Як вибрати монітор

Діагональ матриці

Кращий варіант – це діагональ 24 дюйми (роздільна здатність 1920x1080), при якій текст в більшості офісних програм великий і добре читається, а відео Full HD відтворюється без спотворень.

Діагональ 22 дюйми зустрічається у двох роздільних здатностях:

1920x1080 – відео в форматі Full HD, текст дрібніший, ніж на 24 дюймах; 1680x1050 – відео Full HD буде з невеликими спотвореннями, але текст досить великий.

Діагоналі 19 і 20 дюймів – слід обирати тільки в цілях економії.

Діагоналі 27 дюймів і більше – теж можуть бути в декількох роздільних здатностях:

 • 1920x1080 – непоганий варіант для ігор і фільмів, текст на ньому більший ніж на 24 дюймах;
 • 2560x1440 – внаслідок великої кількості інформації що міститься на екрані, це відмінний варіант для роботи, відео вже відтворюється в нестандартній для монітора роздільній здатності з невеликими спотвореннями, а ігри вимагають більш потужного комп'ютера;
 • 4K, 3840х2160 – забезпечує дуже високу деталізацію і чіткість зображення;
 • 5K, 5120х2160 – характерно для деяких просунутих професійних моніторів;
 • 8K, 7680х4320 – найостанніша Ultra HD. Ці дисплеї коштують дорого і зустрічаються рідко. Контенту з такою роздільною здатністю ще дуже мало.

Тип матриці

Матриця TN-Film – найчастіше використовуються для офісної роботи та вдома. Через низьку якість передачі кольору професійна робота з фото зображеннями вкрай складна. Перевагами ж можна відзначити низьку ціну і гарний час відгуку (швидкість оновлення зображення), що важливо в динамічних іграх.

Матриця IPS – завдяки високій якості перенесення кольорів дозволяє працювати з векторною графікою і професійною фотографією. Недоліками є висока вартість, низькі показники яскравості та контрастності, менший ніж в TN-Film час відгуку, можливий кристалічний ефект.

Розвиток і види IPS-матриць:

S-IPS (Super IPS) – збільшені час відгуку і кути огляду;

H-IPS (Horizontal IPS) – збільшена контрастність, стабілізація кольорів при різних кутах перегляду;

UH-IPS (Ultra Horizontal IPS) – поліпшена версія H-IPS, на 18% було збільшено пропускання світла;

E-IPS (Enhanced IPS) – оновлена версія IPS, зменшено час відгуку, знижено енергоспоживання, збільшені кути огляду;

P-IPS (Professional IPS) – відмінна передача кольору, розширена глибина кольору до 30 біт і 1.07 мільярда кольорів;

AH-IPS (Advanced High Performance IPS) – підвищена яскравість, поліпшена передача кольору, знижено енергоспоживання.

Матриця VA – являє собою компромісний варіант між TN і IPS: гарні кути огляду, передача чорного, час відгуку трохи більше, ніж в IPS, проте ціна нижча.

 • AMVA – матриця виробництва компанії AU Optronics, володіє максимальною глибиною чорного, а також відмінним рівномірним підсвічуванням;
 • MVA – матриця компанії Fujitsu; характерні висока контрастність і кути огляду. Передача кольору залежить від кута огляду. Значний недолік – тривалий час відгуку;
 • AHVA – поліпшена технологія MVA: збільшені кути огляду, поліпшена контрастність;
 • PVA – матриця Samsung: зменшено час відгуку;
 • CPVA – новіша і дешева версія PVA.

PLS – матриця компанії Samsung: відрізняється великою щільністю пікселів, ніж IPS, великими кутами огляду, яскравістю і поліпшеною передачею кольору. При цьому меншою ціною та енергоспоживанням. Час відгуку такий самий, як в IPS.

IGZO – дорога технологія матриць компанії Sharp. Дозволяє знизити споживання енергії, збільшити кути огляду, а також зменшити розміри зерна. Застосовується в дорогих моніторах з найвищою роздільною здатністю.

Типи підсвічування

CCFL – стандартне підсвічування флуоресцентними лампами. На сьогодні є застарілим.

LED-підсвітка – застосування світлодіодного підсвічування замість звичайних флюоресцентних ламп. LED-підсвітка дає можливість поліпшити передачу кольору, зменшити товщину екрану і знизити споживання енергії. Ціна на такий монітор трохи вище, але він того вартий.

Види:

 • W-LED – бічне підсвічування білими світлодіодами, найбільш популярна;
 • GB-LED – бічне підсвічування зеленими та синіми світлодіодами;
 • RGB-LED – підсвічування по всій матриці світлодіодами червоного, зеленого і синього кольору. Найдорожча, але максимально покращує перенесення кольорів.

Super LED – споживає меншу кількість енергії, ніж звичайна LED-підсвітка.

Вигнутий екран

Порівняно новий тип екрану з LED-підсвіткою – Edge-LED. Дозволяє максимально поринути в події на екрані.

Особливості екрану

Сенсорний екран – поверхня, чутлива до дотику. Сучасна операційна система Windows 8 розроблена з урахуванням сенсорного управління, в тому числі й через монітори. Поки не найпоширеніший тип екранів.

Безрамковий екран – має дуже вузьку, малопомітну рамку. Такий монітор виглядає стильно, але зазвичай коштує дорожче через дизайн.

Частота оновлення

Позначає швидкість оновлення зображення на екрані (кадру). Більшість сучасних моніторів для домашнього або професійного використання мають частоту 75 Гц. Цього досить для комфортної роботи. Винятком є геймерські моделі, в яких частота, 120-144 Гц, дозволяє показувати дуже динамічні сцени.

Слід пам'ятати, що для роботи такого монітора необхідна потужна відеокарта, яка коштує недешево. Ігрові монітори розглянемо нижче.

Контрастність

Цей параметр позначає співвідношення між найяснішою і найтемнішою крапкою екрану. Вказується в вигляді пропорції Х:1, де Х – білий колір, а 1 – чорний (наприклад, 2000:1). Чим вище цей показник, тим краще деталізація картинки.

Існує дві характеристики контрастності.

Статична – контрастність в межах одного кадру (при однаковій яскравості підсвічування). Це основний параметр. Краще обирати монітор, у якого статична контрастність становить 400:1 і вище.

Динамічна – співвідношення між світлою крапкою екрану при максимальній яскравості та темною крапкою при мінімальній. Динамічна контрастність часто вказується в маркетингових цілях (1 000 000:1).

Яскравість

Яскравість вимірюється в канделах на квадратний метр (кд / м²). Занадто висока чи низька яскравість може викликати стомлення очей. Оптимальна величина залежить від інтенсивності зовнішнього освітлення. Для комфортної роботи в більшості випадків досить рівня яскравості 200-400 кд / м².

Розмір точки (пікселя)

Ця характеристика впливає на комфортність використання монітора. Чим менше піксель, тим чіткіше картинка, що важливо при роботі з графічними редакторами. А ось для набору тексту, інтернет-серфінгу, комп'ютерних ігор, перегляду фільмів підійде монітор з більшою точкою.

Вид монітора

Ігровий монітор

При покупці потужного ігрового комп'ютера необхідно обрати й відповідну модель монітора. Без нього вся графіка сучасних ігор у високій роздільній здатності може бути непомітна.

Ігрові моделі моніторів відрізняються від звичайних частотою оновлення: 144 Гц проти звичних 60-75 Гц. Вона дозволяє зробити зміну кадрів максимально плавною та непомітною.

Також монітори для ігор бажано обирати з діагоналлю від 24 дюймів, краще 27 або 30. Варто звернути увагу на роздільну здатність: при великій діагоналі (наприклад, 30 дюймів) звичне Full HD може виглядати вже не так добре, як на 24 дюймах.

Геймерський монітор обов'язково повинен підтримувати технології синхронізації відеокарти та монітора. Інакше між змінами кадрів в динамічних іграх можуть бути помітні розриви зображення.

Ігрові можливості

Приціл – виводить на дисплей перехрестя прицілу. Стане в пригоді для ігор в жанрі «шутер».

Таймер – виводить на екран лічильник часу. Корисна опція для стратегічних ігор в реальному часі.

Відображення лічильника FPS – виводить на дисплей поточну частоту кадрів під час гри. Це дає можливість оптимально налаштувати графіку в іграх і відстежувати навантаження на відеокарту.

Висвітлення темних ділянок – збільшує яскравість темних ділянок на дисплеї, при цьому інші області не стають світлішими. Допомагає виявити віртуальних противників, які ховаються в темних ділянках.

Монітор для графіки та дизайну

Для верстки, малювання, обробки графіки потрібен спеціальний монітор. Цей девайс характеризується відмінною передачею кольору і великим часом відгуку (у порівнянні з ігровим аналогом).

Орієнтовні параметри:

 • Діагональ – не менш 27 дюймів, краще 32-40 дюймів;
 • Співвідношення сторін – 16:9;
 • Роздільна здатність – Full HD (для 27 дюймів), 2560х1440 (понад 27 дюймів);
 • Тип матриці – IPS або VA;
 • Розмір точки (пікселя) – не вище 0.27 мм;
 • Додаткові опції – апаратне калібрування, широкий колірне охоплення (Adobe RGB).

Інші види моніторів

Інформаційний РК-монітор – характеризується великою кількістю входів і інтерфейсів, можливістю установки на стіну і великими розмірами (діагональ від 32 дюймів і більше). Такі дисплеї призначені для відображення різної інформації. Крім того, зустрічаються специфічні настільні РК-дисплеї, які добре підійдуть для 3D-дизайну.

Монітор для відео стіни – з'єднується з іншим подібними дисплеями для створення єдиного екрана необхідного розміру. Дані монітори встановлюють в громадських місцях, наприклад, торгових залах або аеропортах.

Монітор на квантових точках (QLED) – відрізняється від РК-екранів підвищеною якістю передачі кольору і зниженим енергоспоживанням. Технологія QLED дозволяє зменшити товщину монітора. Мінус – висока вартість.

Кут огляду

Ця характеристика показує, наскільки користувач може відхилитися від екрана вправо-вліво (по горизонталі) або вгору-вниз (по вертикалі) без серйозного погіршення якості картинки. Одиниця виміру – градуси. Актуально, якщо використовувати монітор як телевізор.

Найбільш важливий кут огляду по горизонталі: чим він більший, тим комфортніше буде перегляд фільмів у великій компанії. Оптимальне налаштування – 178°.

Тип синхронізації

У створенні відеоряду ключову роль відіграє графічний процесор (GPU) і монітор. У GPU змінна частота оновлення кадру, а у монітора – фіксована. Через що при високій роздільній здатності картинки ми отримуємо помітні розриви кадрів.

Для забезпечення ідеальної плавності зміни кадрів були розроблені технології синхронізації.

G-Sync – розробка компанії NVidia. Істотно збільшує вартість монітора, працює тільки при частоті вище 30 FPS. Якщо відеокарта видає значення менше, то її доведеться замінити на більш сучасну. G-Sync реалізована у вигляді спеціальної плати в моніторі.

FreeSync – належить компанії AMD. Є відкритою технологією, тому коштує значно дешевше G-Sync. Являє собою функцію стандартного інтерфейсу DisplayPort і буде працювати практично з усіма відеокартами AMD.

Існує думка, що оскільки це не окремий елемент, який поставляє сама компанія, то можуть бути проблеми з контролем якості у різних виробників моніторів.

V-Sync – стандартна технологія вертикальної синхронізації, є майже у всіх моделях моніторів. Не розв'язує проблему плавності зміни кадрів, а при її включенні спостерігаються затримки та ривки FPS. Більшість користувачів просто відключають цю функцію.

Покриття екрану

Матриці в залежності від покриття екрану діляться на матові та глянсові. Найчастіше використовується матове покриття, хоча глянсове має кращу передачу кольору і контраст.

Головними недоліками глянсового покриття є наявність відблисків при яскравому світлі та висока мазкість екрану. У сонячному приміщенні краще використовувати монітор з матовим покриттям. У свою чергу частина матових поверхонь мають кристалічний ефект.

Кристалічний ефект

Матові покриття викликають явище нерізких окремих пікселів – на білому та сірому тлі поверхня здається навіть перламутровою.

Деякі люди в силу особливостей сприйняття можуть не помічати такий кристалічний ефект. У технічних характеристиках моніторів інформації про нього немає. Однак багато моделей з матовою поверхнею стають практично непридатні для читання і роботи з зображеннями через підвищену стомлюваність очей.

Наявність кристалічного ефекту залежить від типу матриці:

При виборі монітора обов'язково проаналізуйте тип матриці, почитайте про її особливості, оскільки нові моделі моніторів можуть несподівано володіти яскраво вираженим кристалічним ефектом. Іноді варто віддати перевагу попередньому поколінню матриць. Обов'язково варто звернути увагу на напівглянсові (напівматові) поверхні.

Співвідношення сторін

Співвідношення сторін – це співвідношення кількості точок по горизонталі та вертикалі.

16:9 – співвідношення сторін в широкоформатних моніторах. Найбільш поширене, під нього зроблено більшість комп'ютерних ігор, фільмів у високій роздільній здатності та передач. Для обробки зображень і текстових документів моделі з таким співвідношенням сторін незручні. Екрани 16:9 мають роздільну здатність: 1920х1080 (Full HD), 2560х1440 (QHD або WQHD), 3840х2160 (4K Ultra HD).

16:10 – більш рідкісний варіант з трохи більшою площею монітора, ніж 16:9.

21:9 – співвідношення сторін в надшироких дисплеях. Такі монітори раніше підходили більше для професійних завдань, коли є необхідність у використанні великої кількості вікон, однак на даний момент завойовують геймерський сегмент. Дисплеї 21:9 мають роздільну здатність: FullHD, QHD, 5K Ultra HD.

32:9 – співвідношення сторін в ультрашироких моніторах. Подібні моделі забезпечують максимальне занурення в те, що відбувається на екрані та чудово підходять для ігор і професійної діяльності. Монітори 32:9 мають роздільну здатність: Full HD, QHD.

Відео входи

Вхід DVI – стандартний інтерфейс для отримання чіткого і різкого зображення на моніторах з великою діагоналлю екрану.

Вхід DisplayPort – призначений для передачі відео та аудіо в цифровому вигляді. У порівнянні з інтерфейсами DVI та HDMI, має ширший канал для передачі даних і велику довжину кабелю.

Вхід HDMI – призначений для передачі відеосигналу і багатоканального аудіо в цифровому вигляді. Інтерфейс HDMI сумісний з DVI. За допомогою спеціального перехідника роз'єм DVI можна з'єднати з HDMI та використовувати його для передачі цифрового сигналу.

Вхід USB (відео) – за допомогою вбудованого відеочіпа деякі дисплеї приймають відеосигнал через USB-інтерфейс. Такі монітори можна під'єднати навіть до комп'ютерів без відеокарти, що дозволяє значно заощадити кошти. У деяких моделях передбачена швидка зарядка мобільних гаджетів від USB.

Час реакції (відгуку)

Цей параметр означає мінімальний час, необхідний точці для зміни яскравості. Визначає швидкість зміни зображення на моніторі, що важливо при відображенні динамічних сцен. Одиниця виміру – мікросекунда (мс). Для перегляду фільмів і сучасних ігор час реакції дисплея повинно бути не більше 8 мс, а краще – 3-5 мс.

Колірне охоплення

Даний показник впливає на кольори дисплея. Колірне охоплення враховується при виборі монітора в залежності від особливостей використання:

 • sRGB, Rec. 709 - найбільш поширене в комп'ютерному обладнанні;
 • DCI P3 - сучасні комп'ютерні ігри;
 • Adobe RGB - поліграфія, графічний дизайн.

Цифровий ТВ-сигнал

За допомогою ТВ-тюнера (TV tuner) можна використовувати монітор як телевізор. Стандарти цифрового телебачення:

 • DVB-T – ефірне телебачення в Full HD;
 • DVB-T2 – покращений варіант попереднього стандарту (підвищена пропускна здатність, менша схильність до перешкод);
 • DVB-C – кабельне телебачення;
 • DVB-S – супутникове телебачення;
 • DVB-S2 – більш просунута версія попереднього стандарту.

Інші роз'єми

У моніторах можуть бути передбачені додаткові роз'єми для передачі аналогового сигналу – композитний (відео та аудіо), компонентний (відео). Деякі пристрої забезпечені коаксіальним виходом – для цифрового аудіосигналу. Окремі дисплеї оснащуються роз'ємом LAN, за допомогою якого можна переглядати контент в Інтернеті та локальних мережах без використання ПК.

Технології

HDR – підвищує яскравість чорного і білого кольору і тим самим покращує передачу кольору в порівнянні зі стандартним монітором. Обов'язкова умова роботи опції – відтворення HDR-контенту (телепродукції, фільмів).

Flicker-Free – усуває мерехтіння в моніторі, негативно впливає на зір і нервову систему. Підвищує комфортність роботи за монітором і знижує стомлюваність очей.

Режим 3D – можливість відображення картинки в 3D-режимі. Для цього потрібні спеціальні окуляри, сумісна відеокарта, а також частота оновлення екрану 120 Гц. Таким чином можна переглядати звичні нам фільми в 3D, а також грати в ігри та працювати з графікою.

Додаткові параметри

TV tuner – дозволяє поєднувати якості комп'ютера і телевізора, але у моніторів кут огляду менше ніж у звичайного телевізора – зображення збоку втрачає колір і буде дуже невиразне.

PIVOT-функція – поворот монітора в портретний режим, тобто на 90 градусів. При цьому значно погіршується якість зображення. Ця функція використовується вкрай рідко і потрібна вона в основному при роботі з великими текстами.

Колонки

Вбудовані в рамку монітора, в основному є в моніторах з TV тюнером. За вартістю перевищують звичайний монітор, але економлять місце на робочому столі, якщо це дуже необхідно. Недолік у тому, що звук, який чути під такими колонками, неякісний, його буде достатньо для відтворення звуків операційної системи комп'ютера, але не для ігор, прослуховування музики та перегляду фільмів.

Регулювання по висоті

Дозволяє вибрати найбільш зручне положення екрану. Ця додаткова функція робить монітор дорожчим. Є не такою вже необхідною, оскільки стандартна підставка для монітора цілком зручна у використанні.

Кронштейн – пристрій, який дозволяє прикріплювати монітор до стіни (стандарт VESA). Основний параметр – дистанція між отворами в кронштейні по горизонталі й вертикалі, наприклад, 200х300, 400х400.

USB-концентратор наявність одного вхідного і декількох вихідних роз'ємів. Вхідний роз'єм дозволяє концентратору під'єднатися до комп'ютера, а вихідні роз'єми – підключати периферійні пристрої. Тобто за допомогою тільки одного USB-порту, можуть бути підключені відразу декілька пристроїв.

Глибина кольору – становить 6-8 біт (для роботи з текстами, інтернет-серфінгу), 10-12 біт (для дизайну і графіки).

Частота вертикальної розгортки – дає можливість визначити, наскільки сумісний обраний монітор з наявної в комп'ютері відеокартою. Вимірюється в герцах (Гц). Дуже важливо, щоб частота вертикальної розгортки збігалася з частотою кадрів відео (fps). Це особливо актуально для комп'ютерних ігор.

Power Delivery – дозволяє заряджати акумулятор ноутбуків. Така функція передбачена в роз'ємі USB-C.

Датчик присутності – при відсутності користувача перед монітором протягом декількох десятків секунд автоматично дає змогу перейти в сплячий режим. Після повернення користувача дисплей «пробуджується». В результаті економиться електроенергія і зменшується зношення матриці.

Датчик освітленості – автоматично змінює яскравість дисплея в залежності від зовнішнього освітлення. Забезпечує додатковий комфорт при використанні монітора та економить електроенергію.

Вбудована бездротова зарядка Qi – використовується для зарядки мобільних девайсів, що підтримують дану технологію. Зарядний пристрій вмонтовано в підставку дисплея.

Таким чином, обираючи монітор, слід керуватися потребами використання: для офісу або для роботи вдома, для роботи з професійною графікою або з текстовими документами, для перегляду відео або для ігор. Визначившись з метою, ви зможете визначитися з типом матриці монітора і її діагоналлю.

Оснащення

PBP – виводить на екран два зображення з двох каналів одночасно. Корисно, якщо до монітора підключені два пристрої, наприклад, два системних блоки. Рекомендована діагональ монітора – 27 дюйма і більше.

Вихід для навушників (mini-Jack) – аналоговий роз'єм, за допомогою якого можна під'єднати до монітора навушники або колонки.

MHL – інтерфейс для трансляції на екран монітора аудіо та відео через microUSB і HDMI.

Сабвуфер – динамік, який відтворює наднизькі та низькі частоти. Стане в пригоді при перегляді музичного відео (концертів, кліпів), кінострічок зі спецефектами.

WEB-камера – використовується для різних завдань, в тому числі роботи зі Skype або запису відео. Монітор з камерою позбавляє користувача від необхідності купувати та встановлювати пристрій. Однак подібне рішення збільшує вартість монітора. Вбудовані WEB-камери мають невисоку роздільну здатність.

Мікрофон – застосовується для спілкування по Skype та запису відеороликів.

Картрідер – служить для читання карт пам'яті (SD).

Стерео окуляри – призначені для перегляду 3D-контента. Наявність цього аксесуара позбавляє від необхідності купувати його окремо і при цьому враховувати сумісність з монітором.

Пульт ДК – дозволяє керувати інформаційним РК-монітором на відстані.

Виробник

До групи найдешевшої продукції можна віднести монітори Lenovo, Packard Bell, Philips, ViewSonic, а також бюджетні моделі популярних виробників: Iiyama, Samsung, AOC, Acer, BenQ, LG. Їм притаманні такі недоліки: слабкий пластик, незручні та ненадійні підставки, засвічення по кутах екрана, присутність битих пікселів, занадто висока яскравість і інші передналаштування: вимагають ручного налаштування. В цілому в бюджетній групі можна вибрати монітор для простих щоденних завдань: Інтернет, пошта, офісні програми.

Відмінним поєднанням ціни і якості мають марки ASUS, NEC, Dell, Fujitsu, HP, LG, Neovo, і дорожчі моделі брендів Iiyama, Samsung, AOC, Acer, BenQ, LG. Як правило, ці монітори дають відмінне зображення: детальне, яскраве, контрастне, з рівномірним підсвічуванням екрану. Це обумовлено характеристиками виробів в цілому, а також високою якістю матриць. Монітори зазвичай добре зібрані, зроблені з надійних матеріалів. Всі виробники забезпечують своїх споживачів сервісною підтримкою по всій країні. У цю групу входять монітори для роботи з графікою, великими обсягами тексту, сучасних комп'ютерних ігор і кіберспорту, перегляду фільмів у FullHD, і інших розваг.

Окремою групою раніше були монітори компанії Apple. Їх ціна була набагато вище загальної маси моделей, можна порівняти з професійними моніторами NEC і Samsung. Передача кольору вважалася однією з кращих для професійного використання. Однак, у 2016 році компанія повідомила про припинення виготовлення моніторів. Деякі залишки ще можна зустріти в продажу.

Відгуки про статтю

Допишите про радиус кривизны. Например, монторы 34" 21:9 с радиусом 3800 - смотрится очень органично. А самсунги 27" 16:9 с радиусом 1000 - слишком выгнутые, т.е. больше для маркетинга, чем для удобства.

хотелось бы узнать разницу между разными типа IPS матриц

Спасибо за замечание, добавили информацию.