сортів чаю, Індія, Цейлон, Кенія, Індонезія спеціалізуються в основному на чорному і зеленому чаї, а Японія випускає зелений.

Китайські чаї найчастіше бувають розсипними, а пріоритет віддається крупнолистовим сортам. Така продукція є найбільш якісною, але і найдорожчою.

Індія і Цейлон виробляють більш дешеві чаї середньої якості, часто в гранулах. Японські чаї менш поширені. Смак і колір індійських, цейлонских і японських чаїв більш насичені, зате китайські напої перевершують їх у витонченості і багатогранності аромату. Продукція з Кенії і Індонезії зустрічається рідко. Такі чаї відрізняються високою міцністю і містять велику кількість кофеїну.

Деякі виробники змішують чаї, вироблені в різних країнах. Наприклад, зустрічаються купажі на основі сортів китайського і цейлонського, китайського та індійського, цейлонського та індійського чаю.

Упаковка

Подарункова упаковка – красива упаковка, яка зустрічається в подарункових наборах чаю.

Картонна коробка / картонний тубус – застосовується для фасування чаю середнього цінового сегмента.

Пакет – дешева, але погана упаковка для чаю. В такій упаковці чай швидко «задихається» і втрачає смако-ароматичні властивості.

Жерстяна банка / бляшана коробка – приваблива на вигляд і не окислюється, а значить зберігає смако-ароматичні властивості чаю. Призначена для багаторазового використання. У такій упаковці чай зручно транспортувати.

Дерев'яна коробка – захищає чай від вологи, сторонніх запахів і світла. В такій коробці чай може зберігатися протягом тривалого часу. Дерев'яні коробки ефектно виглядають, але збільшують вартість продукту, бояться жучків-древоточців, можуть розсихатися і відволожуватися. При цьому неякісні вироби насичують чай деревним запахом.

Плетені вироби, полотняний мішечок – незвично виглядають, але не забезпечують повноцінний захист чаю від зовнішніх факторів. Така упаковка має більш декоративне значення. Тому сам чай спочатку фасується в пакети з фольги, а потім укладається в мішечок.

Вага і кількість пакетиків

За інших рівних умов чай в більш важкій упаковці обійдеться дешевше. Але після відкриття чай починає досить швидко втрачати смак і аромат. Тому слід орієнтуватися на свій рівень споживання напою і термін придатності продукту. Це ж правило відноситься і до порційного чаю (в пакетиках): він зберігається до півроку з моменту виготовлення.

Відгуки про статтю