Як вибрати турку

Тип

Турка (джезва) - посудина конічної фори, з товстими стінками і довгою ручкою, призначена для варіння кави.

Набір турок - складається з декількох посудин, що відрізняються між собою обсягом.

Гейзерна кавоварка (мока) - різновид кавоварки, в якій напій готується шляхом багаторазового проходження гарячої води або пари через шар меленої кави. Конструкція кавоварки - металева ємкість, що має два відсіки. В нижній відсік наливається вода, в верхній - насипається кава. Найбільшого поширення набув електричний варіант гейзерної кавоварки.

Вибираючи гейзерну кавоварку, слід звернути увагу на такі параметри:

  • обсяг - оскільки ця кавоварка працює тільки при повному завантаженні, слід знати, скільки необхідно приготувати порцій кави за один раз. Зустрічаються моделі, розраховані на приготування 1; 2; 3; 6; 9; 18 чашок кави;
  • потужність - чим більший об'єм кавоварки, тим більшою повинна бути і її потужність. Не слід купувати великі агрегати, що мають маленьку потужність. Цей параметр у різних моделей коливається від 450 до 1000 Вт;
  • наявність додаткових функцій: автовимкнення після приготування кави, регулятор міцності кави, регульований термостат, збереження температури напою протягом 30 хвилин, металевий фільтр та інші.

Обсяг

Обсяг класичної турки становить 100 мл, що відповідає 1 чашці кави із розрахунку 75 мл води на 1 чайну ложку кави. Зварена кава в такій пропорції вважається найсмачнішою.

Важливо: при варінні кави необхідно дотримуватися відповідності обсягу турки з кількістю порцій напою. В турці великого обсягу не бажано готувати одну порцію кави, так як напій швидко закипить, не встигнувши заваритися.

Якщо ви плануєте пригощати напоєм більше одного-двох чоловік за раз, то варто подумати про набір турок.

Форма

Класична турка повинна бути тільки конічної форми - з широким дном і вузькою (чим вуже, тим краще) шийкою. Широке дно сприяє швидкому нагріванню напоя і утворенню щільної і густої піни, яка завдяки вузькій шийці закупорює отвір турки. Це значно зменшує випаровування ефірних масел, що зберігає насичений аромат і смак готової кави.

Крім того, в турці конічної форми кавова гуща осідає на дно в 4 рази швидше, ніж в судинах з вертикальними стінками. В результаті кавова пінка буде чистою.

Важливо: початківцям кавоварам можна придбати турку з воронкоподібним верхом. В такій посудині піна вибігає трохи повільніше, що дозволить вчасно зняти турку з вогню і зберегти свій напій.

Матеріал

Метал - міцний, довговічний і простий у догляді матеріал. Металеві турки - найстійкіші до високих температур і не тріснуть при нагріванні.

Зустрічаються посудини, зроблені з таких металів:

  • мідь - оптимальний матеріал для турки: рівномірно прогрівається і зберігає температуру напою. Завдяки пластичності міді, найвужчі шийки мають саме мідні турки. Однак мідь в контакті з водою утворює токсичні речовини, тому слід вибирати турки з внутрішнім покриттям з харчового олова. У разі пошкодження цього шару, слід придбати нову турку;
  • бронза - як і мідь, є непоганим варіантом, але головне, щоб внутрішнє покриття турки було виконано з харчового олова;
  • алюміній - також швидко нагрівається, як і мідь, але вбирає запахи і тим самим змінює смак готового напою. Добре підійде тільки для кави одного сорту;
  • нержавіюча сталь - простий в догляді і експлуатації матеріал. Однак він нагрівається повільніше, ніж мідь і алюміній, а також надає каві «сталевий» присмак. Не найкращий матеріал для турки;
  • срібло - найдорожчий варіант. З цього матеріалу виконуються колекційні турки, прикрашені витонченими візерунками.

Важливо: краще вибирати турку з товстим дном. В такій посудині напій буде рівномірно нагріватися і повільно остигати.

Глина - завдяки пористості глини, при варінні напій насичується киснем, що надає йому вишуканий смак і тонкий аромат. При цьому в глиняній турці можна готувати каву тільки одного сорту, так як глина вбирає в себе аромат напою: при варінні інших сортів смак і аромат готового напою буде змішаним. Глиняні турки не дорогі, тому, якщо ви любите різноманітність сортів кави, то краще купити для кожного сорту окрему турку.

Кераміка - універсальний матеріал для приготування всіх сортів кави. Вона проста в догляді, не вбирає запахи, а її товсті стінки довго зберігають тепло (напій продовжує кипіти навіть після зняття турки з вогню). В той же час керамічна посудина коштує досить дорого, легко б'ється, а при різкому перепаді температури може луснути.

Важливо: турку не слід мити хімічними засобами, щоб вона не вбирала запахи.

Матеріал ручки

Ручка посудини повинна бути виконана з матеріалу, що не проводить тепло. Кращий варіант - дерево. Ці ручки зручні і безпечні, хоча можуть обгоріти при високих температурах. Зустрічаються також бакелітові і пластикові ручки. Ручки з нержавіючої сталі або алюмінію проводять тепло, тому брати таку ручку можна лише з прихоплювачем. Колекційні моделі мають срібні ручки, вкриті витонченим орнаментом.

Добре, якщо ручка турки буде знімною. В цьому випадку посудину простіше зберігати і чистити. З іншого боку, жорстко закріплена ручка (наприклад, двома болтами) надійніша.

Важливо: при виборі турки оцінить, наскільки зручно ручка поміщається в долоні.

Сумісність з плитами

Більшість сучасних турок сумісні з газовою, електричною, склокерамічною, чавунною і галогеновою плитами. Для індукційних плит добре підійдуть турки з нержавійки.

Відгуки про статтю