Вибір між десктопом, неттопом та ноутбуком: що підійде саме вам?

Вибір між ПК, неттопом і ноутбуком залежить від конкретних потреб, уподобань та способу життя. Ідеальний варіант мати і ПК і ноутбук, але якщо стоїть завдання вибрати між цими пристроями – вам допоможе наш посібник.

Десктопні комп'ютери: потужність та розширюваність

 • ПК мають потужні процесори, відеокарти та системи охолодження в порівнянні з ноутбуками або планшетами. Це робить їх ідеальними для виконання ресурсомістких завдань, таких як графічний дизайн, відеомонтаж, 3D-моделювання та ігри.
 • Охолодження системи (отже і тривалий термін експлуатації) у настільних комп'ютерів також значно вище, ніж у портативних конкурентів. Вони можуть працювати на більш високих частотах та підтримувати тривалі періоди інтенсивної роботи без перегріву.
 • Можливість розширювання – головна риса ПК, яка дозволяє нескінченно удосконалювати систему, змінюючи процесор, відеокарту, накопичувачі та оперативну пам'ять.
 • Десктопи пропонують велику кількість різноманітних портів та роз'ємів для підключення різних пристроїв та периферії, що забезпечує високу гнучкість у використанні.

В цілому ПК підходять для тих, кому потрібна максимальна продуктивність і можливість апгрейду в майбутньому. Недолік очевидний – ви прив'язані до місця де стоїть комп'ютер, носити із собою системний блок не вийде.

Класичний ПК Vinga Wolverine D4969 (I5M16G3060.D4969) – одна з найкращих моделей на ринку. Продуктивний процесор Intel Core i5 10400F, 2.9-4.3 ГГц, 6 ядер, 12 потоків, ОЗУ 16 Гб, дискретна відеокарта та оновлена система охолодження на 5 корпусних вентиляторів дозволяють використовувати систему для будь-якого трудомісткого завдання, динамічного геймінгу чи офісної роботи.

Неттопи: компактність та енергоефективність

Неттоп (Nettop) схожий на настільний комп'ютер, але компактніший і менш продуктивний. Він має ряд функцій, серед яких виділяється мобільність та енергоефективність. Характерні особливості:

 • компактний корпус;
 • легка вага;
 • тиха робота;
 • обмежені обчислювальні потужності (орієнтовані на базові завдання: серф в інтернеті, використання простих редакторів);
 • невелика кількість портів;
 • вбудовані модулі Wi-Fi та Bluetooth.

Основний недолік таких систем – складний чи неможливий апгрейд.

Неттоп HP ProDesk 405 G6 DM (294D5EA) – одна із найпопулярніших моделей на ринку. Система поєднує компактні розміри, низьке енергоспоживання та непогану продуктивність. Процесор AMD Ryzen 3 4300G, 3.8-4.0 ГГц, 4 ядра, 8 потоків забезпечує оптимальну потужність, великий об'єм ОЗУ 8 Гб плюс вбудована пам'ять 256 Гб SSD M.2 дозволяють вирішувати всі офісні завдання, грати в невибагливі ігри та встановлювати більшість додатків.

Apple Mac Studio (MJMV3) преміум сегмента можна поставити в один ряд із гарним десктопом. Процесор Apple M1 Max ГГц, 10 ядер (8P+2E) забезпечує високу обчислювальну потужність, ОЗУ 32 Гб, DDR5 легко справляється з важкими іграми та складними графічними редакторами, ємний накопичувач 512 Гб SSD M.2 PCI-E NVMe.

Ноутбуки: мобільність та універсальність

Ноутбуки – найпопулярніші пристрої, перевага мобільності та автономності покриває можливі недоліки моделей. Завдяки сучасним процесорам та дискретним відеокартам ігрові ноутбуки впритул конкурують із геймерськими настільними системами.

Ігровий ноутбук Asus TUF Gaming F15 FX506HEB (FX506HEB-RS53) середньої цінової категорії популярний у геймерів за рахунок гарного дисплея діагоналлю 15.6 дюймів та продуктивного процесора Intel Core i5-11400H, з розгоном до 4.5 Гц. ОЗУ в 16 Гб та дискретна відеокарта NVidia GeForce RTX 3050 Ti, 4 Гб, GDDR6 дозволяють швидко розгортати динамічні ігрові сюжети.

Apple MacBook Air 15" (MQKP3) 2023 – ідеальний апарат для роботи та розваг. Ноутбук має одну з найкращих батарей у серії Air (18 годин безперервної роботи в режимі середнього завантаження), хорошу систему охолодження, велику кількість додаткових опцій: підсвічування клавіатури, швидке заряджання та через Type-C.

Порівняння продуктивності: від роботи до ігор

Порівнювати ці три системи між собою, ґрунтуючись лише на типі пристрою, неможливо. Все залежить від конкретної моделі та року випуску. На ринку досить малопотужних ПК, які за всіма параметрами поступаються ноутбуку і навпаки. Розглянемо преміальні лінійки неттопів, ПК та ноутбуків.

 • По продуктивності ПК дають фору іншим пристроям з допомогою можливості скомпонувати у одному блоці потужну систему.
 • Ноутбуки незамінні якщо доводиться часто міняти місце роботи, за рахунок невеликої ваги та компактного розміру агрегати легко переносити та мати робочий простір у будь-якому місці.
 • Неттопи виявляються кращим вибором, якщо не потрібна висока продуктивність і комп'ютер буде використовуватися для базових завдань вдома або в офісі.

Вартість та обслуговування: що вибрати для бюджету?

Бюджетні лінійки ноутбуків, ПК та неттопів досить різноманітні, що особливого у кожному класі.

 • Неттопи: компактні, економлять місце, доступніші за ціною ніж ноутбук, підходять для базових завдань та офісних програм. Обмежені можливості оновлення.
 • ПК (стаціонарний комп'ютер): широкий вибір комплектуючих для оновлення та налаштування. Можна купити недорогу модель середньої продуктивності та поступово її вдосконалити. Займають більше місця, ніж неттопи, мобільність обмежена.
 • Ноутбуки: вбудований екран, клавіатура, висока мобільність та автономність. Бюджетні моделі не можна кардинально розширити чи оновити.

Правильний вибір залежить від конкретних потреб. Якщо вам потрібна мобільність, вибирайте ноутбук. Якщо продуктивність та можливість апгрейду, зверніть увагу на стаціонарні ПК. Неттопи підходять для базових завдань та обмеженого простору.

Відгуки про статтю