Як вибрати ноутбук

Тип

Залежно від конструкції та можливостей існує кілька типів ноутбуків.

Ноутбук – портативний комп'ютер, виконаний у формі розкладної книжки. Діагональ екрану – 13-18.4 дюймів. Залежно від конфігурації може виконувати практично всі функції звичайного настільного комп'ютера – від роботи з офісними додатками до можливості грати в сучасні комп'ютерні ігри. Вага – від 1.3 кг і вище.

Ігровий ноутбук – більш просунутий та потужний в плані «заліза» (особливо, відеокара), зазвичай оснащується підсвіткою клавіатури різними кольорами та відрізняється «агресивним» дизайном.

Нетбук – ультрапортативний комп'ютер, діагональ екрану – 7-12 дюймів, вага – до 1.3 кг. В першу чергу призначений для роботи з офісними додатками, перегляду web-сторінок.

Ультрабук – ультратонкий і легкий ноутбук, який поєднав компактні розміри нетбука з продуктивністю ноутбука. Діагональ екрану – 11-13 дюймів, вага – до 1.8 кг.

Хромбук – лептоп, в якому застосовується операційна система Chrome OS. Основна відмінність від інших ноутбуків – програми розташовані не на жорсткому диску, а в «хмарі» (сервіси Google).

Переваги хромбука: безпечне зберігання даних, підвищена швидкість роботи, стійкість до вірусів. Однак користувач залежить від «хмари» і якості Інтернет-зв'язку, а також не може встановити додаткове ПО.

«Трансформер» – ноутбук з сенсорним екраном і поворотною клавіатурою. При необхідності можна сховати клавіатуру і користуватися сенсорним екраном. Такий пристрій зручно використовувати, якщо, наприклад, немає поверхні, на яку можна поставити звичайний ноутбук. Діагональ екрану зазвичай до 13 дюймів, вага – до 2-х кг.

Більшості сучасних «трансформерів» вистачає для простих завдань: Інтернет-серфінгу, навчання, музики і простих ігор, а для ресурсоємних додатків та ігор краще звернути увагу на ноутбуки та ультрабуки.

Дисплей

Розмір екрану

Для роботи з офісними додатками, Інтернетом, досить купити ноутбук з діагоналлю екрана 14-16 дюймів, для ігор і перегляду фільмів бажано мати 16-20 дюймів діагоналі. У всіх нетбуків діагональ екрану не перевищує 13 дюймів.

Роздільна здатність екрану

Визначає розмір картинки, одержуваної на екрані. Чим вище роздільна здатність, тим більш детальне зображення. Всі сучасні моделі ноутбуків мають роздільну здатність екрана Full HD, дорожчі – Ultra HD.

Особливості

Сенсорний екран – зазвичай їм оснащені «трансформери», проте зустрічається і в деяких моделях невеликих ноутбуків. Такі моделі є іміджевими та коштують значно дорожче моделей зі звичайним екраном.

  • мультитач – сенсорний дисплей, що реагує на одночасний дотик кількох пальців. Переваги: інтуїтивне управління, додаткова зручність, можливість одночасної роботи декількох користувачів (при наявності спеціальних додатків). Недолік – висока ціна.

З датчиком освітленості – автоматично регулює яскравість підсвічування екрану виходячи з умов зовнішнього освітлення. В результаті забезпечується якісна видимість в темряві або на сонці.

Стійкий до подряпин – така властивість характерна для ноутбуків зі склом Gorilla Glass.

Покриття екрану

Глянсовий – зображення на ньому виглядає більш контрастним і яскравим, рекомендується для ігор і перегляду фільмів. Однак при зовнішньому освітленні дуже помітні відблиски. Глянцеві екрани більш мазкі, від будь-якого дотику на них залишаються сліди;

Матовий – забезпечує відсутність відблисків, тому рекомендується для роботи з офісними додатками, з текстом;

Глянсовий антибліковий – матриця покрита спеціальним шаром-поляризатором, які розсіює потрапляюче світло; зображення на такому екрані менш контрастне, ніж на глянсевому.

Тип матриці

IPS – відрізняється високоякісною передачею кольору і широкими кутами огляду. Подібний екран ідеально підходить для малювання та графічного дизайну. Недоліки: висока ціна, тривалий час відгуку.

TN + film – вигідно відрізняється від попереднього варіанту меншою вартістю і більшою швидкістю відгуку. Мінус – невисока якість картинки.

SVA / PVA – поєднання переваг попередніх типів матриці. Такий екран дає відносно непогану передачу кольору і широкі кути огляду при невисокій ціні (якщо порівнювати з аналогами IPS). Попри збалансовані характеристики, подібне рішення по передачі кольору поступається IPS-аналогам.

WVA (Wide Viewing Angles), EWV (Enhanced Wide Viewing) – по суті це TN-матріцци, з тими ж тьмяні кольорами.

PLS – має переваги технології IPS, але має меншу ціну і споживання енергії. При цьому дисплей працює більш повільно, ніж IPS-екран.

IGZO – характеризується відмінною передачею кольору, зниженою витратою енергії, підвищеною швидкістю відгуку. Така технологія дозволяє створювати дисплеї надвисокої роздільної здатності. Мінус – дуже висока ціна. Ці ноутбуки зустрічаються рідко.

Ноутбуки з дисплеями OLED і Super AMOLED поширені мало.

Процесор

Процесор є однією з найважливіших складових ноутбука, безпосередньо впливає на швидкодію та енергоспоживання пристрою.

Процесори, що використовуються в ноутбуках, розроблені з урахуванням зниження споживання енергії. Завдяки цьому ноутбук зможе довше працювати на одному заряді батареї, знижується шум системи охолодження шляхом зменшення тепловиділення.

Частота процесора

Чим вище дана характеристика, тим вище швидкість роботи ноутбука. Для роботи з офісними документами досить буде частоти 1.6 ГГц, для ігор, роботи з графікою слід обирати процесор з частотою від 2 ГГц. Слід зазначити, що порівнювати частоту необхідно тільки між процесорами одного сімейства.

Частота процесора

Впливає на обчислювальну потужність процесора. Моделі середнього рівня оснащуються 2-4 ядрами, висококласні пристрої – 6-8 ядрами (особливо важливо для геймерських і професійних лептопів).

Серія

Два основних виробника процесорів – компанії Intel і AMD. Для продуктивних завдань найбільш популярні процесори Intel: Core i3/i5 – 2-4 ядра, підійде для старих програм, ігор та інтернету, Core i7 / i9 – для сучасних версій, кількість ядер 6-8 (у найдорожчіх моделях – 10). Найбільш популярні моделі AMD – Ryzen 7/9.

Також зустрічаються ноутбуки з Apple M11 – фірмовим процесором компанії Apple.

Важливо: клас процесора більшою мірою визначає продуктивність, ніж кількість ядер або його частота. Тому краще обирати CPU новішого покоління нехай навіть з меншою тактовою частотою.

Існує також вид процесорів, призначених для ультракомпактних моделей ноутбуків. Вони відрізняються найменшим споживанням енергії, однак, серйозно поступаються в продуктивності іншим моделям. Ноутбуків з такими процесорами вистачить на рішення найпростіших завдань, наприклад, роботи з офісними програмами та Інтернетом.

Пам'ять

Оперативна пам'ять – ще одна характеристика, що впливає на швидкодію ноутбука. Для перегляду документів і web-сторінок цілком вистачить 4-8 Гб оперативної пам'яті. Для можливості працювати з нескладними графічними пакетами, дивитися відео високої роздільної здатності бажано мати 16 Гб, а для серйозного програмного забезпечення, сучасних ігор необхідно обирати моделі з розміром пам'яті – 32 Гб.

У більшості моделей ноутбуків існують додаткові слоти пам'яті, тобто при необхідності ви зможете збільшити обсяг оперативної пам'яті.

Частота пам'яті – безпосередньо визначає продуктивність оперативної пам'яті. Для сучасної «оперативки» цей параметр становить 2133-3200 МГц (DDR4).

Тип пам'яті

DDR3 – застарілий тип пам'яті, менш енергомісткий, ніж попередній DDR2. Ще використовується в багатьох ноутбуках.

DDR4 – сучасний тип пам'яті зі збільшеною місткістю. Краще обирати саме такий варіант.

Відеокарта

Вбудована – такої відеокарти як правило вистачає для багатьох завдань: робота з документами, Інтернет, ігри, фільми.

Дискретна – рекомендується, якщо ви плануєте використовувати ноутбук для роботи з графічними пакетами, грати в новітні комп'ютерні ігри. Вартість таких ноутбуків вище, ніж з вбудованою відеокартою.

Існують моделі, в яких передбачено використання двох відеокарт, якщо необхідно отримати максимально потужну відеосистему.

Обсяг відеопам'яті – безпосередньо визначає її продуктивність. У більшості ноутбуків цей параметр коливається в межах 2-8 Гб.

Жорсткий диск

Зазвичай, чим більший об'єм жорсткого диска, тим краще. Але слід виходити з конкретних завдань, поставлених перед ноутбуком. Якщо це тільки лише зберігання документів – то немає сенсу купувати ноутбук з максимальним розміром вінчестера, тому що він стане в пригоді лише в разі зберігання великої кількості файлів (фотографій, фільмів, музики) і т.д.

Об'єм жорсткого диска вимірюється в гігабайт (Гб) і терабайт (Тб), 1 Тб = 1000 Гб. Для стандартного офісного ноутбука цілком вистачить жорсткого диска з об'ємом близько 256-512 Гб, для ігрового та мультимедійного ноутбука рекомендується обирати жорсткий диск якомога більше (від 1000 Гб).

Типи жорстких дисків

  • HDD – жорсткі диски, в яких інформація записується на обертові магнітні диски.
  • SSD – сучасніший тип накопичувача, в якому інформація зберігається за допомогою твердотілової флеш-пам'яті. Такі жорсткі диски забезпечують більш високу швидкість передачі даних, практично безшумні, менше схильні до механічних пошкоджень, споживають менше енергії. Недоліки – коштують дорожче HDD жорстких дисків.

У деяких моделях ноутбуків передбачена опція двох жорстких дисків. Зазвичай один з них – SSD, використовується для установки на нього операційної системи, другий – HDD, використовується для зберігання інших файлів. Обсяг SSD-диска як правило становить 256 Гб – цілком достатньо для установки ОС і решти програмного забезпечення.

Необхідно заздалегідь оцінити, для яких завдань ви будете купувати ноутбук, і виходячи з цього визначитися з його конфігурацією.

Час роботи

Один з важливих критеріїв вибору ноутбука. Особливо, якщо ви плануєте часто використовувати його без доступу до електромережі.

Час автономної роботи ноутбука залежить від декількох параметрів:

  • Ємність акумулятору – чим вище, тим довше буде працювати ноутбук без доступу до мережі.
  • Тип процесора – чим потужніше процесор, тим більше енергії він споживає. Більшість сучасних моделей процесорів можуть працювати з режиму економії енергії.
  • Завантаженість процесора – зазвичай час роботи, вказано виробником, це час роботи ноутбука при неповному завантаженні процесора.

Найдешевші моделі здатні працювати до 4-5 годин, найбільш поширений час роботи – 8-11 годин, а найдорожчі моделі – 12-15 годин без підзарядки.

При необхідності роботи ноутбука в поїздках можна докупити автономне зарядний пристрій PowerBank. Більш докладно про його вибор читайте в нашій статті.

Розміри та вага

Малоформатні ноутбуки – зручно використовувати, як переносні пристрої. Вони найлегші та мініатюрні, однак, розміри екрану і клавіатури не завжди зручні для постійної роботи. Діагональ екрану – 11-13.3 дюйма, вага до 2-х кг. У цю групу як правило входять нетбуки та «трансформери».

Середньоформатні ноутбуки – найбільш популярні, найменші з них зручно брати з собою, а найбільші можна використовувати як домашній комп'ютер. Діагональ екрану – 14-16 дюймів, вага – зазвичай 2.1-2.5 кг, іноді трохи важче.

Великоформатні ноутбуки – найбільші й важкі, оптимально використовувати як основне робоче місце. Максимальна діагональ екрану і звична клавіатура роблять їх зручними для використання вдома або в офісі. Діагональ екрану – 17-18.3 дюйма, вага – 2.6-3 кг.

Інтерфейси зображення, звуку

VGA (D-Sub) – застарілий аналоговий відеоінтерфейс. Використовується для підключення до лептопа телевізора або іншого зовнішнього екрана.

HDMI – цифровий відео та аудіоінтерфейс. Дозволяє під'єднати до ноутбука будь-який сучасний зовнішній екран.

DisplayPort / Mini DisplayPort – за багатьма характеристиками схожий з HDMI, але відрізняється більшою швидкістю передачі інформації. Техніка з такими інтерфейсами мало поширена.

WiDi / Miracast – використовується для з'єднання ноутбука з телевізором за допомогою Wi-Fi.

Провідний зв'язок

LAN (RJ-45) – інтерфейс, призначений для підключення ноутбука до Інтернету.

Thunderbolt – інтерфейс, що дозволяє під'єднати до лептопа різні периферійні пристрої. Зустрічаються три версії даного інтерфейсу:

  • Thunderbolt (роз'єм Mini DisplayPort) – швидкість передачі даних складає 10 Гбіт / с;
  • Thunderbolt 2 (роз'єм Mini DisplayPort) – максимальна пропускна здатність становить 20 Гбіт / с;
  • Thunderbolt 3 (роз'єм USB-type-C) – швидкість передачі становить 40 Гбіт / с.

Бездротовий зв'язок

Bluetooth – наявність в ноутбуці вбудованого модуля Bluetooth, за допомогою якого можна під'єднати до ноутбука будь-який пристрій, що підтримує технологію Bluetooth. Це можуть бути комп'ютерна миша, клавіатура, телефон та інше.

Wi-Fi – наявність в ноутбуці вбудованого адаптера Wi-Fi, за допомогою якого можна підключатися до бездротової мережі Wi-Fi.

3G – модуль високошвидкісного інтернету, дозволяє підключатися до мереж 3G.

LTE – модуль для підключення до високошвидкісних мобільних мереж. Це нова технологія, поки зустрічається рідко.

Безпека

Сканер відбитка пальця – ідентифікує користувача ноутбука. Ця функція запобігає доступу сторонніх осіб до операційної системи та різних додатків. У деяких моделях передбачається можливість розпізнавання декількох користувачів по відбитках пальців.

Сканер особи – відіграє ту ж роль, що і попередня опція. Вважається, що сканер особи працює точніше, ніж сканер відбитку пальців. Правда, така функція не завжди справляється з розпізнаванням близнюків і дітей до 14 років.

Пристрої введення

Touch Bar – сенсорна панель на клавіатурі лептопа, а також заміна клавіші F1 ... F12. Відображає елементи управління додатків, які використовуються в поточний момент. Тим самим спрощується робота з різним ПЗ. Дана опція збільшує вартість ноутбука.

Підсвічування клавіатури – полегшує роботу з клавіатурою в умовах слабкої освітленості, а також виконує декоративну функцію. Деякі ноутбуки дозволяють змінювати колір підсвічування.

Тип тачпада

ScreenPad – тачпад у вигляді сенсорного екрану. Відрізняється можливістю розмістити на ньому кнопки швидкого запуску. Зазвичай, є у флагманських моделях, оскільки коштує дорого.

NumberPad – цікава функція сенсорного тачпада у вигляді звичного блоку цифр із класичної клавіатури. Стане в нагоді тим, хто часто працює з числами.

Скляний тачпад – виконаний зі скла, а не зі звичного пластику. Скло довше служить, слизьке для пальців. Підвищує ціну ноутбуків.

Оснащення

На цей час сучасні моделі ноутбуків оснащені великою кількістю різних опцій і пристроїв.

Камера – висока популярність відеоспілкування через Інтернет вимагає наявності камери в ноутбуці. Її роздільна здатність зазвичай близько 1-2 Мп.

Оптичний привід – можливість зчитувати та записувати диски різних форматів. Найбільш поширений формат – DVD-RW, деякі моделі оснащені приводами Blu-Ray.

Картрідер – вбудований пристрій для зчитування різних форматів карт пам'яті, найбільш популярні формати – Secure Digital, Memory Stick, xD-Picture Card.

Мережева карта – наявність вбудованої мережної карти, такий ноутбук можна під'єднати до локальної мережі.

Порти USB – наявність в ноутбуці USB-роз'ємів, до яких підключається більшість зовнішніх пристроїв. Чим більше USB-роз'ємів, тим більша кількість пристроїв ви зможете під'єднати. Сучасний стандарт – USB 2.0, однак на зміну йому приходить стандарт USB 3.0 – більш швидкісний.

FireWire – спеціальний роз'єм в ноутбуці, призначений для підключення пристроїв, що вимагають високої швидкості передачі.

Web-камера – наявність вбудованої web-камери, що дозволяє спілкуватися з іншими людьми он-лайн в режимі відеозв'язку.

TV-тюнер – пристрій, який дозволяє використовувати ноутбук в якість портативного телевізора. Слід розуміти, що для отримання сигналу високої якості знадобиться зовнішня антена.

TV вхід / вихід – роз'єми для підключення до ноутбука відеопристроїв, або підключення самого ноутбука до відеопристрою. Наприклад, ноутбук можна під'єднати до телевізора для перегляду фільмом на великому екрані.

Модеми – багато моделей ноутбуків оснащені моделями різних стандартів стільникового зв'язку. Якщо вам необхідно підключати свій ноутбук до якоїсь конкретної мережі, зверніть увагу, щоб модем підтримував саме потрібний вам стандарт зв'язку.

Кенсінгтонський замок – спеціальний кабель безпеки для кріплення ноутбука до столу або іншого важкого предмета. Може бути корисний, якщо ноутбук використовується на виїзді, наприклад, на конференціях, презентаціях.

Модуль TPM – захищає конфіденційні дані, що зберігаються в ноутбуці шляхом їх шифрування.

Комплектація

Стилус – перо для управління сенсорним екраном ноутбука. Стилус полегшує роботу з ноутбуком і відмінно підходить для малювання.

Док станція – збільшує можливості ноутбука, перетворюючи його в стаціонарний ПК.

Миша – корисна для тих користувачів, яким незручно працювати з трекпоінтом або тачпадом.

Рюкзак або сумка – спрощує транспортування і зберігання лептопа, захищає його від деяких механічних пошкоджень, наприклад, подряпин.

Корпус

Металевий корпус – більшість корпусів ноутбуків виготовляються з пластику або різних композитних матеріалів. Металевий корпус більш стійкий до подряпин і інших пошкоджень, робить зовнішній вигляд ноутбука більш ефектним.

Вологозахищений корпус – спеціальний корпус ноутбука з захистом від крапель води, підвищеної вологості. Буде корисний, якщо пристрій планується використовувати поза приміщенням при різних погодних умовах.

Дизайн

На сьогодні існує група так званих іміджевих ультратонких ноутбуків. Вони характеризуються елегантним дизайном. Слід розуміти, що «начинка» такого ноутбука не обов'язково буде потужніше, ніж у звичайному ноутбуці, і чи варто переплачувати за дизайн – вирішувати тільки вам.

Кількість колірних рішень сучасних ноутбуків велике, можна підібрати пристрій на будь-який смак, але потрібно пам'ятати, що перш за все ноутбук повинен справлятися з поставленими перед ним завданнями, а потім вже радувати око користувача.

Виробник

Непогане поєднання ціна-якість мають ноутбуки Acer, Gigabyte, Lenovo, Packard Bell, Samsung. На найдешевші моделі слід перед покупкою обов'язково вивчити відгуки, оскільки вони не забезпечують максимальну довговічність і надійність продукції. Деякі моделі взагалі виходять з ладу задовго до закінчення гарантії. Більш того, у частині брендів відсутня сервісна підтримка, наприклад, Samsung. А ноутбуки інших марок полагодити досить проблематично. У деяких моделях китайського Lenovo бувають «глюки» роботи, проте найчастіше це пов'язано з встановленим програмним забезпеченням.

Кращі ноутбуки виробляють ASUS, Dell, HP, Sony, MSI, Toshiba, Xiaomi. Техніка цих марок надійна і довговічна в роботі. У багатьох брендів величезні модельні ряди на будь-який бюджет. Ціна безпосередньо залежить від рівня комплектації, якість у будь-якої моделі на висоті. Деяким маркам, наприклад, Sony, притаманні завищення цін через вдалий дизайн і розкрученість бренду.

Групу іміджевих ноутбуків становить продукція Apple. Цінову політику в даному випадку задає бренд і дизайн. За характеристиками такі ноутбуки нічим не краще продукції другої групи, а коштують значно дорожче. Однак, їх найважливішою перевагою варто назвати retina-дисплеї: дуже якісні. Саме тому «макбуки» стали улюбленцями фотографів: вони є найкращими нетбуками для роботи з зображенням.

Відгуки про статтю

Спасибо за информативную статью, очень полезна!

Дякую за статтю і виконану роботу, дуже корисно!

Дякую!

дякую!

Спасибо, большое! Полезная статья!

Давно и постоянно пользуюсь Вашими рекомендациями при выборе различной техники! Спасибо Вам огромное за Ваш труд! Здоровья Вам и процветания!

спасибо вам большое!)

Планируется ли обновление статьи или новая статья сравнений ноутбуков за 2019 год? Так понимаю, что именно ноутбуки сейчас смотрят более всего остального. Спасибо!

Думаю, что обновление будет, но спустя какое-то время: пока выйдут новые модели. спасибо за интерес!

Достаточно много полезной информации, которая сжата до удобных пределов. Порадовало то, что автор знает на своем деле, так как зная особенности современных ноутбуков самсунг и их прямых конкурентов смог несмотря на стереотипы правильно расставить акценты.

Мне также не хватило разделения по назначению. Я как девушка не особо разбираюсь во всех нюансах техники.. мне было бы удобнее если были указаны рекомендации, например для работы с графическими редакторами и текстовыми документами лучше всего подойдет и три модели в каждой ценовой категории, ну и тоже самое для игры, досуга и т.д.

Практически невозможно давать рекомендации по конкретным моделям, слишком резко обновляется ассортимент магазинов. Понимая, за что отвечают основные характеристики, вы сможете без труда сами подобрать себе модель ноутбука.