Як вибрати засіб для прибирання

Миючі засоби (детергенти) - хімічні препарати, які використовуються для миття і чищення посуду, побутової техніки, прибирання приміщень. Якісний миючий засіб повинен відповідати наступним вимогам:

 • добре пінитись: від кількості піни залежить економічність його витрачання;
 • бути розфасованим в безпечну упаковку, щоб дитина не змогла її відкрити, розлити або випити/проковтнути;
 • не викликати алергію і бути максимально безпечним для здоров'я. Добре, якщо в його складі присутні речовини, що знімають подразнення і пом'якшувальні шкіру рук (силікон, гліцерин, алое вера).

Вид

Рідкий засіб - легко і ефективно усуває забруднення, але швидко витрачається.

Гель - економічніший, оскільки має густу консистенцію і простий в застосуванні. Оптимальний варіант для більшості випадків.

Порошок - дешевий і ефективний засіб, проте його використання може подряпати поверхню, що очищується. Слід врахувати, що позбавлення від складних і занедбаних забруднень за допомогою порошкоподібного засобу потребує значних зусиль.

Спрей - розпорошує рідкий засіб, що забезпечує економне витрачання і простоту використання. Слабкі забруднення видаляються відразу ж після обробки, більш сильні засіб розщеплює протягом певного часу.

Крем/паста - використовується для делікатного чищення поверхонь, що вимагають дбайливого поводження, але не завжди ефективний. Якісний крем/паста коштує досить дорого.

Можна зустріти і інші форми випуску спеціальних засобів, наприклад, для унітазу (таблетки, стікери, магнітне кільце, змінні блоки).

Призначення

Вибір форми миючого засобу визначається і особливостями матеріалу, що очищується.

Для стекол і дзеркал краще використовувати рідкий засіб і спрей, що очищує від бруду, додає блиск і володіє антистатичним ефектом (захист від пилу).

Очищувати ванну, туалет і кухню рекомендується делікатним неабразивним засобом.

Для раковин:

 • керамічні раковини - паста або м'який порошок;
 • раковини з нержавіючої сталі - гель або рідина;
 • скляні раковини - рідина;

Для інших предметів:

 • акрилова, емальована (сталева або чавунна) ванни - крем або гель;
 • унітази і біде - м'який порошок або гель;
 • кухонні стільниці - рідкий засіб, спрей або гель.

Важливо: якщо для емальованої ванни в разі сильного забруднення допускається застосовувати порошкоподібний засіб, то для акрилової ванни це категорично заборонено;

Засоби для ванної, туалету і кухні повинні мати антибактеріальну дію. Важливо, щоб препарат для туалету містив ароматизатор, що усуває неприємні запахи.

Бактерицидні властивості має мати і засіб для чищення підлоги. Він може бути рідким, порошкоподібним або гелеподібним. Добре, якщо такий препарат має антистатичні якості - в цьому випадку пил буде накопичуватися повільніше.

Оптимальний вибір для миття кахля - кремоподібний або рідкий засіб, так як порошок може подряпати поверхню плитки. Можна використовувати і спреї.

Для очищення меблів застосовується поліроль - спрей або рідкий засіб, що видаляє забруднення, відновлює структуру матеріалу, додає блиск і володіє антистатичними властивостями.

А ось для видалення іржі може використовуватися як неабразивний засіб (гель, рідина), так і порошкоподібний препарат. Гель або рідина можуть не впоратись з дуже сильним корозійним нальотом. Більш ефективний порошок треба застосовувати обережно, щоб не подряпати поверхню.

Щоб прочистити труби можна скористатись гелеподібним або гранульованим препаратом.

Універсальний засіб у вигляді порошку, рідини або гелю в ряді випадків ефективно впорається із забрудненнями і дозволить заощадити гроші. Не існує препарату, що однаково добре підходить для всіх поверхонь і ситуацій. Краще придбати кілька засобів, призначених для конкретних завдань. Це підвищить ефективність чищення, а також вбереже предмети, що очищуються від можливого псування.

Склад

Як і засоби для миття посуду, препарати для прибирання бувають неорганічними і органічними.

Особливості деяких речовин, що входять до складу неорганічних засобів для прибирання:

 • лаурилсульфат натрію утворює рясну піну, але сушить слизову і шкіру;
 • гідроксид амонію часто зустрічається в засобах для миття скла, але подразнює слизові оболонки і дихальні шляхи (особливо небезпечний для астматиків і немолодих людей);
 • нітробензол, що входить до складу поліролей для меблів є причиною багатьох важких захворювань.

Не варто купувати засіб для прибирання, якщо в ньому містяться октаметілциклотетрасілоксан (порушує гормональну систему), 2-етоксіетанол, 2-етоксіетланцетат, 2-метоксіетанол (небезпечні при вдиханні і зіткненні зі шкірою), тетрахлоретилен або перхлоретилен (вражає нирки, печінку, нервову систему ).

Зверніть увагу:

 • відмовтесь від застосування неорганічних засобів на кухні, оскільки є ймовірність потрапляння ПАРів, ароматизаторів, хлору в їжу;
 • краще користуватись поліролями для меблів, в складі яких присутній моноетаноламід солей рідких кислот, що володіє якостями воску;
 • оскільки в унітазі накопичується величезна кількість бактерій, для ефективного його очисщення найчастіше застосовують неорганічні засоби, що містять ПАРи, луги, кислоти і хлор;
 • засоби з хлором допоможуть видалити відкладення вапна та інші забруднення на кахлі;
 • в препаратах по догляду за ванною не повинно бути сильних кислот і лугів, аміаку, спирту, розчинників (ацетон, white spirit), хлору - всі ці речовини псують ванну (особливо акрилову);
 • засоби для стекол не повинні мати в складі хлор - ця речовина роз'їдає віконну раму (пластикову і дерев'яну). Хороша альтернатива хлору - оцтова кислота;
 • засоби для підлоги, що містять токсичні речовини особливо небезпечні для маленьких дітей і домашніх тварин, які проводять на підлозі тривалий час. Рекомендується застосовувати засоби для чищення підлоги, що містять не більше 5% неіоногенних ПАРів.

Додатково

 • На упаковці повинна бути представлена інформація про миючий засіб (склад, спосіб застосування, заходи безпеки);
 • вибираючи засіб для миття, варто уважно вивчити його склад. Це допоможе вибрати найбезпечніший препарат;
 • для захисту рук слід користуватися гумовими рукавичками при митті посуду;
 • щоб позбутися від небезпечних речовин, що залишилися на посуді після застосування рідких детергентів, необхідно 15 разів прополоскати її в чистій воді;
 • не варто капати засіб на тарілку, краще додавати його на губку;
 • використовуючи детергент, слід дотримуватись дозування, зазначеного в інструкції;
 • бажано міняти губку якомога частіше і користуватися засобами, що мають сильні бактерицидні властивості;
 • зберігати миючі засоби необхідно в місцях, недоступних для дітей.

Не слід змішувати детергенти, оскільки в результаті можуть утворитися токсичні речовини, що негативно впливають на організм (аж до отруєння і опіку слизової!). Тому бажано мати засоби не тільки для миття посуду, але і для догляду за побутовою технікою.

Відгуки про статтю