Як вибрати електронну книгу

Електронна книга (рідер, читалка) – пристрій з екраном, який застосовується для відображення тексту або графічної інформації в електронному вигляді.

Діагональ екрану

Діагональ екрана електронної книги вказується у дюймах. Вибір розміру екрана залежить від того, що важливіше: комфортне читання або можливість носити всюди електронну книгу, яка не займатиме багато місця.

Можна виділити такі варіанти:

 • 5 дюймів – компактні та дешеві рідери, призначені для читання тексту (вміщуються в жіночу сумочку), трапляються дуже рідко;
 • 6 дюймів – ідеальний баланс читабельності, ціни та розмірів, ці рідери здобули найбільшу популярність;
 • 7 дюймів – на відміну від попередніх варіантів чудово підходять для читання ілюстрованих книг, такі моделі обирають люди зі слабким зором;
 • 10.3 дюймів – забезпечують чудову читабельність текстового та графічного матеріалу, що важливо для навчання, але великі розміри та вага не дають змогу брати з собою ці рідери;
 • 13.3 дюймів – оптимальні вивчення складної графіки, зокрема креслень.

Для читання книг у форматі PDF та DjVu варто вибрати рідер із діагоналлю 7.8 дюймів, а краще 10.3 дюймів.

Роздільна здатність екрану

Цей показник впливає читабельність тексту. Чим вище роздільна здатність екрана, тим краще чіткість і деталізація зображення. Водночас збільшується ціна та розміри рідера. Висока роздільна здатність потрібна для роботи з ілюстрованою літературою, а для читання текстів достатньо рідера з параметрами 800x600 або 1024x758 пікселів.

Технологія дисплея

E-Ink – імітує звичайний друк на папері, зображення майже не відрізняється від надрукованого в газеті чи журналі. Переваги: мала вага девайса, відсутність втоми та напруги очей під час читання, тривалий час автономної роботи, можливість читання на яскравому сонці. Недоліки: повільне перегортання, не можна відтворювати відео, монохромний дисплей (у більшості моделей).

Різновиди E-ink

 • E-Ink Carta – забезпечує гарне перенесення кольорів і мінімальне енергоспоживання. Роздільна здатність екрану – 1440x1080 пікселів, контрастність – 15:1.
 • E-Ink Carta Plus – просунутий варіант технології E-Ink Carta, що має більш високу контрастність та роздільну здатність (1872x1404 пікселів). Діагональ екрану складає 7.8 дюймів.
 • E-Ink Kaleido – сучасна технологія електронного чорнила. Кольоровий екран рідера дозволяє читати ілюстровані книги, наприклад, енциклопедії, комікси або наукову літературу. Роздільна здатність дисплея – 1448x1072 пікселів. Такі «читалки» коштують досить дорого.
 • E-Ink Kaleido Plus – просунутий варіант технології E-Ink Kaleido, що має більш високу контрастність та роздільну здатність (1872x1440 пікселів). Діагональ екрану складає 7.8 дюймів.
 • E-Ink Mobius (Flex) – трапляється у великих електронних книгах (діагональ – 10.3 та 13.3 дюйма). Роздільна здатність дисплея – 1024x768 пікселів, контрастність – 10:1. Такі «читалки» оснащуються пластиковою підкладкою, яка краще протистоїть деформаціям і ударам.
 • E-Ink Pearl – застаріла технологія. Роздільна здатність екрану – 800x600 пікселів, контрастність – 10:1. Такі дисплеї мають старі або дешеві букридери.

Особливості дисплея

Сенсорний – дає можливість природніше керувати пристроєм. У той же час сенсорний екран більш схильний до зовнішніх впливів і сильніше забруднюється.

З підсвічуванням – дає змогу читати в умовах поганого освітлення. Але постійне читання з підсвічуванням може завдати шкоди зору.

Регулювання колірної температури – дає можливість зробити підсвічування екрана більш «холодним» або «теплим» зважаючи на конкретну ситуація та особисті переваги читача. Нейтральне «холодне» (біле) підсвічування добре підходить для читання вдень, а розслаблююче очі «тепле» (помаранчеве або жовте) оптимальне ввечері. Ця опція трапляється в розвинених рідерах.

Монохромний – підходить для відображення тексту. При виборі пристрою з чорно-білим дисплеєм варто звернути увагу на кількість відтінків сірого кольору. 7-8 відтінків для читання тексту буде достатньо, але для відображення картинок – чим більше, тим краще.

Кольоровий – відображає кольорові картинки, кольорові діаграми та малюнки. Дає можливість читати спеціальну літературу, наприклад, альбоми з мистецтва. Рідери з кольоровим дисплеєм коштують дуже дорого.

Формати книг та документів

EPub – один із найпопулярніших форматів електронних книг, який підтримується більшістю рідерів. Структура документа схожа на заархівовану веб-сторінку, де міститься графічна та текстова інформація (виноски, таблиці, формули). Водночас підтримується складне форматування. Але в більшості випадків такий формат використовується, якщо для читача важливим є саме текст.

FB2 / FB3 – один із найпоширеніших форматів електронних книг, підтримує розбивку на розділи та форматування. Книги містять ілюстрації та обкладинку, водночас займають невеликий обсяг та відмінно конвертуються в інші формати. Таких книг дуже багато у вільному доступі. FB3 – більш просунутий формат, який підтримує пронумеровані списки та векторну графіку.

HTML/HTM – мова гіпертекстової розмітки веб-сторінок. З допомогою HTML текстова інформація, графіка, таблиці розміщуються на сторінці. Підтримання цього формату стане в нагоді для перегляду веб-сторінок (за наявності доступу до Інтернету) та читання документів. Але повноцінна книга з ілюстраціями складатиметься з кількох файлів, що незручно. Також відсутній стиск цього формату.

TXT – найпростіший формат для збереження текстової інформації. Ці файли читаються всіма рідерами і мають невеликий обсяг. Але в TXT не передбачено вирівнювання, перенесення, розмітка тексту. Тому читати книги у такому форматі незручно.

DOC/DOCX – застосовується у текстових редакторах Microsoft Word. Такий формат містить просту графіку, таблиці, діаграми та дає змогу форматувати текст, але для читання книг незручний (файли мають великий обсяг). DOCX – більш просунутий формат, який підтримується всіма версіями Microsoft Word, починаючи з 2007. Книги в DOC/DOCX зазвичай конвертують у EPub або FB2.

PDF – використовується при створенні макетів поліграфічної продукції, але може застосовуватись і для зберігання відсканованих документів, включно з журналами, статтями та книгами. Об'єм таких файлів дуже великий, що ускладнює їх читання за допомогою електронної книги.

DjVu – як і PDF, використовується для зберігання відсканованих книг, рукописів, журналів та інших документів. У порівнянні з PDF DjVu-файли «важать» набагато менше, а отже, швидше відкриваються на «читалці». Завдяки можливості зберегти візуальну інформацію (схеми, малюнки, креслення) такий формат активно застосовується для зберігання та перегляду наукових публікацій.

RTF – для зберігання текстових файлів. Дозволяє форматувати текст, наприклад, виділяти жирним шрифтом. Але RTF-файли займають великий обсяг пам'яті – в результаті швидкість роботи пристрою різко зменшується.

MOBI (PRC) – за своїми характеристиками нагадує EPub. Цей формат застосовується в «читалках» Amazon Kindle.

PDF (DRM) / EPub (DRM) / Adobe DRM – файл із захистом системи авторських прав DRM. Для читання таких книг рідер повинен підтримувати DRM.

CHM – це формат довідки Windows. Створено на основі HTML, містить тексти, таблиці, графіку. Передбачена можливість пошуку тексту та посилання, що дозволяють переходити на сторінки.

PDB – призначений для зберігання текстів, зображень, електронних книг та інших документів. Застосовується у КПК Quicken, Palm, Pegasus.

XLS – застарілий формат файлів Microsoft Excel (до 2007 року). Використовується для представлення даних як електронних таблиць. Сучасні версії Microsoft Excel працюють із форматом Office Open XML.

ACSM – призначено для ліцензійного завантаження та читання книг, придбаних у Digital Editions.

AZW/AZW3 – формат Amazon. Підтримує графіку, дозволяє структурувати та форматувати текст. AZW3 – більш просунутий формат, який підтримує HTML5 та CSS3.

CBR / CBZ – призначений для зберігання книг, що складаються з картинок, перш за все коміксів. Ці формати містять зображення у форматі JPEG або PNG. Фактично CBR – це архів RAR, а CBZ – архів ZIP.

Чим більше форматів підтримує електронна книга, тим вона дорожча. Тому не варто гнатися за кількістю форматів – у більшості випадків читачі використовують книги у кількох найпопулярніших форматах (EPub, FB2, TXT, HTML, DOC, PDF, DjVu).

Якщо виникає проблема сумісності рідера з форматом тексту, можна скористатися конвертером. Вони існують у достатній кількості на будь-який вибір.

Формати аудіо

MP3 – основний формат цифрового аудіо, включно з аудіокнигами. Такі файли займають порівняно небагато місця за рахунок стиснення зі втратою якості.

M4A – забезпечує більш високу якість звучання (містить потік у форматі AAC – стиснення з меншою втратою якості порівняно з MP3). Використовується Apple.

M4B – нагадує M4A, але використовується для зберігання аудіокниг та подкастів (підтримує «закладки»). Застосовується в онлайн-магазинах Apple.

OGG – перевершує якість звучання MP3. Порівняно мало поширений.

WAV – містить нестиснуті або стиснуті аудіофайли. Використовується у цифрових диктофонах.

Формати зображень

BMP – формат зберігання растрової графіки, розроблений Microsoft. Недоліком цього формату є громіздкість, оскільки ці файли не стискаються.

JPEG (JPG) – один із найпопулярніших форматів растрової графіки. Такі файли займають порівняно небагато місця. Ще однією перевагою є 24-бітна палітра кольорів. Оптимальний формат електронних книг.

PNG – це формат зберігання растрових зображень. Як і JPEG, забезпечує стиснення без втрат якості. Підтримує 16 мільйонів кольорів, але не дає змоги створити анімаційні зображення. Широко використовується у Інтернеті.

GIF – формат растрової графіки, що дає змогу зберегти навіть анімаційне зображення. Але в порівнянні з JPG і PNG такий файл більш громіздкий, водночас формат GIF працює з 8-бітною палітрою кольорів (не більш ніж 256 кольорів).

TIFF – формат зберігання високоякісної растрової графіки, наприклад, альбомів із мистецтва чи фотоальбомів. Застосовується у поліграфії.

Формати архівів

ZIP – один із найпоширеніших форматів архівації файлів. Підтримується безліччю ОС, зокрема, Windows, Linux, Dos, Mac OS X.

7ZIP – більш просунута версія ZIP. Ефективніше стискає файли, що заощаджує місце.

RAR – забезпечує більший ступінь стиснення файлів, ніж класичний ZIP. Але такий формат підтримується не кожним рідером.

Функції

Автоповорот екрана – при повороті девайса змінює орієнтацію зображення, що робить читання комфортнішим. Дає змогу зручно читати журнали. Якщо ви любите читати на боці, варто звернути увагу на можливість відключення цієї функції. Ця опція є у моделях, оснащених акселерометром.

Вбудований браузер – дає змогу переглядати веб-сторінки. Такі електронні книги підключаються до Інтернету через Wi-Fi або 3G.

Вбудований словник – стане в нагоді, якщо потрібно перекласти вислови або слова. Рідери з вбудованим словником обирають користувачі, які читають літературу іноземними мовами.

Вбудований аудіоплеєр – дає можливість відтворювати аудіофайли через динаміки/навушники.

Голосове читання (Text-to-Speech) – цікава функція, яка дозволяє прослуховувати книги замість читання. Стане в нагоді в умовах поганого освітлення або людям із проблемним зором. Обов'язково має бути роз'єм для навушників.

Оснащення

Диктофон – необов'язкова функція, але може стати в нагоді, наприклад, щодо іноземної мови або в поїздці, коли потрібно щось записати, але немає під рукою ручки.

Мікрофон – перетворює рідер на диктофон. Дає можливість записувати звуки насамперед мова.

Динамік / вихід для навушників – дає змогу відтворювати аудіокниги, музику, звук тексту, радіопередачі, надиктований матеріал.

Кнопки перегортання – дають змогу перегортати сторінки, що полегшує роботу з рідером.

Слот картки пам'яті – збільшення обсягу пам'яті електронної книги. В основному використовуються картки пам'яті SD або microSD.

Сканер відбитка пальця – запобігає використанню рідера сторонніми особами.

3G-модуль – модуль бездротового зв'язку 3G. Дозволяє підключатися до високошвидкісних мереж Інтернету.

Заряджання від мережі – зручна функція у відпустці, де не завжди є під рукою ноутбук. Також для людей похилого віку це особливо важливо, оскільки багато з них не користуються комп'ютерами.

FM-приймач – дозволяє слухати радіопрограми у FM-діапазоні.

Акселерометр – реагує на струшування чи зміну положення рідера у просторі. Крім автоповороту екрана за допомогою акселерометра можна перемикати треки.

Інтерфейси

Wi-Fi – дає змогу завантажувати файли, не підключаючись до комп'ютера за допомогою кабелю. Дозволяє виходити до Інтернету через точки доступу.

Bluetooth – призначений для обміну файлами з планшетом, ноутбуком та іншими портативними пристроями.

USB Type-C – двосторонній роз'єм, який забезпечує високу швидкість передачі даних.

Оболонка – візуальний інтерфейс електронної книжки. Від нього залежить зручність користування книгою.

Файловий менеджер – з його допомогою здійснюються операції з файлами (книгами).

Чим простіше організований інтерфейс електронної книги, тим зручніше нею користуватися. При виборі моделі це особливо важливо, якщо ви купуєте її для не просунутих комп'ютерних користувачів (наприклад, у подарунок батькам).

Вибираючи електронну книгу для себе, варто покладатися на перші відчуття: якщо вам спочатку незрозуміла чи незручна навігація, розгляньте інші варіанти електронних книг.

Операційна система

Операційна система (ОС) розширює можливості рідера. Такий пристрій за своїм функціоналом наближається до планшета.

Android – дозволяє встановити на рідер програми, доступні для цієї операційної системи (браузер, програмне забезпечення для редагування текстів, довідники, словники). Також підтримує налаштування режиму сну. Ця ОС швидше виснажує заряд батареї девайса ніж Linux.

Linux – забезпечує рідеру тривалий час автономної роботи та швидкодію. У порівнянні з Android такі «читалки» менш функціональні, наприклад, у них менше тап-зон та опцій для роботи з текстом.

Версія Android

6.0 – застаріла версія ОС Android. Такі моделі трапляються дедалі рідше.

8.1 – забезпечує зручне керування списком книг. Також дозволяє швидше знаходити необхідні опції у меню.

9.0 – має більш просунутий жестовий інтерфейс. Подібна ОС оснащена розумним керуванням енергоспоживанням, що дозволяє заощаджувати заряд акумулятора.

10.0 – відрізняється розширеним набором повноекранних жестів, що полегшує керування рідером. Також передбачається темний режим екрану, який робить читання комфортнішим.

Оперативна пам'ять

Цей параметр визначає швидкість роботи рідера. Чим більше оперативної пам'яті, тим краще електронна книга підійде для читання об'ємних файлів, наприклад, PDF. У середньому цей показник становить 1-2 Гб, а в більш досконалих пристроях обсяг оперативної пам'яті досягає 3-6 Гб.

Важливо: слід зазначити, що наявність потужного «заліза» не завжди є запорукою відмінної роботи електронної книги. Багато неякісних пристроїв гальмують і підвисають, незалежно від їхньої начинки.

Вбудована пам'ять

За цією характеристикою судять про кількість книг, які можна зберігати у пам'яті рідера. Сучасні електронні книжки – навіть бюджетні варіанти – здатні вмістити кілька тисяч книжок (якщо вважати, що обсяг однієї книжки без ілюстрацій становить приблизно 1-2 Мб, і з ілюстраціями – до 5 Мб).

Традиційні формати електронних книг (EPub, FB2, TXT, HTML) займають порівняно небагато місця, а зображення та аудіофайли мають більший обсяг. У середньому обсяг пам'яті становить 4-8 Гб. Певні дорогі «читалки» оснащуються вбудованою пам'яттю на 16-64 Гб.

Частота процесора

Від цього показника залежить швидкодія електронної книги. У різних моделях цей параметр становить 0.6-2 ГГц. Сьогодні оптимальним значенням є 1 ГГц.

Кількість ядер процесора

Цей параметр поряд із оперативною пам'яттю і частотою процесора впливає швидкість завантаження веб-сторінок, відкриття об'ємних файлів. Бажано вибирати рідери з 2-4 ядрами на борту. Найпросунутіші та найдорожчі моделі оснащуються 8 ядрами.

Комплектація

Чохол – захищає букридер від пилу, бруду та пошкоджень. Стильний чохол наголошує на індивідуальності власника «читалки». Недолік – для роботи необхідно витягувати рідер, що незручно. Чохол не підійде людям, які часто перебувають у дорозі.

Обкладинка – дає можливість користуватися девайсом, не виймаючи його. Добре поміщається у сумку чи кишеню – такий варіант оцінять дівчата. Крім того, передбачається підсвічування. Мінус – гірше захищає рідер від зовнішніх впливів (порівняно з чохлом).

Стілус розширює можливості роботи з електронною книгою. За допомогою стілусу роблять замальовки та позначки під час читання, а також виділяють текст. Цей аксесуар корисний для тих, хто використовує електронну книгу у професійній діяльності чи навчанні.

Вага

Цей показник впливає на комфортність використання читалки. Чим легше рідер, тим простіше тримати його в руках і носити з собою. Водночас, мала вага означає невеликий розмір екрану. Здебільшого моделі важать 100-500 г.

Зручність навігації

Слід звернути увагу на зручність меню керування. Воно має бути повністю зрозумілим, багато електронних книг змушують помучитися в процесі вивчення пристрою.

Бажано, щоби кнопки мали великий розмір і легко натискалися. Добре, якщо вони розташовані рівномірно, як праворуч, так і зліва, щоби була можливість використання обома руками. В іншому випадку необхідно, щоби найбільш задіяні кнопки були розташовані праворуч для правшів і зліва – для шульг.

Русифікація

Багато електронних книг виробляються за кордоном, тому при покупці слід уточнити, чи рідер може розпізнавати кириличний текст. Дуже зручна також наявність російськомовного меню, особливо якщо книга купується на подарунок людям старшого покоління.

Виробник

До групи найменш якісних електронних книг можна віднести більшість пристроїв китайського походження. Багато таких брендів просто зареєстровані у країнах Європи. Якість матеріалів, збирання, програмного забезпечення можна зустріти від середнього до відверто поганого. Для залучення покупця такі пристрої часто оснащуються безліччю непотрібних функцій на шкоду якості. До таких брендів можна віднести: Orsio , Archos , DEX , Ectaco , Enot , Evromedia , Globex , IconBit , LBook , Magic та інші. Серед цих пристроїв можна зустріти гідні екземпляри, проте ціна на них буде така сама, як у моделей якісніших виробників.

Існує група виробників із непоганим співвідношенням ціна-якість. Наприклад, Ergo , ViewSonic , iRiver . Ці бренди зарекомендували себе прийнятною якістю портативної електроніки. До цієї ж групи варто віднести пристрої PocketBook . Вони вигідно відрізняються якістю складання, сучасністю програмного забезпечення, але мають більш високу вартість.

Безумовними лідерами у виробництві електронних книг є Sony та Amazon Kindle . Такі компанії-гіганти, як Sony, завжди відрізнялися грамотним дизайном, якістю складання та начинки, гарантованим сервісним обслуговуванням. Пристрої Amazon Kindle є взірцем співвідношення ціна-якість, проте дилерська мережа в Україні на даний момент не дуже розвинена.

Окремою групою можна розглядати електронні книги Asus . Вони є поєднанням електронної книги та графічного планшета. Функціональність цих пристроїв набагато різноманітніша, ніж інших електронних книг. Однак коштують такі пристрої дорожче.

Відгуки про статтю

>Пристрої Amazon Kindle є взірцем співвідношення ціна-якість, проте дилерська мережа в країнах СНД на даний момент дуже розвинена. Виправьте будь-ласка, наша країна вже давно не у складі СНД. Тому маю сумніви, що це актуальна для нас інформація.

Дякую за вашу працю та підтримку!

Доходчиво. Благодарю

Дякую, зрозуміло! Тепер можна вибирати.

Раді, що змогли допомогти вам)

Хорошая статья, легко выбрать товар

Рады, что вам нравится наша статья :)

Очень хорошо дано объяснение. Спасибо!

Вам спасибо :) Рассказывайте о нас друзьям.

Большое спасибо за статью. Написана очень просто и доступно.

Всегда пожалуйста! Рассказывайте о нас друзьям.