Як вибрати шини (гуму) для авто

Автомобільна шина – оболонка, виконана з гуми, тканини та металу, яка встановлюється на обід колеса. Шина складається з каркаса, протектора, брекера, бічної частини та бортів.

Тип транспорту

Для легкових – поєднують в собі гарні ходові якості (керованість і гальмування), низький рівень шуму і високий індекс максимальної швидкості. Шини для легкових авто зустрічаються найчастіше. Приклад маркування – 170/70 R14 84 Т.

Для позашляховиків 4х4 – відрізняються підвищеним індексом вантажності, яскраво вираженим малюнком протектора, який забезпечує високу прохідність по бездоріжжю. Маркування таких шин має свої особливості, наприклад, 8.20 R15.

Для мікроавтобусів, комерційних авто – характеризуються підвищеним індексом вантажності, простим малюнком протектора, стійкістю до зносу. Зворотний бік цих переваг – зниження керованості та гальмування. У маркуванні подібних шин часто зустрічається буква С (наприклад, 195/70 R14C).

Крім цих шин, використовуються спеціальна гумавантажні шини (великі вантажні машини та автобуси) і мотошини (мопеди, мотоцикли).

Сезонність

Літні – розраховані на температуру від + 5-7°C і вище. Такі шини мають менш виражений малюнок протектора. При їзді в жарку погоду літні шини охолоджуються і тверднуть. Така гума – ідеальний варіант для швидкої їзди, але за якісного дорожнього покриття.

Зимові – використовуються при температурі нижче 5°C. Відрізняються від літніх моделей глибшим протектором і часто наявністю шипів. При їзді у морозну погоду такі шини прогріваються і стають еластичними. Завдяки цим особливостям у зимових шин надійніше зчеплення з дорогою, що підвищує керованість автомобілем і скорочує його гальмівний шлях.

Зимові шини служать довше літньої гуми, але по максимальній швидкості їм поступаються.

Зимові шини бувають трьох видів.

 • Для м'якої зими (європейський тип) – малюнок протектора нагадує «ялинку». Інша особливість – велика кількість прорізів.
 • Для складної зими (скандинавський тип) – малюнок протектора утворений «ромбиками», розташованими в шаховому порядку. Характерна риса – елементи малюнка знаходяться досить далеко один від одного.
 • Шип – для кращого зчеплення з крижаною поверхнею.

Європейський тип гуми, скандинавський тип гуми та шип

Всесезонні (універсальні) – застосовуються в температурному діапазоні від -5 до + 7°C. Теоретично такими шинами можна користуватися цілий рік, що економічно вигідно.

Водночас практика показує, що універсальні шини з точки зору якості поступаються спеціалізованим варіантам. Такі шини забезпечують гірше зчеплення з дорогою в порівнянні із зимовими та важче на ходу, ніж літні моделі. Всесезонними шинами не можна користуватися ні в дуже морозну, ні в дуже жарку погоду.

Важливо: обираючи всесезонні шини, переконайтеся, що вони підійдуть до помірного клімату. Досить часто зустрічаються вироби, розраховані на жаркий клімат з невеликою різницею температур повітря влітку і взимку. Такі всесезонні шини для помірного клімату не підійдуть.

Як видно з характеристик, літні та зимові шини виготовляються з гуми різного хімічного складу і призначені для відповідного температурного діапазону.

Зимова гума при температурі +5°C і вище стає ще м'якше, а літня вже наближаючись до 0°C ще твердіше. І те, і інше істотно збільшує ризик аварії. Для кожного сезону необхідно мати відповідний комплект шин – літній та зимовий. Не економте на своїй безпеці!

Зустрічаються і такі види шин.

 • Шосейні (Highway) – використовуються для їзди по сухій або мокрій дорозі з твердим покриттям. Застосовувати такі шини на снігу або льоді заборонено, оскільки вони не дають належне зчеплення.
 • Швидкісні (Performance) – призначені для машин високого класу. Подібна гума відрізняється підвищеними зчіпними характеристиками та високим рівнем керованості авто. Швидкісні шини стійкі до серйозних температурних навантажень. Недолік – короткий термін служби.
 • Всесезонні швидкісні (All Weather Performance) – поєднують в собі якості всесезонних і швидкісних моделей. Такі шини, як запевняють виробники, забезпечують високу швидкість машини в будь-яких погодних умовах, в тому числі, на льоду і снігу.

Конструкція

Діагональна – характеризується високою прохідністю по бруду, особливою міцністю і ремонтопридатністю. У якісних діагональних шин пробіг не перевищує 20 000-40 000 км. Такі шини використовуються у вантажівках і позашляховиках.

Радіальна – відрізняється від попереднього варіанту кращім зчеплення з дорогою, керованістю і бічною стійкістю. До того ж, радіальні шини зменшують споживання палива і служать довше діагональних: пробіг звичайних моделей складає 60-80 тыс км.

Радіальна шина більш чутлива до порізів і ударів і не підійде для поганих доріг. Подібний варіант – оптимальне рішення для легкових авто, які їздять по шосейних дорогах.

Технологія RunFlat

Дає можливість проїхати певну відстань після пошкодження шини й втрати тиску в ній. Ця технологія забезпечується спеціальними вставками в боковинах і особливою конструкцією борта і каркаса шини. Завдяки RunFlat водій добереться до найближчої СТО. Мінуси: велика жорсткість в порівнянні з аналогами без RunFlat і висока ціна.

Важливо: шини з RunFlat підійдуть не для кожної машини та колісного диска. Така гума використовується в авто з системою контролю тиску в шинах (RDC, RPA, TPMS). Технологія RunFlat у різних виробників має свою назву: у «Michelin» – ZP, у «Continental» – SSR, у «Bridgestone» – RFT, у «Dunlop» – RunOnFlat.

Шипи

Шиповані – забезпечують найбільш надійне зчеплення з укоченим снігом і льодом (для зими). Ця гума підвищує градус підйому для авто з переднім приводом. Водночас на сухому і мокрому асфальті, а також пухкому снігу, проявляються недоліки шипованих шин: погіршується зчеплення, збільшується гальмівний шлях, підвищується шум. Такий варіант підійде для частих поїздок за місто і подорожей.

Не шиповані («липучка») – показують відмінні результати при їзді в міжсезоння, але не підходять для льоду та укоченого снігу. Подібні шини тихіші, ніж шиповані, але знижують градус підйому машин з переднім приводом. Не шипована гума підійде для міських умов.

Під шип – оснащується спеціальними місцями для установки шипів. Такі шини обійдуться дешевше шипованих аналогів, при цьому водій самостійно вирішує шипувати або не шипувати гуму. Мінуси: подібні шини демонструють гірші результати, ніж звичайні не шиповані моделі, а самі шипи по надійності кріплення поступаються заводським шипованим виробам.

Малюнок протектора

Симетричний – буває двох видів.

Спрямований – вісь симетрії проходить відносно центральної площини обертання колеса. Подібний малюнок нагадує «ялинку». Пам'ятайте, що напрямок малюнка має бути однаковим на всіх колесах. Гума з направленим малюнком відрізняється зниженою гучністю, і добре підійде для їзди по мокрій дорозі.

Ненаправлений – вісь симетрії проходить відносно радіальної площини колеса. Такий малюнок зустрічається у двох варіантах: дві «ялинки», спрямовані в різні боки або малюнок, позбавлений спрямованості. Шини з ненаправленим симетричним малюнком зустрічаються найчастіше.

Асиметричний – комбінований варіант: відрізняється від попередніх різним малюнком на кожній стороні шини. В результаті одна сторона шини (зовнішня) забезпечує зчеплення з асфальтовою дорогою, інша сторона розрахована на бруд і сніг. Це більш ефективні шини, але і ціна їх вище. Така гума встановлюється на дорогі машини.

Ось

Шини для вантажних автомобілів бувають для рульової осі (керованої), провідної, прицепної: це означає, що покришки можна вставити тільки на ці види осі. Універсальні шини можна встановити на будь-яку ось.

Тип грязьової

При виборі шини по бездоріжжю варто звернути увагу на наступні маркування.

All-terrain – прохідність по нескладним передмістям і асфальту. Індекс швидкості обмежений 140 км/год, якщо перевищувати швидкість, то буде збільшена витрата палива, шум, ризик аквапланування.

Mud-terrain – потужний протектор для їзди по справжньому бездоріжжю: відмінне зчеплення із брудом, піском, снігом.

Для їзди містом і найближчим передмістям варто вибрати варіант AT, для любителів екстремальних покатушок – краще, ніж MT шин не знайти.

Спосіб герметизації

Камерні – при проколі дуже швидко втрачають тиск, що може привести до аварії. Маркування – «TUBE TYRE».

Безкамерні – довго зберігають тиск в шині при її пошкодженні. Завдяки цьому безкамерні шини набагато безпечніше камерних. Така гума легше, отже, дає менше навантаження на підшипники ступиці коліс і підвіску. Крім цього, безкамерні шини менше нагріваються під час їзди на високій швидкості.

Завдяки цим перевагам більшість шин для сучасних легкових авто – безкамерні. Маркування – «TUBELESS».

Важливо: безкамерна шина встановлюється тільки на диски з кільцевими виступами на ободі (хампами).

Не можна встановлювати камеру в безкамерну шину для «збільшення» її надійності – це позбавляє безкамерну модель всіх її переваг і призводить до руйнування каркаса шини.

Маркування шин

Маркування

Характеристики шини вказуються в її маркуванні:

 • перша цифра – ширина профілю шини (мм);
 • друга цифра – висота профілю шини (%);
 • буква R – радіальна шина (діагональні шини не позначаються літерою);
 • третя цифра – посадковий діаметр шини або діаметр обода (дюйм);
 • четверта цифра – індекс вантажності (визначається за спеціальною таблицею);
 • буква Т – індекс максимальної швидкості (визначається за спеціальною таблицею).

Наприклад, позначення 170/70 R14 84 Т говорить, що ширина моделі становить 170 мм, висота – 70%, тобто 119 мм, діаметр дорівнює 14", коефіцієнт вантажності дорівнює 84, тобто 500 кг, а індекс швидкості – 190 км / год.

Ширина профілю

Ширина – відстань між боковинами накачаної шини. Широкі шини відрізняються від вузьких моделей кращими характеристиками гальмування, розгону, прохідності в умовах бездоріжжя, курсової стійкості.

Широка гума підвищує навантаження на підвіску (через вагу), збільшує витрату палива, а при їзді по калюжах або мокрому снігу викликає ефект аквапланування (повної втрати контакту шини з дорогою через водяний шар), що може привести до аварії.

Вузькі шини – підійдуть для міських умов, спокійного стилю водіння і малолітражних авто.

Широкі шини – оптимальний вибір для швидкісних трас, екстремального стилю водіння і потужних автомобілів.

Важливо: зустрічаються спеціальні дощові шини з направленим малюнком протектора, які знижують ймовірність аквапланування.

Ширина гуми залежить від пори року. Для зими варто обирати вузьку гуму, яка підвищує стійкість і знижує гальмівний шлях на слизькому твердому покритті. Для літа краще підійде ширша покришка, що показує відмінні результати при русі по сухому шосе.

Важливо: допустиме перевищення ширини профілю над шириною обода не повинно бути більше ніж 30% (актуально для власників авто, які не знають рекомендовані виробником параметри шини). Щоб правильно підібрати гуму зверніться до спеціальної таблиці, де вказана відповідність ширини диска ширині шини.

На повнопривідні та передньопривідні авто шини встановлюються однакової ширини. Для потужних задньопривідних моделей (понад 300 к.с.) Влітку актуальна така схема: на задню вісь – ширша гума, на передню – вужча.

Висота профілю

Висота – процентне відношення висоти до ширини. За цим параметром шини підрозділяються на дві категорії.

Низько профільні (до 60%) – жорсткі шини, що забезпечують високу керованість і розраховані на швидкісну їзду по якісному і рівному дорожньому покриттю. Водночас низько профільні шини набагато гірше амортизують удари при наїзді на ями та купини, що часто призводить до виходу з ладу підвіски. Через ці особливості низько профільні моделі служать порівняно недовго.

Високо профільні / повно профільні (від 60%) – м'які шини, що знижують керованість на високій швидкості, призначені для руху по поганих і нерівних дорогах (пом'якшують удари при наїзді на вибоїни). Подібна гума використовується взимку при їзді по глибокій колії, оскільки вона збільшує кліренс: дно авто не торкається нерівностей дороги.

Важливо: чим вище шина, тим вона краще для зимових доріг. Однак не варто встановлювати занадто високі покришки. На більшість авто допускається установка гуми на розмір більше штатної шини.

Зустрічається й інші класифікації:

 • наднизько профільні (до 55%);
 • низько профільні (до 70%);
 • високо профільні (70-85%);
 • повно профільні (від 85%).

або:

 • низько профільні (до 45%);
 • середньо профільні (45-60%);
 • повно профільні (від 60%).

Важливо: чим ширше гума, тим вище її фактична висота (при однаковій процентній величині). Наприклад, з двох варіантів: 195/65 і 205/65, вище буде гума з шириною 205 мм. Для коректної заміни шини, у ширшої гуми має бути менше процентне значення висоти – в даному випадку 205/60.

Посадковий діаметр

Діаметр повинен відповідати діаметру колісного диска. Деякі машини допускають погрішність по діаметру в межах +/- 1 дюйм. Цей нюанс слід уточнювати в кожній конкретній ситуації.

Важливо: занадто широкі та високі шини ушкоджують важелі підвіски та нерухомі частини кузова машини, занадто вузькі та низькі – збільшують навантаження на підшипники, вузли й можуть привести до виходу з ладу диска при русі по нерівних дорогах.

Щоб коректно поміняти «рідну» гуму на шини нестандартного розміру, краще скористатися шинним калькулятором. З його допомогою можна легко визначити оптимальний вибір для заміни. Крім того, калькулятор опише наслідки зміни параметрів шини.

Якщо купується шина меншого діаметру, ніж у штатної моделі, то тим самим збільшиться навантаження на вузли підвіски, а сама машина стане жорсткішою.

Індекс вантажності

Коефіцієнт навантаження (цифра) – максимальне навантаження, яке витримує одна шина при відповідній швидкості, зазначеної поруч (наприклад, 84 T). Це навантаження, при якому шина може безпечно використовуватися. Щоб визначити індекс вантажності потрібно знати максимальну вагу авто з водієм, пасажирами та вантажем на колесо і додати про запас 15%.

Важливо: обираючи шини, пам'ятайте, що вага не завжди розподіляється рівномірно між колесами. При різкому повороті або гальмуванні, велика частина навантаження зміщується на два або одне колесо. Деякі шини відрізняються по навантаженню в залежності від свого розміщення (передня і задня вісь).

Іноді на шині присутній маркування «MAX LOAD» (максимальне навантаження) з цифрою в фунтах або кілограмах.

Індекс максимальної швидкості (літера)

Найбільша швидкість, при якій шина здатна витримати відповідне навантаження.

Важливо: індекс максимальної швидкості має на увазі тривалу поїздку. Якщо використовується гума з параметром 200 км / год, то авто протягом 10-15 хвилин може рухатися і зі швидкістю 220 км / год. Однак при тривалій їзді шина сильно гріється, що призведе до її деформації та руйнування.

Зверніть увагу на рекомендації виробників щодо швидкості при навантаженнях автомобіля, наближених до максимальних. Перш за все, це відноситься до легковантажних і вантажних шин. При 100% навантаженні швидкість повинна складати не більше 80% від максимальної, при 90%-му навантаженні – 90%. Ці відомості містяться в специфікаціях шин.

Додатково

TREADWEAR (показник зносу) – дозволяє оцінити термін служби шини. Ця характеристика позначається цифрою від 60 до 620 з проміжком у 20 одиниць. Чим вище цей параметр, тим довше «живе» шина. На тривалість експлуатації гуми також впливає стиль водіння, дорожні умови та деякі інші фактори.

TRACTION A (показник зчеплення) – дозволяє оцінити гальмівні властивості шини. Цей параметр позначається літерним індексом від «А» до «C». «А» – максимальний показник.

TEMPERATURE A (температурна характеристика) – позначає стійкість гуми впливу температури. Для позначення цього параметра також використовується літери від «А» до «C». «А» – максимальний параметр стійкості до нагрівання.

MAX PRESSURE (індекс внутрішнього тиску) – гранично допустимий тиск в шині. Вимірюється в кілопаскалях (кПа).

RADIAL – радіальна шина.

REINFORCED – посилена гума.

REGROOVABLE – на такій шині можна поглибити малюнок протектора за допомогою нарізки.

ALL STEEL – гума з металокордним брекером та силовим каркасом.

Е – сертифікація гуми для ЄС.

DOT – сертифікація гуми для США.

DSI або TWI – вказується на індикаторі зносу (виступ на дні канавки протектора висотою 1.6 мм, що складає максимальний ступінь зносу).

M & S (Mud + Snow) – універсальна зимова гума.

W – зимова шина.

All Season (AS) / Any Weather (AW) – всесезонна / всепогодна гума.

Rotation («стрілка») – напрям обертання шини. Якщо колесо обертається в протилежному напрямку, це викличе ефект аквапланування навіть у сильний дощ.

Outside, Inside – шини з асиметричним малюнком протектора. Встановлювати таку гуму слід відповідно до назви: маркування «Outside» – з зовнішнього боку авто, а «Inside» – з внутрішньої.

Right, Left – ліві та праві шини. Встановлювати цю гуму слід відповідно до назви: напис «Right» – справа, «Left» – зліва.

AQUA, RAIN, WATER (іноді «парасолька») – дощові шини, що мають високу стійкість до аквапланування.

Поради щодо вибору

 • Перш за все, зверніть увагу на виробника гуми. Відомі торгові марки забезпечують високу якість продукції, але така гума обійдеться дорожче менш відомих брендів при однакових характеристиках. Не купуйте шини невідомих виробників, сумнівні з точки зору якості, а значить, безпеки.
 • Висока ціна визначається не тільки популярністю бренду. Дорожчі шини знижують гальмівний шлях, рівень шуму, витрату палива, покращують керованість і динамічні характеристики машини.
 • Зверніть увагу і на рейтинг гуми. Він позначає місце, зайняте шиною певної моделі, за результатами тестування. Ця інформація корисна порівнюючи гуми зі схожими характеристиками і які належать до однієї групи. Рейтинг допомагає оцінити якість шин, перевірених на практиці, без детального занурення в різні нюанси.
 • Обираючи шини, орієнтуйтеся виключно на діапазон типорозмірів, рекомендованих виробником авто, оскільки будь-які відхилення можуть погіршити керованість авто. Подібні зміни призводять і до спотворення параметрів спідометра.
 • Не можна встановлювати на машину гуму з різним малюнком протектора, а також шини різного призначення – в цьому випадку колеса будуть мати різне зчеплення з дорогою, що неприпустимо.
 • Не використовуйте зношені шини. Мінімальна глибина протектора для легкових авто – 1.6 мм.
 • Для рівномірного зносу шин, слід міняти їх місцями через 10 000-15 000 км.
 • При купівлі зверніть увагу на дату виробництва: гума має властивість старіти. Без втрати властивостей шини можуть зберігатися 3 роки, обов'язково при правильних умовах! Купувати гуму старше – досить ризиковано.

Поради по зберіганню

 • Після демонтажу гуми, ретельно вимийте і висушіть її, видаліть каміння, що застрягло в протекторі. Пам'ятайте, що бруд і застряглі предмети значно прискорюють старіння шини.
 • Не піддавайте шини впливу прямих УФ-променів, вологості та високої температури. Зберігайте гуму в сухому, темному приміщенні з температурним режимом не вище + 20°C. У приміщенні не повинно бути різких стрибків температури, що призводять до утворення конденсату. Кращі місця зберігання – комора, цегляний гараж, сухий підвал, спеціальний шинний склад.
Відгуки про статтю

Дякую! Прекрасна публікація.

Спасибо, за краткую и насушенную информацию.

Дякую. Корисна інформація!

супер

Так точно. Спасибо за сочную информацию без воды

Полезная статья. Спасибо.

Дякую за статтю

Дякую за цікаву і важливу інформацію!

дякую