Як вибрати сотейник, ківш

Вид

Сотейник - поєднує в собі сковороду і каструлю. Відрізняється від звичайної сковороди більшою висотою стінок і довгою ручкою (оптимальна довжина 22-25 см), хоча зустрічаються і моделі з короткими ручками.

В основному використовується для тушкування, готування соусів, пасерування. Сотейник можна застосувати і для варіння, і для смаження - це особливо зручно в тих випадках, коли потрібно струшування їжі в процесі приготування або необхідно зберегти рідину в страві.

Ківш - різновид каструль з довгою ручкою, яка полегшує поводження з начинням. В той же час, обсяг ковша дещо менше, а довга ручка ускладнює використовування ковша в духовці. Ківш добре підійде для підігрівання супів, приготування соусів, каш, відварювання овочів і картоплі.

Важливо: якісний ківш повинен нагріватися рівномірно і швидко, щоб їжа в процесі готування не підгоряла.

Кокотниця - невелика каструля, що має об'єм не більше 100-200 мл. За виглядом нагадує ківш, має довгу ручку. Використовується в основному для запікання страв в духовці (жюльєн).

Матеріал корпусу

Алюміній - недорогий, легкий і міцний матеріал, який має високу теплопровідність (а значить, швидке нагрівання). В той же час, алюміній не має антипригарних властивостей, складний у догляді (небажано застосовувати луги і кислоти, покриття легко дряпається) і чутливий до перегріву, що може спричинити за собою деформацію сотейника. Слід додати, що через малу вагу алюмінієвий посуд нестійкий на плиті.

Чавун - класичний матеріал, що забезпечує сотейнику рівномірний нагрів, хорошу теплоємність і стійкість (через його масивність). Цей матеріал добре витримує високі температури. Однак чавун чутливий до корозії і порівняно крихкий, тому що може зруйнуватися від удару. Також в чавунному посуді не слід зберігати їжу, так як її смак псується.

Нержавіюча сталь - легше і міцніше чавуну, але важче алюмінію. Як і чавун нержавіюча сталь рівномірно нагрівається, але не вступає в реакцію з продуктами та іншими речовинами (наприклад, миючими засобами). Недоліками нержавійки є складність в очищенні і слабка стійкість до перегріву, в результаті чого з'являються синьо-зелені розводи. Нержавійка - найкращий матеріал для ковша.

Важливо: якісна нержавійка має маркування 18/10, яка вказує на вміст в сталі хрому і нікелю. Ці метали надають нержавійці високу міцність, стійкість до корозії і подряпин, а також характерний блиск.

Титан - легше і міцніше чавуну, стійкий до деформації, корозії та високих температур. Титановий сотейник досить швидко нагрівається. При готуванні можна використовувати металеві лопатки і столові прибори. Але титан - дуже дорогий матеріал, тому такий посуд зустрічається рідко.

Сумісність з плитами

Більшість сотейників і ковшів сумісна з усіма видами плит. Однак для індукційної плити слід вибирати моделі зі сталі, чавуну, нержавіючої сталі (метали, що володіють магнітними властивостями) з товстим дном. Сотейники зі знімною або металевою ручкою можна використовувати в духовці.

Матеріал ручок

Бакеліт - різновид пластмаси, часто зустрічається в ручках для сотейників. Має високу міцність, низьку теплопровідність, добре витримує чистку абразивними засобами. Ще бакеліт стійкий до подряпин і пожежобезпечний - не загоряється навіть на відкритому вогні, але може обвуглитися. Однак сотейники з бакелітовими ручками не рекомендується використовувати в духовках.

Метал (алюміній, чавун, сталь) - міцний, пожежобезпечний і стійкий до високих температур, що особливо важливо при використанні сотейників в духовці. Найголовнішим недоліком цих ручок є висока теплопровідність, в результаті чого, ручка сильно розжарюється, що загрожує опіками руки. Зазвичай металева ручка виготовляється з того ж металу, що і корпус сотейника.

Комбіновані - ручки складаються з основи (чавун, алюміній, сталь) і теплоізолюючого покриття. В результаті ручки мають високу міцність, але при цьому безпечні для рук кухаря. Слід зазначити, що рукавиці або прихватки все ж можуть стати в нагоді в разі тривалого готування. Однак покриття ручок чутливо до високих температур, тому такий посуд не можна використовувати в духовці.

Дерево - ефектний на вигляд матеріал, який має низьку теплопровідність. Однак дерев'яні ручки чутливі до вологи і забруднень, слабостійкі до механічних пошкоджень і високих температур. Тому такі сотейники не можна поміщати в духовки. Дерев'яні ручки зустрічаються рідко.

Важливо: добре, якщо ручка відлита разом з сотейником - це значно збільшує її міцність. Але така конструкція має свій недолік - ручку неможливо зняти, що може бути незручним при користуванні духовкою. Якщо ручка кріпиться до сотейника (ковша) за допомогою заклепок, то краще, щоб поверхня кріплення була більше.

Матеріал кришки

Кришка повинна щільно прилягати до сотейника або ковша. Це важливо для смаження, гасіння і варіння, а також для збереження температури готової їжі.

Скло - ефектний на вигляд і прозорий матеріал, що дозволяє бачити те, що відбувається в сотейнику або ковші. Скло краще, ніж метал переносить миття абразивними засобами. Але слід враховувати, що скло - крихкий матеріал, чутливий до ударів.

Метал (алюміній, сталь, чавун) - міцний матеріал, стійкий до ударів. З іншого боку, металеві кришки непрозорі, що не дає можливість спостерігати за тим, що відбувається в сотейнику. Також можлива поява подряпин при чищенні абразивними засобами.

Розмір

Підбір сотейника або ковша за розміром (діаметром) в першу чергу залежить від обсягів їжі, що готується і особливостей плити. До того ж, деякі страви згідно з рецептом слід готувати в посуді чітко визначеного розміру.

Розмір сотейника і ковша вимірюють по його зовнішньому краю. Зустрічаються розміри сотейників від 16 до 30 см і більше. Оптимальний варіант - 24 см. Діаметр ковшів варіюється від 12 до 25 см. Найчастіше зустрічаються ковші діаметром 16 см.

Обсяг - кількість продуктів, які можна приготувати в сотейнику або ковші за один раз. Ця величина залежить від діаметра і висоти стінок посуду.

Обсяг сотейника варіюється від 0.8 до 7 л і більше, обсяг ковшів - від 0.6 до 5 л і більше. Бажано придбати кілька ковшів місткістю 1; 2 і 3 л для різних випадків.

Важливо: розмір дна сотейника повинен відповідати розмірам конфорки, інакше посуд буде нагріватися нерівномірно. Особливо це актуально для електроплит. При цьому необхідно пам'ятати, що діаметр днища завжди менше, ніж зазначений розмір посуду. У сотейниках різниця становить-до 4 см.

Глибина (висота) - залежить від виду і призначення сотейника. Більшість сотейників мають глибину 6-8 см, стандартні ковші - 9 см.

Варто звернути увагу на товщину стінок і дна ковша. Не слід вибирати дуже тонкі ковші, оскільки вони нагріваються нерівномірно, а отже, їжа може підгоріти та спровокувати пожежу.

Дно

Багатошарове дно - як правило, складається з трьох шарів. Внутрішній шар виконується з матеріалу, що відрізняється високою теплопровідністю і теплоємністю, два зовнішніх - з основного матеріалу посуду. Багатошарове дно забезпечує рівномірне нагрівання і повільне охолодження, а також підвищує стійкість до деформації від перепадів температури.

Існує два види багатошарового дна.

Капсульне - тришарове дно (нержавійка-алюміній-нержавійка). При цьому алюмінієва пластина впресовується між двома шарами нержавіючої сталі. Зустрічаються також варіанти, де нижній шар виготовляється з міді, яка відрізняється високою теплопровідністю, але ціна такого посуду стає вище.

Крім цього, існують сотейники і ковші з чотиришаровим дном - «сендвіч» (нержавійка-алюміній-нержавійка-мідь або алюміній), п'яти і навіть шестишаровим дном.

Вплавлене дно - на відміну від попереднього виду, металева пластина не впресовується, а вплавляється між шарами нержавійки. Це дозволяє уникнути утворення повітряних прошарків в дні посуду.

Важливо: щоб відрізнити капсульне дно від вплавленого, зверніть увагу на його зовнішній вигляд: в першому випадку перед нами одна суцільна капсула, в другому - добре видно кожен шар.

Антипригарне покриття

Тефлон - недорогий і зручний в очищенні матеріал, що має хороші антипригарні властивості, але чутливий до подряпин і при пошкодженні починає виділяти токсичні речовини. Тому такий сотейник не можна мити абразивними засобами, а також використовувати при готуванні металеві лопатки і ножі. Тефлон слабостійкий до високих температур, а термін його служби складає 5 років.

Кераміка - безпечний, ефектний на вигляд, стійкий до високих температур і подряпин матеріал. Такі сотейники служать довше, ніж тефлонові, але і коштують дорожче. Однак кераміка може зруйнуватися від механічного впливу (навіть слабкого удару) і різкого перепаду температур, наприклад, попадання холодної води на гарячий посуд. Також кераміка погано сумісна з посудомийними машинами.

Мармур - антипригарне покриття, виконане «під мармур». Зазвичай воно зроблено на основі тефлону з додаванням штучних алмазів або титану. В результаті, «мармурове» покриття відрізняється від тефлону більшою міцністю і зовнішньою привабливістю.

Композит - відрізняється хорошими антипригарними якостями: високою міцністю, стійкістю до високих температур, корозії, зносу. Крім цього, він не вступає в хімічні реакції з їжею навіть при дуже сильному нагріванні.

Емаль - антипригарне покриття, в якому їжа не окислюється, що дозволяє зберігати приготовлену їжу в такому сотейнику тривалий час. До недоліків емалі можна віднести її чутливість до ударів. Тому емальований сотейник вимагає до себе дбайливого ставлення.

Важливо: пам'ятайте, що при температурі понад 350 C антипригарне покриття може стати небезпечним. Не залишайте порожні ковші з таким покриттям в духовці або на плиті.

Шари антипригарного покриття

Як правило, в сотейниках існує кілька шарів антипригарного покриття. Перший шар надає стійкість до подряпин, другий - забезпечує міцність з'єднання антипригарного покриття, третій - підсилює антипригарні властивості сотейника, що важливо при тривалому застосуванні посуду. Наприклад, в деяких сотейниках зустрічається таке покриття: кераміка-алюміній (керамограніт) -фторополімер.

Чим більше таких шарів, тим краще, оскільки збільшується термін служби посуду.

Важливо: навіть якщо антипригарне покриття складається з одного шару, він повинен бути не тонше 20 мікрон. На етикетках вказується як кількість шарів, так і загальна товщина покриття.

В ковшах антипригарне покриття зустрічається рідше, ніж в сотейниках. Воно буває тефлоновим, керамічним, мармуровим і емалевим.

Зовнішнє покриття

Зовнішнє покриття сотейника захищає його від нагару, механічних пошкоджень, а також покращує дизайн посуду. Таке покриття найчастіше буває емалевим або композитним (на основі кераміки). Термостійка емаль схильна до сколів від ударів, а композитне покриття більш міцне.

Особливості

Носик для зливу - знаходиться в стінці сотейника і служить для зручності зливу жиру і олії, а також рідкої (напіврідкої) їжі (наприклад, соусу).

Отвір для випуску пари - розташований в кришці сотейника і забезпечує видалення зайвої вологи у вигляді пари при готуванні.

Рифлене дно (внутрішня поверхня) - рівномірно розподіляє тепло, покращує антипригарні властивості сотейника і надає страві апетитного вигляду.

Термоконтролер - індикатор, що повідомляє про ступінь нагріву сотейника. Зустрічається в декількох варіантах: вставка, яка змінює свій колір при нагріванні до певної температури; термометр з дисплеями і звуковим сповіщенням при досягненні потрібного показника. Термоконтролер запобігає перегріванню сотейника і економить електроенергію і газ.

Важливо: цей пристрій особливо актуальний для моделей з тефлоновим і мармуровим антипригарним покриттям і алюмінієвих сотейників: для них перегрів небезпечний (покриття виділяє токсичні речовини, алюміній деформується).

Миття у посудомийній машині - через вимоги за матеріалами і розмірами не кожен сотейник сумісний з посудомийками. При покупці слід звернути на це увагу: інформація вказується в інструкції по використанню виробу.

З кришкою - наявність кришки в комплекті поставки зручно тим, що вона за своїми розмірами і конструкцією без проблем підійде до сотейника або ковша.

Знімна ручка - дозволяє використовувати сотейник в духовці: по-перше, габарити моделі зменшуються, по-друге, бакелітові і дерев'яні ручки погано витримують високі температури. Крім того, знімна ручка зручна при транспортуванні сотейника або ковша.

Допоміжна ручка - в деяких випадках сотейники оснащуються двома ручками - основної (довгої) і допоміжної (коротка, виконана в формі петлі). Це дозволяє утримувати сотейник двома руками, що актуально для важкого і об'ємного посуду. Однак моделі з парою однакових ручок до такої категорії не належать.

Воронка для приправ - зовнішня ємність, куди наливається рідка приправа (олія, оцет, вино). Зазвичай знаходиться в кришці сотейника і розташовується безпосередньо в її ручці. Воронка забезпечує рівномірну подачу рідких приправ в страву, що готується. Крім цього, багато ручок-воронок дозволяють ставити кришку ручкою вниз і таким чином, виконують функцію підставки для гарячого посуду.

Мірна шкала - знаходиться на внутрішній стороні ковша і показує обсяг продуктів або рідини в ній. Ця функція особливо актуальна для готування строго за рецептом.

Відгуки про статтю