Як вибрати зарядку для телефонів, планшетів

Зарядний пристрій (ЗУ) – передає акумуляторів гаджетів енергію від зовнішніх джерел і тим самим забезпечує тривалу і безперебійну роботу телефонів, планшетів, ноутбуків, електронних книг, mp3 плеєрів та іншої техніки.

Всі гаджети зазвичай комплектуються «рідними» ЗУ. Однак в процесі експлуатації виникає необхідність в додаткових ЗУ. Ще одним фактором на користь таких пристроїв є той факт, що більшість сучасних девайсів не передбачають заміну одного акумулятора на інший (за винятком фотоапаратів).

Призначення

Пристрої для зарядки виключно телефону або планшета мають один USB-вихід для підключення відповідної техніки. Головна відмінність цих ЗУ в силі вихідного струму, яка вимірюється в амперах (А).

У ЗУ для телефонів цей параметр не перевищує 1 А, чого достатньо для підзарядки більшості дрібних гаджетів. У ЗУ для планшетів сила вихідного струму становить 2.1 А. Дорожче універсальне ЗУ зазвичай має два USB-виходу для різних пристроїв.

Важливо: максимальний струм в 2.1 А виділяється тільки в разі підключення одного девайса. Якщо заряджаються одночасно два пристрої, то ЗУ буде «віддавати» ток по 1 А. Якщо заряджати техніку, розраховану на 2.1 А за допомогою ЗУ 1 А, то вона буде заряджатися довше.

За типом ЗУ діляться на стаціонарні, універсальні, бездротові, автомобільні, Power Bank (акумулятор), Power Bank (сонячна батарея), ручні і батарейні (звичайна батарейка).

Стаціонарне (мережеве; СЗУ)

СЗУ заряджає гаджет від електромережі (220 В). Воно може бути «рідним» для певних моделей або просто адаптером для підключення USB-роз'єму в електромережу. СЗУ коштує порівняно недорого і не має обмежень по ресурсу енергії, але залежить від наявності мережі.

Автомобільне (АЗП)

АЗП заряджає гаджет від бортової мережі автомобіля і підключається до прикурювача. Виконується у вигляді кабелю або адаптера часто циліндричної форми з USB-роз'ємами для девайсів. Це ЗУ можна використовувати тільки в автомобілі. АЗП відмінно підійде людям, які постійно перебувають за кермом.

Універсальне

Це ЗУ є USB-кабель, який одним кінцем підключається (через USB-порт) до комп'ютера, ноутбука, автомобільному ЗУ, а іншим (через роз'єми) – під'єднується до планшета / телефону. Коштує такий пристрій недорого, але його функціональність обмежена наявністю або відсутністю зазначених приладів під рукою.

При використанні універсального ЗУ, необхідно враховувати параметр вхідного струму – струму в пристроях, від яких і заряджається девайс. Цей параметр впливає на швидкість заряду акумулятора підключеного пристрою. Але не всі джерела живлення забезпечують більшу силу струму. Наприклад, USB-порт ПК має вхідний струм 500 мА.

Бездротове

Таке ЗУ працює на основі принципу магнітної індукції і передає енергію безпосередньо телефону / планшету без підключення кабелю. Воно виконується у вигляді платформи, на яку кладеться гаджет. Сама бездротова зарядна панель за допомогою кабелю підключається до мережі або іншому девайсу (комп'ютер, ноутбук) через USB-порт.

Бездротове ЗУ відрізняється простотою застосування, безпекою (немає контакту з електрикою) і можливістю застосування в складних умовах. Однак тривала зарядка, при якій телефон / планшет можна повноцінно використовувати і дуже висока ціна ставлять під сумнів ці переваги. До того ж, такі пристрої підійдуть не до кожного телефону.

Більшість бездротових ЗУ є універсальними, тобто, підходять до моделей різних марок. Зустрічаються і бездротові автомобільні ЗУ.

Автономні PowerBank для телефонів

Power Bank (акумулятор)

ЗУ такого типу зустрічається найчастіше. Акумулятор не залежить від зовнішніх умов і має велику ємність, ніж звичайна батарейка, а значить, забезпечує більш тривалу роботу електронного пристрою. Ціна цього ЗУ більше, ніж батарейного. Як і батарейки, такі пристрої містять електроліт, небезпечний для здоров'я людини.

Тип

Найчастіше зустрічаються два типи акумуляторів:

 • літій-іонні (Li-Ion) – найпоширеніші акумулятори, які мають доступну вартість і прийнятну якість;
 • літій-полімерні (Li-Pol) – набагато менше гріються і саморазряжаются, мають меншу вагу і більш довговічні. Замість електроліту в таких акумуляторах використовується полімерний метал. Однак Li-Pol гірше переносять мінусові температури (скорочується ємність), та й ціна їх вище.

Power Bank бувають як з вбудованими, так і зі змінними акумуляторами.

ємність

Цей параметр позначає кількість енергії, яке Power Bank віддає підключеному девайсу до повного розряду.

Ємність зовнішнього акумулятора вимірюється в міліампер-годинах (мАг) і коливається в межах 2000-50000 мАг. Ємність літій-іонного акумулятора залежить від кількості елементів живлення, з яких він складається: 1 елемент – 1200-2400 мАг, 2 елементи – 2500-4400 мАг, 3 елементи – 3750-6600 мАг, 8 елементів – 10400-14400 мАг.

Щоб правильно вибрати ємність акумулятора ЗУ, необхідно знати ємність акумулятора, що заряджається пристрою. При цьому ємність ЗУ повинна бути вище на 20-30%, так як по ряду причин жоден акумулятор не забезпечує повну віддачу енергії, а згодом його ємність зменшується на 15-20%.

Наприклад, якщо на телефоні є акумулятор на 2000 мАг, то підходяще ЗУ повинно мати ємність не менше 2500 мАг. Якщо таких пристроїв кілька, то вірним показником буде сума їх ємностей плюс той же 20-30% запас.

Важливо: деякі виробники навіть вказують два параметри: заявлену і актуальну ємність, допомагаючи зорієнтуватися у виборі потрібної ємності.

Потрібно враховувати й обставини використання ЗУ. Для тривалого перебування поза доступу до електромережі слід купувати ЗУ з максимально можливою ємністю, не дивлячись на його високу ціну і вагу (розміри).

Якщо ж завдання ЗУ зводиться до підтримки заряду акумулятора телефону / планшета до приходу додому, то в цьому випадку оптимальним рішенням стануть менш місткі, але більш доступні і компактні пристрої. цікаві варіанти – ЗУ у вигляді брелка або чохла для телефону.

Однією з різновидів акумуляторних Power Bank є Power P e n, виконаний у формі ручки. Це компактне ЗУ, що має ємність 700 мАг. Подібний пристрій стане в нагоді в екстрених ситуаціях. Power Pen також використовується в якості стилуса.

Важливо: ціна Power Bank безпосередньо залежить від ємності його акумулятора: чим більше ємність – тим вище вартість пристрою. Тому дешеве і при цьому досить ємне ЗУ навряд чи буде якісним і швидше за все після тривалого періоду. Акумуляторні ЗУ можуть зберігати енергію протягом 6-12 місяців.

Інші параметри Power Bank

вихідний струм – це струм, спрямований від ЗУ до підключеного пристрою. Вимірюється в амперах (А). Цей параметр впливає на швидкість заряду акумулятора: чим вище цей параметр, тим швидше ЗУ буде заряджати акумулятор приєднаного до нього приладу. Варто пам'ятати, що занадто високий параметр може привести до перегрівання телефону і його поломки.

Вихідна потужність акумуляторних ЗУ вимірюється в ватах (Вт). Цей показник повинен дорівнювати або перевищувати потужність акумуляторної батареї гаджета, інакше ЗУ буде його розряджати.

Важливо: щоб визначити час зарядки акумулятора, що заряджається пристрою, необхідно розділити вихідну потужність ЗУ на ємність цього акумулятора.

Вихідна напруга акумуляторних ЗУ вимірюється в вольтах (В). Цей показник повинен збігатися з вхідною напругою заряджається гаджета. Для телефонів і планшетів ця величина найчастіше становить 5 В, для відеокамер – 9 В, для ноутбуків – 16/19 В. Якщо вихідна напруга ЗУ буде вище, ніж вхідний у приймача, то це призведе до поломки акумулятора, що заряджається девайса і навіть до його вибуху.

Рекомендовані параметри Power Bank:

 • для телефонів, смартфонів, КПК, GPS-навігаторів варто вибрати ЗУ ємністю 2000-5000 мАг, потужністю 0.5 Вт;
 • для фотоапаратів, відеокамер і планшетів необхідно ЗУ ємністю від 4000 мАг, потужністю 0.8 Вт;
 • для ноутбуків, нетбуків і інших потужних пристроїв краще придбати ЗУ ємністю від 10000 мАг, потужністю від 1.5 Вт.

В туристичні походи краще брати ЗУ ємністю 8000-20000 мАг і вище.

Power Bank (сонячна батарея)

Цей Power Bank нагадує попередній пристрій, але «харчується» працює не від мережі, а від сонця. Отриману енергію ЗУ перетворює в електрику. Power Bank на сонячній батареї відрізняється екологічністю, тривалим терміном служби, надійністю.

Сонячну батарею можна заряджати як від сонця, так і від мережі або ноутбука. ЗУ чутливо до погодних умов: при похмурій погоді заряджає техніку і саме заряджається набагато повільніше. Ціна такого ЗУ – найвища серед портативних пристроїв.

Пристрої на сонячній батареї – оптимальний вибір для тривалих походів, оскільки мандрівник практично завжди зможе підзарядити свій ЗУ. У польових умовах знадобиться і динамо-машина, але її ефективність набагато нижче.

Тип

Сонячні ЗУ бувають двох типів.

 • З акумулятором (ємність в межах 4000-25000 мАг) – складається з сонячної панелі, акумулятора, перетворювача і контролера заряду / заряду. Корпус пристрою виконується з гуми або металу. Це ЗУ заряджається від мережі, а потім в процесі роботи воно заряджається від сонця.
 • Без акумулятора (потужність становить 3-300 Вт) – складається з тих же елементів, за винятком акумулятора. Оболонка пристрою виконується з вологонепроникної тканини. Таке ЗУ, як і мережеве, безпосередньо передає енергію від джерела живлення (сонця) до підключеного гаджету. ЗУ без акумулятора коштують дешевше.

Бюджетні моделі мають батарею потужністю 0.2-0.4 Вт і заряджаються протягом 10-15 годин. Дорожчі ЗУ оснащені батареєю потужністю 1-3.5 Вт, за рахунок чого зарядка відбувається швидше – 4-5 годин. Сонячні ЗУ з панелями до 3 Вт гарні для дозарядки акумулятора гаджета, апарати потужністю понад 3 Вт здатні ефективно заряджати безпосередньо від сонця.

Сонячні панелі можуть бути виготовлені з монокристалічного або полікристалічного кремнію. У монокристаллической панелі ККД – 18-20%, у полікристалічної – 15-17%. На вигляд монокристалічна панель чорна, а полікристалічна – синя.

Важливо: під ККД розуміється ефективність поглинання і перетворення сонячних променів в електричну енергію.

Power Bank на сонячній батареї переважно використовувати в весняно-літній сезон, коли досить сильний сонячне світло забезпечує його швидку зарядку. Сонячні ЗУ можуть витримувати температуру від -20 до +45 ° C.

Інші ЗУ

Крім перерахованих ЗУ зустрічаються механічні та батарейні ЗУ. Ці пристрої, як Power Bank дозволяють зарядити гаджет при відсутності електромережі.

Механічне (ручне, динамо-машина) – найпростіше ЗУ, яке працює від м'язової сили людини – крутіння ручки обертання виробляє струм. Таке ЗУ слабо підходить для повної зарядки техніки, але стане в нагоді для її невеликий підзарядки, коли батарейка або акумулятор перестали працювати. Ручне ЗУ коштує дешево.

батарейне – дешеве і компактне, але не дуже ефективне, оскільки батарейка має невелику ємність і вимагає періодичної заміни або підзарядки (для акумуляторних батарей). Тому необхідно завжди мати запасну батарейку. Через наявність електроліту в батарейці таке ЗУ навряд чи можна назвати екологічним.

Вихідна підключення

Цей параметр забезпечує сумісність ЗУ з різними гаджетами. Вибираючи ЗУ, слід переконатися в наявності micro-USB, mini-USB, роз'єму для iPhone. Кількість виходів USB може варіюватися від 1 до 4. Оптимальним вибором буде два USB-порту

Варто звернути увагу і на пропріетарний роз'єм – розроблений конкретним виробником виключно для своєї продукції (Sony Ericsson, Apple, Samsung, Nokia). У такий роз'єм можна підключити гаджет іншого виробника.

Адаптер

У комплекті поставки можна зустріти автомобільний (для прикурювача) і мережевий адаптер (для мережі 220 В). За допомогою адаптера користувач фактично змінює тип ЗУ. Це пристрій може стати в нагоді для підзарядки ЗУ, якщо воно розрядилося або при відсутності сонця (для ЗУ на сонячних батареях).

Динамо машина – відіграє ту ж роль, що і адаптери з тією лише різницею, що в цьому випадку струм виробляється вручну.

Кабель

Кабель зустрічаються в декількох видах:

 • прямий – дешевий і простий варіант, але не дуже зручний;
 • кручений – згорнутий в пружину, такий кабель більш компактний при відсутності його натягу;
 • у вигляді рулетки – займає мінімум місця;
 • вбудований – прикріплюється до корпусу ЗУ і знаходиться в спеціальній ніші. Хоча цей кабель порівняно невеликий, він зручніше інших аналогів, оскільки він не загубиться.

Довжина кабелю буває різною: менше 50 см, 50-100 см, 100-200 см. Вона визначається відстанню від джерела живлення до ЗУ. Занадто короткий або занадто довгий кабель буде створювати незручності при експлуатації ЗУ. У більшості випадків буде достатньою довжина 50-100 см. Для АЗП підійде довжина менше 50 см.

Важливо: зверніть увагу на якість кабелю, так як воно впливає на швидкість зарядки гаджета. Хороший кабель не повинен допускати падіння вихідного струму і напруги. Також низька швидкість зарядки може пояснюватися великою довжиною або маленьким перетином кабелю.

Швидкий заряд

Дає можливість істотно знизити витрати часу на зарядку. Передбачає зарядку на більш високих показниках струму і напруги в порівнянні зі стандартним режимом. При цьому ЗУ і підключений до нього девайс повинні підтримувати технологію зарядки і відповідні параметри струму і напруги.

Quick Charge, розроблений компанією Qualcomm – найбільш поширений стандарт, який застосовується в смартфонах з ОС Android. Інші стандарти швидкого заряду: TurboPower (Lenovo, Motorola), Adaptive Fast Charging (Samsung), Power Delivery (Apple), Super Charge (Huawei), Pump Express (MediaTek), Super mCharge (Meizu), VOOC Flash Charging (OPPO), Dash Charge (One Plus).

Параметри стандартів швидкої зарядки (напруга і потужність):

 • Quick Charge 2.0 – 5В, 9В, 12В і 20В, до 15 Вт;
 • Quick Charge 3.0 – 3.2-20В (крок 0.2 В), до 15 Вт;
 • Quick Charge 4.0 – 5-24В, до 15Вт;
 • TurboPower – 5В, 9В і 12В, 25.8 Вт;
 • Adaptive Fast Charging – 5В і 9В, 15 Вт;
 • Power Delivery – 5В, 12В і 20В, 100 Вт;
 • Super Charge – 5В, 22.5 Вт;
 • Pump Express – 9В і 12В, до 18 Вт;
 • Super mCharge – 11В, 55 Вт;
 • VOOC Flash Charging – 5В, 25 Вт;
 • Dash Charge – 5В, 20 Вт.

На сьогоднішній день немає єдиної думки про те, наскільки шкідлива швидка зарядка. Одні користувачі стверджують, що цей режим майже не впливає на знос акумуляторної батареї, інші ж не згодні з цією точкою зору. У всякому разі не рекомендується дуже часто користуватися швидкою зарядкою.

Оснащення і функції

чохол – використовується для транспортування та зберігання ЗУ і перехідників.

відлякувач комарів – лякає комарів, як правило, за допомогою ультразвуку.

ліхтар – підключається або вбудований в ЗУ, який живиться від акумулятора. Корисний аксесуар в темний час доби.

індикація заряду – відображає рівень заряду ЗУ через ЖК-екран або за допомогою світлодіодів.

вологозахищений корпус – захищає акумулятор ЗУ від попадання вологи.

Кардрідер для читання SD і microSD карт пам'яті – дозволяє переносити інформацію з карти пам'яті телефону на комп'ютер або ноутбук. Практика показує, що ця функція рідко використовується.

Набір універсальних перехідників – стане в нагоді для зарядки гаджетів з пропрієтарними роз'ємами.

Крім того, ЗУ мають захист від перегріву, перевантаження по струму, перезарядження, переразряда, перепадів напруги, короткого замикання, переполюсовки.

Поради

 • Ціна ЗУ залежить не тільки від матеріалу, ємності, якості збірки, а й від виробника. Не варто купувати дешеві ЗУ невідомих торгових марок, оскільки вони можуть не тільки швидко вийти з ладу, а й пошкодити акумулятор заряджається пристрою.
 • У дешевих ЗУ матеріал корпусу виконаний з легкого пластика, більш дорогі пристрої мають міцний металевий корпус (найчастіше алюмінієвий).
 • ЗУ має бути цілим і не мати дефектів. В іншому випадку воно просто буде марним.
 • Після повної зарядки телефону / планшета або іншої техніки, рекомендується відключити від електросесті ЗУ. Це дозволить заощадити електрику і не завдати шкоди акумулятора гаджета (від перезарядження зменшується термін його служби).
 • Акумуляторні ЗУ з плином часу втрачають свій заряд. Ось чому заряджати ЗУ слід напередодні його передбачуваного використання, наприклад, безпосередньо перед подорожжю.
 • Не допускайте повну розрядку електронного пристрою перед його зарядкою за допомогою акумуляторного ЗУ. Кращий результат досягається, коли електронний девайс Неможливо зарядити телефон «з нуля», а дозаряджати.
 • Кожне акумуляторне ЗУ має свій термін експлуатації, який вимірюється в циклах заряду-розряду. Рекомендується вибирати пристрої, розраховані на 500-1000 таких циклів.
Відгуки про статтю

мне понравилось всё понятно описано!

большое спасибо за информацию!

Спасибо, что читаете :)

Спасибо!!!

рады, что смогли помочь )

спасибо за статью

Поразил и рассмешил использованный термин ёмкость зарядного устройства. Я решил,что опечатка, но дальше даётся размерность mah. Хотелось бы посоветовать автору статьи посмотреть любое зарядное устройство, выходные параметры: напряжение в вольтах и сила тока в амперах или миллиамперах.

Если вы читали внимательно, то могли заметить, что речь идет о PowerBank, а не об обычной зарядке.

Согласен, что отправляясь в поход, ЗУ должно быть 8000 – 10000 мАч. Сам в поход беру зарядное на солнечных батареях 10000 мАч, чтобы при необходимости можно было и планшет подзарядить.