R16 грязьова гума: ключові аспекти та рекомендації

Грязьова гума – спеціалізований тип автомобільних шин, розроблений для покращеного зчеплення та прохідності у складних дорожніх умовах. Що стосується маркування R16 – це найпоширеніший (універсальний) діаметр обода та шини у дюймах, параметр важливий при виборі колеса.

Особливості профілю грязьових шин

Профіль грязьового протектора (також відомий як оффроудні або позашляхові шини) розроблений для забезпечення відмінної прохідності в умовах м'якого ґрунту, бруду, піску, снігу та ін.

 • глибокий та широкий протектор забезпечує кращу пляму контакту;
 • агресивний малюнок з великими блоками та виступами для самоочищення гуми;
 • широкі бічні захисні стіни покращують стійкість;
 • посилена конструкція боковин, каркаса; наявність сталевих поясів;
 • можливість «їзди на приспущеному», грязьові шини часто спроектовані з можливістю встановлення низького тиску, що збільшує площу контакту із землею та покращує зчеплення.

Незважаючи на агресивний дизайн протектора, деякі моделі мають технології зниження шуму на асфальті, що робить їх прийнятнішими для повсякденного використання. Наприклад, зимова шина Nexen Winguard Sport 2 SUV (215/65R16 98H) забезпечує хорошу стійкість позашляховика на снігу, примерзлій глині, на льоду.

Під час пересування містом, на чистій трасі на швидкості до 150 км/год відрізняється зниженим шумом за рахунок неагресивного малюнка протектора, посиленої боковини та радіальної конструкції шини.

Вибір грязьових шин для різних умов їзди

Вибір завжди залежить від конкретних умов їзди, типу автомобіля та прийнятої манери керування. Грязьові шини не призначені для агресивного гальмування або старту та ідеально працюють тільки при правильній манері керування у бруді, болотах. Чинники, які варто врахувати при виборі.

 • Тип автомобіля: для позашляховиків та пікапів підходять агресивні та потужні протектори.
 • Для звичайних легкових автомобілів, які іноді виїжджають на бруд або сніг, підійде гума з неглибокими ламелями, середніми блоками, без шипів.
 • Для м'яких глиняних доріг піску потрібні шини з глибокими і широкими протекторами, здатними самоочищатися.
 • Для гравійних доріг та кам'янистих трас вибирають посилений протектор зі сталевим поясом та великими блоками.
 • Жорсткий малюнок протектора, глибокі ламелі та великі блоки погіршують керованість авто на чистому асфальті.

При виборі позашляхового колеса враховується сезонність та бюджет, якщо шина використовується нечасто доцільно вибирати всесезонні моделі.

Roadcruza RA3200 M/T (225/75R16 115/112Q) – перевірена та якісна всесезонна гума середнього цінового сегмента для позашляховиків. Хороше керування на розмитій дорозі, лісових просіках, у глибокому снігу забезпечують посилена боковина, радіальна конструкція та глибокий агресивний рисунок протектора. Індекс навантаження 115 (до 1215 кг), подвійне колесо 112 (до 1120 кг), швидкість до 160 км/год.

Переваги та недоліки грязьових шин R16

Позашляхове колесо R16 має свої переваги та недоліки, які варто враховувати при виборі. Серед переваг зазначають:

 • універсальний типорозмір;
 • найбільший асортимент (систематичне оновлення лінійки з використанням нових складів гуми з поліпшеними характеристиками);
 • оптимальне зчеплення у бруді та на м'яких ґрунтах;
 • стійкість на кам'янистих дорогах;
 • міцність та зносостійкість.

До недоліків відносять посилений шум, який знижує комфорт на асфальті та складне керування на чистій трасі. Щодо другої нестачі – все залежить від досвіду водія та його манери керування.

Через більш високий опір коченню і жорсткої гуми, грязьові шини можуть зменшити економіку палива автомобіля, що може призвести до збільшених витрат на бензин або дизель.

Всесезонна шина BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 (265/70R16 121/118S) забезпечує однаково гарне управління в бруді та на міській вулиці за рахунок симетричного ненаправленого малюнка протектора, посиленої боковини та неглибоких блоків. Призначений для позашляховиків, максимальна швидкість 180 км/год (індекс S). Оригінальний склад гумової суміші зберігає всі технічні характеристики за високої температури повітря до 35°С, нижня межа -15°С.

Як доглядати за грязьовою гумою та продовжити її термін служби

 • Після кожної поїздки рекомендується оглядати та очищати колеса. Підійде тверда щітка, бажано (не обов'язково) промивати водою.
 • Грязьова гума може витримувати високі та низькі температури, але уникайте тривалого впливу екстремальних температур, це призводить до швидкого зношування протектора.
 • Для збереження технічних характеристик та продовження терміну експлуатації періодично обробляють колесо спеціальним складом.

Типи грязьової гуми: симетричний, асиметричний та спрямований малюнки

Малюнок протектора один із ключових моментів, який забезпечує продуктивність будь-якої шини. Існує три типи: симетричний, асиметричний та спрямований, кожен з яких має свої плюси та недоліки.

Симетричний рисунок протектора

Тип малюнка характеризується тим, що він однаковий з обох боків шини. Це забезпечує рівномірне зчеплення з дорогою та дозволяє міняти колеса місцями, щоб рівномірно зносити протектор. Симетричні грязьові часто використовуються на вантажних автомобілях та позашляховиках.

Асиметричний

Шини мають різні малюнки протектора на зовнішній та внутрішній сторонах. Це дозволяє оптимізувати зчеплення на ґрунтових дорогах, у снігу та на асфальті. Зовнішній блок часто має більш агресивний дизайн для кращого зчеплення з м'яким ґрунтом та брудом, тоді як внутрішній може бути більш плоским для кращої стійкості на твердих дорогах. Асиметричні шини часто використовуються на спортивних та позашляхових автомобілях.

Спрямований (дирекційний)

Дирекційні грязьові шини мають строго певну спрямованість блоків протектора, напрямок установки вказано на боковині. Це створює оптимальне зчеплення у напрямі руху.

Така гума використовується на автомобілях, де важлива ефективність у розгоні та гальмуванні, таких як спортивні та гоночні машини.

Всесезонна шина CST Sahara ATS (215/65R16 98H) – один із найкращих прикладів ненаправленого симетричного протектора для позашляховика. Колеса підходять для встановлення на різні боки автомобіля, максимальне навантаження до 750 кг, індекс швидкості H (до 210 км/год).

Comforser CF3000 (305/70R16 118/115Q) – спрямований симетричний протектор, підходить для позашляховиків (всесезонна шина), тип гуми Mud-Terrain розроблений для пересування по глибокому бруду та снігу. Висота профіля 70%, навантаження до 1350 кг.

Бренд Nokian розробляє якісну літню гуму, у лінійці виділяється модель Rotiiva HT (245/75R16 111S) з асиметричним малюнком протектора. Колесо стабільно керується на піску, глибокого бруду, лісових дорогах. Індекс навантаження 111 (до 1090 кг, швидкість S (до 180 км/год)).

Поради щодо безпеки при використанні грязьових шин

Переконайтеся, що грязьові шини підходять до автомобіля та встановлені правильно. Відповідний розмір, надійне кріплення та рекомендований тиск є критично важливими параметрами, які на 70% визначають безпеку поїздки. Що можна порадити під час їзди по пересіченій місцевості та у бруді.

 • Допускається тимчасове зниження тиску в колесі на 5% збільшення плями контакту при їзді піском. Не забувайте повернути тиск у норму після виїзду на рівну та тверду дорогу.
 • Будьте обережнішими і уважнішими при маневруванні на ґрунтовій, розмитій дорозі або в снігу: зменште швидкість, уникайте різких поворотів, гальмування (може викликати пробуксування).
 • Якщо ви застрягли, не намагайтеся газувати на повній швидкості. Використовуйте спеціальні засоби: плити під колеса, підручні матеріали.
 • Не забудьте покласти в багажник лопату, трос, насос, запасне колесо, якщо планується поїздка на природу.
Відгуки про статтю