Як вибрати акумулятор для авто

Автомобільний акумулятор (АКБ) – пристрій, який використовується як додаткове джерело електроенергії в бортовій мережі автомобіля, при відключеному двигуні, а також для його запуску. У холодну пору року до якості акумулятора пред'являються підвищені вимоги.

Основні складові АКБ: корпус і осередки (банки), куди встановлено пакети свинцевих пластин (електроди). На ці пластини наноситься активна маса – головний реагент в роботі АКБ. Електроди поділяються сепараторами, щоб не допустити їх замикання між собою.

Тип

Традиційний (свинцево-кислотний) – містить свинцеві електроди та електроліт (сірчана кислота). Відрізняється невисокою ціною, відсутністю «ефекту пам'яті», стійкістю до низьких температур, малим саморозрядом. Водночас традиційні акумулятори чутливі до коливань та переворотів, потребують обслуговування. Такі АКБ вже застаріли.

Малосурм'янистий (Sb / Sb) – електроди виконані зі свинцю зі зниженим вмістом сурми (2.5-3% проти понад 5% у традиційного). Акумулятор стійкий до глибоких розрядів, стрибків напруги в мережі, коштують недорого. Саморозряд і витрата води у Sb / Sb нижче, ніж свинцево-кислотного АКБ, але вище, ніж у кальцієвого. Недоліки: потреба у технічному обслуговуванні, високий рівень саморозряду.

Кальцієвий (Ca / Ca) – електроди виготовлені зі свинцю з додаванням кальцію. Такий АКБ відрізняється стійкістю до вібрацій і корозії, а саморозряд і витрата води у такого АКБ зведені до мінімуму (не обслуговуються). Кальцієвий акумулятор коштує дорожче сурм'янистого, але дешевше гелевого та AGM. Недолік – батарея погано переносить глибокий розряд.

Важливо: якщо допустити глибокий розряд такого акумулятора, то зарядити його буде складно (після 3-4 подібних розрядів батарея виходить з ладу).

Гібридний (Sb / Ca, Hybrid) – поєднання двох попередніх типів: позитивні електроди – малосурм'янисті (1.5-1.8% – сурма, 1.4-1.6% кадмію), негативні – свинцево-кальцієві. В результаті такий АКБ стійкий до глибоких розрядів і характеризується незначною витратою води (не обслуговуються). Недолік – висока вартість.

Срібно-кальцієвий (Ca / Ag) – електроди виготовлені зі свинцево-кальцієвого сплаву з додаванням срібла. АКБ має підвищену стійкість до глибоких розрядів і корозії, при цьому зберігаються всі переваги кальцієвого акумулятора (не обслуговуються). Недолік – дуже висока ціна.

Герметизований свинцево-кислотний (SLA, VRLA) – на відміну від традиційних моделей не містить рідкий електроліт. Така батарея не потребує обслуговування, стійка до глибоких розрядів, але коштує дорого.

Зустрічаються два види акумуляторів:

 • AGM (абсорбований електроліт) – має мікропористий пластиковий сепаратор, просочений електролітом. AGM дешевше, стійкіше до вібрацій, переворотів, низьких температур, коротких замикань. Крім того, подібна модель підтримує систему start-stop. АКБ служить менше, швидше саморозрядні та гірше переносить глибокий розряд.
 • Гелевий (GEL) – електроліт не рідкий, а гелеподібний. Такий АКБ довше служить, має менший саморозряд і краще переносить глибокий розряд. Недоліки: чутливість до перезаряду, перегріву, низької температури та коротких замикань, вища вартість, ніж в AGM.

Базове постачання

Сухозаряджений – завдяки відсутності електроліту зберігається довго (3-5 років) без зміни властивостей. Щоб привести такий акумулятор в робочий стан, необхідно витратити кошти (придбати електроліт) і час (зарядка АКБ).

Залитий – містить електроліт, не вимагає ніяких витрат на приведення в робочий стан і відразу готовий до експлуатації. Краще купувати саме такий акумулятор.

Обслуговування

Під обслуговуванням розуміється періодична долівка дистильованої води для контролю рівня електроліту.

Обслуговувані – дешеві та ремонтопридатні: передбачають заміну окремих банок у міру їх виходу з ладу. Цей акумулятор дозволяє розряджати-заряджати кожну банку, щоб відновити її властивості. Водночас подібна модель швидко розряджається, вимагає частого обслуговування. Такі акумулятори вже застаріли та зустрічаються рідко.

Мало обслуговувані – поєднують помірну ціну і гарні експлуатаційні характеристики. Подібна модель обслуговується раз на півроку-рік. Мало обслуговувані акумулятори лише частково ремонтопридатні та не передбачають можливості розряджати-заряджати окрему банку. Ці моделі використовуються найчастіше.

Необслуговувані – не потребують обслуговування (працюють 5-7 років), але це значення має оборотний бік: високу вартість, чутливість до глибокого розряду, в результаті чого зменшується ємність. До того ж, подібні моделі погано переносять вплив низьких температур і тривалі простої.

Ємність

Цей параметр означає кількість енергії, що віддається пристроєм при його розряді протягом певного часу. Номінальна ємність вимірюється в ампер-годинах (Аг).

Акумулятор ємністю 60 Аг віддає струм 1А протягом 60 годин або 2А протягом 30 годин. Чим більше ємність, тим більше у водія спроб запуску мотора і тим довше пропрацює електрообладнання автомобіля при вимкненому двигуні. Водночас зі збільшенням ємності акумулятора зростає і вага. Тому знайдіть оптимальний баланс в конкретному випадку.

Вимоги до ємності акумулятора залежать від типу транспорту:

 • до 20 Аг – мотоцикли;
 • 40-100 Аг – легкові автомобілі;
 • від 100 Аг – автобуси та інша важка техніка.

Важливо: при виборі оптимальної ємності АКБ керуйтеся технічними характеристиками транспортного засобу.

На ємність акумулятора впливає тип і робочий об'єм двигуна. Наприклад, для авто з бензиновим карбюратором мотора об'ємом 1.2-1.8 дм³ ємність АКБ становить 55 Аг; для такого ж двигуна з об'ємом 1.8-2.5 дм³ – 62-66 Аг, для мотора на 2.5-4.5 дм³ – 75 Аг.

У бензинових інжекторних і дизельних двигунів при аналогічному робочому обсязі параметри ємності АКБ відрізняються. Більш детальну інформацію можна отримати зі спеціальних таблиць.

Не можна обирати акумулятор меншої ємності, ніж рекомендовано виробником для конкретного авто. При певних режимах роботи двигуна (холостий хід) і невеликих денних пробігах авто, АКБ нарівні з генератором живить електрообладнання.

У цих випадках акумулятор малої місткості швидко розряджається (глибина розряду – 40-50%). Це критично для його працездатності та призведе до скорочення ресурсу.

Слід розрізняти номінальну і резервну ємність акумулятора.

Номінальна – ємність, рівна 20 годинному розряду (вказується в паспорті та на етикетці акумулятора). Для акумулятора на 60 Аг сила струму розряду становить 3А.

Резервна – величина, що означає час живлення електрообладнання автомобіля струмом 25А при вимкненому генераторі. Таким чином, резервна ємність акумулятора на 60 Аг дорівнює 95-100 хвилин.

Пусковий струм

Пусковий струм або струм холодної прокрутки – сила струму, що подається на стартер для запуску двигуна авто. Цей параметр вимірюється відповідно до кількох стандартів (EN, DIN, SAE): струм, який видає АКБ при температурі -18°C протягом деякого часу без падіння напруги нижче встановленої величини.

Стандарти пускового струму:

 • європейський (EN) – розрядка до 7.5 В протягом 10 секунд;
 • німецький (DIN) – розрядка до 9 В протягом 30 секунд;
 • американський (SAE) – розрядка до 7.2 В протягом 30 секунд.

Чим масивніше транспортний засіб, тим більший пусковий струм повинен давати акумулятор. АКБ з вищим пусковим струмом краще запустить мотор взимку, але при цьому зросте навантаження на щітково-колекторний блок стартера, що знижує термін його експлуатації.

Важливо: оптимальний параметр пускового струму зазвичай вказується в технічних характеристиках автомобіля. При заміні акумулятора (якщо ця величина невідома), придбайте новий пристрій з пусковим струмом, не меншим, ніж у старого. Якщо струм холодної прокрутки нижче рекомендованого, то в зимовий час мотор може і не запуститися.

Клеми

Конструкція

Конструкція клем впливає на сумісність акумулятора з конкретною моделлю автомобіля.

Конус – власні затискачі відсутні, а кріпленнями виступають спеціальні хомути. Така конструкція клем застосовуються в машинах європейських (Euro, СНД) і азіатських (JAP) виробників.

Зверніть увагу на особливості конусних клем:

 • Euro – товщина плюсового контакту становить 19.5 мм, мінусового – 17.9 мм. Клеми «втоплені» в спеціальні ніші, що знижує ризик короткого замикання АКБ кришкою вниз або попадання на верхню панель різних предметів.
 • JAP – товщина плюсового контакту дорівнює 12.7 мм, мінусового – 11.1 мм. Клеми підносяться над верхньою панеллю (кришкою) акумулятора.

Гвинтові (USA) – замість хомутів використовуються затискачі з внутрішнім різьбленням. Подібні клеми використовуються в автомобілях американського виробництва.

Важливо: за допомогою спеціальних перехідників, можна домогтися сумісності азіатського акумулятора з європейським автомобілем. А ось у зворотному випадку – монтажі європейського акумулятора на азіатську машину – як правило, без заміни кріплень не обійтися.

Полярність

Полярністю називається розташування клем на акумуляторі (визначається по «плюсовій» клемі). Клема зі знаком «+» розташовується або зліва (для авто виробництва країн СНД), або праворуч (для машин, зроблених в Європі). Зустрічаються й універсальні моделі, які виготовляються як з лівим, так і з правим плюсом (деякі азіатські автомобілі).

Важливо: щоб правильно визначити полярність акумулятора, розгорніть акумулятор лицьовою стороною (етикеткою) до себе. Після цього знайдіть сторону, де знаходиться клема зі знаком «+».

У народі широко використовуються такі назви полярності: пряма («+» ліворуч), зворотна («+» праворуч).

Для вантажних авто розташування «+» ліворуч вважається європейським стандартом, а справа – для СНД.

Пряма полярність (+ ліворуч) і зворотна полярність (+ праворуч)

Розміщення

Найчастіше клеми розміщуються на верхній панелі (стандартний варіант). Також зустрічаються бічне (для автобусів і вантажних машин) і діагональне (для важкої техніки) розташування. Дуже рідко використовуються акумулятори з центральним розміщенням клем.

Напруга

Величина напруги струму, який подається АКБ на споживачів.

 • 6 В – для дуже легкої мототехніки;
 • 12 В – стандартна величина для більшості авто (легкові та вантажні машини, мотоцикли, важка техніка);
 • 24 В – для вантажівок та іншої техніки на дизельних моторах.

Габарити

Довжина, ширина і висота АКБ залежать від місця розташування пристрою. Щоб не помилитися, повідомте продавця-консультанта технічні параметри автомобіля. Це допоможе знайти потрібний акумулятор за каталогом. Ще краще – взяти стару модель з собою, але в ряді випадків це незручно через велику вагу АКБ.

Дата випуску

Середній термін використання АКБ не перевищує 5 років. Це означає: чим менше пройшло часу з моменту виготовлення, тим довше він пропрацює. Пам'ятайте, що термін експлуатації акумулятора відраховується з моменту заливки в нього електроліту, а не з початку його використання за призначенням.

Маркування

Характеристики АКБ вказуються в маркуванні:

 • перша цифра – кількість осередків (3 або 6), що визначає напругу АКБ – 6 і 12 В відповідно;
 • СТ – «стартерна»;
 • друга цифра – ємність (Аг);
 • А – загальна кришка;
 • З – залита батарея (сухозаряджений АКБ не позначається буквою);
 • Т, Е – матеріал корпусу (термопластик, ебоніт);
 • П, М – матеріал сепаратора (поліетилен, полівінілхлорид).

Наприклад, маркування 6 СТ-90 Аз означає, що АКБ складається з 6 осередків і має номінальну напругу 12 В, є стартерним, його номінальна ємність – 90 Аг при 20 годинному розряді. АКБ виконаний в моноблоці із загальною кришкою, базове постачання – залитий.

Додатково

Варто звернути увагу на кліматичні та дорожні умови, в яких використовується акумулятор.

При низьких температурах робота АКБ погіршується через підвищення в'язкості електроліту: скорочується час подачі струму для запуску двигуна, батарея повільніше заряджається, а стартеру потрібно більше часу, щоб завести двигун, ніж при високій температурі. Тому для роботи в таких умовах, варто придбати АКБ ємністю на 5-10 Аг вище рекомендованої виробником.

При русі по бездоріжжю і нерівних дорогах, АКБ відчуває сильні вібрації й струс. Це може призвести до зменшення ємності акумулятора і короткого замикання. Якщо автомобіль використовується в подібних умовах, зверніть увагу на АКБ, вироблений за спеціальною технологією додаткової фіксації пластин (HEAVY DUTY). В результаті ризик короткого замикання знизиться.

Оснащення

Індикатор заряду – показує рівень заряду на даний момент. Така опція дозволяє судити про стан акумулятора, не вдаючись до спеціальної діагностики. У деяких АКБ індикатор повідомляє про необхідність долити води в електроліт.

Підтримка start-stop – цей режим вимикає мотор на коротких зупинках і швидко його запускає. Таким чином економиться пальне і скорочуються токсичні викиди в атмосферу. З іншого боку, це завдає серйозної шкоди акумулятору. Підтримка start-stop дає можливість АКБ нормально переносити роботу в такому режимі.

Ручка для перенесення – полегшує транспортування акумулятора.

Поради щодо вибору

 • Не варто купувати АКБ на автомобільних ринках і магазинчиках, кращий варіант – придбати пристрій в спеціалізованому магазині. Віддавайте перевагу відомим брендам, що гарантує якість своєї продукції. Не економте на АКБ, адже він купується на кілька років.
 • Огляньте акумулятор: на корпусі не повинно бути шорсткостей, пошкоджень (в тому числі вм'ятин, тріщин, сколів) і забруднень. Добре, якщо АКБ буде в заводському пакуванні.
 • На корпусі обов'язково вказується країна-виробник, завод-виробник та дата виготовлення АКБ, а до самого пристрою додається технічний паспорт.
 • Термін гарантії на акумулятор: мінімум – 6 місяців, відомі бренди дають гарантію на 1-3 роки.
 • Промовиста деталь – захисні ковпачки, які в підроблених пристроях не зустрічаються.
 • Якщо купуєте залитий акумулятор, зверніть увагу на рівень електроліту: в якісних АКБ він закриває верхній край пластин.
 • Бажано заміряти напругу АКБ мультиметром: вона повинна складати 12.6 В. Якщо цей параметр нижче, акумулятор старий або зіпсований.

Поради з експлуатації

 • Категорично заборонено перевертати навіть сухозаряджений акумулятор.
 • Слідкуйте за рівнем заряду АКБ. Чим нижче заряд, тим швидше зменшується ресурс батареї. Заряджайте акумулятор хоча б один раз в пів року. Не використовуйте розряджений АКБ в осінньо-зимовий період, оскільки в цей час навантаження на нього різко збільшується.
 • Регулярно очищайте клеми від сольового нальоту, щоб не допустити саморозрядження АКБ.
Відгуки про статтю

Главное китайский не брать