Як вибрати велосипед

Призначення

Вирішальним критерієм вибору велосипеда є його призначення. Перш за все потрібно визначитися, для чого необхідний велосипед, і де ви плануєте кататися на ньому.

Дорожні – призначені для їзди по асфальту, якісним ґрунтовим дорогам і велотрекам. Діаметр коліс зазвичай становить 27-28 дюймів.

Гірські (MTB) – застосовуються для поїздок по пересіченій місцевості (гірські стежки, лісові стежки й т.д.), але також добре підійдуть і для міських доріг. Відрізняються великою кількістю передач (від 16 до 30), посиленою конструкцією рами, широкими шинами, наявністю амортизаторів (переднього і заднього), якісними гальмами. Діаметр коліс зазвичай становить 26 дюймів.

Для екстремального спорту (BMX) – використовуються для трюкової їзди (стрибки, ковзання по поручнях і іншим поверхням), подолання найскладніших перешкод (сходи, бордюри, насипні пагорби). Особливості: низька і дуже міцна рама, одна передача, наявність пегів (упори по торцях осей коліс). Діаметр коліс 20 дюймів.

Крім цих видів велосипедів існують незвичайні та мало поширені види.

Тандем – розрахований на двох велосипедистів і має дві пари педалей. Варіант швидше оригінальний, ніж зручний.

Дитячі велосипеди існують в трьох різновидах:

 • триколісний відрізняється максимальною стійкістю. Недолік – незручне розташування педалей на передньому колесі. Ідеальний варіант для самих маленьких дітей (від 1.5 до 3 років);
 • беговел (велокат) двоколісний велосипед без педалей, який приводиться дитиною в рух, відштовхуючись від землі за принципом самоката. Розрахований на дітей у віці від 2 до 5 років;
 • двоколісний класичний велосипед, що відрізняється від дорослого меншими розмірами та наявністю двох додаткових опорних коліс. Переваги: хороша стійкість і зручне розташування педалей. Дитина спочатку опановує навичками правильної їзди. Для дітей від 3 до 7 років. У багатьох моделях додаткові колеса знімаються. Буде корисним, коли дитина освоїть навички їзди.

Важливо: для навчання дитини велосипедній їзді краще підійдуть беговел і двоколісний велосипед. Триколісна модель в цьому випадку – проміжна ланка, після якої дитина повинна освоїти беговел або велосипед.

Класс

Типи дорожнього велосипеда

Міський оптимальний варіант для поїздок у справах і прогулянок на невеликі відстані. Широке м'яке сідло забезпечує комфортну їзду.

Шосейний призначений тільки для їзди по ідеально гладкій дорозі (наприклад, трекові перегони). Найшвидший велосипед (18-30 передач). Особливості: легка вага, вузькі шини, сідло, що забезпечує лежачу посадку. Ціна на аматорські моделі помітно вище, ніж на інші типи велосипедів. Професійні спортивні моделі мають дуже високу вартість.

Турінг (туристичний) – нагадує шосейний, але більш практичний. Підійде для тривалої їзди практично по всіх дорогах помірної складності. Особливості: потужні колеса, посилена рама. Кількість швидкостей – 24 і більше.

Круїзер – підійде для прогулянок. Відрізняється ексклюзивним дизайном (гладкі лінії вигинів рами, незвичайні кольори та орнаменти), зручним сидінням і широким кермом, що забезпечує комфортне катання. Такі велосипеди мають невелике число швидкостей (1-8) або взагалі не мають перемикачів швидкостей, коштують дорого. Діаметр коліс – 24 або 26 дюймів.

Типи гірського велосипеда

Даунхил – застосовується для швидкісного спуску з пагорбів і гір по підготовлених трасах. Особливості: дуже міцна рама, наявність передніх і задніх амортизаторів, невелика кількість передач (не більше 8-9), значна вага (20 кг і більше).

Фрірайд – призначений для швидкісного спуску по бездоріжжю. Особливості: міцна рама, наявність передньої та задньої підвісок великого ходу і потужних дискових гідравлічних гальм.

Крос-кантрі – використовується для швидкісної їзди по пересіченій місцевості. Особливості: невелика вага, міцна рама (з алюмінію, карбону або титанових сплавів), наявність однієї або двох підвісок з контактними педалями, що фіксують ногу велосипедиста.

All mountain («легкий фрірайд») – компромісний варіант між фрі райдом і крос-кантрі для їзди по нескладній гірській місцевості. Вага такого велосипеда становить близько 13-17 кг.

Гібрид – поєднує якості MTB і турінга. Відрізняється високою прохідністю і маневровістю. Кількість передач – 24-27. Діаметр коліс – 28 дюймів.

Тип велосипеда BMX

Тріал – призначений для подолання складних природних і штучних перешкод (бордюри, парапети, камені, дошки) і виконання трюків. Відрізняється малою вагою і високою міцністю. Такий велосипед не має перемикання передач і оснащений гідравлічними гальмами.

Стріт – призначений для екстремальної їзди по міських вулицях (стріт-тріалу). Особливості – міцна сталева рама, середня вага (14 кг).

Дьортджампінг – використовується для здійснення трюків в повітрі під час стрибка. Особливості: укорочене кермо, широке сідло, відсутність переднього гальма та пегів.

Виконання

Електровелосипед (павербайк) – з педалями, електромотором і акумулятором. На такому велосипеді можна їхати, не використовуючи педалі.

Подробніше про вибор електровелосипеду читайте в нашій статті.

Зустрічаються складані моделі, що особливо зручно в міських умовах. У них часто відсутня амортизаційна вилка, а сам велосипед легко складається. Його можна перевозити в багажнику будь-якого авто, в електричці або трамваї. Зручний варіант, але частіше за все коштує дорожче звичайної моделі.

Тип амортизації

Цілком і повністю залежить від призначення велосипеда.

Жорстка (Rigid) – повністю жорсткий велосипед (BMX, ряд моделей MTB, шосейні). Переваги: простота в обслуговування, гарна керованість, невелика вага. Недоліки: високе ударне навантаження на велосипед і велосипедиста, що негативно позначається на технічному стані вузлів рами та комфорті їзди.

З амортизаційною вилкою (Hard Tail) – найчастіше застосовується в моделях MTB. Поєднує в собі комфорт і керованість. Недоліки: велика вага і потреба в періодичному техобслуговуванні амортизаційної вилки.

З двома підвісками (Full Suspension) з амортизаційною вилкою і підвіскою заднього колеса (для різних моделей MTB). Переваги: найвищий рівень зчеплення з дорогою. Недолік – висока ціна.

Конструкція вилки

Жорсткі вилки – використовуються в шосейних велосипедах, BMX і недорогих моделях MTB. Перевага – невибагливість в експлуатації. Недолік – сильне ударне і вібраційне навантаження на велосипедиста при поганій поверхні, що призводить до втоми при їзді.

Амортизаційні вилки

 • Пружинні – коштують недорого, але швидко ламаються.
 • Пружинно-еластомірні еластомірний стрижень гасить вібрації. Недоліки: вища ціна і чутливість до негативних температур.
 • Повітряні повітря є амортизатором (пружним елементом) і демпфером (гасить коливання). Такі вилки мають довгий термін служби, але можуть пошкоджуватися при сильних навантаженнях. Зустрічаються рідко.
 • Повітряно-масляні – повітря виступає як амортизатор, а масляний картридж – демпфер. Чудово гасять вібрації. Недоліки: швидко виходять з ладу і вимагають регулярного техобслуговування.
 • Пружинно-масляні пружина є амортизатором, а масляний картридж – демпфером. Попри високу вартість, широко поширені.
 • Двокоронна – вилка для даунхіллу, фрірайду. Приймає на себе все навантаження при різкому гальмуванні, гасить удари та вібрації.

Умовно кажучи, велосипед складається з рами та навісного обладнання. При виборі велосипеда зверніть увагу на якість навісного обладнання, а не на оснащення моделі додатковими фішками, тип фари, насоса та іншого. Згодом будь-які вузли навісного обладнання можна замінити на нові або просто більш просунуті, але це спричинить додаткові витрати.

Рама

Розмір

Розмір рами – це відстань від осі каретки до кінця підсідельної труби.

Він безпосередньо залежить від зросту. Щоб визначити потрібний розмір, необхідно помножити внутрішню довжину ноги (від паху до п'яти) на 0.59. Найнадійніший спосіб підбору потрібного розміру рами – «бліц-примірка»:

 • продавець регулює висоту сідла і тримає кермо;
 • покупець сідає на велосипед і ставить ноги на педалі, при цьому оцінюючи зручність посадки;
 • по можливості потрібно обов'язково робити тест-драйви обраних моделей велосипедів для оцінки зручності посадки та розміру рами. Якщо такої можливості немає, бажано хоча б покрутити педалі у зворотний бік, щоб зрозуміти відчуття від їзди.

Важливо: як правило, між пахом і верхньою трубою рами повинна вільно проходити долоню.

Існує чоловіча (закрита) з верху прямою трубою і жіноча (відкрита) рама, в якій верхня труба скошена вниз (тобто, розташована максимально близько до нижньої труби) або зовсім відсутня. На велосипеди з жіночою рамою зручніше сідати.

Є думка, що не завжди доцільно розділяти рами на чоловічі та жіночі: обирати варто ту, яка зручніше.

Для їзди на протязі тривалого часу рекомендується обирати високі рами, а для екстремальної – невеликі.

Матеріал

Сталева рама – використовується в простих моделях міських і гірських велосипедів. Переваги: невисока ціна, простота ремонту, низький рівень передачі вібрації. Недоліки: дуже велика вага, схильність до корозії, низька міцність.

Хромомолібденова рама – застосовується в більшості моделях велосипедів. Переваги: легша та міцніша, ніж сталева. При ударі така рама погнеться, але не трісне. Ці рами меншою мірою схильні до корозії. Недолік – висока ціна.

Рама зі сплавів на основі алюмінію – використовується в багатьох моделях гірських, гібридних, шосейних велосипедів. Перевага – невелика вага. Недолік – високий рівень передачі вібрацій. При ударі така рама може зламатися.

Титанова рама застосовується в дорогих моделях гірських і шосейних велосипедів. Переваги: менша вага, ніж у попередніх аналогів, м'якість при їзді, стійкість до корозії.

Карбонові рами (вуглепластикові або композитні) використовуються в найдорожчих моделях гірських і шосейних велосипедів. Переваги: найнижча вага, висока жорсткість. Недолік – низька стійкість до подряпин і ударів. Такі рами не підлягають ремонту.

Колеса

Види покришок

Слік – мають практично гладку поверхню. Призначені для сухого і рівного асфальту, де забезпечують гарний накат, але непридатні для будь-якого іншого покриття. Оптимальний варіант для шосейного велосипеда.

Високий протектор (до 10 мм) – мають велику кількість грунтозачепів. Призначені для їзди по бездоріжжю (в тому числі піску, бруду, щебеню тощо) де забезпечують максимальну прохідність, але видають гул і взагалі малоефективні при русі по асфальту (невисокий накат). Добре підійдуть для даунхилу і дьортджампінгу.

Напівслік – компромісний варіант між двома попередніми видами шин, оскільки в центрі вони гладкі, а з боків оснащені грунтозачепами. Призначені для більшості видів дорожнього покриття. Видають невеликий гул при їзді по асфальту і застосовуються в основному для велосипедів крос-кантрі.

Грязьовий протектор – відрізняються дуже високим грунтозачепом (понад 10 мм), що нагадує голки. Призначені для снігу і бруду. Не використовуються для інших поверхонь.

Більшості моделей велосипедів для міських умов підійдуть покришки слік або напівслік.

Матеріал обода

Найчастіше обід для коліс виготовляється з алюмінію – оптимальний баланс між міцністю, вагою та ціною. Іноді на швидкісні велосипеди встановлюють карбонові обода – дуже легкі, міцні та дорогі. Сталеві обода також міцні, але важкі.

Сідло

Розмір

Правильний розмір сідла забезпечує комфортну їзду і не завдає шкоди здоров'ю. Як і у випадку з рамою, підбирати сідло необхідно за допомогою примірки, дотримуючись наступних рекомендацій:

 • ширина сідла повинна відповідати розміру сідниць;
 • для спортивних велосипедів краще підійдуть жорсткі та вузькі сідла, що забезпечують лежачу посадку (шосейний, крос-кантрі й т.д.). На дорожньому велосипеді (наприклад, круїзері) краще будуть м'які та широкі сідла.

Важливо: існують чоловічі та жіночі моделі сідла. Останні ширші, м'якіші та комфортніші.

Матеріал сідла

Сідла виготовляються зі шкіри – гігієнічного та зручного для сидіння матеріалу. Існують також сідла зі штучної шкіри (дешевший варіант) і пластика (для спортивних велосипедів).

Матеріал рами сідла

Сталева рама відрізняється низькою ціною і масивністю, але не підходить для повних людей; карбонова – дуже легка і дорога; титанова – міцна і легка, але коштує дорого; хромомолібденова оптимальний баланс між міцністю, легкістю і ціною. Рама сідла з ванадієвого сплаву має високу стійкість до зношування. Зустрічається досить рідко.

Типи гальм

Обідні гальма гальмування здійснюється шляхом тертя колодки об обід колеса. Переваги: простота в експлуатації, легка вага і низька вартість. Недолік: чутливість навіть до невеликих змін геометрії колеса («вісімок»).

Існують механічні та гідравлічні обідні гальма.

Механічні поділяються на такі види:

 • кліщові відрізняються низькою ефективністю гальмування і модуляції (контроль сили гальмування). Використовуються в основному в шосейних велосипедах;
 • кантілівери ефективність гальмування і модуляція також невисокі, але ці гальма краще, ніж кліщові функціонують при їзді по бруду;
 • V-Brake використовуються найчастіше. По надійності та потужності вони наближаються до дискових.

Гідравлічні дорожчі, ніж V-Brake. Володіють відмінною модуляцією і потужністю. Недолік – складність ремонту.

Дискові гальма – гальмування здійснюється шляхом тертя колодок о гальмівний диск, прикріплений до втулки колеса. Переваги: стійкість до «вісімок» обода і погодних умов, більш потужне гальмування і значно краща модуляція. Дискові гальма надійніше, ніж обідні. Недоліки: велика вага, висока ціна, складність в обслуговуванні.

Поділяються на такі види:

 • гідравлічні найефективніші. Недоліки: висока вартість і складність ремонту;
 • механічні відрізняються меншою модуляцією та ефективністю гальмування, проте простіші в ремонті;
 • механіко-гідравлічні компромісний варіант між попередніми видами.

Роллерні гальма – нагадують автомобільні барабанні гальма. Гальмівний механізм розміщується всередині втулки. Переваги: не схильні до впливу погоди та наявність високої потужності гальмування. Недолік – дуже велика вага. Не придатні для жорсткої їзди та ремонту в польових умовах.

Важливо: в дитячих і дорожніх дорослих велосипедах переднє гальмо відсутнє. Найпростіший вид заднього гальма – ножний. Гальмування здійснюється поворотом педалей назад. Це гальмівний механізм має тривалий термін служби та невибагливий в експлуатації.

Резюмуючи, можна сказати, що для початківців велолюбителів або велопрогулянок у неділю цілком вистачить обідних гальм. Для більш тривалих поїздок або велотуризму варто обирати дискові. Гідравліка призначена для захоплених велосипедистів з високими вимогами до велосипедів.

Вважається, що в базовій комплектації велосипеда дисковими гальмами використовується найдешевше обладнання. Тому, ймовірно має сенс купувати велосипед з обідними гальмами (вони дешевше), але з можливістю установки дискових.

Манетки

Манетки (шіфтери) – пристрої для управління перемиканням передач.

Одноважільні використовуються в недорогих моделях MTB і шосейних велосипедах. Найпростіший варіант. Недоліки: незручне управління і можливість втрати контролю над велосипедом.

Тригерні з двома важелями зустрічаються найчастіше. Перевага – рука весь час знаходиться на кермі, що дозволяє контролювати велосипед.

Обертальні ручки – нагадують мотоциклетні. Рука постійно знаходиться на кермі, але при їзді в дощ рука може ізслизнути по ручці.

Dual Drive – різновид ручки, що обертається, що дозволяє одночасно управляти переднім і заднім перемикачами.

Dual Control нова система, що дозволяє перемикати швидкість за допомогою гальмівної ручки.

Bar End – використовуються в велосипедах для тріатлону.

Педалі

Класичні педалі – не фіксують ногу, як правило, виготовляються з металу або пластику.

 • платформи – різновид класичних. Вони відрізняються більшою площею педалі та наявністю шипів для утримання ноги. Оптимальний варіант для моделей BMX.

Тулкліпси – нога фіксується на педалі за допомогою металевих скоб або шкіряних ремінців. Особливість – м'язове зусилля ноги прикладається при русі вгору. Перевага – невисока вартість. Недоліки: висока ймовірність травматизму, оскільки при падінні не можна швидко звільнити ногу.

Контакти – нога фіксується за допомогою контактних майданчиків на педалях, в які вставляються контактні черевики. Так само, як і тулкліпси, контакти дозволяють ефективно розподіляти навантаження на ноги, проте в разі потреби можна легко звільнити ногу. Недолік – висока ціна як педалей, так і взуття.

Кількість зірок

Чим більше зірок у касеті та системі велосипеда, тим більше число передач він має.

Кількість зірок у касеті (задні зірки) становить від 1 до 11. Низькі передачі застосовуються при підйомі в гору, а високі – при русі по горизонтальній дорозі. BMX мають одну зірку, MTB – 7-9.

Кількість зірок у системі велосипеда (передні зірки) становить від 1 до 6. За допомогою цієї системи обертальний рух педалей перекладається в поступальний рух ланцюга. BMX і даунхильні моделі мають одну зірку, шосейні та туристичні – 2, більша частина MTB і гібридних – 3.

Кількість швидкостей

Кількість швидкостей велосипеда визначається як добуток кількості передніх і задніх зірок. Воно становить від 1 до 33. У BMX – одна швидкість, MTB мають широкий діапазон швидкостей (даунхильні – 8-9, в інших моделях – від 21 і т.д.), шосейні 18-30, туристичні – 24 і вище, гібридні – 24-27.

Регулювання

У велосипеді може бути передбачено безліч регулювань, що полегшують його використання і підвищують рівень комфорту.

Жорсткість пружини (Preload) дозволяє налаштувати жорсткість пружини в амортизаційній вилці. Ця величина показує, наскільки вилка стискається під вагою велосипедиста. При їзді по асфальту на протязі тривалого часу рекомендується мати жорстку вилку, а для екстремальної – м'якшу.

Відбій, відскок (Rebound) – дозволяє налаштувати швидкість повернення амортизаційної вилки в початкове положення. Цей параметр показує, наскільки швидко вилка розтиснеться після наїзду на перешкоду (наприклад, купину).

Швидкість стиснення (Compression) – дозволяє налаштувати швидкість стиснення амортизаційної вилки (величина протилежна Rebound). Ця величина показує швидкість, з якою вилка стискається під впливом зовнішніх факторів. Стане в пригоді в разі їзди в різних стилях і в різних умовах. Наприклад, при русі по асфальту краще зменшити швидкість стиснення, а при їзді по пересіченій місцевості – збільшити.

Регулювання довжини ходу (Extension Control) – дозволяє налаштувати довжину ходу амортизаційної вилки велосипеда. Це може бути корисним, наприклад, при русі в гору, коли рекомендується зменшити хід вилки.

Блокіратор (LockOut) – блокування ходу амортизаційної вилки велосипеда (вилка стає «жорсткою»). Застосовується в деяких випадках, наприклад при русі в гору.

Ті ж регулювання існують і для задніх амортизаторів.

Регульований винос керма – змінює геометрію виносу керма. Дозволяє максимально точно підібрати посадку велосипедиста. Недолік – така конструкція має порівняно невисоку міцність і навряд чи підійде для їзди в екстремальних умовах.

Дитячий велосипед

Важливо: велосипед повинен підбиратися за допомогою «живої примірки». Нехай дитина самостійно оцінить комфортність і зовнішній вигляд моделі (колір, форма, малюнки). На такому велосипеді він буде кататися з великим задоволенням.

Діаметр коліс

На відміну від дорослих велосипедів, які підбирають за розміром рами, моделі для дітей слід вибирати за розміром коліс (вимірюються в дюймах).

 • 12 дюймів – для малюка 2-4 років (ріст 85-110 см);
 • 14 дюймів – для малюка 3-5 років (ріст 100-125 см);
 • 16 дюймів – для дитини 4-6 років (ріст 100-125 см);
 • 18 дюймів – для дитини 4-7 років (ріст 120-145 см);
 • 20 дюймів – для дитини 6-11 років (зростання 120-145 см);
 • 24 дюйми – для дитини 10-14 років (зростання від 145 см);
 • 26 дюймів – для підлітка від 14 років.

Велосипед повинен підходити дитині по зросту. «На виріст» купувати велосипед не можна, в іншому випадку їзда на ньому може призвести до травми. З іншого боку, серед велосипедів, які підходять малюкові по висоті, має сенс обирати найвищий, щоб він прослужив не один сезон.

Особливості дитячого велосипеда

Регулювання підйому – дає можливість встановлювати найзручніше положення керма (по висоті) для дитини.

Регулювання виносу – змінює геометрію виносу керма. Дозволяє максимально точно підібрати посадку велосипедиста.

Важливо: регулювання керма дозволяють дитині що постійно росте довше користуватися велосипедом. Висота керма повинна бути такою, щоб малюкові було зручно його тримати витягнутою рукою навіть на повороті.

Купуючи велосипед, варто звернути увагу на те, як повертається кермо. Якщо воно встає під прямим кутом, то при зіткненні з перешкодою малюк може вдаритися об кермо грудною кліткою або животом, що може привести до травми.

Кількість швидкостей

Число швидкостей велосипеда визначається як добуток кількості передніх і задніх зірок. У дитячих велосипедів буває 3-9 швидкостей, у підліткових – найчастіше 18, але зустрічаються моделі, що мають 20-24 швидкостей.

Важливо: не варто купувати велосипед з передачами для дитини віком до 10 років. Малюки повинні кататися у своє задоволення, а не думати про перемикання швидкостей.

Гальма

Дитячі велосипеди обов'язково повинні мати ножне (заднє) гальмо, що спрацьовує при обертанні педалей у зворотний бік. Таке гальмо більш безпечне для дитини, оскільки не вимагає від нього великих зусиль, на відміну від ручного. Крім того, гальмування за допомогою переднього ручного гальма може бути небезпечним для малюка (наприклад, велосипед може перевернутися при різкому гальмуванні на високій швидкості).

Гальма в моделях для підлітків в цілому аналогічні гальмам у дорослих велосипедах (найчастіше зустрічаються обідні).

Безпека

Купуючи велосипед, слід звернути увагу на його безпеку. На велосипеді всі деталі повинні мати обтічну форму, щоб дитина не поранилася під час катання. Ланцюг велосипеда повинен бути закритий спеціальним щитком, щоб запобігти попаданню в ланцюг штанин. Сам велосипед повинен бути оснащений катафотами – без них різко підвищується ризик аварії при катанні в сутінках або умовах недостатньої видимості.

Оснащення

Велосипеди можуть оснащуватися багажником, крилами, помпою, дзвінком і т.д.

Заспокоювач перешкоджає зіскакуванню ланцюгів з передньої зірочки. Особливо важливий при агресивній їзді.

Захисна накладка на кермі запобігає удару обличчям велосипедиста об кермо при різкому гальмуванні.

Амортизаційний підсідельний штир зменшує вібрацію та удари при їзді по нерівній дорозі.

Бічні колеса – встановлюються для стійкості велосипеда, навіть коли він стоїть на місці. Використовуються для дітей молодшого віку, ще не вміють тримати рівновагу. Згодом вони отримують необхідні навички й тоді ці колеса можна зняти.

Поради

 • У верхній точці педалі нога велосипедиста не повинна торкатися керма, а в нижній – повинна бути майже випрямленою. Потрібно ставити ногу на педаль не п'ятою або носком, а всією ступнею. При посадці дитини на велосипеда – ті ж правила.
 • Разом з велосипедом варто купити й замок. Він незамінний, якщо велосипед буде потрібно залишити на відкритій місцевості (наприклад, сходовій клітці).
 • Слід зазначити, що на вагу моделі впливає не тільки матеріал рами, а й оснащення (крила, багажники). Вага моделі повинен бути такою, щоб жінка або дитина молодшого шкільного віку могли самостійно його виносити й заносити в будинок.
 • Перед виїздом на вулиці міста, особливо на проїжджу частину, слід обов'язково ознайомитися з Правилами Дорожнього Руху України. З дитиною необхідно розглянути окремі ситуації їзди на велосипеді вулицями.
 • Якщо планується їзда по місту, обов'язково придбайте велосипедну екіпіровку, зокрема – велошолом.
 • При покупці велосипеда для дитини необхідно купити додатковий захист для ліктів і колін. Діти за своєю природою менше схильні до страху падіння, тому саме вони частіше падають і травмуються.

Особливості покупки

Якщо ви плануєте купувати свій перший велосипед, рекомендуємо для початку взяти велосипед напрокат на кілька годин або пару днів. Це дасть можливість згадати навички їзди, ознайомитися з особливостями перемикань передач, отримати загальне враження про посадку і зручність рами, сидіння, манеток. Подальші тест-драйви конкретних моделей в магазині для вас будуть більш інформативними.

Величезне значення при покупці велосипеда має продавець. По-перше, якість збірки – поставляються велосипеди в розібраному вигляді, а збираються вже безпосередньо в магазинах, вся передпродажна підготовка залежить від механіків. По-друге, цінова політика – деякі продавці можуть свідомо завищувати ціни, тому обов'язково аналізуйте ринок перед покупкою. По-третє, гарантійне та технічне обслуговування – продавці, які є офіційними представниками марок як правило, мають власний сервісний центр, куди можна звернутися з будь-яких «велосипедних» питань. Це особливо важливо, якщо ви плануєте оснащувати ваш велосипед додатковим обладнанням.

Виробник

Вибір бренду залежить перш за все від частоти використання велосипеда. Якщо плануєте використовувати його раз в тиждень на пару годин, то не має сенсу купувати дуже дорогий екземпляр відомого виробника: при невеликих навантаженнях і належному обслуговуванні велосипед українських або російських марок проживе стільки ж, скільки «американець» або «німець». Якщо ви вже плануєте кататися кожен день або трохи рідше – необхідно віддати перевагу відомим фірмам з ім'ям і авторитетом.

Найпопулярніший бренд навісного обладнання – японська фірма Shimano. Саме її запчастинами комплектуються майже всі моделі велосипедів на ринку. За винятком хіба що найдешевших моделей місцевих виробників, або дуже дорогих марок велосипедів, які виробляють власне навісне обладнання.

Серед усіх брендів можна виділити групу українських, російських і деяких китайських марок: Ardis, Azimut, Avanti, Comanche, Cyclone, FORT, Optima, Spelli, STERN, Vodan, Winner. Ціновий сегмент – початковий, середній, вище середнього. Більшість моделей укомплектовані навісним обладнанням Shimano. Непоганий варіант для початківця велосипедиста, який ще не знає, чи підійде йому велосипед як основне захоплення. Щоб просто покататися у неділю декілька годин, таких велосипедів однозначно досить. Однак багато моделей грішать поганою збіркою, слабкими та марними амортизувальними вилками, низькоякісними елементами навісного обладнання (далеко не Shimano), як наслідок починають скрипіти, видавати незрозумілі звуки при перемиканні швидкостей, швидко зношуються деякі деталі, ламаються вузли. Такі велосипеди вимагають постійного налаштування зірочок, ланцюгів.

Якщо ви плануєте навантажувати свій велосипед більш тривалими та інтенсивними катаннями, то слід звернути увагу на всесвітньо відомі бренди Bergamont, Cannondale, Ghost, Giant, Merida, ROCK MACHINE, Schwinn, Scott, Stevens. Ціновий сегмент – середній, високий і дуже високий. Звичайно, присутня переплата за популярність і розкрученість бренду: не дарма виробники так полюбляють різне спортивне спонсорство. Проте, навіть дуже бюджетні їх моделі відповідають всім вимогам початківця і просунутого велосипедиста: якісні рами, навісне обладнання мінімум Shimano, а в деяких випадках – власного виробництва. Такі велосипеди при якісному догляді та своєчасному обслуговуванні служать надійно і довго. До групи якісних велосипедів можна віднести й український бренд Pride.

Варто виділити в окрему групу жіночі міські велосипеди. Безумовним лідером серед виробників таких велосипедів є бренд Electra. Головну роль тут відіграє привабливий дизайн: велосипед просто зобов'язаний бути красивим і модним. Деякі інші марки також випускають моделі жіночих міських велосипедів: Bergamont, Giant, Spelli, Schwinn.

Серед дитячих велосипедів на ринку представлені марки бюджетних велосипедів Ardis, Avanti, Azimut, Comanche, Optima, і велосипедів дорожче: Cannondale, Ghost, Giant, Merida, Pride, STERN, Schwinn, Scott. Існують виробники виключно дитячих товарів, в тому числі й велосипедів: Bellelli, Bino, Bianchi, Chicco, Dino, Geoby, Profi Trike. Багато людей вважають, що через швидке дорослішання дитині не потрібен якісний велосипед і економлять, купуючи найдешевші моделі. Однак діти використовують велосипеди найбільш нещадно, саме тому ті швидко виходять з ладу. Слід обирати надійний велосипед, з хорошою рамою і навісним обладнанням. Особливо, якщо мова йде про дітей старше 3-5 років і підлітків.

Відгуки про статтю

Дуже інформативно! Дякую!

Отличная статья!!! Спасибо

Огромное Спасибо автору! Очень хорошая и Полезная статья!!!

Супер! Спасибо! Очень полезно и доступно

Мне очень по нраву полнота материала. На самом деле перед покупкой у меня был один критерий - собственные ощущения, то есть посмотреть попробовать прокатится и все, но ознакомившись с этой статье я поняла как много могло бы быть упущенным и как дорого я бы за это заплатила в дальнейшем.

Выбор велосипеда это то же самое как выбор машины. В первый раз ты все читаешь и изучаешь, но покупаешь то на что хватает денег, а потом на опыте самостоятельно определяешь для себя то чего не хватало на практике, а не в теории.

Очень интересная, а главное информативная статья, особенно для родителей у которых не было велосипедов)

Класс что все написано на доступной языке, мы как родители не увлеченные вело ездой смогли угадать с подарком ребенку на д.р

Почему не было этой статьи когда я выбирал свой первый велосипед???)