Ригиден, хардтейл або двухподвес? Основні види гірських велосипедів

Гірський велосипед або MTB (від англійської mountain bike) – це категорія двоколісних пристроїв, які розроблені спеціально для їзди по бездоріжжю, пересіченій місцевості, путівцями і лісових стежках. Залежно від конструкції таку техніку можна використовувати для катання в стилі фрірайд, крос-кантрі, даунхіл, а також в рамках інших спортивних дисциплін. Багатьох цікавить, який велосипед для пересіченої місцевості краще вибрати, однак однозначної відповіді на це питання немає: все залежить від типу покриття, рельєфу, манери їзди і безлічі інших чинників.

Види гірських велосипедів, їх переваги та недоліки

При виборі гірського велосипеда важливо визначитись з його конструкцією: в залежності від наявності або відсутності амортизаторів і їх кількості виділяють три основні різновиди таких виробів.

Ригід

Цей тип техніки відрізняє повна відсутність амортизаторів. Наприклад, гірські велосипеди Pride Rocco відносяться саме до такої категорії: модель 2020 року оснащується 20-дюймовими колесами збільшеної товщини, жорсткою вилкою, надійними дисковими гальмами. Вона має 7-швидкісну конструкцію, якісні перемикачі Shimano. Такий велосипед відмінно підходить для катання по піску і гравію за рахунок широких коліс.

В цілому ригід має наступні переваги:

 • Знижена вага. Цього вдається досягти за рахунок зменшення маси вилки: якщо вона сталева, то її вага становить приблизно 1,5 кг, карбонова важить не більше 1,2, а алюмінієва – до 1 кг. Для порівняння: вилка з амортизацією важить від 2,5 кг і більше.
 • Висока ефективність, повна передача енергії крутіння на колеса.
 • Відсутність залежності вилки від погодних умов.
 • Відмінна керованість на асфальті.

Однак конструкція має і безліч мінусів:

 • Вельми високий дискомфорт при їзді по пересіченій місцевості, особливо по жорстким нерівним покриттям, кам'янистим майданчикам і стежках.
 • Ригід менш стійкий.
 • Такий велосипед не може забезпечити настільки ж високе зчеплення з поверхнею, як моделі з амортизацією вилки.

Хардтейл

Найбільш популярна категорія гірських велосипедів, представлена величезною кількістю фірм і моделей. Їх конструкцію відрізняє наявність ззаду жорсткого трикутника, вилка при цьому має амортизуючу будову. Хардтейли використовують як для поїздок по складному рельєфу, так і бездоріжжю, путівцями. Характерний представник – гірський велосипед Leon XC 60 з 27,5-дюймовими колесами. Модель комплектується вилкою RockShox пружинно-мастильного типу з ходом 100 мм, аматорськими манетками і заднім перемикачем Shimano, 10-зірковою касетою. Відмітною властивістю є наявність дискових гідравлічних гальм.

В цілому до переваг хардтейлів можна віднести наступні моменти:

 • Вартість в порівнянні з ціною на двопідвісні аналоги на порядок нижче.
 • Більш простий і дешевий ремонт, відсутність необхідності частого профілактичного догляду за рамою.
 • Висока жорсткість, стійкість до механічних навантажень і ударних впливів.
 • Відсутність ефекту розгойдування, що особливо актуально, якщо велосипедист перевозить вантаж.
 • На багато моделей можна поставити туристичний багажник.
 • Швидкий набір швидкості при крученні педалей.
 • Можливість оснастити велосипед електроприводом.

До недоліків відносяться наступні моменти:

 • Більш важке управління на великій швидкості, особливо в умовах складного рельєфу: при подоланні ям, трамплінів, стежок з перепадами висоти, підвищується ризик падіння.
 • Тривала їзда на хардтейлі пов'язана з дискомфортом для власника, через відсутність повноцінної підвіски нерідко з'являються болі в спині, від постійної вібрації керма можуть постраждати суглоби рук, нерідко починають хворіти коліна.

Такий тип велосипедів оптимальний для короткочасних катань (1,5-2 години, за умови гарної підготовленості – 3-4), для довгих прогулянок він підходить мало.

Двопідвіс

Ця категорія гірських велосипедів являє собою різновиди, оснащені парою амортизаторів: один ставиться спереду, другий – ззаду. Такі моделі мають більшу кількість плюсів:

 • Покращена керованість, особливо при входженні в поворот на великій швидкості, оскільки зчеплення з покриттям на порядок вище, ніж у ригіда і хардтейла. Це незамінна якість при подоланні кам'янистих стежок, їзді по гірських схилах, під час катання фрірайд.
 • Пара амортизаторів поглинає більшу частину вібрацій, що виникають під час їзди, що істотно підвищує комфорт велосипедиста. За рахунок цієї ж властивості двопідвіс відмінно підходить для довготривалих подорожей: від багатогодинної прогулянки не буде боліти поперек і суглоби.
 • При пересуванні доводиться докладати меншу кількість зусиль, що особливо важливо при проходженні складного маршруту.
 • Хороша стійкість, що робить подолання складного рельєфу максимально безпечним і приємним заняттям.
 • Більшість двопідвісів має привабливий, стильний дизайн, приковуючи до себе погляди.

До недоліків можна віднести кілька моментів:

 • Більш висока вартість і дороге технічне обслуговування з ремонтом.
 • Як правило, такі моделі мають чималу масу, що потрібно врахувати, якщо доведеться використовувати техніку, наприклад, для стрибків.

Звичайно, у продажу можна зустріти більш дешеві аналоги двопідвісів, вироблені такими фірмами, як Stels або Trek, проте рівень амортизації у подібних моделей не дуже хороший, а якість збірки і використовуваних матеріалів залишає бажати кращого.

Хорошим варіантом двопідвіса є, наприклад, велосипед Giant Trance E2 Pro. Він комплектується 27,5-дюймовими колесами, мотором з електричним приводом, який забезпечує розгін до 25 км/год, професійною вилкою повітряного типу зі 150-міліметровим ходом і кількість швидкостей у цієї моделі – 11, передній перемикач оснащується зіркою, ззаду встановлюється професійне обладнання Shimano.

Висновок

Обираючи гірський велосипед, слід заздалегідь визначитись з тим, де саме на ньому доведеться кататися, як часто плануються прогулянки і який бюджет відводиться на покупку. Найбільш недорогим варіантом стане хардтейл або ригід, крім того, такий різновид не потребує складного обслуговування, а ремонт не вдарить по кишені. В свою чергу, двопідвіс – більш зручна модель, що забезпечує ідеальну керованість і стійкість на бездоріжжі і в місцевості зі складним нерівномірним рельєфом. Однак вона коштує досить недешево, та й обслуговування з ремонтом обходиться на порядок дорожче.

Відгуки про статтю