Монітори з високою роздільною здатністю: переваги 4K для професійних завдань та ігор

Висока роздільна здатність монітора – це завжди чітке та деталізоване зображення, насичені (але не кислотні) кінематографічні кольори та реальна проєкція. Але жоден 4К монітор не реалізує свого потенціалу без відповідного комп'ютерного заліза, тому вибір продуктивного дисплея – лише половина роботи у збиранні свого ПК.

Роздільна здатність 4K: технічні деталі

До 2021 року CEA розширила мінімальні вимоги до ТБ, моніторів та проекторів, які претендують на товарний сертифікат Ultra High-Definition або 4К:

 • роздільна здатність не менше 8 млн пікселів (3840х2160);
 • співвідношення сторін 9:16;
 • наявність у системі перетворювача підвищення (здатність масштабувати зображення HD та видавати його у форматі UHD);
 • більше одного входу HDMI для підтримки контенту 4К з частотою 24р, 30р та 60р к/с;
 • наявність колориметрії.

Сьогодні монітори з такою роздільною здатністю вже не є новинкою, більшість виробників не тільки виробляють екрани під мінімальні вимоги сертифікатора, але використовують внутрішньоформатну диференціацію (DCI4К). Додають кілька пікселів на горизонтальну сторону, наприклад, 4096х2160.

До того ж на підході нові екрани UHDTV (поки що йдеться лише про телебачення) надвисокої чіткості з роздільною здатністю 7680x4320.

Переваги Ultra HD для різних завдань

Переваги, які дає чіткий, яскравий та деталізований монітор, важко переоцінити, але вибирати модель необхідно під конкретні завдання.

Для гри: діагональ від 27”, частота від 80 Гц (синхронізується з відеокартою), швидкий відгук, матовий екран, необхідні роз'єми, синхронізатор зображення G або Free-Sync.

Розробляти дизайни або монтувати відео в 4К – це чудова графіка, чіткість дрібних деталей та реалістична кольоропередача. Для творчості монітор повинен відповідати таким вимогам:

 • калібрування кольору (deltaE);
 • повне охоплення палітри кольору A RGB;
 • для створення 3D діагональ 32” краще;
 • яскравість від 300 кд/м 2 контрастність від 1000:1;
 • максимальний кут огляду.

Для дому або офісу вибір монітора Ultra HD починається і закінчується головним чином довжиною діагоналі. Сучасні моделі вже в базовій комплектації мають безліч налаштувань, якими більшість користувачів ніколи не скористається. Важливо звернути увагу на наявність режиму HDR, щоб дивитися відео від Netflix, та тип матриці (VA або IPS), який забезпечить комфорт завдяки широкому куту огляду.

Огляд популярних моделей 4K моніторів

Samsung S32BG70 – один із найкращих моніторів діагоналлю 31.5” середнього цінового сегмента. Антивідблиск покриття, технології Flicker-Free, Low Blue Light, матриця IPS і швидкість відгуку в 1 мс забезпечують якісну кольоропередачу, чіткість і деталізацію картинки.

Потужний ігровий монітор Acer Predator XB253QGW бюджетної вартості. Максимальна частота оновлення 240 Гц (можливість розгону до 280 Гц) потребує синхронізації із продуктивною відеокартою. Відгук за 1 мс забезпечує плавну та швидку динаміку гри.

Philips 27M1F5800 – позиціонується як ігровий монітор середнього класу. Безрамковий дизайн, матриця IPS, глибина кольору 178⁰. Підставка з кутом нахилу до 20⁰, аналогові та цифрові інтерфейси.

Вибір 4K монітора: на що звернути увагу

Модельний ряд дисплеїв 4К дуже широкий, але вибирати монітор лише за довжиною діагоналі недоцільно. Важливо розуміти, для яких цілей він використовуватиметься і враховути характеристики відеокарти, щоб можливості та переваги монітора не залишилися незатребуваними. На що звернути увагу:

 • діагональ від 27” (менша діагональ не розкриває можливості 4К);
 • матриця IPS (висока потужність та продуктивність);
 • матове покриття (переважно перед глянцем без антивідблиску);
 • частота оновлення 60-80 Гц (для відеокарти та процесора середньої потужності, для ігрових 144 Гц);
 • відгук до 4 мс (1-2 мс для ігрових моделей).

Підсумки: чи варто переходити на 4K?

Питання риторичне і навіть недоречне – все залежить від переваг конкретного користувача, пріоритетів та бюджету. Якщо стоїть питання, який монітор купити ПЕРШИМ – то однозначно 4К. Сьогодні лінійки такої техніки постійно поповнюються, що знижує їхню вартість. Вже у базовій бюджетній серії є потужні монітори чудової комплектації та технічного виконання.

Міняти екран, який добре працює, але просто «вийшов із моди» не доцільно. Заміна необхідна, якщо старий монітор не відповідає потужності ПК, має невисокі характеристики кольоровості, не передає чіткість картинки тощо. Але це стосується моніторів для простих завдань, щодо ігрового сектора – заміна необхідна навіть якщо використовується хороший екран, оскільки тільки 4К може повноцінно передати красу відеоряду та динаміку гри.

Відгуки про статтю