Як вибрати водонагрівач

При виборі водонагрівача найголовніше – визначитися з типом моделі. Існують проточні, накопичувальні і наливні водонагрівачі.

Тип водонагрівача

Накопичувальний – принцип роботи нагадує електричний чайник, вода наповнює ємність і нагрівається до потрібної температури.

Переваги:

 • мінімальне споживання електроенергії;
 • може працювати при слабкому тиску води;
 • здатний обслуговувати кілька кранів;
 • вода може нагріватися до високих температур;
 • тривалий час зберігає температуру води високою.

Недоліки:

 • обмежений обсяг гарячої води на конкретний момент часу. Необхідність чекати, поки нагріється наступна порція;
 • значний розмір, який залежить безпосередньо від обсягу ємності;
 • необхідність періодичної заміни магнієвого анода;
 • складність в установці.

Проточний – принцип роботи полягає в тому, що вода проходить по трубці, забезпеченою електронагрівачем.

Переваги:

 • компактний розмір;
 • помірна вартість;
 • дуже швидке нагрівання води – в залежності від потужності: від 2 л/год до 27 л/год;
 • немає особливих вимог до якості води.

Основним недоліком є висока потужність, тому їх не можна підключати до звичайної розетки – необхідно робити підключення безпосередньо до щитка. Більш того, в звичайних квартирах проводка не призначена для подібних навантажень, може знадобитися окремий силовий кабель.

Так само серед недоліків:

 • низька максимальна температура нагріву – 45-50°С;
 • здатні обслуговувати тільки один кран;
 • необхідність високого тиску води, якого часто немає в багатоповерхових будинках.

Наливний – принцип роботи нагадує накопичувальний, але на відміну від нього вода в ємність подається не автоматично, а вручну – з іншої посудини. Наливний водонагрівач застосовується на дачах, в гаражах та інших приміщеннях, де немає системи водопостачання.

Кран миттєвого нагріву – під'єднується до холодного шлангу, а вода нагрівається всередині самого пристрою. Такий кран за лічені секунди нагріває воду до 70°С. Недолік – велика витрата електроенергії. Подібне рішення рекомендується для будівель, де не можна встановити водонагрівач або підвести гарячу воду.

Спосіб нагріву

Газовий – найбільш економічний варіант за умови, що газ підведений до приміщення. Недоліки: складність установки і обов'язкова наявність вентиляції. Газовий спосіб нагріву найкраще підходить для проточних водонагрівачів.

Електричний – простіше газового, але за вартістю електроенергія значно вище, ніж газ. Найбільш відповідний варіант для накопичувальних водонагрівачів, які мають невисоку потужність і можуть бути підключені до розетки.

Непрямий (тільки для накопичувальних) – нагріває воду від іншого джерела, наприклад, від котла. Це може бути тільки накопичувальний водонагрівач. Перевага – економічність, а недолік – функціонує лише під час роботи опалювальної системи.

Комбінований – поєднує в собі функції електричного і непрямого водонагрівача. Електрика використовується в якості додаткового нагріву.

Установка і підвід

Установка може бути настінною (підвісною), підлоговою і вбудованою (наприклад, під мийку) в залежності від обраного місцезнаходження водонагрівача.

Підвісний апарат заощаджує місце на підлозі, але складний в монтажі і пред'являє відповідні вимоги до надійності кріплень і міцності стіни. До того ж, підвісна установка накладає обмеження по вазі (а значить, потужності) і обсягом водонагрівача (обсяг до 150 л).

Підлогова установка не потребує додаткової опори і кріплень, але займає місце на підлозі. Найпотужніші і продуктивні агрегати є підлоговими (обсяг понад 150 л).

Існує два типи настінної установки:

 • горизонтальна – хороший варіант для установки водонагрівача в нішу або на полицю, а ось для малогабаритних приміщень подібне рішення не годиться;
 • вертикальна – прекрасно підійде для маленьких кімнат.

Зустрічаються апарати, які можна встановлювати горизонтально і вертикально, залежно від конкретних умов.

Важливо: обираючи настінний водонагрівач, враховуйте вагу самого агрегату і води в баці. Отримана сума і складе навантаження на стену. Наприклад, бойлер на 50 літрів важить приблизно 70 кг (20 кг власна вага+ 50 кг – вага води).

Якщо вибір припав на настінний водонагрівач об'ємом від 100 л, то рекомендується створити йому додаткову підлогову опору – підпірки або стелаж. Це зніме частину навантаження зі стіни і кріплень.

Підвід буває нижнім (установка над мийкою), верхнім (установка під мийкою) і бічний (для об'ємних водонагрівачів). Від якості установки залежить ефективність роботи приладу. Часто поломки виникають саме внаслідок неправильного монтажу.

Потужність споживання

Цей параметр визначає продуктивність водонагрівача (обсяг води, що нагрівається пристроєм за одну хвилину). Від споживаної потужності залежить і особливість монтажу пристрою: якщо для моделей до 5 кВт досить побутової розетки, то для більш потужних водонагрівачів (5-8 кВт) потрібна окрема проводка від щитка з окремим запобіжником.

Для проточних водонагрівачів, як уже зазначалося, потрібна висока потужність. Так, щоб отримати струмінь теплої води інтенсивністю 2-3 літра за хвилину, необхідний водонагрівач потужністю 3.5-5 кВт. Цього достатньо, щоб мити посуд, продукти, готувати.

Для отримання 3-4 літрів за хвилину необхідна потужність 6-8 кВт (вистачає, щоб прийняти душ). Зустрічаються і більш продуктивні моделі, що нагрівають 9 літрів за хвилину – вони споживають 12-30 кВт. Такі пристрої забезпечують подачу гарячої води до кількох водорозбірних точок (можна одночасно користуватися водою на кухні та у ванній).

Для накопичувальних водонагрівачів потрібна значно менша потужність – від 1.2 до 1.5 кВт (деякі моделі споживають 2-2.5 кВт).

Важливо: на потужність споживання впливає обсяг водонагрівача: 30 л – 1-1.5 кВт; 50-80 л – 1.6-2 кВт; 100-150 л – 2.1-3 кВт.

Обсяг

За цим показником водонагрівач вибирається в залежності від кількості осіб, які користуються гарячою водою, а також від кількості кранів.

Рекомендовані параметри:

 • до 30 л – компактний варіант, наприклад, для дачі;
 • 50 л – для сім'ї, що складається з 1 людини з економним використанням;
 • 80 л – для сім'ї, що складається з 2-3 осіб;
 • 100-150 л – для сім'ї, що складається з 3-4 осіб;
 • від 150 л – такі водонагрівачі встановлюються частіше вже не в квартирі, а в приватному будинку.

При визначенні потрібного обсягу бойлера також виходять з того, яка кількість гарячої води потрібна для конкретного завдання (для 1 людини):

 • умивання – до 3 л;
 • кухонні потреби – до 10 л;
 • прийняття душу – до 30 л;
 • прийняття ванни – до 85 л.

При цьому фактична витрата гарячої води залежить і від тривалості прийняття водних процедур. Так, при швидкому прийомі душа 30-ти літрового бака вистачить і для двох осіб. А для приготування ванни можна обійтися і 60 л гарячої води.

Чим більше обсяг водонагрівача, тим довше гріється вода: при потужності 1.5 кВт 30-ти літровий бойлер нагрівається за 1.5 години, 50-ти літровий – вже за 2 години (до 75-80°С).

Важливо: зі збільшенням обсягу ростуть ціна водонагрівача і споживання енергії. Тому не рекомендується обирати обсяг бака значно перевищуючий потреби сім'ї: адже плата за обігрів води стягуватиметься незалежно від того, витрачаєте ви воду чи ні.

Внутрішнє покриття бака

Пластикове – найбільш дешеве, але нетривке.

Нержавіюча сталь і титанова емаль – вважаються найбільш довговічними матеріалами і стійкішими до перепадів температури.

Емаль і склокераміка – найчастіше використовуються, так як характеризуються оптимальним співвідношенням ціни і міцності. Мінус – чутливість до перепадів температури (не рекомендується нагрівати воду вище 60°С).

Нагрівач

«Мокрий» ТЕН – складається з електричної нитки і теплопровідної трубки. Переваги: довговічність і надійність. Недоліки: повільний нагрів, порівняно невеликий ККД, схильність до накипу.

«Сухий» ТЕН – на відміну від попереднього варіанту поміщений в спеціальну металеву колбу, яка виключає контакт ТЕНа з водою і утворення накипу. Такий ТЕН простіше замінити. Недолік – висока вартість. «Сухий» ТЕН відмінно підійде для роботи з «жорсткою» водою зі свердловини.

Спіраль – складається з проводу великого опору і ізолюючої оболонки. Переваги: швидке нагрівання, високий ККД, стійкість до утворення накипу. Недоліки: відносно менша довговічність і надійність.

Теплообмінник – металева ребриста конструкція. Зустрічається в моделях з непрямим і газовим нагріванням.

Камера згоряння (для газових)

Відкрита (з природною тягою) – забирає кисень безпосередньо з приміщення і вимагає додаткової вентиляції. Продукти горіння викидаються через вертикальну димохідну трубу.

Водонагрівачі з камерою згоряння відкритого типу характеризуються високим ККД і не залежать від електроживлення. Недолік – низька екологічність (чад, неприємний запах, «випалювання» кисню) і складність монтажу. Відкритою камерою оснащуються потужні підлогові водонагрівачі.

Закрита (з примусовою тягою) – на відміну від попереднього варіанту, забирає кисень з вулиці. Відведення продуктів горіння проводиться за допомогою горизонтального димоходу і вентилятора. Такі прилади простіше в установці і набагато екологічніше водонагрівачів з закритою камерою згоряння. Недолік – залежність від електроживлення.

Водонагрівачі з відкритою камерою згоряння коштують дешевше аналогічних приладів із закритою камерою, але вимагають монтажу вертикального димоходу (висотою не менше 4 м), що збільшує їх вартість. Хоча водонагрівачі із закритою камерою потребують горизонтального димоходу, проте він дешевше вертикального.

Тип розпалювання

П'єзорозпал – газ запалюється натисканням кнопки. Такий спосіб менш зручний, ніж інші, але не потребує батарейок і має тривалий термін експлуатації. Відзначимо, що запальник ніколи не гасне, тому п'єзорозпал не можна назвати економічним рішенням.

Електророзпал (від батарейок або мережі) – газ запалюється автоматично при відкритті крана. Подібний варіант зручніше, ніж п'єзорозпал, але при живленні від батарейок, вимагає періодичної заміни розряджених елементів.

Турбінна колонка – як і в попередньому випадку, газ підпалюється автоматично. Такий тип розпалювання використовується в проточних апаратах.

Напруга

Однофазна мережа (220В) – для багатьох накопичувальних і деяких проточних моделей (до 8 кВт).

Трифазна мережа (380) – велика частина проточних пристроїв (від 12 кВт).

220В / 280В – універсальний варіант, однак по можливості такий апарат краще підключати усе-таки до трифазної мережі.

Важливо: при монтажі водонагрівача не забудьте прокласти окремий дріт заземлення.

Подача води

Напірний – розрахований на пряме підключення до водопроводу і обслуговування декількох водорозбірних точок (наприклад, ванна і кухня). Напірна модель є хорошим рішенням для великого будинку.

Безнапірний – підключається до водопроводу через відповідні пристосування (накопичувальні), наповнюються водою вручну (наливні) або приєднуються до крана холодної води (проточні). Безнапірний водонагрівач безпечніше напірної моделі, але обслуговує тільки одну водорозбірну точку. Такий варіант хороший для маленької дачі або гаража.

Форма

Перед вибором водонагрівача визначте місце установки пристрою, зробіть виміри відведеного для цієї мети простору з усіх боків. Водонагрівачі бувають циліндричними, прямокутними і плоскими – не можна сказати, яка форма зручніше, оскільки все залежить від конкретного місця. Наприклад, прямокутний агрегат відмінно впишеться в шафку або нішу. А ось більш дорогий плоский бойлер (Slim) заощадить простір в малогабаритному приміщенні.

Управління

Механічне (кнопки, ручки) – водонагрівачі з таким управлінням обійдуться дешевше, ніж агрегати з електронним управлінням. Недолік – менша функціональність.

Електронне (електронний блок) – моделі з подібним управлінням відрізняються широким функціоналом і часто забезпечуються дисплеєм. Недолік – висока вартість.

Додаткові характеристики

Обмеження температури нагріву – дає можливість задавати гранично допустиму температуру нагрівання. Корисна функція, особливо якщо водонагрівачем користуються діти і є ризик опіків.

Прискорений нагрів – дозволяє нагріти воду в 2-3 рази швидше. В такому режимі водонагрівач працює на всю потужність, що збільшує споживання електроенергії. Зазвичай подібна функція передбачена в моделях з двома ТЕНами.

Рівень захисту від води – вказує на ступінь безпеки водонагрівача:

 • 0 – немає захисту;
 • 1 – від крапель води, падаючих у вертикальному напрямку;
 • 2 – від крапель, спрямованих під кутом до 15°;
 • 3 – від дощових крапель, спрямованих під кутом 60°;
 • 4 – від дощу, що падає в будь-якому напрямку;
 • 5 – від струменів води з будь-якого боку.

Захист від перегріву – автоматично припиняє подачу газу або електроенергії, при досягненні пристроєм гранично допустимої температури.

Захист від замерзання – автоматично прогріває воду при її охолодженні (температура – нижче 5°С). Така функція знадобиться, якщо водонагрівач встановлений в приміщенні, де температура падає до 0°С і нижче (заміський будинок, дача). В іншому випадку вода в баку і трубах при замерзанні розшириться і може пошкодити водонагрівач.

Захист від включення без води – запобігає пожежі і вихід з ладу водонагрівача через роботу при сухому баку (в цих умовах ТЕН швидко розжарюється).

Захист від перепаду напруги – актуально для водонагрівачів з електронним управлінням в зв'язку з чутливістю до різких коливань напруги.

Захист від удару струмом – автоматично відключає водонагрівач при витоку струму.

Запобіжний клапан – оберігає водонагрівач від надмірного тиску, який утворюється через розширення води при нагріванні.

Самодіагностика – автоматично перевіряє працездатність водонагрівача і визначає його несправності. При виявленні поломки відповідні відомості відображаються на дисплеї, а прилад вимикається.

Модуляція полум'я – автоматично змінює силу полум'я, виходячи з умов в системі гарячого водопостачання. Така функція підтримує стабільну температуру води, що подається.

Газ-контроль – автоматично перекриває подачу газу при згасанні полум'я в пальнику. Важливість цієї функції важко переоцінити, оскільки вона запобігає вибух або отруєння газом.

Магнієвий анод – спеціальний стрижень, запобігає корозії бака і нагрівальних елементів. Зазвичай служить протягом 4-7 років, а потім необхідна заміна.

Обмеження витрати води (проточні бойлери) – підвищує якість нагріву води шляхом зменшення її тиску.

Режим «Відпустка» – можливість роботи в економічному режимі з температурою 10°С (захист від замерзання).

Самоочищення – полегшує техобслуговування пристрою.

Антилегіонела – вбиває шкідливі мікроорганізми за рахунок нагріву води до температури 65°С. Цю функцію реалізує спеціальний датчик, автоматично контролює температуру води в баці.

Терморегулятор – дозволяє знижувати / підвищувати температуру води, що нагрівається. При цьому одночасно змінюються швидкість нагріву і споживання енергії.

Smart – автоматичний режим роботи водонагрівача. Протягом певного періоду пристрій фіксує і аналізує час і обсяг використаної гарячої води. Виходячи з цієї інформації бойлер коригує свою роботу. В результаті користувач своєчасно отримує потрібну кількість гарячої води без зайвих витрат на постійне підтримання високої температури, що характерно для звичайного режиму.

Програмування режиму нагріву – дозволяє нагрівати воду в заданий користувачем час. Корисно при подвійному тарифі на електрику – робота бойлера буде оплачуватися за нижчим тарифом.

Оснащення

Пульт ДУ – дозволяє управляти водонагрівачем на відстані. Пульт полегшує роботу з приладом і особливо корисний, коли водонагрівач знаходиться далеко від водорозбірної точки.

Індикатори – лампочки, які сигналізують про готовність до роботи водонагрівача (готовність) і початку нагріву води (індикатор нагріву).

Термометр – повідомляє про поточну температуру води.

Дисплей – відображає інформацію про роботу водонагрівача (в тому числі температуру води, індикацію включення і нагріву, ресурс магнієвого анода).

Два / Три ТЕНа – прискорюють нагрівання води і підвищують надійність бойлера: при виході з ладу одного нагрівального елементу пристрій буде працювати з іншим ТЕНом. Таке виконання забезпечує більш рівномірне нагрівання бака і дозволяє регулювати потужність шляхом включення / вимикання нагрівачів. Конкретні можливості подібного рішення залежать від типу агрегату і способу нагрівання.

Раковина – входить в комплект поставки наливного водонагрівача. Такий пристрій складається з невеликого шафки, раковини і встановленого зверху водонагрівача. Подібна конструкція відрізняється компактністю.

Фільтри (для води, газу) – захищають апарат від потрапляння механічних частинок разом з водою, газом.

Wi-Fi – можливість управляти роботою водонагрівача з будь-якої точки планети. В якості пульта ДУ використовується смартфон або планшет. Обов'язкова умова роботи даної функції – наявність спеціального додатка в мобільному пристрої.

Кран-насадка / душова насадка (проточні водонагрівачі) – служать для подачі гарячої води безпосередньо від агрегату. Ці аксесуари позбавляють від необхідності підключати пристрій до змішувача. Також проточні водонагрівачі оснащуються гнучким шлангом для душу.

Поради

Водонагрівач – техніка дорога і купується із розрахунку на використання протягом тривалого часу. Тому купуйте агрегат в спеціалізованих магазинах, вимагайте у продавця сертифікат відповідності на водонагрівач і офіційний гарантійний талон. Уважно вивчіть ці документи (особливо в частині умов гарантії).

Виробник

До сегменту самих ненадійних водонагрівачів слід віднести продукцію брендів Delfa, Eldom, Freggia, Nord, Novatec, Polaris, РОСС, Титан. Термін служби таких пристроїв невеликий, на думку фахівців – рік-півтора. В деяких емальованих моделях шар емалі дуже негнучкий, тому при нагріванні утворюються мікротріщини, і бак починає протікати. Також можливі проблеми з гарантійним обслуговуванням, особливо заміні бойлерів в разі брака.

Відмінними марками водонагрівачів вважаються Ariston, Atlantic, Atmor, Baxi, Bosch, Electrolux, Ferroli, Garanterm, Gorenje, Roda, Thermex, Thermor, Tesy, Timberk, Vaillant. Це перевірені часом бренди, які зазвичай дорожать своєю репутацією і є спеціалізованими виробниками кліматичної техніки. Це особливо важливо для гарантійних зобов'язань, можливості обслуговування бойлера і його ремонту. Водонагрівачі цих виробників як правило довговічні, менше всіх накопичують накип, економічні, добре зібрані і виконані з якісних матеріалів.

Найдорожчими на ринку бойлерами є, мабуть, представники чеської марки Drazice. Безумовно, це дуже якісні і надійні водонагрівачі. Однак, прослужать вони стільки ж, скільки і звичайний Electrolux або Atlantic. Чи варто переплачувати за бренд, вирішувати виключно Вам.

Відгуки про статтю

Если не экономить воду, а принимать душ в обычном режиме - то 80 литров хватит только на 2 человек. А если используется крупная душевая лейка типа "тропический дождь" - то вообще на 1 человека.

Да, вы правы! Отредактировали информацию об объемах в реальную сторону)

Купили ТЕРМЕКС не проработал и 1года и осыпалась эмаль в баке. Электроводонагреватель был на гарантии. Но я не смогла добиться замены или ремонта. Отказывали придумывая разные причины и даже пошли на подлог сделали ложный фотошоп. Гарантия на бак у них 3года.Отписывался мененжер с САНКТПЕТЕРБУРГА фирмы ТЕРМЕКС. Берегите нервы не покупайте водрнагреватели фирмы ТЕРМЕКС

Насчёт надёжности Термекса не совсем согласна: у нас очень быстро полетел ТЭН(пришлось менять оба),у соседей-потёк(ремонту не подлежал).

Жаль, что вам неповезло с конкретной моделью. А что сказали в сервисном центре?

Благодаря вашим рекомендациям выбрала бойлер, очень довольна покупкой. не дорогой и надежный!Все работает исправно, без нареканий!

Очень приятно слышать)

Благодаря вашим рекомендациям приобрёл модель бойлера по выгодной цене! В общем, со дня установки ни разу не пожалел - отличный бойлер, прекрасно справляющийся с подачей горячей воды в нашу квартиру!

Отлично.

Полезные рекомендации, последовал им и приобрел водонагреватель, пол года работает исправно!

Рады, что смогли помочь.