Як вибрати фотоапарат

Клас

У залежності від ваги і функціональності фотоапаратів розрізняють кілька основних класів.

Суперкомпактні камери – вага до 200 г, звичайно слабкіші за функціональністю, зате не займають багато місця в сумці, їх простіше носити в руках при тривалому ходінні, підходять для зйомки прогулянок, сім'ї, подорожей.

Компактні камери – до 300 г, найбільш поширений варіант, оптимальне поєднання технічних характеристик і ваги, призначення – таке ж, як і у суперкомпактних фотоапаратів.

Просунуті або напівпрофесійні – від 400 до 600 г, мають світосильну оптику і ручні настройки режимів зйомки, рекомендуються для людей, захоплених фотографією.

Професійні – від 600 г і вище, камери зі зйомною оптикою, дорогими матрицями, величезною кількістю налаштувань, що впливають на отримане зображення.

Важливо: сьогодні є можливість замінити більшість суперкомпактних і компактних фотоапаратів смартфонами з відмінними камерами.

Тип видошукача

Тип видошукача не впливає безпосередньо на якість фотографії, але все ж його роль досить велика, так як завдяки видошукачеві можна бачити сфотографовану картинку.

Оптичнийє найбільш поширеним і має найпростішу конструкцію в порівнянні з іншими. Перевага – один із найдешевших варіантів. Недолік – спотворює і не повністю захоплює картинку.

Електроннийна мініатюрному екрані картинка відображається такою, якою її сприймає матриця через об'єктив. На відміну від оптичного видошукача, немає спотворення зображення, і на ньому може відображатися додаткова інформація про параметри зйомки. На відміну від великого РК-екрану, ним можна користуватися при яскравому сонячному світлі. За вартістю такі фотоапарати займають середній ціновий діапазон. Недолік – споживає більше енергії, ніж інші типи видошукачів.

Дзеркальниймає в своєму складі спеціальне дзеркало, за допомогою якого у видошукачі можна побачити реальну картинку. Завдяки цьому фотограф може контролювати глибину різкості й інші параметри зйомки. Переваги: в дзеркальних камерах реалізовані найбільш просунуті алгоритми експозиції та фокусування. За рахунок цього вони фокусуються швидше, а знімки виходять чіткіше. Весь процес налаштування камери відбувається при вимкненій матриці. Таким чином, вона працює тільки після спуску кнопки затвора, що виключає зайвий перегрів і, як наслідок, зайві шуми на фото. Цей недолік властивий іншим типам видошукачів.

Також існує можливість змінювати оптику в залежності від ситуації. Недоліки: висока вартість, можлива вібрація камери при підйомі дзеркала, це важливо, якщо зйомка проводиться на довгих витримках. Також дзеркальні фотоапарати більші і важчі за інші.

Бездзеркальні системи – найновіші гібридні фотокамери, у яких відсутнє дзеркало, і світловий потік потрапляє прямо на матрицю.

Переваги: менші розміри і вага, ніж у дзеркальних камер, можливість використовувати змінну оптику, якісні матриці. Недоліки – відсутність оптичного видошукача (у бездзеркальних камерах використовується тільки електронний, який погано працює при тьмяному освітленні), більше енергоспоживання (акумулятора вистачає на менший час роботи). Також для бездзеркальних камер наданий невеликий ряд об'єктивів, однак через деякий час він обов'язково розшириться. Ціну на ці фотоапарати порівняно з вартістю дзеркальних камер.

Можливі також варіанти відсутності видошукача, функції якого в цьому випадку виконує РК-екран. Недолік – важко розрізнити зображення при яскравому світлі.

Роздільна здатність матриці

Матриця в цифровому фотоапараті є мікросхемою з електронними датчиками. З їхньою допомогою світло, потрапляючи в об'єктив, зчитується і перетворюється процесором камери в зображення. По суті, матриця – це аналог фотоплівки. Тільки, якщо раніше зображення зберігалося на плівці, то тепер місцем його зберігання є карта пам'яті.

Чим вище роздільна здатність, тим більше дрібних деталей відображає камера на фото і тим більшого розміру можна буде надрукувати картинку без втрати якості. Але вважати, що тільки від цього показника залежить якість фотографії не варто – його потрібно розглядати в парі з іншими параметрами. Наприклад, з фізичним розміром матриці – чим більше, чим краще. Від нього залежить світлочутливість і кількість шуму (зерна) на фотографії.

Фізичний розмір матриці позначається в частках дюйма. Найбільші розміри – повноформатна матриця – використовуються в професійних, дуже дорогих камерах.

Таким чином, не варто гнатися за великими значеннями роздільної здатності матриці при покупці. Необхідно з двох моделей з однаковою роздільною здатністю вибрати ту, у якій фізичний розмір матриці більше.

Оптимальна роздільна здатність для друку фотографій 10х15 см – це 4 Мп, для фото 13х18 см – 5-8 Мп, для формату А4 – 10 Мп.

Карта пам'яті

SD – найпростіший і прийнятний за ціною варіант. Переваги: механічна міцність, маленький розмір, висока швидкість запису та читання, надійний захист інформації та низьке споживання енергії. Також вагомим плюсом буде те, що практично кожен ноутбук має вбудований картрідер для карт SD, тобто немає необхідності купувати його окремо, на відміну від картрідерів для інших карт пам'яті. На комп'ютери це не поширюється – в будь-якому випадку, якщо Ви хочете підключити карту пам'яті до комп'ютера, потрібно окремо придбати картрідер . Розмір такої карти становить 32x24x2.1 мм.

MMC – їхня головна перевага в тому, що мають високу швидкість передачі даних. Розміри такої карти – 24x32x1.4 мм.

MS – один з найдорожчих варіантів. Застосовується в основному в фотоапаратах компанії Sony. Розмір становить 50x21.5x2.8 мм.

xD-Picture – їхня основна відмінність – компактний розмір, що незамінне для маленьких фотоапаратів. Також мають високу надійність і низьке енергоспоживання. Розміри складають 25x20x1.8 мм.

Екран

Діагональ

Діагональ екрану вимірюється в дюймах. Чим більший дисплей, тим зручніше ним користуватися. Але слід пам'ятати, що при цьому споживання енергії теж збільшується і акумулятор швидше розряджається. Найбільш поширений варіант – від 2.5 до 3 дюймів.

Поворотний дисплей – використовується як видошукач, зручний елемент для побутової зйомки. Особливо стане в нагоді людям маленького зросту: камеру можна підняти над головою і при цьому бачити на екрані все, що відбувається.

Сенсорний дисплей – робить меню управління фотоапаратом інтуїтивно зрозумілим. Слід вибирати моделі, в яких крім сенсорного екрану є фізичні кнопки керування. У разі поломки сенсора, фотоапаратом ще можна буде користуватися до ремонту.

Акумулятор

Фірмовий акумулятор – дозволяє заряджати камеру і спалах швидше. Може заряджатися прямо у фотоапараті або в окремому зарядному пристрої.

АА акумулятор – більш універсальний. Він зручний в подорожах, де не завжди можна зарядити фірмовий акумулятор від розетки. В крайньому разі можна поставити звичайні АА батарейки, але їх заряду вистачить ненадовго.

При виборі ємності акумулятора звертайте увагу на кількість фотографій, заявлених виробником. При різних умовах зйомки вона може відрізнятися, але допоможе в цілому зрозуміти, скільки прослужить акумулятор до повної розрядки.

Функції

Запис відео та звуку – присутній в більшості фотоапаратів. Тривалість роликів залежить від конкретної моделі. Сучасні апарати дозволяють записувати відео найвищої роздільної здатності.

Стабілізація зображення – дозволяє зробити чіткий знімок навіть при тремтінні рук. Буває оптичною та цифровою (або подвійною). Якщо вибирати між цифровою та оптичною, то краще зупинитися на другій, так як цифровий стабілізатор може допомогти далеко не у всіх випадках.

Ручний фокус – дає можливість самостійно сфокусуватися на вибраному об'єкті. Автоматичне фокусування не завжди буває точним.

Ручна витримка і діафрагма – допомагає отримати більш правильну експозицію. Найчастіше цей параметр характерний для професійних і дорогих фотоапаратів. Початківцям фотографам складно виставляти витримку і діафрагму, тому краще користуватися автоматичною.

Таймер – режим зйомки автоматично через певний час. Присутній майже у всіх моделях фотоапаратів.

Оснащення

Вбудований спалах – присутній в більшості сучасних фотоапаратів. Дозволяє працювати в слабо освітлених місцях, допомагає уникнути тіні на обличчі.

Кріплення для штатива – це функція потрібна перш за все для професійної зйомки. Якщо ви купуєте фотоапарат, щоб відобразити приємні моменти під час відпочинку або свята, то це, швидше за все, не обов'язковий показник.

Залежно від моделі та ціни фотоапарати можуть мати вологонепроникний корпус, дистанційне керування тощо.

Виробник

До найменш надійних і непопулярних виробників можна віднести Ergo, UFO, BenQ та інші маловідомі бренди. Випускають в основному компактні фотокамери.

Досить відомі і надійні бренди Samsung, Casio, Fujifilm, Panasonic. Найчастіше співвідношення ціна / якість в таких фотокамерах цілком вдале. Основний сегмент пристроїв цих виробниківкомпактні і просунуті камери.

Існують явно виражені лідери серед виробників фототехніки. Це компанії Canon, Nikon, Olympus, Pentax і Sony. Вони самі розробляють матриці для своїх камер і використовують власну оптику. Практично у всіх класах фотокамер ці бренди займають лідируючі позиції по співвідношенню ціна / якість. Випускають усі класи фотокамер: від суперкомпактних до дзеркальних камер. Компанії Canon і Nikon безумовні лідери у виробництві професійних повнокадрових дзеркальних фотокамер.

Існують кілька виробників, які не набули широкого поширення серед людей з різних причин, найчастіше – це висока вартість і спеціальне призначення. Наприклад, камери Leica дорогі через цінність бренду для колекціонерів, камери Hasselblad – через величезну роздільну здатність купують виключно з метою професійного використання.

Відгуки про статтю

Мне очень понравилось что данная статья ориентирована на разные группы покупателей. Тут можно найти полезные советы для людей которые просто хотят фотографировать семью и для профессиональных фотографов.

Я далека от техники поэтому самостоятельно отправляясь в магазин всегда читаю ваши рекомендации. Очень многие советы мне пригодились и помогли. Главное прочесть весь текст, так как некоторые неинтересные на первый взгляд разделы несут в себе много полезной инфы

Любую технику нужно выбирать с умом, иначе она прослужит недолго, поэтому эту статью можно считать вполне полезной и очень интересной)

Оптимальное разрешение для печати в переводе на Мп очень полезная информация, пригодилось.

Насколько надежен поворотный дисплей? у многих моих знакомых именно хрупкость этой конструкции стала причиной поломки.

Вполне надежен, хотя как и любой узел требует чуть более аккуратного обращения.

Иногда слишком много текста также как и моделей - может запутать, а не помочь!

Каждый раз удивляюсь тому, насколько понятно и одновременно профессионально написаны ваши статьи. Просто молодцы.

Спасибо большое.

Думал не смогу найти хорошую зеркалку с достойными характеристиками для домашнего использования. Многое прояснили, спс.

Большое спасибо, что пояснили про матрицы. А то раньше мне казалось, что чем больше показатель, тем лучше.

Беззеркальные системы – самые новые гибридные фотокамеры, у которых отсутствует зеркало, и световой _потом_ попадает прямиком на матрицу. Наверное имели ввиду ПОТОК?

Конечно, опечатка. Спасибо за внимание к нашей статье :)