Як вибрати столовий прилад

Набір столових приборів – включає в себе ложки, виделки, ножі та інші додаткові інструменти для маніпуляції з їжею за столом.

Набори столових приборів поділяються на дві категорії:

 • індивідуальні (основні) – прибори, за допомогою яких їдять;
 • сервірувальні (загальні, допоміжні) – прибори, призначені для перекладання, розкладання їжі в окремі тарілки або нарізування їжі на порції із загального блюда.

Призначення

Індивідуальні прибори бувають наступних видів.

Столовий (виделка, ніж, ложка) – застосовується для перших і других гарячих страв. Такий набір можна використовувати для розкладання їжі із загального блюда в окрему тарілку, якщо немає сервірувальних приборів.

Закусочний (виделка, ніж) – використовується для різних холодних закусок і страв, а також для окремих гарячих закусок, наприклад, яєчні, млинців або смаженої шинки. Закусочний прилад трохи менше за розміром, ніж столовий.

Рибний (виделка, ніж) – призначений для гарячих рибних страв. Рибний прибор має особливу форму: у виделки є чотири коротких зубця і поглиблення для відділення рибних кісток, а ніж має коротке і широке лезо – по виду нагадує лопатку.

Десертний (виделка, ніж, ложка) – виделка з трьома зубцями і ніж призначені для солодких пирогів, шарлоток, сиру, кавуна, а ложка – для пудингів, мусів, желе, каш, морозива, компотів, ягід з молоком або сиропів. Десертний прилад має менші розміри, ніж закусочний і часто виконується у витонченому і оригінальному дизайні.

Фруктовий (виделка, ніж) – застосовується для свіжих фруктів. Консервовані фрукти їдять однією виделкою. Виделка має два зубці, а ніж із загостреним кінцем менше десертного і схожий на складаний ніж.

До морозива подається плоска ложка, нагадує лопатку з вигнутими краями.

До чаю (виделка, ніж, ложка) – подається чайна ложка, а виделкою і ножем працюють з лимоном. Невелика виделка з двома зубцями відрізняється витонченою формою, а ніж має зигзагоподібне вістря.

До кави – подається кавова ложка, яка відрізняється від чайної меншим розміром.

До сервірувальних приборів відносяться:

 • виделка-лопатка з п'ятьма зубцями для розкладки рибних консервів в маслі; дворіжкова виделка для розкладання оселедця;
 • ніж для масла з розширеною основою; ніж-виделка серповидної форми з зубцями для нарізки і розкладки сиру; ножі для розрізання торта;
 • ложки для розкладання салатів, мають більший розмір, ніж столові; ложки для перших і солодких страв (компотів, киселів); ложки для соусів з носиком-зливом; ложка з верхнім тримачем для розкладання гарячої їжі на тарілки; ложки-ситечка для чаю; ложки для спецій.
 • щипці – кондитерські великі (для розкладання випічки) і малі (для розкладання цукру, шоколаду); а також щипці для харчового льоду; для розколювання горіхів, цукру;
 • лопатки – ікряна; кондитерська (для розкладання тортів, тістечок); рибна, що має подовжену форму (для розкладання гарячих і холодних рибних страв).

Кількість предметів і персон

Кількість предметів в столовому наборі залежить від числа осіб, на яких він розрахований. Стандартний набір призначений для 6 осіб і складається з 24 предметів – по 6 виделок, ножів і ложок (супові і маленькі) на кожного. Цього цілком достатньо на сім'ю.

Зустрічаються набори на 12 персон, що складаються з 48, 72, 90 і навіть 126 предметів. У них входять десертні і салатні виделки, кондитерська лопатка, різні щипці, ложка для соусу, чайні та кавові ложки, ополоник, виделки для м'яса і риби і інші предмети. Найчастіше використовуються набори, що складаються з 72 предметів. Такі набори – оптимальний варіант для прийому гостей.

Матеріал

Дерево – красивий, але недовговічний матеріал, легко вбирає вологу і сліди миючих засобів. Такі ложки можна використовувати на рибалках і пікніках, вони гарні для рибної юшки або меду, проте не придатні для щоденного використання – в цьому випадку вони швидко втратять свій ефектний вигляд. Дерев'яні прилади відмінно підійдуть для кухні, оформленої в народному стилі.

Алюміній – дешевий, але неміцний, м'який і схильний до окислення матеріал. Алюмінієві прилади швидко втрачають колір і форму, через що сьогодні практично не зустрічаються.

Пластик – легкий і не вимагає особливого догляду матеріал. Пластикові виделки, ножі і ложки – оптимальний варіант для пікніка в якості одноразового столового прибору. Після використання вони повинні бути утилізовані.

Нержавіюча сталь – гігієнічний, міцний, твердий, довговічний, простий у догляді і порівняно недорогий матеріал. До того ж, він не вступає в реакцію з кислотами, солями і лугами. Все це робить столовий прибор з нержавійки оптимальним вибором для щоденного використання.

Важливо: найякісніша нержавійка – «медична» (18/10), де 18% – вміст хрому, 10% – нікелю, все інше – залізо.

Слід звернути увагу на те, щоб в матеріал леза ножа не входив нікель. Ножі з вмістом нікелю мають сріблястий блиск, а ножі, в яких він відсутній, добре притягуються магнітом. Сталь 13/0 або 15/0 (містить 13-15% хрому) ріже найкраще.

Мельхіор – сплав міді, нікелю та марганцю, що відрізняється ефектним виглядом, твердістю, високою стійкістю до корозії. На відміну від срібла мельхіор не темніє. З такого матеріалу виготовляють деякі елітні столові прибори.

Нейзильбер – сплав міді, нікелю та цинку, за своїм зовнішнім виглядом і властивостями наближається до мельхіору, але дешевший. Нейзильберові столові прибори покривають сріблом, золотом або піддають чорнінню, щоб у їжі не з'явився металевий присмак. Тому ціна таких приборів досить висока.

Срібло – гігієнічний і ефектний на вигляд, але важкий, дорогий і недостатньо твердий матеріал. Крім цього, срібні виделки, ложки і ножі складні у догляді і схильні до подряпин. Такий столовий прибор відмінно підійде для урочистих випадків, але буде не кращим варіантом для щоденного використання.

Матеріал ручки

Порцеляна – ефектний на вигляд, але крихкий матеріал. Такі ручки вимагають до себе дбайливого ставлення та ретельного догляду.

Пластик – простий в догляді матеріал, якому можна надати будь-яку форму і колір, але може деформуватися під впливом високих температур. Прибори з пластиковими ручками сумісні з посудомийною машиною.

Дерево – красивий і приємний на дотик матеріал, що вимагає ретельного догляду. Зокрема, прибори з такими ручками не можна залишати в воді надовго і піддавати машинному миттю, так як дерево може увібрати в себе воду і почати деформуватися і руйнуватися.

Метал (в суцільнометалевих приборах) – самий міцний і довговічний матеріал, але не дуже приємний на дотик і може нагріватися від гарячої їжі.

Полірування

Розрізняють дзеркальне і матове полірування столових приборів – будь-яке полірування виконує тільки декоративну функцію. Матове полірування складніше у виробництві і тому такі прилади коштують дорожче. Прибори із дзеркальним поліруванням більш поширені.

Дизайн

Декор – різноманітний залежно від індивідуальних переваг. Можна знайти як прибори з лаконічним мінімалістським дизайном, так і виконані у витонченому стилі «під старовину» із завитками.

Позолота – нанесення на прилади тонкого шару золота. Зустрічається в деяких приборах, виготовлених з нержавіючої сталі і нейзильберу. Такі прилади виглядають дуже ефектно, але і коштують досить дорого.

Дитячий – ручки приборів прикрашаються малюнками метеликів, квіточок, м'ячиків і т.д.

Важливо: на відміну від тарілок, де допустима різноманітність форм і декору, краще купувати столові прибори не окремо, а єдиним набором, виконаним в одному стилі і з однаковим декором.

Підставка – конструкція, призначена для компактного зберігання столових приборів в вертикальному положенні.

Упаковка

Блістер – пластиковий футляр, сформований за формою і розміром столових приборів. Така упаковка використовується в основному для 1-3 приборів, і, як правило, не придатна для їх зберігання і транспортування.

Коробка – дерев'яна або картонна ємність, куди поміщається набір столових приборів, що дозволяє їх зберігання і перевезення.

Валіза – міцна і ефектна на вигляд дерев'яна коробка, в яку упаковуються елітні столові набори.

Поради щодо вибору

 • Перш за все, слід визначитися з призначенням столових приборів. Якщо набір набувається для щоденного використання, то в першу чергу приділяється увага його практичності і міцності, якщо для урочистих випадків або подарунка, то крім цих якостей, важливе значення має і дизайн приборів.
 • Вибираючи столові прибори, варто звернути увагу на поверхню – вона повинна бути ідеально гладкою і блищати. Матова поверхня також не повинна бути шорсткою або мати плями. Не купуйте прибори із задирками на крайці – вони небезпечні для здоров'я.
 • Виделка або ложка не повинні бути занадто легкими. Важливо, щоб на їх вигині було спеціальне потовщення. В цьому випадку столові прибори прослужать довго, не зламаються і не зігнуться при використанні. Товщина якісних столових приборів варіюється в межах 1.5-4 мм, глибина ложок - 7-10 мм.
 • Обрубані, занадто гострі або навпаки тупі зуби виделок неприпустимі в якісних столових приборах. Зуби повинні бути відполіровані не тільки з зовнішньої, але і внутрішньої сторони.
 • У приборів не повинно бути ніякого запаху. Якщо ж виріб має запах, то це свідчить про його низьку якість.
 • Варто потримати виделки і ложки в руці, щоб оцінити, наскільки зручні вони будуть в використанні.
 • Купуючи столовий прибор, ознайомтеся із сертифікатом відповідності та гігієнічним висновком.
 • Вибираючи столові прибори, слід звернути увагу і на те, як вони будуть поєднуватися з посудом.
 • Рекомендується купувати столові прибори, перш за все, кавові і чайні ложки з деяким запасом, оскільки вони часто губляться.

Поради по догляду

 • Столові прибори слід мити відразу після їх використання, інакше на них засохнуть залишки їжі.
 • Прибори з нержавійки миють теплою водою з додаванням миючих засобів і застосовують ганчірочку або м'яку губку. Такі прибори сумісні з посудомийною машиною.
 • Щоб видалити райдужні або темні плями зі столових приборів, можна використовувати розчин оцту або лимонної кислоти.
 • Прибори з мельхіору, нейзильберу або срібла після миття споліскують розчином харчової соди (50 г соди на 1 л води). Для чищення використовують спеціальні серветки і пасти. Інший спосіб чищення: 10% розчин нашатирного спирту наливається в ємність, куди закладаються столові прибори на 15 хвилин. Потім їх слід промити в проточній воді і ретельно витерти.
 • Мельхіорові і нейзильберові прибори не рекомендується мити в посудомийній машині. А ось срібні прибори миються тільки вручну.
 • Срібні прибори не можна зберігати разом з приборами, виготовленими з нержавіючої сталі.
 • В столових приборах з пластиковими ручками необхідно ретельно вичищати бруд в місцях, де з'єднуються метал і пластик.
 • Не слід зберігати ножі разом з ложками і виделками. В цьому випадку, стикаючись з ними, вони будуть швидко тупитися.
 • Не слід надовго поміщати ножі в гарячу воду, оскільки лезо втратить еластичність, міцність і швидко затупиться.
Відгуки про статтю