Як вибрати кондиціонер

Обираючи кондиціонер, важливо визначитися, де він буде розміщений:

 • для дому та офісу найбільш підходящими будуть настінні спліт-системи;
 • для приміщень площею понад 100 м2 зручними вважаються канальні кондиціонери;
 • набуваючи кондиціонер для великого приміщення, краще проконсультуватися з фахівцем.

Важливо: більшість кондиціонерів виходять з ладу через неправильний монтаж. Підійдіть до цього питання з усією відповідальністю! Бажано, щоб кондиціонер встановлювали кваліфіковані фахівці.

Клас

Побутові (RAC) – встановлюються в квартирах, окремих кімнатах заміських будинків, маленьких офісах і магазинах. До побутових моделей належать моноблоки (мобільні, віконні), настінні спліт- і мультиспліт-системи (фіксовані).

Напівпромислові (PAC) – розміщуються в просторих квартирах, великих офісах, кафе, ресторанах, готелях. У цей клас входять підлогово-стельові, касетні, настінні, колонні і канальні спліт-системи, а також складальні мультиспліт-системи.

Промислові (Unitary) – встановлюються в цехах та інших виробничих приміщеннях з великою кількістю техніки, торгових центрах, стадіонах, концертних залах. До промислових пристроїв відносяться дахові, центральні, прецизійні і деякі інші види кондиціонерів.

Вид

Моноблоки – складаються з одного корпусу, в якому знаходиться вся електроніка. Це найдешевші і прості в установці кондиціонери. Недоліком є гучність у роботі.

Спліт-системи – складаються із зовнішнього блоку (конденсатор, вентилятор і гучний компресор) і внутрішнього блоку (випарник). Перший розташовується зовні будівлі, а другий – в будь-якій частині кімнати.

Переваги: висока ефективність, низький рівень шуму і можливість вибору місцезнаходження внутрішнього блоку в приміщенні.

Недолік – неможливість подачі в кімнату свіжого повітря. Через це часто потрібно провітрювати приміщення, щоб в кімнатах не накопичувалися шкідливі речовини.

Мультиспліт-системи – мають ті ж характеристики, що й спліт-система за винятком того, що до одного зовнішнього блоку може додаватися від 2 до 5 внутрішніх блоків.

Серед недоліків слід відзначити високу вартість монтажу, а також те, що при поломці одного зовнішнього блоку перестають працювати всі внутрішні.

Мультиспліт-системи підрозділяються на дві категорії.

 • Фіксовані – поставляються в готовому комплекті, який складається з 1 зовнішнього і 2-3 внутрішніх блоків. При цьому не можна міняти кількість, потужність і типи блоків. Допускається заміна блоків на ідентичні моделі.
 • Збірні – складаються з 1 зовнішнього і 2-5 внутрішніх блоків, які підбираються самостійно. Таке рішення обмежує лише максимальну кількість і сумарну потужність блоків. Користувач вільний у виборі типу і виробника блоків.

Зовнішній (зовнішній) блок – елемент спліт-системи, що встановлюється на вулиці. Охолоджує або нагріває холодоагент для подальшої передачі у внутрішній блок.

Внутрішній блок – елемент спліт-системи, що встановлюється у приміщенні. З цього блоку і надходить охолоджене або нагріте повітря.

Зовнішній чи внутрішній блок купуються окремо у разі виходу з ладу «рідного» блоку, при складанні мультиспліт-системи або її модернізації.

Тип внутрішнього блоку

Другою важливою характеристикою при виборі кондиціонера є тип внутрішнього блоку. Моноблоки діляться на віконні і мобільні кондиціонери.

Віконні кондиціонери – вбудовуються в віконний проріз. Мають більше недоліків, ніж переваг, а тому майже вийшли з використання.

Переваги: низька вартість і порівняно проста установка.

Недоліки: дуже гучні; при монтажі в віконний проріз порушується теплоізоляція вікна, через це взимку холодне повітря вільно проникає в приміщення; загорожується віконний простір.

Мобільні кондиціонери – можуть бути як моноблоком, так і спліт-системою. Завдяки коліщаткам вільно переміщаються по кімнаті. До блоку приєднується гнучкий шланг, за допомогою якого гаряче повітря виходить на вулицю.

Перевага – не потребують монтажу, а недолік – видають сильний шум при роботі.

Настінні спліт-системи і мультиспліт-системи – найбільш оптимальний варіант за паливною ефективністю і ціною як для будинку, так і для офісу. Переваги – порівняльна простота монтажу і використання.

Підлогово-стельові кондиціонери – використовуються в основному в приміщеннях складних конструкцій. Наприклад, коли неможливо прикріпити кондиціонер на занадто тонку стіну. Вони дуже добре розподіляють холодне повітря по всьому периметру кімнати, навіть якщо вона неправильної форми. Дорожчі моделі можуть одночасно направляти повітря відразу в чотири сторони. Серед недоліків – висока вартість і не сильно гарний зовнішній вигляд.

Касетні кондиціонери – призначені в основному для приміщень з високими стелями. Вбудовуються в підвісну стелю.

Переваги: рівномірний розподіл повітря в чотирьох напрямках, а також непомітність такої моделі. Недоліки: монтаж можливий тільки за допомогою фахівців на етапі будівництва або капітального ремонту будинку.

Колонні кондиціонери – використовуються в дуже великих приміщеннях, де немає особливих вимог до дизайну. Мають великі розміри. Зазвичай досить дорогі. Головна перевага в тому, що дані моделі досить сильно охолоджують повітря, а діапазон температурного режиму може опускатися до мінус 35°С.

Канальні кондиціонери – схожі з касетними кондиціонерами, відрізняються тільки тим, що займають набагато менше місця під стелею. Головні недоліки – висока ціна і складність монтажу, який проводиться на етапі будівництва будинку. Перевага – один такий кондиціонер замінює близько чотирьох настінних спліт-систем.

Інверторний кондиціонер

Кондиціонер працює постійно, але в залежності від необхідності змінює потужність компресора самостійно. Тобто, якщо звичайний кондиціонер для досягнення/підтримки потрібної температури відключає/включає компресор, то інверторний просто зменшує або збільшує його продуктивність.

Переваги

 • Економія енергії: за рахунок зміни продуктивності компресора зменшується надлишкова потужність. Кондиціонер працює не на максимальній потужності, а на необхідній.
 • Комфорт: коливання заданої температури у інверторних кондиціонерів складають всього близько 0.5 градусів. Охолодження відбувається найбільш щадним чином, так як регулюється температура на виході з внутрішнього блоку. Це забезпечує відсутність холодного потоку повітря, протягів. У звичайних кондиціонерів коливання становлять 2-3 градуси.
 • Менший рівень шуму: для підтримки температури інверторним кондиціонерам не потрібні постійні цикли включення/вимикання компресора, тому вони менше шумлять.
 • Більш тривалий термін служби: відсутність постійного включення/вимикання подовжує життя двигуна компресора.
 • Обігрів при більш низьких температурах: дозволяють включати взимку кондиціонер при -15°С. Супер інверторидо -25 °С.

Недолік – більш висока вартість в порівнянні з неінверторними кондиціонерами.

Рекомендована площа

Цей параметр означає гранично допустиму площу приміщення, яку здатна обробити конкретна модель кондиціонера без погіршення якості роботи.

Рекомендована площа визначається класом кондиціонера:

 • побутові – 10-100 м2;
 • напівпромислові – 50-300 м2;
 • промислові – 300 м2 і вище.

Також даний параметр залежить від охолоджуючої здатності пристрою:

 • 5 – 16 м2;
 • 7 – 21 м2;
 • 9 – 27 м2;
 • 12 – 36 м2;
 • 13 – 38 м2;
 • 14 – 42 м2;
 • 18 – 54 м2;
 • 24 – 72 м2;
 • 30 – 86-100 м2.

Оптимальна площа розраховується не тільки на основі співвідношення 10 м2 – 1 кВт потужності охолодження. Обов'язково слід враховувати товщину стін і перекриттів, ступінь скління, теплопритоки від діючих механізмів і присутніх людей, географічне розташування приміщення. Всі ці фактори можуть збільшити потужність пристрою на 15-20%.

Запас потужності необхідний і в зв'язку з недобросовісністю деяких виробників, які вказують підвищені показники для своєї продукції.

Кількість внутрішніх блоків, що підключаються

За цим параметром оцінюють скільки внутрішніх блоків може бути підключено до одного зовнішнього. Різні мультиспліт-системи розраховані на 2-10 внутрішніх блоків та більше.

Потужність

Наступним важливим показником при виборі кондиціонера є потужність. Це може бути потужність охолодження і потужність обігріву.

Загальні принципи

Потужність охолодження – обирати кондиціонер за цим параметром слід, знаючи площу приміщення, де апарат буде працювати. Для охолодження площі 10 м2 з висотою стель від 2.8 до 3 м потрібно приблизно 1 кВт потужності охолодження.

Потужність обігріву – зазвичай в 3-4 рази більше споживаної потужності. Для приміщення з площею 20 м2 потужність обігріву повинна становити від 1400 до 2100 Вт.

У інверторних кондиціонерів вказується діапазон потужності, в якому працює пристрій. Чим ширше діапазон, тим точніше кондиціонер може підтримувати необхідну температуру.

Більш точний розрахунок потужності

Потужність охолодження залежить від класу кондиціонера:

 • побутові – 1.5-8 кВт;
 • напівпромислові – 5-30 кВт;
 • промислові – 30-5000 кВт.

Кондиціонер з недостатньою потужністю охолодження в кращому випадку не зможе досягти потрібної температури. У гіршому випадку такий пристрій буде працювати на межі можливостей, що призведе до передчасного виходу з ладу.

Надлишкова потужність охолодження кондиціонера означає серйозне збільшення витрат на його доставку, установку і обслуговування, а також підвищена витрата електрики. Крім невиправданих фінансових витрат подібна техніка може нанести шкоду здоров'ю, адже потужний потік холодного повітря часто викликає застуду.

Розрахунок потужності охолодження кондиціонера проводиться фахівцями. Але можна і самостійно розрахувати потрібний параметр пристрою, щоб потім отримані дані порівняти з розрахунками фахівців. Для цього скористайтеся наступною формулою: Q = Q1+Q2+Q3, де Q1 – теплоприток від обсягу приміщення, Q2 – теплоприток від людей, Q3 – теплоприток від працюючої побутової техніки.

Q1 = S*h*q/1000, де S – площа приміщення (м2), h – висота приміщення (м), q – знаходиться в діапазоні 30-40 Вт/м3 (30 – північна; 40 – південна сторона; 35 – середній параметр). Північна сторона означає, що приміщення розташоване в тіні, південна – на сонці.

Q2 (для однієї людини) – коливається в межах 0.1-0.2 кВт (0.1 – спокій; 0.13 – легкий рух, 0.2 – інтенсивні фізичні навантаження).

Q3 – залежить від використовуваних побутових приладів (0.2 кВт – телевізор, 0.3 кВт – комп'ютер).

Наприклад, потрібно підібрати кондиціонер в квартиру площею 30 м2 і висотою стелі 2.7 м (південна сторона) з двома мешканцями, які працюють телевізором і комп'ютером. Таким чином, розрахунок потужності охолодження пристрою буде таким:

Q = 30*2.7*40/1000+0.13*2+0.2+0.3=4 кВт.

Кондиціонер відноситься до приладів, розрахованим на багаторічну роботу (ресурс 7-12 років). За цей час кількість людей або побутової техніки може збільшитися. Тому бажано вибирати пристрій з запасом потужності охолодження на 15%. Підсумковий параметр – 4.6 кВт.

Виробники виготовляють кондиціонери з потужностями 1.6 кВт; 2 кВт; 2.6 кВт; 3.5 кВт і т. д. Іноді ці цифри вказуються в маркуванні обладнання.

Особливо важливий точний розрахунок потужності охолодження для напівпромислового і промислового кондиціонера, який купується в офіс або виробниче приміщення.

Важливо: також при розрахунку потужності кондиціонера враховується кліматичний пояс, поверх, на якому розташоване приміщення, стінові матеріали та інші фактори.

Споживана потужність охолодження / обігріву

Споживану потужність багато хто помилково пов'язує з потужністю охолодження / обігріву. Насправді, цей параметр характеризує кількість електроенергії, яка витрачається кондиціонером за одиницю часу роботи.

Варто знати, що споживана потужність приблизно в 3 рази менша за потужність охолодження / обігріву. Тому кондиціонер потужністю охолодження 4.2 кВт споживає лише 1.4 кВт електроенергії. Модель, у якої потужність обігріву становить 3-4 кВт, також витратить близько 1 кВт.

Режими роботи

Залежно від режиму роботи, кондиціонери діляться на ті, які тільки охолоджують повітря, і ті, які і охолоджують, і нагрівають повітря. Не варто думати, що кондиціонери, які нагрівають повітря, будуть працювати при сильно низьких температурах на вулиці. Це можливо тільки в разі, якщо температура не опускається нижче мінус 5 °С (не інверторний тип).

Також існують додаткові режими в залежності від моделі кондиціонера:

 • автоматичний режим – можливість автоматично підтримувати задану температуру, перемикаючись в потрібний режим;
 • нічний режим – встановлюється спеціально розрахований режим, який вважається оптимальним для сну людини. При цьому знижується рівень шуму і виставляється потрібна температура;
 • режим осушення повітря – видаляє зайву вологу з повітря;
 • режим зволоження повітря – збільшує вологість повітря в приміщенні;
 • режим припливної вентиляції – дозволяє направляти потік свіжого повітря в приміщення; дуже складна в установці функція і не всі кондиціонери її підтримують; обираючи кондиціонер за цим параметром, слід проконсультуватися з фахівцем;
 • режим іонізації (генератор аніонів) – генерування негативних іонів, які впливають на бактерії на клітинному рівні, і таким чином запобігають поширенню інфекційних захворювань в приміщенні;
 • режим вентиляції – дає циркуляцію повітря, не змінюючи його вологість і температуру;
 • режим очищення повітря – здійснюється завдяки фільтрам, які затримують частинки бруду повітря;
 • турборежим (швидкісне охолодження) – робота кондиціонера на максимальній потужності, що дозволяє дуже швидко охолодити приміщення;
 • економічний – обмежує споживання електроенергії, працює у парі із датчиком (сенсором) руху;
 • «безвітряний» режим (Wind Free) – суттєво економить електроенергію та запобігає застуді, яка часто викликається холодним повітряним потоком.

Важливо: функція припливної вентиляції повноцінно реалізована в канальних кондиціонерах – вони подають до 25% свіжого повітря від загальної кількості повітря, яке вони обробляють. Деякі стельові і касетні моделі здатні дати 5-10% свіжого повітря від загальної циркуляції повітря.

Фільтри

Дезодоруючий фільтр – дозволяє поглинати сигаретний дим, запахи їжі і тварин.

Плазмовий фільтр – фільтр високої напруги, яка знищує всі бактерії і живі організми, що потрапляють в систему очищення.

Катехіновий фільтр – знищує бактерії і віруси (катехін – дезінфікуюча речовина натурального походження).

Антибактеріальний фільтр – видаляє частину бактерій з повітря.

Антигрибковий фільтр – очищує повітря від цвілі.

Фільтр з вітаміном С – збагачує повітря вітаміном С, що позитивно впливає на шкіру і імунітет, а також допомагає зняти стрес.

Фільтр тонкого очищення повітря – затримує дрібні частинки (до 0.01 мк), мікроорганізми, пилок.

Вугільний фільтр – затримує частинки бруду та дим, а також усуває неприємний запах з повітря. Недолік – цей фільтр малоефективний за високої вологості. Крім того, вугільний фільтр підлягає заміні кожні 4-6 місяців.

Фотокаталітичний фільтр – генерує УФ-випромінювання, що розкладає органічні речовини на вуглекислий газ та воду. Фільтр знищує мікроби, нейтралізує неприємні запахи, що мають органічне походження. При цьому не потребує чищення та заміни. Недоліки: складна конструкція, найвища вартість.

Антиалергенний фільтр – усуває з повітря пилові кліщі, частинки вовни тварин та інші забруднення, здатні спричинити алергічну реакцію.

УФ-лампа – знищує грибки, віруси та бактерії. Найбільш ефективно працює у тандемі з антибактеріальним фільтром.

Формальдегідний фільтр – очищує повітря від формальдегіду, сірководню, аміаку та інших токсичних органічних речовин.

Оснащення

Сенсор руху – автоматичне перемикання кондиціонера в економний режим під час відсутності людей в приміщенні. Такі кондиціонери мають високу вартість, але дозволяють значно економити електроенергію.

Сенсор забрудненості повітря – виявляє в повітрі присутність тютюнового диму, пилу та інших сторонніх домішок. При певній концентрації цих домішок кондиціонер автоматично включається (режим очищення повітря). Пристрій може самостійно відключатися, якщо сенсор перестає визначати забруднення в повітрі.

Регулятор швидкості обертання вентилятора – змінює інтенсивність нагріву або охолодження повітря кондиціонером. Чим вище цей параметр, тим більша кількість повітря проходить через внутрішній блок за певний час.

Регулювання напрямку повітряного потоку – змінює напрямок повітряного потоку в задану користувачем сторону. Виконується за допомогою спеціальних напрямних, які встановлені в кондиціонері.

Установка температури – дає можливість користувачеві задати потрібну температуру охолодження/обігріву з точністю до одного градуса. Температурний діапазон: 16-30°С.

Дисплей – відображає відомості про роботу кондиціонера (режим, температура, вологість і інше). Полегшує експлуатацію пристрою.

Лоток для збору води – застосовується в мобільних кондиціонерах для збору конденсату. Чим менше об'єм лотка, тим частіше слід його спустошувати і навпаки. В інших типах кондиціонерів конденсат відводиться на вулицю.

Пульт ДУ – служить для управління кондиціонером на відстані. Користувач може визначати режим, температуру, змінювати швидкість обертання вентилятора і виконувати ряд інших налаштувань.

Віддалене управління по Wi-Fi – дозволяє управляти кондиціонером за допомогою мобільного пристрою, наприклад, смартфона. Ця опція дає можливість включити прилад перед приходом додому для створення оптимального мікроклімату.

Можливість вбудувати Wi-Fi модуль – дозволяє самостійно придбати та підключити модуль для віддаленого керування кондиціонером. Такі апарати обійдуться дешевше за моделі з вбудованим Wi-Fi модулем.

Коліщатка – спрощують транспортування мобільного кондиціонера по приміщенню.

Датчик температури в пульті ДУ – визначає температуру в місці знаходження пульта і самостійно регулює роботу на основі попередньо встановлених налаштувань. Таким чином, підтримується оптимальний мікроклімат поблизу людини з пультом дистанційного керування.

Контроль за чистотою фільтрів – система повідомляє про забруднення фільтрів, що запобігає поломку кондиціонера.

Контроль витоку холодоагенту – датчики відслідковують кількість холодоагенту в системі. При нестачі фреону ці прилади дають сигнал і відключають агрегат. Це дозволяє уникнути виходу з ладу кондиціонера.

Захист від низьких температур – автоматичне відключення пристрою при падінні температури зовнішнього повітря нижче заданого параметра (мінус 5-10 °С). Корисна опція при роботі кондиціонера взимку.

Захист по струму – підсилює надійність кондиціонера.

Всесезонний блок (зимовий комплект) – забезпечує роботу кондиціонера при мінусовій температурі (до -30 °С). Також «зимовий комплект» незамінний в приміщеннях з великим числом тепловиділяючого обладнання (серверні). Це дозволяє охолоджувати техніку взимку, не знижуючи рівень вологості повітря – критичний фактор для роботи електронних пристроїв.

Важливо: кондиціонер не є опалювальним приладом і розрахований на обігрів в міжсезоння (весна, осінь). Чим нижче температура зовнішнього повітря, тим нижче ККД пристрою. Отже, кондиціонер при низьких температурах споживає значну кількість енергії, виділяючи порівняно мало тепла. Тому для обігріву взимку краще скористатися спеціалізованим агрегатом.

Дренажна помпа – насос для відкачування конденсату. Є альтернативою традиційному способу відведення рідини через трубку. Таке рішення дозволяє використовувати кондиціонер взимку, не забруднює фасад і навколишнє середовище. Застосовується в ситуаціях, коли злив дренажу розташований вище рівня піддону, що буває корисно, якщо кондиціонер монтується в підвалі.

Захисний короб – металевий ящик з гратами, що закриває зовнішній блок з усіх боків за винятком нижньої. Оберігає пристрій від крадіжки і атак вандалів. Корисний, якщо блок встановлений на першому поверсі, на даху або розташований в іншому легкодоступному місці.

Захисний козирок – металевий навіс, який монтується над зовнішнім блоком. Застосовується для захисту пристрою від падаючих важких предметів, снігу, бурульок.

Екран для внутрішнього блоку (дефлектор) – виріб з оргскла, який встановлюється під внутрішнім блоком. Дефлектор призначений для оптимального розподілу потоку холодного повітря в приміщенні. Тим самим забезпечується рівномірне охолодження простору і різко знижується ризик застуди (якщо внутрішній блок пристрою встановлений над робочим місцем).

LED-індикація – відображає інформацію про поточний режим роботи кондиціонера.

Привід вертикальних жалюзі – дозволяє регулювати напрям повітряного потоку по горизонталі. Внаслідок цього можна підлаштувати апарат під конкретну ситуацію.

Функції

Теплий пуск – не подає холодне повітря в приміщення і тим самим захищає від протягів (при роботі в режимі обігріву).

Самодіагностика – відстежує роботу функцій пристрою, виявляє неполадки і видає відповідні відомості на екран.

Таймер включення і виключення – допомагає встановлювати час початку і закінчення роботи кондиціонера.

Збереження налаштувань – забезпечує відновлення перерваної роботи кондиціонера з налаштуваннями, заданими раніше. Особливо нагоді при перебоях в електроживленні.

Автоочищення – висушує внутрішні деталі кондиціонера, тим самим запобігаючи появі цвілі і неприємного запаху.

Чергове опалення – включається при зниженні температури у приміщенні нижче заданого значення. Підтримує постійну температуру (від +8°C до +10°C) і тим самим оберігає стіни, майно, комунікації від обмерзання. Корисно, якщо власник їде у відпустку чи відрядження. Кондиціонери з цією опцією купують власники дач та приватних будинків, які не проживають там у холодну пору року.

Авторозморожування – перешкоджає намерзання льоду на зовнішньому блоці взимку.

Автоперезапуск – відновлює режими і настройки кондиціонера після завершення циклу роботи або аварійного вимкнення живлення.

Клас енергоефективності охолодження (SEER) / нагрівання (SCOP)

Даний параметр показує економічність використання кондиціонера, тобто скільки електроенергії витрачається на охолодження/нагрів повітря в приміщенні. Позначається латинськими літерами від A+++ (найбільш енергоефективний) до G (найменш енергоефективний). Економічніші кондиціонери коштують дорожче, але згодом різниця в ціні окупиться за рахунок зниження енергоспоживання.

SEER та SCOP прийшли на зміну старим коефіцієнтам енергоефективності кондиціонерів ERR та COP.

 • ERR – співвідношення потужності охолодження до споживаної потужності. У побутових моделях 2.5-3.5.
 • COP – співвідношення потужності обігріву до споживаної потужності. Стандартне значення побутових систем – 2.8-4.0.

ERR та COP обчислюються виходячи із усереднених параметрів зовнішньої температури (для ERR – +35°C, для COP – +7°C) та повного робочого навантаження. При визначенні SEER та SCOP враховують сезонні коливання температури та різні режими роботи кондиціонера. Тому нові коефіцієнти енергоефективності є точнішими.

Холодоагент

R22 – має ряд переваг (мінімальна вартість, однорідний склад, низький робочий тиск), але завдає шкоди озоновому шару планети. У країнах ЄС цей холодоагент давно заборонений, але на території СНД він ще використовується в дешевих кондиціонерах.

R407C – безпечний для озонового шару. Недоліки: велика ціна, більш високий робочий тиск, неоднорідний склад (при невеликому витоку потрібно повністю міняти холодоагент).

R410A – характеризується усіма плюсами і мінусами попереднього варіанту, але відрізняється однорідністю складу. Вигідно відрізняється від R407C можливістю дозаправки (при малих витоках).

R32 – поєднує високі експлуатаційні якості і екологічність. Мінус – висока ціна.

R290 – екологічний та однорідний холодоагент. Подібна рідина має низький робочий тиск. Мінуси: пожежонебезпечність, потрібний потужний компресор, що збільшує габарити та вагу кондиціонера.

Адаптація до низької температури

Далеко не всі кондиціонери здатні працювати при низьких температурах зовнішнього повітря. Існують моделі, що функціонують при – 10 °С; -15 °С і – 25 °С. Для роботи на протязі цілого року в кондиціонері передбачається всесезонний блок. Однак навіть у такого кондиціонера при зниженні температури зовнішнього повітря зменшується ККД і потужність охолодження/обігріву.

Охолоджуюча здатність

Охолоджуюча здатність – показує ефективність охолодження повітря і найчастіше вимірюється в BTU/год. Природно, чим вище цей показник, тим краще працює кондиціонер, але при цьому і споживана потужність вище. Оптимальний варіант – це 7000 BTU/год.

Кондиціонер з параметром 9000 BTU/год називається «дев'яткою», 7000 BTU/год – «сімкою», 5000 BTU/год – «п'ятіркою» і т. д.

Цифри, які зустрічаються в маркуванні кондиціонерів:

 • 5 – 5000 BTU/год (1.6 кВт);
 • 7 – 7000 BTU/год (2 кВт);
 • 9 – 9000 BTU/год (2.6 кВт);
 • 12 – 12000 BTU/год (3.5 кВт);
 • 13 – 13000 BTU/год (3.7 кВт);
 • 14 – 14000 BTU/год (4 кВт);
 • 18 – 18000 BTU/год (5.2 кВт);
 • 24 – 24000 BTU/год (7 кВт);
 • 30 – 30000 BTU/год (8 кВт).

Продуктивність

Цей параметр показує обсяг повітря, який обробляє кондиціонер за одиницю часу. Вимірюється в кубічних метрах на годину (м3/год). Визначається швидкістю вентилятора (в різних моделях передбачаються 3-5 фіксованих швидкостей без урахування автоматичного режиму). Чим вища продуктивність, тим краще пристрій підійде для роботи в просторих приміщеннях.

Трифазне підключення (380 В)

Такий варіант зустрічається в кондиціонерах, які використовуються в цехах, офісах, торгових центрах та інших просторих приміщеннях. Найчастіше до цих кондиціонерів відносяться потужні касетні або канальні моделі, розраховані на установку на підвісну стелю або стіну. Подібні пристрої можна живити від побутової мережі (220 В).

Фаза

Фаза – тип електроживлення кондиціонера. В основному використовується однофазна розводка мережі, але для деяких більш потужних моделей потрібно трифазне живлення. Важливо узгодити з фахівцем потреби кондиціонера і можливості Вашої квартири щодо цього показника.

Рівень шуму

Визначає гучність внутрішнього і зовнішнього блоку кондиціонера, вимірюється в Децибелах (дБ). Оптимальне значення для внутрішнього блоку побутового кондиціонера становить 26-36 дБ, зовнішнього – 38-54 дБ. Для порівняння можна зазначити, що рівень шуму шепоту становить 35-30 дБ, розмови – 35-45 дБ, вуличного шуму – 50-70 дБ. Отже, на цей параметр необхідно звертати увагу, якщо ви плануєте купувати його для тихого приміщення, наприклад, спальні.

При покупці кондиціонера звертайте увагу на заявлений рівень шуму в усіх режимах. Як правило, виробник вказує рівень шуму при мінімальній потужності компресора. Однак, працює кондиціонер на різних рівнях потужності, і реальний рівень шуму може бути вище заявленого.

Розміри та вага

Кондиціонери відносяться до габаритного та масивного обладнання. Розмір та вага даної техніки безпосередньо залежить від потужності. Чим потужніша техніка, тим вищі ці параметри. Розміри та вага враховують при монтажі кондиціонера – іноді надто великі габарити не дають можливості розмістити зовнішній блок у найбільш зручному місці.

Розміри внутрішніх блоків:

 • ширина – 70-120 см;
 • висота – 24-32 см;
 • глибина – 18-30 см.

Розміри зовнішніх блоків:

 • ширина – 65-86 см;
 • висота – 40-65 см;
 • глибина – 20-32 см.

Виробник

Не рекомендується купувати найдешевші кондиціонери китайських і місцевих виробників Delfa, Ergo, Kaiser, Saturn, Digital, Liberton, Mirta, Orion, Rotex, Shivaki, Supra, West, Daewoo. Основними недоліками цієї техніки є ненадійність, недовговічність, небагата функціональність. Рідко забезпечується потужне і рівномірне охолодження приміщення. В ремонті ці кондиціонери незручні, тому що часто немає запчастин або сервісних центрів поблизу. Слід зазначити, що ціни на цю продукцію можна порівняти з вартістю більш якісних кондиціонерів.

Непоганим співвідношенням ціна/якість мають пристрої популярних марок BEKO, Ballu, Electrolux, Gorenje, LG, Samsung, Whirlpool, Zanussi. Кондиціонери займають середній ціновий сегмент. Частина моделей має цікавий художній дизайн, наприклад, лінійний ряд LG ArtCool. Ціна на ці кондиціонери завищена через привабливий зовнішній вигляд. В цілому техніка цієї групи досить якісна, будь-які проблеми вирішуються широкою мережею сервісних центрів по всій країні. Серед недоліків можна відзначити також підвищений рівень шуму, великі внутрішні блоки у самих бюджетних варіантів, іноді трапляються браковані партії.

Існує ціла група спеціалізованих виробників кліматичної техніки. Саме їх продукцію слід купувати, виходячи з бюджету. Частина виробників цієї групи – китайські або місцеві: Cooper & hunter, Dekker, Neoclima, Sensei, Mitsushito. Однак їхня продукція все одно якісніша, ніж у брендів першої групи. Кращими брендами вважаються Mitsubishi, Daikin, Panasonic, Fujitsu, Gree, Midea, Carrier, Hitachi, Toshiba. У більшості цих марок є власні заводи з випуску кондиціонерів. Деякі кондиціонери різних брендів збираються на одному і тому ж спеціалізованому підприємстві. Це забезпечує якісне складання і хороші матеріали. Кондиціонери забезпечують максимально точну підтримку температури, рівномірне охолодження, а також економічність. Саме ці бренди можуть забезпечити дійсно довговічну службу техніки. Слід зазначити, що майже кожен бренд має бюджетні моделі, які коштують нарівні з технікою з першої групи.

Відгуки про статтю

Вывод полученный мной после прочтения данного материала: полезная формула для расчета мощности, возможность понимать значения цифр в маркировке, понимание какие фильтры мне действительно нужны. В целом статья оказалась вполне понятной и главное полезной.

Много лишней информации как по мне. Безусловно есть полезные разделы, но есть и те что я тупо пролистывал, например фаза, некоторые пункт из раздела оснащения вполне понятны и без рассусоливания, читаешь и думаешь для каких дураков это разжевывается.

Не забывайте, что часто выбором товаров люди занимаются впервые, особенно, это касается людей преклонного возраста. Им часто нужно расписывать подробно :)

Выбор кондиционера очень важный момент, особенно это касается тех людей у которых в квартире живут маленькие дети и домашние животные. Некоторые опции реально очень важны в то время как другие оказались всего лишь маркетинговым ходом.

Например?

Мне как человеку, который ко всему подходит основательно очень понравилось, что в статье не только слова, но и цифры, они как показывает практика намного информативнее. Отдельное спасибо за формулу расчета мощности.

Думал что класс кондиционера влияет только на энергоэффективность, а оказалось, что и на мощность.

У нас долгое время был старенький кондиционер. Еще из тех огромных агрегатов, которые производят больше шума, чем прохлады. Этим летом наконец-то поменяли на новый.

Без кондиционера это лето вообще не смогли бы пережить. Это стоящее вложение!

Однозначно! Особенно, если солнечная сторона у квартиры.

У меня 2 кондера. Оба неинверторные, но со своей задачей справляются=)

Спасибо за статью. Очень полезная информация. Мы с мужем сразу определились с выбором. У нас большой дом с высокими потолками, когда делали капитальный ремонт, то решили установить кассетную сплит-систему!!! Очень довольны выбором!!!

Рады, что смогли помочь.