Як обрати навушники

Тип

Навушники – являють собою пару приладів різного виду для прослуховування музики, перегляду фільмів і кліпів.

Гарнітура – один або два навушника зі вбудованим мікрофоном, призначені для спілкування через Інтернет. Використовуються для голосових чатів, наприклад, Skype, озвучування відеороликів. Особливо популярні серед любителів комп'ютерних ігор.

Мікрофони в гарнітурах бувають двох видів:

 • мікрофон-петличка – знаходиться на дроті навушників.  Не найвдаліший варіант, так як постійно зачіпає одяг, через що співрозмовник може чути сторонні звуки;
 • цілісна конструкція – в даному випадку мікрофон кріпиться на навушники збоку. Найпопулярніший вид, так як можна підлаштовувати положення мікрофона під себе.

Вид

Одностороння гарнітура – забезпечена одним навушником і мікрофоном. Дає можливість спілкуватися зі співрозмовником по телефону або Skype і в той же час чути те, що відбувається навколо.

Іноді при виборі навушників має значення сфера їхнього використання:

 • для офісу – моделі на одне або два вуха з підключенням до ПК через USB;
 • для спорту – «затички» або навушники з дужкою, захищені від вологи і снігу;
 • для комп'ютерних ігор – закриті «вуха» з мікрофоном, виконані в ефектному дизайні, підтримують об'ємний звук;
 • для дітей – невеликі, яскраво оформлені навушники. Мають обмеження гучності звуку.

Класифікація

Усі навушники можна розділити на два класи: накладні і вставні.

Вставні – дуже компактні, не заважають при пересуванні, але через малий розмір звуковідтворювальної мембрани якість звуку прийнятна лише у дорогих моделей.

Зустрічається кілька виконань.

 • «Таблетки» – просто вкладаються у вухо, тому не псують зачіску, але слабо тримаються, і потрібно підбирати модель під свою форму вушної раковини.
 • «Таблетки» з дужкою – з'єднуються між собою тонкою дужкою, яка може йти поверх голови або через потилицю. Відмінно тримаються у вухах.
 • «Затички» – вставляються прямо у вушний канал, добре тримаються і відмінно ізолюють від зовнішніх звуків, але вимагають деякого звикання.

Накладні – звук якісніше, ніж у вставних.

Зустрічаються кілька типових розмірів.

 • Компактні – охоплюють вухо, але не закривають його повністю, тому пропускають зовнішні звуки. Це легкі навушники, які підходять для тривалого застосування при роботі з комп'ютером або перегляді телевізора, можна використовувати на ходу з портативною технікою. Гідний звук у дорогих моделей.
 • Моніторні – великі навушники, що повністю закривають вуха. Зазвичай важкі, тому мають масивну дужку, тобто вони призначені для стаціонарного використання. Велика мембрана дозволяє відтворювати звук в широкому частотному діапазоні.

Купуючи дешеві моніторні навушники, ви можете отримати абсолютно невиразний звук і незручні жорсткі накладки (амбушюри), тому обов'язково протестуйте їх перед купівлею.

Бездротові

Бездротові – це всі навушники, які не з'єднані  дротом із джерелом сигналу. З ними в комплекті йде приймаючий пристрій, який і передає сигнал через Bluetooth, радіоканал або інфрачервоний датчик.

Через велику вагу, необхідність підзарядки акумулятора і високу вартість бездротові навушники не дуже популярні. Але, якщо необхідно подивитися фільм, не заважаючи сусідам або домочадцям, – це непоганий варіант. Також вони популярні серед любителів комп'ютерних ігор, так як мінімально відволікають гравця.

Також зустрічаються комбіновані навушники, розраховані на два способи підключення. Це універсальний варіант, який дозволяє переходити від дротового з'єднання до бездротового і назад, в залежності від ситуації. Мінус – висока ціна.

True wireless – різновид «затичок», позбавлені дротів. Подібні моделі мають електронну «начинку» і модуль Bluetooth. True wireless відрізняються ефектним мінімалістичним дизайном, але погано тримаються, коштують дорого і мають обмеження за часом роботи.

Тип бездротового підключення

Bluetooth – найбільш поширений спосіб бездротового з'єднання. Недолік – з'єднує тільки гаджети з модулем Bluetooth. Правда, такими модулями оснащені всі смартфони, більшість ноутбуків і планшетів.

Радіоканал – відрізняється більшою «далекобійністю» і підходить для пристроїв, позбавлених модуля Bluetooth. Мінус – потрібен адаптер.

ІЧ-канал – стійкий до перешкод, але за якістю звуку програє іншим типам бездротового з'єднання. Подібне рішення поширене мало.

Мікрофон

Фіксований – розміщений на тримачі з пластика. Хороший вибір для тих, хто часто і довго розмовляє по телефону.

Рухомий – компактне рішення, яке зустрічається в гарнітурах для комп'ютера.

На дроті – знижує габарити і вагу навушників, але сам мікрофон розташовується далеко від голови. Не найзручніший варіант.

З'ємний – корисна опція у випадках, коли мікрофон не використовується або заважає, наприклад, в транспорті.

Той, що відключається – використовується при спілкуванні по Skype або телефону. Дає можливість відключатися від основної розмови, якщо потрібно щось сказати третій особі. У цьому випадку головний співрозмовник не почує те, що йому не адресовано.

Форма штекера

Прямий – класичний штекер, який зустрічається в навушниках для комп'ютера або аудіосистеми. Такий штекер не підходить для моделей, що підключаються до мобільних пристроїв, оскільки швидко ламається через перегинання шнура в місці кріплення до штекера.

L-подібний – оптимальний вибір для смартфонів та інших портативних пристроїв, які носяться в кишені. Подібний штекер набагато надійніше і довговічніше, оскільки менше перегинається.

Кабель

Вид

Круглий – дешевий, але легко заплутується. Таким кабелем оснащується більшість навушників. Не підходить для «вух», що носяться в кишені.

Плаский – вигідно відрізняється від попереднього меншою схильністю до сплутування.

У обплетенні (круглий) – міцніше і довговічніше звичайного кабеля. Крім цього, шнур у тканинному обплетенні не так сильно плутається і виглядає більш привабливо. Недолік – висока вартість.

Кручений – надійний, не схильний до сплутування і добре розтягується. Це особливо зручно, якщо при прослуховуванні музики змінюється дистанція від користувача до джерела аудіосигналу (в межах 2,5 м). Такий кабель зустрічається в професійних навушниках.

Від'єднуваний – дозволяє замінити кабель, що вийшов з ладу, на новий. Тим самим подовжується термін експлуатації навушників.

Симетричний – два дроти від навушників мають однакову довжину.

Несиметричний – один із дротів довший за інший. Це дає можливість кинути довший кабель на шию, якщо «вуха» не використовуються. Полегшує носіння навушників.

Безкиснева мідь – значно покращує прохідність аудіосигналу. Такий кабель забезпечує високоякісний звук. Мінус – висока ціна.

З подовжувачем – збільшує довжину шнура .

Підключення до навушників  реалізоване двома варіантами.

 • Одностороннє – дріт підключений до одного навушника, що зменшує ймовірність заплутування. Подібне рішення зустрічається в моделях з наголов'ям.
 • Двостороннє – кабель підключений до двох навушників. Такий спосіб характерний для навушників без наголов'я.

Довжина визначається сферою застосування навушників. Для підключення до стаціонарних аудіосистем потрібен кабель 3-5 м, для роботи з мобільними пристроями – 1 м.

У бездротових моделях аналогічне значення має радіус дії. Дана величина приводиться в розрахунку на ідеальні умови (відсутність перепон і перешкод, пряма видимість). Тому фактичний радіус дії буде завжди менше. Рекомендується обирати бездротові «вуха» із запасом по даному параметру.

Важливо: перед вибором навушників зі змінними амбушюрами або кабелем, що від'єднується, переконайтеся в доступності цих аксесуарів. На практиці не завжди вдається відшукати потрібні деталі.

Частотний діапазон

Частотний діапазон, здавалося б, головний показник, але сьогодні різні виробники по-різному його відображають, тому часто напис на упаковці не відповідає дійсності. Але якщо вже говорити про це значення, то найбільш поширені частоти 16-22000 Гц.

Чутливість

Чутливість відображає ефективність роботи навушників і визначає їхню гучність при заданому рівні сигналу. Слід обирати навушники з чутливістю, починаючи від 100 дБ і вище.

Опір

Опір  показує, яке навантаження надають навушники на підсилювач. Чим менший цей показник, тим краще. У портативних навушників опір перебуває в межах 10-60 Ом, у стаціонарних – 100-600 Ом.

Акустичне оформлення

Відкриті – зустрічаються в різному виконанні (з амбушюрами або без них), не мають цілісного корпусу. Забезпечують високу достовірність і об'ємність звучання. Недолік – низька звукоізоляція, що може перешкодити і користувачеві, і оточуючим. Оптимальні для відтворення класичної або джазової музики.

Закриті – характеризуються великими амбушюрами і суцільним корпусом. Максимально ізолюють вуха користувача від сторонніх шумів, при цьому і оточуючі не чують  музики, що програється. Дають глибокі і сильні баси, щільне звучання. Мінус – неможливість передачі всього багатства звукової палітри. Ідеальні для прослуховування електронної музики і року, а також комп'ютерних ігор.

Напіввідкриті – поєднують сильні сторони попередніх варіантів. Подібно до закритих моделей забезпечені великими амбушюрами, але поступаються їм у плані звукоізоляції. Подібні навушники не спотворюють звук і добре відтворюють потужні баси.

Оснащення і функції

Сенсорне управління – дозволяє управляти навушниками дотиком пальця. Полегшує користування пристроєм, але є ймовірність випадкових натискань.

Активне шумозаглушення – знижує рівень стороннього шуму. При цьому погіршується чистота звуку. Найчастіше мікрофони оснащуються системою шумозаглушення.

Surround-звучання – об'ємний багатоканальний звук (формати 5.1; 7.1). Навушники з цією опцією добре підходять для перегляду кінострічок з багатоканальним звуком.

Підсвічування – відіграє декоративну роль. З підсвічуванням навушники виглядають більш ефектно, ніж без нього.

Кілька випромінювачів – покращує якість звучання. У деяких випадках ця опція дозволяє домогтися об'ємного звуку.

Кардрідер – призначений для читання карт пам'яті (SD).

Аудіо-плеєр – дає можливість прослуховувати музику, не використовуючи спеціальні гаджети. Аудіотреки зберігаються на вбудованому носії або ж відтворюються з карти пам'яті (SD). В останньому випадку навушники комплектуються кардрідером.

Регулятор гучності – служить для зміни гучності звуку. Проте, така функція підвищує ціну навушників і може погіршувати якість звуку. Тому професійні моделі позбавлені регулятора гучності.

Змінні амбушюри – подовжують термін експлуатації навушників. Такі аксесуари корисні і з гігієнічної точки зору.

FM-тюнер – дає можливість слухати радіостанції, що віщають в FM-діапазоні. При цьому не потрібно користуватися додатковими девайсами.

iPhone / iPod / iPad-сумісні – обов'язкова умова для підключення навушників до цих пристроїв.

Складна конструкція – полегшує зберігання і перенесення моделей з дужками і накладних «вух».

Вібрація – повідомляє про отримання SMS-повідомлення або вхідний дзвінок. В ігрових навушниках вібрація підвищує реалістичність того, що відбувається у віртуальному світі.

Футляр / чохол – захищає навушники від пошкоджень, полегшує їхнє транспортування і зберігання. Також футляр / чохол виключає заплутування кабелю.

Виробник

До найдешевших навушників можна віднести продукцію китайських і місцевих брендів: Edifier, Ergo, Microlab, Gembird, Sven, Canyon, A4Tech, Genius, Grundig; різних маловідомих марок: Defender, Maxwell, HAMA, Kanen тощо. Серед цієї продукції можна зустріти окремі непогані екземпляри за свою ціну, однак це виключення з правил. В цілому, жодні з цих навушників не дають хорошого звуку, не відрізняються якістю матеріалів і збірки.

Непоганим поєднанням ціна-якість мають марки Samsung, Asus, HP, HTC, iRiver, JVC, Lenovo, Microsoft, Nokia, Philips, Pleomax, Sony Ericsson, Apple. Багато з цих брендів популярні серед споживачів, проте вони не є спеціалізованими розробниками аудіоапаратури. Тому і звучання у таких навушників досить посереднє, однак матеріали, збірка, умови гарантії та сервісу на висоті.

До групи якісних навушників входять бренди Koss, Sennheiser, Sony, Jabra, JBL, Bose, Alpine, Creative, Razer. Багато з цих компаній займаються виробництвом акустичної техніки. Ці навушники забезпечують відмінний звук, надійність, якість матеріалів і дизайну.

Групу лідерів серед навушників становлять компанії-виробники професійного аудіообладнання: Stax, Denon, UltraSone, Audio-Technica, Alessandro, Beyerdynamic, Shure, Westone, Phonak Audeo, Monster, Pioneer, AKG. Багато з цих компаній створюють унікальні розробки, забезпечуючи ідеальний звук. Всі навушники відносяться до Hi-End класу, застосовуються як для домашнього, так і для професійного використання. Ціна на такі навушники зазвичай висока, однак якість звучання завжди на висоті.

Відгуки про статтю

Вредно пользоваться наушниками. И как бы фирмы производители не описывали безопасность, все равно ллучше обходиться без них. Я стараюсь реже пользоваться. Хотя как в наше время это возможно?

А где Панасоник?

достаточно подробно расписаны все нюансы. Есть четкие разделы. Текст удачно структурирован и полностью отвечает на все интересующие покупателя вопросы. Мне очень нравиться подход автора и разработчиков сайта, а главное написано грамотно, а не вода.

долго не могла выбрать наушники. Нравились и таблетки и вкладыши, потом начала рассматривать вариант с накладками, но все время было что то не то... В результате после прочтения вашей статьи я смогла разобраться и найти подходящий для меня вариант))

Мне за все время пользования наушниками так и не удалось найти хорошего варианта.. Все купленные мной модели ломались уже через пару месяцев. Покупала и дорогие, но ситуация особенно не менялась. После прочтения данной статьи решила купить Alessandro и осталась невероятно довольна))

Слишком много информации, читать неудобно. Для тех кто не разбираться в техники, а просто хочет купить годные наушники информация про сопротивление и чувствительно не особо нужна.

Как раз наоборот! можно купить мониторные наушники с высоким сопротивлением, и с плеером их слушать будет невозможно - будет слишком тихий звук.

классно что еще и по производителям прошлись, теперь кроме известных брендов могу понять к какой категории относятся малоизвестные наушники.

на самом деле все просто, хочешь слушать музыку и окружающих бери вставные, хочешь только музыку бери накладки.

не всегда, все зависит от модели.

Отлично рассказали обо всем, что нужно знать для выбора наушников. Спасибо!

Все эти производители до сегодняшнего дня остаются лучшими на рынке.

Мы стараемся обновлять информацию, чтобы она всегда была актуальной. Спасибо.

За жизнь сменил наверное десяток наушников. Некоторые моменты в статье заинтересовали, а так в целом бла бла как и везде.