Як вибрати електровелосипед

Електровелосипед – велосипед, який приводиться в рух електромотором. Для їзди не потрібно обертати педалі, що дозволяє долати значну відстань без витрат фізичної енергії. Ця перевага обертається збільшенням ціни, габаритів і ваги пристрою, а також необхідністю заряджати акумуляторну батарею.

Триколісний електровелосипед – призначений для перевезення вантажів, наприклад, врожаю або різного інвентарю. Відрізняється підвищеною стійкістю і високою вантажністю, але поступається двоколісному аналогу в компактності та маневровості. Подібний електровелосипед зацікавить сільських жителів, садівників і літніх людей.

Тип

Зустрічаються складані моделі, що особливо зручно в міських умовах. У них часто відсутня амортизаційна вилка, а сам велосипед легко складається. Велосипед в складеному стані можна перевозити в багажнику будь-якого авто, в електричці або трамваї. Такий варіант найчастіше коштує дорожче звичайної моделі при меншій довговічності.

Навпаки, цільні велосипеди є монолітною конструкцією, що забезпечує максимальну міцність і термін експлуатації. Недоліки: складність зберігання і транспортування. Проблема перевезення на авто вирішується шляхом використання спеціальних кріплень без необхідності складання.

Характеристики

Види мотор-колеса

Редукторні втулкові – дають високий обертаючий момент, що важливо для подолання підйомів. Такі двигуни споживають менше енергії та характеризуються малими габаритами та вагою. Мінуси: обмежена швидкість (до 32 км / год) і порівняно низький ККД.

Безредукторні втулкові (з прямим приводом) – забезпечують високу швидкість (29-40 км / год і більше), але через низький обертаючий момент вони споживають більше енергії. Це у свою чергу збільшує габарити та вага таких двигунів. Для спокійної їзди (до 25 км / год) варто обрати редукторні мотор-колеса.

Потужність електромотора – вимірюється в ватах (Вт). Дана характеристика безпосередньо визначає максимальну швидкість, прохідність, вантажність, час розгону електровелосипеда. Чим більше потужність, тим вище ці параметри.

Потужний мотор потребує місткого акумулятора і системи з високою напругою. Крім того, зі зростанням потужності двигуна збільшується вартість, габарити та вага пристрою.

Залежно від моделі потужність двигуна коливається в межах 200-1000 Вт і більше.

Розрізняють три категорії електровелосипедів:

 • малої потужності (200-350 Вт);
 • середньої потужності (500 Вт);
 • потужні (від 500 Вт).

Розташування мотор-колеса – визначає переваги та недоліки конкретної моделі, а також особливості її експлуатації. Найчастіше двигун розміщується на передньому чи задньому колесі.

Передній привід (переднє мотор-колесо) – подібний електровелосипед відрізняється простотою конструкції, гарною стабільністю на поворотах і збалансованим розподілом ваги. Водночас таке рішення загрожує виходу з ладу передньої вилки, обмеженням потужності двигуна і проблемами при транспортуванні в багажнику авто (складності при знятті переднього колеса).

Електровелосипед з переднім приводом рекомендується райдерам, для яких простота експлуатації й класична посадка важливіше великої потужності мотора.

Задній привід (заднє мотор-колесо) – подібний електровелосипед має надійне зчеплення з дорожнім покриттям і дозволяє встановлення потужного мотора, а в інтересах кращого розподілу ваги акумулятор варто розташувати в центрі рами транспортного засобу. Такий варіант дозволяє легко зняти переднє колесо для перевезення в автомобілі, однак, початкове встановлення двигуна складніше.

Електровелосипед з заднім приводом буде оптимальним рішенням для райдерів, які цінують високу потужність і велику швидкість, які звикли до спортивної посадки та готові до деяких складнощів при використанні.

Також зустрічаються моделі з іншим розташуванням двигуна – на багажнику або рамі з ланцюговою передачею на колесо або на педальну каретку. Подібні рішення покращують розподіл ваги, а двигун на педальній каретці дозволяє підвищити запас ходу і прохідність, не збільшуючи потужність мотора (шляхом перемикання передач).

Але ці варіанти складні у виконанні, що відповідним чином позначається на ціні електровелосипеда. Тому вони мало поширені – переважно в дорогих моделях.

Управління мотором – здійснюється двома методами.

 • За допомогою педалей (pedal-assist) – допомагає обертати педалі, але не позбавляє від необхідності докладати фізичних зусиль.
 • За допомогою механізму регулювання потужності (power-on-demand) – нагадує керування мотоциклом (важіль управління знаходиться на кермі), не вимагає обертання педалей, що дуже зручно. У деяких моделях навіть відсутні педалі.

В одних моделях передбачено управління педалями, в інших – механізмом регулювання потужності, а деякі електровелосипеди підтримують обидва типи управління.

У транспорті з педальним керуванням передбачено кілька налаштувань рівня потужності, що дозволяє обрати оптимальний варіант під конкретну ситуацію. А ось у моделей, які суміщають два типи управління, є всього один режим pedal-assist. Тому ручне управління є основним, а педальне – додатковим (на рівній дорозі).

Контролер – управляє швидкістю обертання мотора. Цей пристрій зазвичай працює в режимах pedal-assist або power-on-demand. У першому випадку оснащується датчиком сили та швидкості обертання педалей, у другому – приймає сигнал від ручки акселератора.

У деяких контролерах передбачаються функції круїз-контролю (підтримання постійної швидкості), індикації заряду, рекуперації. Остання функція дає можливість при гальмуванні перетворити частину кінетичної енергії в електричну для підзарядки акумулятора. Правда, повертається в АКБ не більше 3-5% заряду. Крім того, рекуперація можлива лише в моделі з прямим приводом.

Запас ходу – відстань, яку долає електровелосипед при повністю зарядженій батареї. Визначається, перш за все, типом і місткістю акумулятора.

Виробники вказують запас ходу виходячи з ідеальних умов. Фактичний запас ходу буде змінюватися в бік зниження / збільшення під впливом таких чинників:

 • потужність мотора;
 • вага райдера і самого транспорту (важкий / легкий);
 • характер місцевості (просочення / рівна);
 • напрямок вітру (в обличчя / в спину);
 • швидкість руху (максимальна / середня);
 • особливості застосування двигуна (тільки електротяга / електротяга + педалі).

Максимальна швидкість – безпосередньо залежить від потужності електродвигуна. Так, деякі потужні електровелосипеди (500-1000 Вт) досягають 50 км / год. Але подібна швидкість вимагає містку акумуляторну батарею, що підвищує ціну і вагу пристрою.

Більшість електровелосипедів розвиває швидкість 30-40 км / год. У підліткових і дитячих моделей цей параметр нижче – до 30 і 10-15 км / год відповідно.

Важливо: пам'ятайте, що висока швидкість вимагає від райдера обережності та уваги, оскільки в багато разів зростає ризик аварії. Тому навіть досвідчені велосипедисти їздять зі швидкістю, що не перевищує 27-29 км / ч.

Максимальне навантаження (вантажність) – гранично допустима вага райдера, яку витримує електровелосипед. Більшість моделей розраховане на навантаження 120-150 кг.

Важливо: вага райдера складається з маси людини та ваги її речей, наприклад, сумки. Не перевищуйте максимальне навантаження для конкретного девайса, оскільки це може призвести до його виходу з ладу та спричинити аварію.

Захист від пилу і вологи корпусу – забезпечує стійкість електровелосипеда до несприятливих зовнішніх факторів. Клас захисту маркується так: IPХХ (перша цифра означає рівень захисту від пилу, друга – від вологи).

Більшість моделей має ступінь захисту IP54 (пило захист і захист від бризок води з будь-якого напрямку). Це дає можливість їздити по калюжах невеликої глибини та під несильним дощем.

Важливо: якщо електровелосипед намок, то перед використанням акумулятори, контролер та інші електроприлади слід протерти сухою серветкою або висушити в приміщенні. Це дозволить уникнути короткого замикання.

Акумулятор

Тип акумуляторної батареї (АКБ) – представлений декількома варіантами.

SLA (свинцево-кислотні) – відносно недорогі, але досить важкі та розраховані всього на 300-500 циклів заряду-розряду. Оптимальний вибір для початківців велосипедистів.

Li-Ion (літій-іонні) – легше і довговічніший свинцево-кислотних АКБ, розраховані мінімум на 500-1000 циклів заряду-розряду. Але літій-іонні акумулятори обійдуться дорожче. Найпоширеніші батареї - LiNiCoMnO2 (літій-марганцеві) і LiPo (літій-полімерні). Ці акумулятори – оптимальний вибір для «побутових» електровелосипедів.

LiFePO4 (літій-фосфатні) – вдосконалений різновид Li-Ion батарей. Літій-фосфатні АКБ розраховані на 1500-2000 циклів заряду-розряду при мінімальній вазі, але коштують дуже дорого. Такі батареї підійдуть для електровелосипедів, які використовуються у професійній діяльності (кур'єрська служба, прокатний бізнес).

NiMH (нікель-метал-гідрітні) – по терміну служби та вазі займають середню позицію між SLA і Li-Ion. Такі АКБ розраховані на 400-600 циклів заряду-розряду. У серійному виробництві не використовуються і застосовуються тільки при збірці електровелосипеда на замовлення.

Робоча напруга – вимірюється в вольтах (В). Цей параметр повинен збігатися з показниками мотор-колеса і контролера. Чим потужніше електродвигун, тим більше робоча напруга.

 • 24 В – порівняно дешеві, легкі та компактні моделі, в яких встановлено малопотужний двигун (200-350 Вт), максимальна швидкість – 24-29 км / год.
 • 36 В – електровелосипеди середньої потужності (250-500 Вт), максимальна швидкість – 26-32 км / год. У цю категорію входять складні та багато вантажні моделі.
 • 48-60 В – потужний (500-1000 Вт), дорогий і швидкий транспорт (максимальна швидкість – 39-45 км / год і вище).

Ємність акумуляторної батареї – вимірюється в ампер-годинах (А / год). Чим більше ємність батареї, тим більше запас ходу. Наприклад, електровелосипед з акумулятором ємністю 10 А / год подолає відстань у 16 км. Водночас більш ємному акумулятору знадобиться більше часу на зарядку.

Час повної зарядки – дозволяє оцінити, скільки часу потрібно для зарядки акумулятора з нуля до 100%. Залежить від ємності АКБ і займає від 4 до 8 годин.

Важливо: оптимальне розташування акумулятора – в центрі рами або її задній частині. При цьому можливі два варіанти:

 • заднє мотор-колесо і батарея в центрі рами – підвищені характеристики потужності та швидкості, але сам велосипед обійдеться дорожче;
 • переднє мотор-колесо та акумулятор позаду забезпечують просту і дешеву конструкцію з менш потужним мотором.

Оснащення

Велокомп'ютер – дозволяє відстежувати інформацію про стан організму райдера, навколишнє середовище, параметри тренування та інші відомості.

Індикація заряду – відображає рівень заряду акумулятора транспортного засобу. Це дозволяє уникнути несподіваного розряду батареї.

ЗП – використовується для заряду акумуляторної батареї пристрою.

Фари – необхідні для катання в темний час доби. Підвищують безпеку руху.

Кошик, багажник – призначені для перевезення вантажів. Кошик вигідно відрізняється від багажника тим, що предмет завжди знаходиться в полі зору велосипедиста, зате останній краще пристосований для перевезення важких предметів. Кошиком і / або багажником оснащуються, перш за все, міські велосипеди.

Тримач пляшки – монтується на раму, дозволяє райдеру завжди мати під рукою ємність з водою.

Крила – розташовуються над колесами та захищають райдера від бруду і води, які відкидають покришки, що особливо актуально при їзді під дощем.

Насос – служить для підкачування коліс в дорозі. Корисний пристрій особливо для далеких велопоходів.

Дзвінок – дає можливість позначити свою присутність звуком, тим самим знижує ризик зіткнення з іншими учасниками руху.

Щиток на ланцюг – запобігає пошкодженню одягу, отриманню травми та аварії, викликані потраплянням одягу райдера в передню зірочку. У різних моделях це пристосування повністю прикриває верхню частину ланцюга або закриває лише передні зірочки. Щиток найчастіше актуальний для райдерів, що катаються на міських велосипедах, оскільки вони катаються в повсякденному одязі.

Підніжка – відкидний штир, призначений для вертикальної установки велосипеда. Підніжка дозволяє обійтися без лавок, парканів та інших опор. Таким аксесуаром оснащуються головним чином міські моделі.

Пеги – пристосування для виконання трюків, перш за все, в BMX.

Поради

 • Купуйте велосипед в спеціалізованих магазинах з перевіреною репутацією.
 • Обов'язково огляньте транспорт. Перевірте, чи немає на виробі вм'ятин, подряпин і інших дефектів.
 • Перевірте роботу мотора, гальм, перемикача швидкостей, ручки акселератора («ручки газу»). Переконайтеся в справності електричної складової велосипеда.
Відгуки про статтю

Дякую, все зрозуміло, можу зробити вибір.

Грубейшая ошибка в тексте, которая может ввести в заблуждение человека выбирающего электровелосипед. Емкость батареи, как указано в тексте выше, указываются в ваттах в час, по формуле V x A x H результатом которой является абсолютная емкость батареи. Т.е. если берем батарею на 60 вольт и 10 ампер часов, то велосипед на ней проедет дальше чем на батарее в 36 вольт и 10 ампер часов. Емкость одной 600 ватт час, другой 360 ватт час. ЭТО ВАЖНО! Человек выбирающий велосипед может быть введен в заблуждение или вовсе обманут если не знает этой тонкости и купит батарею в полтора-два раза меньшую чем ему необходимо. Так же,на аккумуляторе емкостью 10 Ач вы не проедете 16км. Просто потому что вы не указали какое напряжение на этом аккумуляторе - 12 вольт как на автомобильном, или 72 вольта как на дорогом электробайке.

Виправимо текст у найкоротший термін. Дякуємо!

все понятно

Коротко и по делу.Понял как сделать выбор