Як вибрати ковролін

Ковролін – підлогове покриття складається з первинної підкладки (основи), вторинної підкладки (закріплюючий шар) і ворсу. Ковролін має відмінні звуко-, теплоізоляційні і звукопоглинальні властивості. Слід зазначити, що він особливо приємний на дотик завдяки ворсу.

Укладання ковроліну гранично просте – може зробити навіть непрофесіонал. Ковролін на своїй поверхні накопичує багато пилу і бруду, тому для якісного очищення бажано купувати миючий пилосос .

Недоліки: має низьку стійкість до вологи – з цієї причини його не рекомендується стелити в туалетах, ванних кімнатах, басейнах, а багато які плями практично неможливо вивести.

Вид

Побутовий – призначений для використання в житлових і комерційних приміщеннях з невеликою прохідністю. Це ковролін з середнім або високим ворсом.

Комерційний (контактний) – використовується в приміщеннях з високою прохідністю. Це щільний ковролін з низьким ворсом, або без ворсу. Більша стійкість до стирання і деформації, УФ-випромінювання, вологи, ніж у побутового. Крім того, має високі брудовідштовхувальні властивості. Оптимальний варіант для офісів, кафе, готелів.

Напівкомерційний – застосовується в комерційних приміщеннях з середньою прохідністю. У цього ковроліну низький або середній ворс. Оптимальний для маленьких офісів, кабінетів керівників, дитячих ігрових кімнат. Також використовується в житлових приміщеннях в якості посиленого покриття для підлоги в місцях з високою відвідуваністю, наприклад, в коридорі.

Виставковий – підходить для оформлення різних заходів (весілля, тренінги, презентації, конференції та інше). Розрахований на одноразове використання, так як швидко зношується. Найдешевший і тонкий ковролін.

Спосіб виробництва

Тканий – структурою нагадує класичний килим. Відрізняється міцністю і вологостійкістю. Недолік – висока ціна.

Тафтінговий (голкопрошивний) поширений спосіб виробництва ковроліну, так як він дозволяє отримати різноманітні види ковроліну (ворсовий, петлевий і комбінований).

Голкопробивний найміцніший ковролін. Відрізняється порівняно низькою ціною. Характерна риса – відсутність ворсу. Через це зазвичай застосовуються в нежитлових приміщеннях. Недоліки – в порівнянні з тканим і тафтінговим менш різноманітний по дизайну.

Призначення

Для громадських приміщень рекомендується вибирати ковролін високої міцності і звукоізоляції. Оптимальний варіант – безворсовий голкопробивний ковролін. Догляд за ним найпростіший.

Для вітальні – добре підійде ковролін з середнім ворсом, стійкий до деформації під вагою меблів. В цьому випадку тафтінговий ковролин, виготовлений на основі кольорового синтетичного волокна, поліаміду (нейлону), поліпропілену або поліакрилу.

Для кухні – застосовується брудовідштовхувальний і вологовідштовхувальний ковролін, який має щільний, густий і низький ворс. Такий ковролін легко і зручно очищувати, що особливо важливо на кухні.

Для дитячої кімнати та спальні – підійде ковролін з довгим ворсом, виготовлений з натуральних матеріалів. Це покриття добре утримує тепло, не має статичного розряду, м'яке на дотик, що особливо важливо при ходьбі босоніж і дитячих ігор на підлозі. Мінуси – більш висока ціна і порівняно низька зносостійкість.

Товщина

Загальна товщина ковроліну включає товщину основи і ворсу. Від даного параметра залежить його зовнішній вигляд і експлуатаційні якості. У різних виробів товщина варіюється в діапазоні 2-24 мм.

Побутовий ковролін (8-13 мм) відмінно маскує нерівності підлоги, поглинає шум від кроків, створює затишну атмосферу, але чутливий до високих навантажень і швидко забруднюється. Тому для офісу краще обирати більш тонкий ковролін (5-8 мм). Товщина виставкового підлогового покриття складає всього 2-3 мм.

Структура петель

Структура петель також впливає на зовнішній вигляд і експлуатаційні властивості ковроліну. Розрізняють такі типи петель:

 • велюр – має презентабельний вигляд, приємний на дотик, легкий у догляді, але мазкий;
 • бербер – відрізняється стійкістю до забруднення і зносу, а також ошатністю (оптимальний для заміського будинку);
 • кат-луп – незвично виглядає завдяки грі світла;
 • фрізе – відносно дешевий, не боїться бруду, стійкий до зношування, простий у догляді (чудово підійде для коридору, дитячої кімнати, вітальні);
 • саксоні – ефектний на вигляд і дорогий, нагадує вовняний килим;
 • шеггі – різновид саксоні, характеризується чудовими декоративними якостями, високою ціною і складністю в догляді (рекомендується для побутових приміщень, не підходить для місць з високою відвідуваністю);
 • скролл – виглядає вельми солідно при порівняно низькій вартості. Стійкий до забруднення, довго зберігає початковий вигляд (підходить для житлових приміщень, передпокою).

Ширина рулону

Даний показник враховується при укладанні ковроліну. Зустрічаються рулони шириною 2 м; 3 м; 4 м і 5 м. Стандарт – 4 м. Потрібна ширина підбирається виходячи з габаритів приміщення.

Ідеально, якщо параметри кімнати і ширина рулону дозволяють укласти ковролін цілісним шматком. Переваги цього рішення: естетичний вигляд, довговічність покриття, економія коштів. В інших випадках доводиться укладати покриття в кілька смуг, що тягне за собою появу стиків, зниження терміну експлуатації ковроліну, переплачування за надлишки матеріалу.

Щільність

Щільність ворсу – одна з найважливіших характеристик ковроліну, впливає на тепло-, звукоізоляційні властивості і довговічність покриття. Чим вище щільність, тим довше покриття збереже свій первинний зовнішній вигляд. Вимірюється в грамах на метр квадратний.

Відповідно, для приміщень з інтенсивним рухом рекомендується вибирати максимально щільний ковролін і, навпаки, для спальні краще зупинитися на покритті з низькою щільністю.

Клас зносостійкості

Клас навантаження позначається двозначною цифрою, перша з яких вказує на тип приміщення (2 – житлове, 3 – офісне), друга – на ступінь передбачуваного навантаження (1 – низька, 2 – середня, 3 – висока).

Наприклад:

 • 21-23 – застосовуються для житлових кімнат і коридорів;
 • 31-32 – для громадських приміщень з помірною інтенсивністю руху;
 • 33 – для промислових і комерційних приміщень.

Слід зазначити, що ковролін з більш високим класом зносостійкості прослугує довше в приміщеннях зі зниженими навантаженнями.

Основа

Штучний повсть – теплий, відмінно поглинає шум і при цьому не боїться вологи (при очищуванні його можна мочити). Крім того, він добре ріжеться і легко вкладається. Недолік – значна ціна.

Штучний джут – екологічний, вологостійкий, дає мінімальне усадження. Однак, матеріал досить жорсткий, не підходить для укладання, наприклад, на паркет, лінолеум або ламінат.

Гума – використовується для комерційного покриття. Відмінна особливість – міцність, зносостійкійсть і найдовший термін служби.

Латекс (спінена основа) – антистатичний, надає додаткову м'якість при ходінні. Недолік – через 6-7 років після його укладання, матеріал всихає, стає ламким, з'являються вм'ятини.

Матеріал ворсу

Натуральні волокна

 • Вовна має довгий і пружний ворс, стійка до вицвітання. Однак вовняний ворс швидко зношується і утримує статику. Коштує дорого.
 • Льон міцний, стійкий до зносу і механічних пошкоджень, ефектний на вигляд. Не викликає алергії і не накопичує бруд.
 • Шовк – міцний, має малу вагу, стійкий до пошкоджень і деформацій, також не накопичує пил. Однак коштує недешево.
 • Бавовна – відрізняється високою гігроскопічністю, добре забарвлюється і тривалий час зберігає колір. Але при цьому не особливо стійкий до зношування.

Синтетичні волокна

 • Поліамід (нейлон) – стійкий до зношування, впливу вологи і деформацій, пожежобезпечний, легко очищується. Відрізняється м'якістю. Однак є й недоліки – висока ціна і токсичність. Рекомендується укладати на кухні і в коридорі. Термін служби – 10-15 років.
 • Поліпропілен (олефін) – стійкий до бруду, плям і вицвітання, антистатичний. Недоліки – низька стійкість до зношування, деформацій, займання. Термін служби – 6 років.
 • Поліестер (акрил) за своїми властивостями наближається до нейлону, але при цьому має підвищену жорсткість і інтенсивний блиск. Важливе значення – порівняно низька ціна. Термін служби – до 8 років.
 • Поліакрил відрізняється м'якістю і піддатливістю. Однак має досить низькі експлуатаційні характеристики і тому, за правило, застосовується як додатковий, а не самостійний матеріал при виготовленні ковроліну. Термін служби – 3-5 років.

Порада: Щоб відрізнити натуральний ковролін від синтетичного, необхідно підпалити нитку. В цьому випадку натуральна нитка тліє, а синтетика оплавлюється.

Вид ворсу

Комбінований – складається з закритих і розрізних петель, що надає оригінальний скульптурний малюнок поверхні. Це досягається тим, що закриті петлі мають меншу довжину, ніж розрізні.

Петельний в його складі присутні тільки закриті петлі. Існує два види ковроліну з петельним ворсом:

 • однорівневий – складається з петель однієї довжини. Переваги – підвищена міцність, стійкість до зношування і приємний зовнішній вигляд. Оптимальний варіант для приміщень з інтенсивним навантаженням.
 • багаторівневий складається з петель різної довжини, що дозволяє отримати об'ємний малюнок. Такий ковролін має гарний зовнішній вигляд.

Стрижений складається тільки з розрізних петель. Переваги – легкість в прибиранні і зручність в експлуатації. Існує три види ковроліну зі стриженим ворсом:

 • коротковорсовий (довжина близько 2-3мм) рекомендується для кабінету, вітальні або холу. Відрізняється простотою в прибиранні.
 • середньоворсовий (довжина близько 3-5мм) універсальний варіант.
 • довговорсовий (довжина понад 5 мм) часто використовується для спалень. Відрізняється м'якістю і приємний при ходінні босоніж.

Колір і малюнок

В кімнатах, де недостатньо сонячного світла, рекомендується постелити покриття сонячно-жовтого або м'якого бежевого кольору. В кімнаті з яскравим освітленням і великою кількістю вікон будуть добре виглядати зелені та блакитні відтінки ковроліну.

Слід сказати, що світлі і темні тони виглядають ефектніше нейтральних кольорів. На світлих покриттях менш помітні забруднення, ніж на темних. Тому має сенс використовувати «золоту середину» – багатобарвний ковролін, який добре приховує бруд.

Ковролін може бути виготовлений з вже забарвлених ниток, або фарба може бути нанесена на готовий матеріал. Краще обирати перший варіант: його колір зберігається набагато довше. Щоб відрізнити пофарбований матеріал від кольорового, необхідно звернути увагу на ворсинки біля основи – у першого вони не профарбовані.

Відгуки про статтю

Все, що хотіла знати знати про ковролін, у вашій статті знайшла

Отличная обзорная статья, автор уделил много внимания нюансам.

Спасибо, рады, что вам понравилась наша статья.