Як вибрати рушник

Призначення

Кухонний рушник - використовується для протирання посуду, столів, вікон, витирання рук; стійкий до постійного впливу вологи, миючих засобів, жиру. Іноді застосовується як прикраса для їдальні або кухні. Зазвичай у кухонного рушника ворс відсутній або ж він дуже низький.

Банний рушник - застосовується для витирання тіла після купання; це м'який і теплий рушник, відмінно вбирає вологу. Банний рушник - один з найбільших, що дає можливість повністю в нього загорнутися.

Рушник для рук і ніг - відрізняється від банного значно меншими розмірами.

Рушник для обличчя - як і попереднє, має невеликий розмір, але набагато більш м'який і приємний на дотик: цей рушник контактує з найбільш чутливою шкірою.

Гостьовий рушник - найменший рушник, що використовується при прийомі гостей.

Пляжний рушник - призначений для витирання тіла після купання, а також в якості килимка, на якому можна засмагати. Відрізняється яскравим забарвленням і оригінальними малюнками. Для пляжного рушника довгий ворс небажаний, оскільки він буде повільно висихати і швидко бруднитися.

Дитячий рушник - дуже м'який рушник з двостороннім махровим переплетенням. Зазвичай прикрашається малюнком (герої мультфільмів, тварини, іграшки), однаковим з обох сторін.

Масажний рушник - жорсткий рушник, призначений для проведення масажу. При розтиранні таким рушником поліпшується кровотік і лімфоток, рухливість зв'язок і м'язів.

Весільний рушник - відрізняється оригінальним малюнком (наприклад, український «рушник» з характерним орнаментом).

Матеріал

Найчастіше в якості матеріалу використовуються натуральні волокна - бавовна, льон.

Бавовна - практичний, довговічний матеріал, не викликає алергії і подразнення шкіри. Рушники з бавовни - найбільш поширений варіант.

Така тканина зустрічається в декількох видах.

 • Махра - ворсистий (петлевий) і досить м'який матеріал. Така тканина добре вбирає вологу і швидко сохне. З махри виготовляється більшість рушників.
 • Велюр - гладкий, блискучий і бархатистий матеріал, що складається зі стрижених петель. Він м'якше і красивіше махри, проте гірше вбирає воду, та й ціна таких рушників вище.
 • Вафельна тканина - жорсткий матеріал, який має характерну картату структуру. Краще за інших видів бавовни поглинає вологу і швидше висихає, а ще відрізняється підвищеною стійкістю до зносу. З вафельної тканини найчастіше виготовляють рушники.

Важливо: вафельна тканина легше преться і більш гігієнічна, ніж махрова, так як у неї відсутній ворс, в якому може затримуватися волога та залишатись часточки шкіри - живильне середовище для мікроорганізмів.

Жакард (бавовна) - двосторонній матеріал з подвійної нитки з дрібними петлями. Жакардові рушники відрізняються високою зносостійкістю і рельєфним малюнком, який утворюють ділянки з ворсом і без ворсу. З цієї тканини виробляють багато видів рушників, в тому числі, дитячі, банні та інші.

Синтетичні

Бамбук - м'який і ефектний на вигляд матеріал. Бамбукова тканина виробляється з натуральної сировини, але відноситься до синтетичних матеріалів, так як при виготовленні піддається хімічній обробці. За своїми якостями бамбук нагадує шовк («бамбуковий штучний шовк»).

Модал (целюлоза) - краще вбирає воду і служить довше, ніж бавовна. Модал, як і бамбук, за способом виготовлення відноситься до синтетичних тканин, а за властивостями наближається до натуральних матеріалів. Такий рушник не линяє і не вицвітає, а також тривалий час залишається м'яким і пухнастим. Єдиний недолік - висока ціна.

Льон - гігієнічний, гладкий і міцний матеріал. З льону зазвичай виробляють кухонні і весільні рушники. Завдяки вишуканій обробці (мережива, вишивка), такі рушники виглядають дуже ошатно.

Шовк - блискучий, ефектний на вигляд і приємний на дотик, але самий непрактичний матеріал. Шовковий рушник практично не поглинає воду і сильно прилипає до тіла. До того ж, і вартість такого виробу дуже висока.

Змішані - комбінований варіант, зустрічається в декількох видах:

 • поєднання натуральних волокон - покращує якість рушниковоі тканини. Наприклад, рушник із суміші бавовни і шовку/бамбука має антибактеріальні властивості, а додавання льону в бавовну збільшує термін служби рушника. Масажні рушники виготовляються із суміші бавовни і льону;
 • натуральні+синтетичні - м'які і приємні на дотик матеріали, що мають привабливий вигляд і яскраве забарвлення. Слід пам'ятати, що чим більше в рушнику міститься синтетичних волокон, тим воно гірше поглинає вологу.

Тип пряжі

Апаратна пряжа («Open end») - виготовляється з коротковолокнистої бавовни. Апаратне полотно жорстке і стійке до деформації.

Кардна пряжа («ринг») - виготовляється з волокон бавовни середньої довжини. Кардне полотно м'якше, але дорожче апаратного.

Гребінна пряжа («пеньє») - виготовляється з довговолокнистої бавовни. Гребінне полотно найм'якше і якісне, але і найбільш дороге.

Важливо: зустрічаються вироби, вироблені з різних типів пряжі. Наприклад, основа тканини - апаратна пряжа, а ворс - кардна. В цьому випадку виходить якісний виріб за доступною ціною.

Висота ворсу

Висота ворсу - це довжина петель, які утворюють махрову тканину. Чим довше ворс, тим м'якше рушник.

Дуже довгий ворс (8 мм і вище) погано переносить регулярні прання, що призводить до погіршення зовнішнього вигляду рушника. Дуже короткий ворс (3.5 мм і нижче) недостатньо добре поглинає вологу і з часом такий рушник стає жорстким.

Оптимальним варіантом вважається ворс середньої довжини (5 мм) - ці рушники досить м'які, стійкі до зносу і непогано вбирають воду. Дитячі рушники повинні бути м'якими, а значить, мати довгий ворс.

Щільність

Щільність - число ворсинок, взяте на одиницю площі. Ця величина вимірюється в грамах на квадратний метр (г/кв.м). Від щільності матеріалу залежить стійкість до зношування рушника, а також його здатність поглинати вологу. Чим щільніше рушник, тим він довше прослужить і більше води вбере.

 • нижче 400 г/кв.м - погано вбирають вологу;
 • вище 600 г/кв.м - мають велику вагу, а значить незручні у використанні;
 • оптимальна щільність становить 450-600 г/кв.м.

Також щільність впливає на м'якість рушника: чим щільніше рушник, тим він м'якше. Гарний кухонний і гостьовий рушник має щільність 320 г/кв.м.

Розміри

Розмір рушника визначається його призначенням.

 • 30х30; 30х50 см - гостьові або туалетні рушники;
 • 50х70 см - стандартний кухонний рушник;
 • 50Х85; 50х90 см - рушники для обличчя, для рук і ніг;
 • 50х100 см - деякі рушники для обличчя або невеликі лазневі;
 • 70х140; 80х160 см - стандартний банний рушник. Такого ж розміру бувають хрестильні рушники;
 • 80х200; 100х150; 100х180 см - великий банний, масажний, пляжний рушник.

Зустрічаються також махрові рушники розміром 150х200, 150х250, 160х200, 175х200, 175х250 см.

Колір

За методом нанесення малюнка махрові рушники поділяються на такі категорії.

 • Гладкофарбовані - однотонні, орнамент і малюнки відсутні. Такі рушники фарбуються вже в готовому вигляді.
 • Однотонні жакардові - одноколірні з рельєфним малюнком, який виходить завдяки різній довжині ворсинок. Однотонні бавовняні рушники також фарбують вже готовими.
 • Строкатоткані жакардові - з рельєфним малюнком, пофарбовані в різні кольори. На відміну від попередніх, при виготовленні таких рушників використовуються різнокольорові нитки.
 • Строкатоткані жакардові з вибитим малюнком - малюнок виходить в результаті комбінування двох методів: чергування ділянок з різною довжиною ворсу і використання різнокольорових ниток.

Часто вибирають колір рушника, виходячи з інтер'єру ванної. Однак такий варіант має недолік - не завжди при виготовленні рушника використовується якісний і безпечний барвник. Продукція, пофарбована в яскраві кольори, при пранні може линяти, а також залишати «барвисті» розводи на тілі. Краще вибирати рушники приглушених пастельних тонів, так як вони більш екологічні.

Поради

 • Вибираючи рушник, варто його ретельно оглянути з усіх боків: якісний виріб має бути рівномірно забарвлений з двох сторін і не мати різкого запаху.
 • Щоб визначити жорсткість рушника, необхідно його помацати і навіть прикласти до відкритих ділянок тіла.
 • Вдома можна перевірити рушник на наявність синтетики в тканині. Для цього достатньо вилити на гладку поверхню невелику кількість води і протерти її. В тому випадку, якщо залишилися розводи, синтетика присутня.
 • Перед використанням новий рушник бажано випрати - він розпушиться і буде краще поглинати вологу.
 • Прати рушник рекомендується при температурі 40-60°С на низьких або середніх обертах (машинне прання до 800 обертів). Рекомендується використовувати м'які засоби для прання, щоб рушник не став жорстким.
 • Не можна прати махрові вироби з речами, що мають гачки і блискавки, так як можливе утворення затяжок. Не бажано прати разом кольорові і білі рушники.
 • Краще сушити виріб природним шляхом, не допускаючи пересихання. Прасувати махровий рушник не обов'язково.
 • В разі утворення затяжок, зріжте їх ножицями - це не призведе до появи дірок.
 • Якісний рушник не повинен бути дуже легким. Наприклад, вага хорошого махрового рушника, що має розмір 70x140 см і щільність 500 г/кв. м становить приблизно 500 г.
Відгуки про статтю

Хочу заказать пошив полотенец для волос из махры (тюрбан, чалма) Этот товар в основном представлен из микрофибры. Как считаете будет большая разница? И если махра подходит для этих целей. Какая плотность скорее подойдёт?

Полотенце-тюрбан предпочтительней шить из гладких тканей. В идеале - натуральный шелк. Но такой материал очень дорогой. Микрофибра лучше подойдет, чем махра, по нашему мнению.

Спасибо за обзор не могла разобраться что такое жаккардовое полотенце его отличие от махровых и никто не знает сейчас я знаю и могу объяснить другим

Отличная статья, благодаря ей разобралась наконец-то с полотенцами в доме. Выбросила старые, которые линяли. Решила взять несколько штук приглушенных цветов из хлопка. Обошлось очень бюджетно и качественно. Спасибо вам за статью!

Рады, что наши статьи помогают вам с выбором)

Люблю текстиль и это отличный подарок каждому.

Полностью с вами согласны)

Спасибо за очень хороший обзор. Для меня фаворитом остаются вот бамбуковые полотенца.

Действительно очень полезная статья.

Спасибо!