Як вибрати спінінги та вудилища

Тип вудилища

Спінінговий – вудилище з котушкою, яке використовується для рибної ловлі на спінінг – закидання приманки (блешня, воблер і т.д.) на велику відстань і її витягування за допомогою котушки. При цьому здійснюється проводка приманки, щоб надати їй вигляду риби яка рухається.

 • Джиговий – різновид спінінга, який застосовується для лову на джиг (приманка). Відрізняється високою чутливістю, великою міцністю і невеликою вагою.

Кастингове – відрізняється від вудилища особливістю конструкції руків'я – на ньому розташований виступ для вказівного пальця («тригер» або «курок»), що робить більш зручним управління та тримання вудилища. До того ж, кастингові снасті розраховані на мультиплікаторні котушки, в той час як спінінгові мають безінерційні котушки. Оптимальне поєднання дальності та точності закидання приманки.

Коропове – призначене для лову трофейних коропів, вага яких становить десятки кілограмів. Ця снасть відрізняється незвичайним розташуванням рукояток – одна з них винесена далеко вперед (для закидання важких вантажив на максимальну дистанцію), масивним зовнішнім виглядом і високою міцністю конструкції.

Вудилище спінінга

Фідерне – використовується для рибного лову з дна водойми. Таке вудилище має годівницю (фідер), яка опускається на дно та індикатор клювання – квівертіп. Таким чином, фідерне вудилище дозволяє підгодовувати й ловити рибу з одного місця, як при течії, так і в стоячій воді. При ловлі риби воно встановлюється на дві стійки паралельно береговій лінії.

 • Пікерне – різновид фідерного вудилища, його полегшений варіант. Призначено для донної ловлі на малій глибині та розраховане на невелику рибу. У пікерних вудилищах можна міняти наконечники (вони зберігаються в рукоятці) на більш підходящі в конкретних умовах лову. Це дає можливість використовувати грузила і невеликі годівниці.

Поплавкове – оптимальний варіант для початківців рибалок і риболовлі в нескладних умовах. Ця снасть не має котушок, а волосінь кріпиться на вершину вудилища. Має непогану чутливість, але разом з тим і малу дальність закидання.

Поплавкове вудилище зустрічається в декількох різновидах:

 • Махове – використовується для лову риби в місцях без течії або водоймах зі слабким плином. Особливістю конструкції є відсутність пропускних кілець. Довжина закидання невелика (5-12 м), але низька ціна і простота у використанні робить махове вудилище хорошим варіантом для новачків.
 • Болонське – найпоширеніша снасть серед любителів. Універсальний варіант для рибного лову зі слабкою і середньою течією. На відміну від інших поплавців вудилищ, болонське оснащено пропускними та додатковими рухомими кільцями під волосінь (замість кріплення до вершини вудилища) і наявністю котушки, що збільшує керованість снасті та дальність закидання.
 • Матчеве – використовується для лову великої риби. За конструкцією нагадує болонське, але відрізняється меншою довжиною і частим розташуванням кілець, завдяки чому волосінь не прилипає до вудилища під час дощу. Матчеві снасті складаються з трьох секцій, характеризуються високою міцністю, максимальною дальністю і точністю закидання.

Зимове – використовується для зимової риболовлі. Має невелику довжину, оскільки рибалка сидить безпосередньо біля лунки. Зустрічаються моделі з вбудованими котушками для волосіні та змінним наконечником / хлистиком («кивок», «сторожок»), що дозволяє підібрати необхідний по довжині та жорсткості варіант. Зимові вудилища можна використовувати влітку, якщо ловити рибу з човна.

Човнове (троллінгове) – призначено для лову риби з човна (гребний і моторний човен, катер). Характеризується невеликою довжиною і легкою вагою, спеціальною подовженою рукояткою, яку можна для зручності прикріпити до борту човна.

Серфое (морське) – застосовується для рибного лову на морі в складних умовах (сильний вітер і гойдання) і розраховане на велику рибу. Такі снасті відрізняються високою міцністю, гнучкістю і великою дальністю закидання. Складаються з трьох секцій.

Нахлистове – використовується для нахлистового рибного лову (включаючи хижих риб). Нахлистова снасть відрізняється порівняно невеликою вагою і розміщенням котушки за держаком практично у самого кінця вудилища. Снасть дозволяє робити закид приманки з високою точністю, що дає можливість ловити рибу в місцях, де спінінг і поплавкове вудилище неефективні (в струмках зі швидкою течією, в невеликих річках).

Кастинг-тест

Кастинг-тест – оптимальна вага оснастки (включаючи приманку, гачки, поплавці й грузила, годівницю і т.д.) в унціях або грамах. В інструкції вказується мінімальна і максимальна вага наживки, при якому закид буде результативним.

Кастинг-тест позначають двома цифрами, перша з яких відображає мінімальну вагу приманки, а друга – максимальну.

Перший показник важливий для таких видів риболовлі, де потрібна висока точність закидання (спінінгова або матчева): занадто легку оснастку неможливо закинути далі та точніше.

Другий показник безпосередньо пов'язаний з міцністю і довговічністю вудилища: занадто важке оснащення призведе до передчасного зносу або поломки вудилища. До того ж, це погіршить дальність і точність закидання.

За цим параметром спінінги поділяються на три категорії:

 • легкі (7-15 г) – призначені для лову легкої риби вагою до 2-3 кг (окунь і т.д.).
 • середні (15-40 г) – використовуються для лову вагою від 3 кг (судак або щука). Універсальний варіант, який зустрічається найчастіше.
 • важкі (понад 40 г) – застосовуються для великих прісноводних і морських риб (в тому числі акули).

Важливо: не слід навантажувати вудилище до граничних значень, оскільки показники максимального кастинг-тесту часто є завищеними. Наприклад, якщо на спінінгу ця величина дорівнює 60 г, то в реальності краще не перевищувати 50 г.

Довжина

Довжина вудилища – відстань від товстого краю вудилища (комеля) до тонкого кінчика, за який кріпиться волосінь. Довжина залежить від типу вудилища, його конструкції та умов лову. Вона коливається від 1 до 9 метрів.

 • довжина спінінга залежить від умов лову (з берега – 2.7-3.5 м, з човна – до 2 м). Оптимальним варіантом вважається до 2.4 м.
 • кастингові вудилища мають приблизно таку ж довжину, як і спінінги.
 • коропові – від 3.3 до 4 м.
 • фідерні – від 2.5 до 5 м (пікерні – до 3 м).
 • поплавкові – від 3 до 9 м (махові – від 3.5 до 8, болонські – від 4 до 9 м, матчеві – від 3.6 до 4.8 м).
 • зимові – до 1 м.
 • човнові – до 2-2.5 м.
 • серфові – в межах 2-4 м.

Варто звернути увагу на довжину вудилища в розкладеному (робочому) і складеному стані. Чим довше вудилище, тим далі закид, але настільки довгою снастю незручно користуватися в обмеженому просторі. З іншого боку, чим коротше вудлище в складеному стані, тим простіше його перевозити або переносити.

Конструкція

Штекерна – складається з декількох частин, які з'єднуються за допомогою втулок. Переваги: простота зборки, міцність і жорсткість конструкції, здатна витримати велику рибу, висока точність закидання. Недоліки: незручність в транспортуванні, оскільки частини вудилища необхідно поміщати в чохол, висока ціна, обмежений модельний ряд. Використовується досвідченими рибалками.

Телескопічна – розсувне вудилище, що складається з декількох частин різної товщини, які складаються один в одного. Перевага – зручність в транспортуванні (можна возити без чохла). Недолік – невисока точність закидання. Така конструкція характерна для поплавкових вудилищ. Оптимальний варіант для аматорської риболовлі.

Важливо: штекерна снасть добре підійде для лову риби у водоймах з сильною течією і в важкодоступних місцях, а телескопічна – в стоячій воді або з невеликим плином.

Цілісна – вудилище постійного розміру, що складається з суцільного прута. Перевага – висока міцність, оскільки відсутні місця з'єднання. Разом з тим, така конструкція дуже незручна в транспортуванні й тому застосовується для коротких вудилищ. Зустрічається рідко.

Кількість секцій

Актуально для вудилищ розкладного типу (штекерних і телескопічних). Штекерні вудилища складаються з 2 або 3 колін, телескопічні можуть мати у своїй конструкції до 9.

Чим більше секцій в снасті, тим більш компактним є вудилище в складеному вигляді та тим менш міцною буде вся конструкція. Снасть з великою кількістю секцій є сенс купувати в тому випадку, якщо зручність транспортування для вас особливо важливо.

Матеріал вудилища

Вуглепластик:

 • Карбон – стійкий до вигинів, внаслідок чого він – ідеальний варіант лову сильної та великої риби. До того ж, має малу вагу. Карбон досить крихкий: вудилища можуть поламатися від падінь і ударів, тому їх слід перевозити тільки в чохлі. Коштує недешево.
 • Графіт – відрізняється меншою ціною і більшою пластичністю, ніж карбон, що збільшує дальність закидання, проте має не дуже стійкий вигін.

Склопластик – стійкий до ударів, м'який і дешевий матеріал. Однак склопластик менш стійкий до вигинів і досить важкий, що може бути серйозним недоліком, якщо потрібно робити часті закидання.

Композит (вуглепластик + склопластик) – універсальний варіант, що поєднує в собі переваги цих матеріалів. Залежно від пропорцій композиту, змінюються його характеристики – такі вудилища можуть бути як високоміцними, так і дуже гнучкими.

Матеріал ручки

Пробка – натуральний, дуже легкий матеріал, який через високу вартість використовується в моделях середнього і високого класу. Пробкова ручка зручна в холодну і сиру погоду, оскільки має низьку теплопровідність, не «холодить» руки та не намокає.

Поролон (EVA) – на основі синтетичного матеріалу етиленвінілацетату. За стійкістю до несприятливих умов наближається до пробки, при цьому його ціна значно менше. Крім того, поролонові ручки відрізняються широким діапазоном кольорових і дизайнерських рішень. Однак поролон – важчий матеріал, у порівнянні з пробкою і для деяких професійних вудлищ він не підійде.

Пінопласт – синтетичний матеріал на основі поліпропілену. Пінопласт ще легше, ніж пробка, стійкий до впливу вологи та має хороші показники теплоізоляції, завдяки чому він використовується для зимових вудилищ. Разом з тим, це недовговічний матеріал.

Композит (пробка + поролон) – комбінований варіант, що поєднує переваги двох матеріалів. Зустрічається досить рідко.

Вага

Вага вудлища визначається матеріалом, з якого воно виготовлене.

 • легкі (60-370 г) – з вуглепластику;
 • середні (115-900 г) – з композита;
 • важкі (150-1000 г) – зі склопластику.

Параметри вказані для вудилищ завдовжки від 3 до 8 м.

Тест по волосіні

Тест по волосіні – оптимальне навантаження волосіні, вимірюється в фунтах (1 фунт – 454 г) і вказується в діапазоні значень (7-15 фунтів). Ця характеристика показує наскільки вудилище сумісно з різними волосінями. Важливо пам'ятати, що занадто тонка волосінь може лопнути при різкому русі, а надто товста – зламати вудилище.

Крім того, тест по волосіні характеризує і саме вудилище – його пружність (мінімальне значення тесту) і вантажопідйомність (максимальне значення тесту).

Додатково

Кільця – розташовуються по всій довжині снасті, що не дає волосіні сплутуватися і прилипати до вудилища. Кільцями оснащується всяке вудилище, що має котушку.

Без кілець – снасть не розрахована на використання котушки, а передбачається «глухе» кріплення волосіні до вершини вудилища.

Виробник

При виборі вудилища для початківця рибалки слід відштовхуватися від бюджету перш за все. Не варто обирати дорогі та занадто функціональні спінінги. Підійде продукція марок Favorite, Salmo, Winner, Dam. Це повинні бути короткі вудки для будь-якої приманки, міцні – оскільки новачки часто ламають вудилища.

В середньому ціновому діапазоні лідирують бренди Shimano, Abu Garcia, Carp Zoom, Fishing ROI, Berkley, Lineaeffe, Nomura, Sportex. Варто купувати при наявності певного досвіду в конкретних видах риболовлі та розумінні, яке саме вудилище і для яких цілей необхідно.

Група найдорожчих вудилищ, це моделі Dragon, JRC, St.Croix, Zemex, Major Craft, Graphiteleader. Призначені для просунутих і професійних рибалок. При їх виготовленні використовуються найсучасніші та дуже міцні матеріали, надійна фурнітура. При бажанні серед цієї продукції можна підібрати порівняно недорогу і просту модель, яка прослужить довго.

Відгуки про статтю

Дякую! Розлога стаття, яка повною мірою і зрозумілою мовою розкриває її тематику.

супер! спасибо

Забагато інформації. заплутався.

хороша поучяльна стаття.багато цікавого дізнався про спіннінги.тепер можна шось собі підібрати