Як обрати розумний годинник

Різновиди

Розумний годинник — пристрій з комп’ютером і дисплеєм, який виконує безліч функцій. Має квадратну або круглу форму, електронний чи стрілковий циферблат. Зазвичай працює спільно зі смартфоном — приймає дзвінки, повідомлення та електронні листи. Деякі моделі використосовуються як бездротова гарнітура для розмов смартфоном.

 • Розумний годинник-телефон завдяки вбудованим модулям стільникового зв’язку дає змогу телефонувати і надсилати текстові повідомлення, не під’єднуючись до смартфона. Містить книгу контактів і клавіатуру, а для роботи вимагає SIM-карту. Може використовуватися спільно зі смартфоном.

Розумний браслет — відрізняється від годинника меншими габаритами і відсутністю дисплея. Збирає інформацію про фізичну активність (пройдену дистанцію) і стан організму (пульс), яку потім можна передати комп’ютеру або мобільному телефону.

Важливо: деякі розумні годинники можуть виконувати окремі функції розумного браслета, і, навпаки, декотрі розумні браслети приймають повідомлення щодо надісланих SMS та дзвінків на смартфон.

Можливості

Розумний годинник

Базовий рівень: відображання поточного часу доби (головна функція); оповіщення про вхідні дзвінки, SMS та електронні листи (звуковим сигналом чи вібрацією, без виведення тексту на екран). Дає змогу керувати смартфоном (переводити в режим сну). Деякі моделі виконують функції браслетів.

Середній рівень: відображання на екрані різноманітної інформації (не тільки SMS та електронних листів, а й оповіщень від програм смартфона), установка додаткових прикладних програм, програвання музики і показ відео. Має монохромний або кольоровий екран.

Високий рівень: функції обох попередніх рівнів об’єднуються з можливістю пошуку інформації в Інтернеті і роботи з усіма програмами. Такі годинники мають кольорові сенсорні дисплеї, а за своєю функційністю наближаються до повноцінного смартфона.

Браслети

Браслети базового рівня не мають екрана і вимірюють лише фізичні параметри (пройдену відстань, кількість зроблених кроків, витрачену енергію в калоріях, фази сну). Більш «просунуті» ґаджети мають дисплей і виконують функцію розумного будильника, що м’яко виводить людину зі стану поверхневого сну, а отже, забезпечує комфортне прокидання.

Керування

Кнопкове застосовується в дешевих моделях або в пристроях із підвищеним захистом од води, ударів і подряпин. Складніше за сенсорне, оскільки вимагає часу на опанування.

Сенсорне здійснюється за допомогою екрана, чутливого до натикань, і є зрозумілим на інтуїтивному рівні. Годинники з сенсорним екраном дуже функційні, але не завжди зручні, поготів коли людина йде пішки чи сидить за кермом автівки: відсутність кнопок змушує відволікатися від дороги. До того ж ці годинники нестійкі до механічних впливів і легко розбиваються.

Важливо: аби працювати з сенсорним екраном було зручно, потрібен великий дисплей.

Окремі моделі керуються жестами. Це найсучасніший спосіб, який, одначе, вимагає часу на навчання, оскільки не всі жести інтуїтивно зрозумілі.

Відображання часу

Аналогове — за допомогою циферблата зі стрілками. Застосовується рідко.

Цифрове — за допомогою електронного екрана. Дає змогу змінити вигляд екрана на свій смак, тобто обрати класичний або сучасний дизайн, і застосовується найчастіше.

Комбіноване — поєднання двох попередніх способів. Через складність виконання застосовується вкрай рідко.

Матеріали

Корпус

Пластик — легкий та дешевий, але за міцністю й строком служби поступається металу. Корпуси дорогих моделей виготовляються з полікарбонату — надзвичайно міцного пластику.

Нержавійна сталь — міцна і порівняно недорога. Завдяки оптимальному балансу якості й ціни використовується для виготовлення корпусів частіше за інші матеріали. Проте з плином часу сталевий корпус дряпається, що погіршує вигляд ґаджета.

Алюміній — дешевший і легший від нержавійки, але менш міцний і витривалий. Алюмінієвий корпус дряпається швидше, ніж сталевий, тож і строк служби в нього коротший.

Ремінець

Пластик — гіпоалергенний, вологостійкий, приємний на дотик, але недовговічний.

Силікон — за властивостями нагадує пластик, проте значно м’якший і приємніший на дотик.

Шкіра — м’який, приємний на дотик, однак дорогий матеріал. Шкіряні ремінці використовуються в елітних моделях і вимагають ретельного догляду.

Метал — ефектний на вигляд, міцний і стійкий до зовнішніх впливів. Утім, металевий браслет відрізняється найвищою вагою і теплопровідністю, що спричинює неприємні відчуття за холодної пори року.

Гума — дешевий міцний матеріал, що легко фарбуєтся в будь-який колір. Гумовий ремінець щільно облягає зап’ясток, витримує вплив вологи і майже не проводить тепло. Проте користувачі відзначають, що гумові ремінці можуть спричинювати почервоніння й висипки.

Важливо: обираючи ремінець, зважайте на гіпоалергенність матеріалу. Варто ознайомитися з відгуками покупців.

Корпуси розумних годинників преміум-класу виготовляються з дуже дорогих матеріалів:

 • кераміка — має привабливий вигляд, не боїться подряпин, але крихка;
 • титан — надміцний і дуже надійний;
 • золото — на практиці не має жодних переваг над нержавійкою або алюмінієм.

Дисплей

Форма

Кругляста нагадує класичний циферблат наручного годинника. Подобається поціновувачам ретро-стилю.

Прямокутна відображає більше інформації, ніж круглий аналог, а коштує менше. Оптимальна для прихильників стилю хай-тек.

Тип

Монохромний подає інформацію на два кольори (чорний і білий). Дешевший за кольоровий, до того ж споживає менше енергії. Показує чітку картинку навіть на яскравому сонці.

Кольоровий (як-от, OLED, Super AMOLED) подає інформацію в кількох барвах. Що багатша палітра дисплея, то краща й інформативніша картинка. Утім, на сонці читати з такого екрана важче, ніж із монохромного, до того ж він підвищує вартість годинника.

Важливо: аби подовжити час роботи моделі з кольоровим екраном, треба налаштувати ґаджет на режим сну.

Матриця

LCD (рідкокристалічна) завдяки порівняно низькій вартості і прийнятній якості використовується найчастіше. Має модифікації IPS, TN + film, Super LCD. Екран із такою матрицею вимагає внутрішнього підсвічування і «сліпне» на яскравому сонці.

OLED-екран (світлодіодний) відрізняється від РК-екрана більшою яскравістю й контрастністю кольорів, тонкістю, легкістю, а також меншим споживанням енергії. Не потребує підсвітки. З іншого боку, такий дисплей коштує більше, а служить не так довго, як РК.

AMOLED — поліпшена версія OLED. Відрізняється зниженим рівнем енергоспоживання, кращою передачею кольорів і більшою контрастністю. Щоправда, такий екран є дорожчим, ніж аналог на базі технології OLED.

Super AMOLED — удосконалений варіант AMOLED: споживає ще менше енергії, забезпечує більшу яскравість, вищу контрастність кольорів і зручність використання на сонці. Недолік — вища ціна порівняно з AMOLED-дисплеєм.  

E-ink (електронний папір) дозволяє зручно читати на сонці і споживає мінімум енергії, що значно подовжує строк його служби. Відображає лише текстову й графічну інформацію (монохромний режим) — відео на екрані переглядати не можна. За барвистістю поступається іншим екранам.

Mirasol, подібно до попереднього дисплея, споживає мінімальну кількість енергії, проте відображає кольорову картинку.

Скло

Пластикове — дешеве, не розбивається від ударів, проте легко дряпається. Використовується в недорогих моделях і спортивних годинниках із пластиковим корпусом.

Мінеральне — стійке до подряпин, але не таке міцне, як попереднє, до того ж відносно дороге. Використовується найчастіше. Маркування — Crystal Glass.

Сапфірове відрізняється високою прозорістю, не боїться подряпин, зберігає первісний вигляд протягом тривалого часу. Одначе дуже дороге і не стійке до ударів. Через ці недоліки годинники з сапфіровим склом зустрічаються рідко. Маркування — Sapphire Glass.

Комбіноване (наприклад, Gorilla Glass) поєднує переваги попередніх різновидів, не дряпається і не б’ється.

Додатково

Вигнутий — ефектний зручний дисплей, що повторює форму зап’ястка, завдяки чому рідше чіпляється за рукави і не заважає під одягом. На відміну від плаского, забезпечує комфортне читання в будь-якому положенні.

Із підсвіткою — дає змогу працювати з пристроєм у темряві. Ця функція притаманна РК-екранам, оскільки вони не випромінюють світла.

Інтерфейси

Бездротові

Для з’єднання розумних годинників/браслетів із мобільними телефонами, КПК, ПК та ноутбуками використовуються Bluetooth і Wi-Fi. Особливо популярні Bluetooth 4.0 і 4.1 (Low Energy, або LE), що забезпечують надійне з’єднання, не споживаючи забагато енергії ані розумних годинників, ані смартфонів. Wi-Fi менш універсальний, оскільки діє на обмеженій території і «прив’язаний» до точок доступу в громадських місцях.

NFC виконує ті самі функції, що й Bluetooth, але споживає менше енергії і спрацьовує майже миттєво. Аби з’єднати два пристрої за допомогою NFC, достатньо прикласти їх один до одного. Щоправда, порівняно з Bluetooth, NFC повільніше передає інформацію, а ціна розумних годинників/браслетів, що підтримують таке з’єднання, зависока. До того ж якщо радіус дії Bluetooth зазвичай сягає 10 м, то NFC діє на відстані до 10 см.

Також використовується ANT+, що з’єднує розумні годинники з різноманітними спортивними датчиками, наприклад із пульсометрами.

Провідні

Переважна більшість розумних годинників та браслетів під’єднуються до комп’ютерів і ноутбуків за допомогою USB. Таке з’єднання дає змогу обмінюватися даними і заряджати годинник/браслет.

Вікова група

Дорослі — стандартні розумні годинники.

Дитячі відрізняються від «дорослої» моделі барвистим дизайном і обмеженим набором функцій. Водночас дитячий розумний годинник має низку спеціальних можливостей для батьків (допомагає наглядати за малюком):

 • кнопка SOS призначена для того, щоби в екстреній ситуації дитина подала батькам сигнал тривоги;
 • швидкий набір номера слугує для миттєвого встановлення зв’язку з батьками;
 • прослуховування дає змогу батькам чути, що відбувається довкола дитини;
 • датчик зняття з руки повідомляє про те, що дитина зняла годинника або була пограбована;
 • контроль периметра («електронний паркан») дозволяє відстежувати місцезнаходження і пересування дитини в межах визначеної території (геозони);
 • блокування вхідних дзвінків із невідомих номерів оберігає дитину від спілкування зі сторонніми людьми. Термін його дії регулюється вручну: батьки самотужки можуть зазначити потрібний часовий інтервал.

Оповіщення

Звуковий сигнал можна почути навіть тоді, коли годинник/браслет не на руці.

Вібрація — безгучний сигнал, що впливає на тіло (руку) власника. Вібрація добре підійде для випадків, коли звуком користуватися небажано. Такий сигнал марний, якщо годинник не перебувають на руці.

Виклики — оповіщення про дзвінки, що надходять на смартфон.

SMS — оповіщення про вхідні текстові звісточки, прийняті смартфоном. Іноді ці повідомлення виводяться на екран ґаджета.

Живлення

Розумні годинники та браслети оснащуються акумуляторами Li-Ion і Li-Pol. Друга модель є досконалішою за першу: її перевага в компактності й легкості, що особливо важливо для малогабаритних годинників і браслетів. Для заряджання використовується microUSB, USB або оригінальний роз’єм, що вимагає додаткового фірмового кабеля чи кредла (рами з рознімачами).

Чимало пристроїв оснащуються незйомними акумуляторами, що дає можливість збільшити їхню ємність. Для заміни таких елементів живлення слід звертатися до фахівців. Окрім того, в годинниках без екрана або з дисплеєм E-ink використовуються зйомні батареї невеликої ємності.

Інколи в крамницях можна знайти й дорогі моделі, що передбачають бездротове заряджання (Qi). Такий варіант зручніший, але сам процес живлення забирає більше часу.

Час автономної роботи

Час автономної роботи розумних пристроїв (тобто роботи без підживлювання) залежить од їхніх можливостей:

 • базовий рівень — до 2 років (потім відпрацьована батарея замінюється новою);
 • середній рівень — до 7 днів;
 • високий рівень — 1–3 дні.

На цей параметр також впливають особливості екрана (монохромний/кольоровий, матриця, розміри).

Час автономної роботи розумних годинників має становити щонайменше 24 години. У браслетів цей параметр вищий, оскільки вони збирають інформацію про фізичну активність і сон. Тож варто обирати ґаджети, що заряджаються раз на 1–2 тижні.

Операційна система

Операційна система (ОС) — це «мозок» розумного годинника. Від пристроїв, що не мають повноцінної операційки, моделі з ОС вигідно відрізняються широким набором функцій — передусім можливістю встановлення прикладних програм, написаних сторонніми розробниками.

Основні операційні системи для розумних годинників:

 • Android Wear використовується в моделях Huawei, LG, Motorola, Asus, Sony;
 • Tizen застосовується в продукції Samsung;
 • Watch OS розроблена для годинників Apple Watch.

Ці ОС мають схожі функції, головні відмінності — кількість сумісних із ними смартфонів та особливості інтерфейсу. Оптимальний варіант обирається з огляду на наявний ґаджет: власники смартфонів з ОС Android можуть обирати між Android Wear і Tizen, а ось власникам iPhone підійдуть лише розумні годинники з Watch OS.

Сумісність з ОС

Щоби розумні годинники/браслети працювали коректно, слід зважати на їхню сумісність з ОС смартфона (Android, Windows Phone, iOS). Часто виробники вказують найстарішу версію (мінімально підтримувану), хоча йдеться про те, що нові версії (наприклад, Android 2.3+) також сумісні.

Зазвичай розумні годинники й браслети мультиплатформенні, тобто сумісні з кількома ОС.

Тип SIM-карти (годинник-телефон)

 • Mini-SIM — класична SIM-карта (розмір — 25 х 15 мм);
 • Micro-SIM — компактний варіант (розмір — 15 х 12 мм), використовується в більшості смартфонів;
 • Nano-SIM — найменша карта (розмір — 12,3 х 8,8 мм), застосовується в новітніх ґаджетах.

Функції та оснащення

Голосове керування здійснюється за допомогою голосових команд: для виконання будь-якої функції достатньо вимовити її назву.

Секундомір — корисна функція для спортсменів.

Таймер вимірює часові інтервали, себто допомагає визначити час, що лишився до точки, вказаної користувачем, і повідомляє про її досягнення звуковим сигналом.

GPS визначає місцезнаходження. Функційність залежить од моделі годинника/браслета: в одних моделях GPS занотовує пройдений шлях і допомагає повернутися назад, а в інших здійснює навігацію за мапою. Деякі пристрої підтримують як GPS, так і ГЛОНАСС.

Компас використовується для орієнтації на місцевості.

Розумний будильник спрацьовує потрібної миті певної фази сну людини і забезпечує комфортне пробудження.

Моніторинг сну відстежує час засинання і пробудження, визначає співвідношення фаз сну.

Моніторинг фізичної активності збирає інформацію про фізичні дії користувача (ходіння, біг, танці, фітнес, йогу, плавання тощо).

Моніторинг енергетичних витрат допомагає контролювати кількість спаленої енергії в калоріях. Ця інформація придасться спортсменам, охочим схуднути й усім, хто піклується про своє здоров’я.

Слот для карти пам’яті дає змогу читати карти пам’яті (microSD) і розширювати обсяг накопичувальної пам’яті розумних годинників.

Гучний зв’язок перетворює розумний годинник на мобільний телефон.

Датчики

Акселерометр відстежує пересування й фізичну активність користувача.

Гіроскоп вимірює кути розворотів відносно нерухомої вісі координат, а отже, уточнює показники акселерометра, що особливо важливо, коли користувач швидко рухається.  

Висотометр визначає, на якій височині над рівнем моря перебуває користувач.

Термометр вимірює температуру повітря. Корисний для туристів і поціновувачів активного відпочинку.

Пульсометр вимірює серцевий ритм користувача. Стане в пригоді спортсменам і хворим на серцево-судинні недуги. Буває вбудованим або зовнішнім. Перший зручніший, але менш точний.

Датчик освітленості автоматично регулює яскравість екрана залежно від зовнішнього освітлення.

Глибиномір визначає глибину занурення у воду. Необхідний дайверам, снорклерам та іншим підводним пловцям.

Барометр визначає атмосферний тиск. Знадобиться поціновувачам активного відпочинку, передусім туристам.

Мультимедіа

Камера дає змогу здійснювати фото- і відеозйомку. Утім, не забезпечує високої якості зображення.

Мікрофон дозволяє використовувати годинник як диктофон. Застосовується для голосового керування апаратом. У процесі відеозйомки записує звукову доріжку до зображення.

Динамік — багатофункційний пристрій. Одні динаміки здатні лише сповіщати про щось або передавати прості сигнали, інші відтворюють відео та музику.

FM-радіо дає можливість прослуховувати музику, новини і радіопрограми.

Роз’єм для навушників дає змогу слухати в навушниках музику та інші аудіофайли. Стандартний варіант — 3,5 мм (mini-Jack). Навушники можна під’єднати до розумних годинників і браслетів за допомогою Bluetooth.

Захист

Від пилу і вологи — забезпечує стійкість ґаджета до несприятливих зовнішніх факторів. Клас захисту маркується так: IPХХ (перша цифра означає рівень захисту від пилу, друга — від вологи).

Існує кілька класів захисту розумних годинників та браслетів:

 • IP55 — захист від пилу, струменів і бризок води в будь-яких напрямках (проте занурення в воду не рекомендоване);
 • IP57 — захист від пилу, струменів і бризок води в будь-яких напрямках, а також від морських хвиль (дозволяється занурення на глибину до 1 м);
 • IP67 — пилонепроникний корпус, що забезпечує цілковиту захищеність од пилу, струменів і бризок води в будь-яких напрямках, а також від морських хвиль (передбачає занурення на глибину до 1 м);
 • IP68 — пило- і водонепроникний корпус, що дає змогу занурювати пристрій на глибину понад 1 м.

Водонепроникність корпусу розумних годинників/браслетів вимірюється в WR (Water Resistant — «захищений од води»):

 • WR10–WR20 (1–2 атм) — мінімальний захист (від дощу й води в процесі миття рук); застосовується найчастіше;
 • WR30 (3 атм) — приймання душу, миття автівок;
 • WR50–WR60 (6 атм) — робота з годинником у воді; оптимальний варіант для більшості ситуацій;
 • WR100–WR150 (10–15 атм) — плавання з пірнанням;
 • WR200 (20 атм) і вище — занурення під воду з аквалангом.

Інформація про ступінь водонепроникності вказується на корпусі.

Від ударів — підвищує стійкість розумних годинників/браслетів до ударів. Захист забезпечується спеціальним протиударним пристроєм. Годинники з таким захистом ідеальні для активного відпочинку та спорту, але дуже дорогі.

Поради

 • Зверніть увагу на діагональ годинника: вона має становити 0,5–2 дюйма. Що більша діагональ, то простіше працювати з пристроєм, але водночас зростає його вартість і рівень енергоспоживання.
 • Перед придбанням годинника/браслета обов’язково приміряйте його. Ґаджет має зручно сидіти на руці. Найкраще придбати модель із регульованим ремінцем. Варіант із нерегульованим ремінцем слід добирати особливо ретельно.
 • Добре, якщо ремінець зйомний: за необхідності його можна буде замінити.
 • Купуйте розумний годинник/браслет відомого виробника, який гарантує високу якість своєї продукції. Такий ґаджет прослужить тривалий час, тішачи вас бездоганною роботою.

Виробник

Купуючи найдешевші моделі розумних годинників та браслетів (наприклад, продукцію фірм AirOn, Bravis, Fitbit, IconBit, MyKronoz, Prestigio, UWatch, GoClever), будьте готові зіткнутися з певними недоліками, як-от гальмування, вповільнена робота, швидке розряджання, затримки сигналів од телефона. Щодо функцій, то вимірювання пульсу в таких ґаджетах часто-густо здійснюється лише в одному стані — спокою, а отже, використовувати смарт-годинник на заняттях спортом не вийде. Варто відзначити, що є й більш-менш непогані моделі, але знайти їх можна лише шляхом вивчення ринку і дослідження реальних відгуків.

Високу якість продукції забезпечують марки ASUS, Huawei, Jawbone, Samsung, Sony, Xiaomi, Motorola, Garmin, Cogito. Ціновий діапазон може помітно коливатися залежно від призначення годинника й розкрученості бренду. Наприклад, моделі Garmin значно дорожчі від інших просто через гучне ім’я виробника. А загалом смарт-годинники цієї групи виробників відповідають усім вимогам: швидкодія, багатофункційність, чудовий дизайн. Крім того, користувачам цієї продукції надається якісна сервісна підтримка.

Смарт-годинники компанії Apple є найдорожчими через розкручений бренд. Призначені насамперед для шанувальників марки. Жодних особливих функцій не виконують, одначе вважаються дуже якісними і мають стильний дизайн корпусу.

Відгуки про статтю

Хотел бы знать, какие марки/модели могут работать как гарнитура, то есть обеспечивать возможность вызова (набора номера) непосредственно с часов. Спасибо

Не совсем понятно как узнать поддерживают или нет часы обмен данными с любаой программой на смартфоне? Например могут ли сообшения с вайбера или телеграма отображаться на часах?

Надо смотреть по конкретной модели.